Ներկայումս Հայաստանի Հանրապետության տարածք միջազգային փոստային եւ սուրհանդակային առաքումներով առաքվող ապրանքների համար նախքան այդպիսի առաքանիների՝ երկրի տարածք ժամանումը, դրանց վերաբերյալ մաքսային մարմինների կողմից մաքսային գործառնությունների կազմակերպման եւ իրականացման, ինչպես նաեւ մաքսային հսկողության իրականացման համար անհրաժեշտ տեղեկատվություն փոխադրողների կողմից չի ներկայացվում: Համապատասխան տեղեկատվությունը ներկայացվում է առաքանիների ժամանումից հետո, ինչն ապրանքների բացթողմանն ուղղված մաքսային գործառնությունների իրականացումը մաքսային մարմինների կողմից դարձնում է ժամանակատար: Միաժամանակ շատ դեպքերում պահանջվում է նաեւ ապրանքները ստացող անձանց ներկայությունը, ինչը նույնպես հանգեցնում է ապրանքների բացթողման ժամանակահատվածի երկարաձգմանը:
Այս մասին ասել է ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Ծովինար Սողոմոնյանն ԱԺ սեպտեմբերի 12-ի հերթական նիստում՝ առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Փոստային կապի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը:
Ըստ ՊԵԿ փոխնախագահի՝ առաջարկվող փոփոխություններով նախատեսվում է ստեղծել համապատասխան իրավական հիմքեր օտարերկրյա պետություններից փոստային եւ սուրհանդակային գործունեություն իրականացնող անձանց կողմից ներմուծվող ապրանքների վերաբերյալ տեղեկությունների հավաքագրման եւ մաքսային մարմիններին ներկայացման համար:
Նշվել է, որ համապատասխան տեղեկությունների հավաքագրման եւ մաքսային մարմիններին փոխանցման արդյունավետության ապահովման նպատակով նախագծերով սահմանվում են նաեւ փոստային եւ սուրհանդակային գործունեություն իրականացնող անձանց տեղեկատվական համակարգերին ներկայացվող պահանջներ եւ տեղեկությունների ցանկի սահմանման իրավասություն: Նախատեսվում է նաեւ համապատասխան տեղեկությունների՝ մաքսային մարմիններին չներկայացումը սահմանել որպես համապատասխան գործունեության լիցենզիայի կասեցման հիմք:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը հետաքրքրվել է՝ արդյոք հնարավո՞ր է մինչեւ ապրանքի Հայաստան հասնելն այդ հարթակի միջոցով կատարել մաքսային մուծումները:
Ի պատասխան ՊԵԿ նախագահի տեղակալը նշել է, որ իրականում այդ համակարգն այսօր էլ գործում է:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը գործընկերոջ հարցն առավել մանրամասնելով՝ հարցրել է՝ որեւէ երկրից գնված ապրանքի մաքսային վճարումները հնարավո՞ր է կատարել տեղում:
Ծովինար Սողոմոնյանը փաստել է, որ այդ համակարգը շարունակում է գործել, իսկ փաթեթի նպատակն է ստեղծել համապատասխան լրացուցիչ իրավական հիմքեր:
Գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել եւ գործընկերներին կոչ է արել կողմ քվեարկել ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Կարեն Համբարձումյանը:
Չափազանց կարեւորում ենք Հայաստան-Գերմանիա հարաբերությունների բազմակողմ եւ բազմավեկտոր զարգացումը: Ուրախ ենք արձանագրել, որ վերջին շրջանում երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը դինամիկ զարգացում է ապրում: Գերմանիան մեզ համար նաեւ դաշնային կառավարման լավագույն օրինակներից մեկն է, եւ մենք չափազանց ...

Currently, for the goods delivered to the territory of the Republic of Armenia by international postal and courier shipments, before the arrival of such parcels in the territory of the country, the information necessary for the organization and implementation of customs operations by the customs authorities, as well as the implementation of customs control, is not submitted by the freight carriers. The relevant information is submitted after the arrival of the parcels, which makes the implementation of customs operations aimed at the release of goods by the customs authorities time-consuming. At the same time, in many cases, the presence of the persons receiving the goods is also required, which also leads to the extension of the release period of the goods.
This was stated by the Deputy Chairperson of the State Revenue Committee (SRC) Tsovinar Soghomonyan at the NA regular sitting on September 12, who presented the package of drafts on Making Amendment and Addenda to the Law on Licensing and on Making Addenda to the Law on Postal Communication for debate in the first reading.
According to the Deputy Chairperson of the SRC, the proposed amendments are intended to create appropriate legal bases for the collection of information on goods imported from foreign countries by persons carrying out postal and courier activities and submission to the customs authorities.
The Chair of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielyan inquired whether it is possible to make customs payments through that platform before the goods arrive in Armenia.
In response, the SRC Deputy Chairperson mentioned that in fact this system is still functioning today.
The NA Vice President Hakob Arshakyan, detailing his colleague’s question, asked whether it is possible to make customs payments for goods bought from any country on the spot.
Tsovinar Soghomonyan stated that this system continues to function, and the purpose of the package is to create appropriate additional legal bases.
The member of the NA Standing Committee on Economic Affairs Karen Hambardzumyan presented the endorsement of the Head Committee and called on his colleagues to vote for it.
We highlight very much the multilateral and multi-vector development of Armenia-Germany relations. We are glad to record that in recent period the cooperation between the two countries dynamically develops. Germany is also one of the best examples of the federal government for us, and emphasize very...