Համաձայնագրի նպատակն է ստանդարտացված եւ արդյունավետ մեխանիզմի ապահովումը՝ ուղղված տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման գործընթացի դյուրացմանը՝ Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) եւ «Մեծ քսանյակի» (G20) պետությունների կողմից համատեղ մշակված Հարկային հարցերում ֆինանսական տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման ստանդարտին համապատասխան: Այդ ստանդարտի ներդնումը հնարավորություն կտա բարելավել հարկային օրենսդրությունը եւ հարկերից խուսափելու դեմ պայքարը:
Այս մասին ասել է ՀՀ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուրադյանը՝ սեպտեմբերի 13-ի ԱԺ հերթական նիստում քննարկման ներկայացնելով 2014 թվականի հոկտեմբերի 14-ին ստորագրված ««Ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման մասին» իրավասու մարմինների բազմակողմ համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ հիմնական զեկուցողի՝ համաձայնագրի իրավական հիմքը «Հարկային հարցերով փոխադարձ վարչական աջակցության մասին» բազմակողմ կոնվենցիան է, որը Հայաստանի Հանրապետության կողմից վավերացվել է 2019 թվականին:
Նրա հավաստմամբ համաձայնագրով Հայաստանի Հանրապետությունը փոխադարձության հիման վրա պարտավորվում է ապահովել իրավասու մարմինների կողմից ավտոմատ կերպով համաձայնագրի 2-րդ հոդվածում ներկայացված տեղեկությունների փոխանակումը՝ միասնական հաշվետվողական ստանդարտի սխեմայով՝ նշագրման ընդլայնվող լեզվով:
Ըստ այդմ՝ կկիրառվեն փոխանակվող բոլոր տեղեկությունների նկատմամբ գաղտնիության պահպանման կանոնները եւ այլ երաշխիքներ, այդ թվում՝ փոխանակվող տեղեկությունների օգտագործումը սահմանափակող դրույթներն այն չափով, որը պահանջվում է անձնական տվյալների պաշտպանության անհրաժեշտ մակարդակ ապահովելու համար:
Նշվել է, որ կապահովի իրավասու մարմինների կողմից տվյալների փոխանցման մեկ կամ մի քանի մեթոդների մշակումը, այդ թվում՝ գաղտնագրման չափանիշները՝ ստանդարտեցումն առավելագույնի հասցնելու եւ բարդություններն ու ծախսերը նվազագույնի հասցնելու համար:
Ըստ ՊԵԿ փոխնախագահի՝ համակարգող մարմնի քարտուղարությունն անհապաղ կտեղեկացվի գաղտնիության պարտավորության ցանկացած խախտման կամ երաշխիքների չկատարման եւ արդյունքում կիրառված ցանկացած պատժամիջոցի եւ հետեւանքների վերացման նպատակով ձեռնարկված գործողությունների վերաբերյալ եւ այլն:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը ներկայացրել է գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը եւ գործընկերներին կոչ արել կողմ քվեարկել:
Նիստի ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի առաջարկով խորհրդարանականները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են մեկ տարի առաջ Հայաստանի Հանրապետության վրա ադրբեջանական հարձակման հետեւանքով զոհվածների հիշատակը:

The purpose of the Agreement is to provide a standardized and efficient mechanism to facilitate the process of automatic exchange of information in accordance with the Standard for Automatic Exchange of Financial Information in Tax Matters jointly developed by the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) and the G20 countries. The introduction of this standard will give an opportunity to improve the tax legislation and the fight against tax evasion.
This was stated by the Deputy Head of the RA State Revenue Committee (SRC) Ashot Muradyan who introduced the draft law on Ratifying the Multilateral Agreement of Competent Authorities on Automatic Exchange of Information on Financial Accounts signed on 14 October 2014 at the NA regular sitting on September 13.
According to the key rapporteur, the legal basis of the Agreement is the multilateral Convention on Mutual Administrative Assistance in Tax Matters, which was ratified by the Republic of Armenia in 2019.
According to him, the Republic of Armenia, on the basis of reciprocity, undertakes to ensure the automatic exchange of the information presented in Article 2 of the Agreement by the competent authorities, in the scheme of the unified reporting standard, with an expanding marking language with the agreement.
Accordingly, confidentiality rules and other safeguards will be applied to all information exchanged, including provisions limiting the use of information exchanged to the extent required to provide the necessary level of personal data protection.
According to the Deputy Head of the SRC, the secretariat of the coordinating body will be immediately informed about any violation of the obligation of confidentiality or non-fulfilment of guarantees and any sanction applied as a result and the actions taken to eliminate the consequences, etc.
The co-rapporteur, the Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan presented the endorsement of the Head Committee and called on his colleagues to vote for it.
The Parliament adopted the draft law.
During the sitting, at the suggestion of RA NA President Alen Simonyan, the parliamentarians honored the memory of the casualties who died as a result of the Azerbaijani attack on the Republic of Armenia a year ago with a minute of silence.