Հայաստանի եւ Կանադայի միջեւ հարաբերությունները կրում են բարեկամական բնույթ եւ հիմնված են փոխադարձ վստահության ու հարգանքի վրա. Դավիթ Առաքելյան
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը սեպտեմբերի 6-ին ընդունել է Հայաստանում Կանադայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էլիսն Մարի ԼըՔլերին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Հեղինե Խաչիկյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Դավիթ Առաքելյանը շնորհակալություն է հայտնել Կանադայի դեսպանին՝ Հայաստանի համար ծանր ժամանակաշրջանում ստանձնած դիվանագիտական աշխատանքի ու համագործակցության համար: «Հայաստանի եւ Կանադայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները կրում են բարեկամական բնույթ եւ հիմնված են փոխադարձ վստահության ու հարգանքի վրա: Մենք շատ բարձր ենք գնահատում այն փաստը, որ 2020 թվականին՝ Արցախյան երկրորդ պատերազմի առաջին իսկ օրվանից Կանադան ակտիվորեն ջանքեր էր գործադրում կրակի դադարեցման համար»,- նշել է Դավիթ Առաքելյանը:
Կարեւորելով երկկողմ համագործակցության զարգացումը եւ խորացումը՝ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարը երկու երկրների գերատեսչությունների արդյունավետ աշխատանք է համարել առաջիկայում մեր երկրում Կանադայի դեսպանության բացումը:
Դավիթ Առաքելյանը գոհունակությամբ է արձանագրել այն փաստը, որ հայ-կանադական երկկողմ հարաբերություններում իր ուրույն տեղն է զբաղեցնում միջխորհրդարանական դիվանագիտական համագործակցությունը: «Կարեւորում ենք երկու խորհրդարանների բարեկամական խմբերի դերը` դրանք կարեւոր օղակ են մեր երկու օրենսդիր մարմինների միջեւ փոխգործակցության, ինչպես նաեւ միջպետական հարաբերությունների զարգացման ոլորտում»,- ընդգծել է Դավիթ Առաքելյանը: Այս համատեքստում վերջինս բարձր է գնահատել նաեւ Կանադայի խորհրդարանական կենտրոնի հետ համատեղ արդյունավետ աշխատանքները, փորձի փոխանակմանն ուղղված փոխայցելություններն ու ընդգծել, որ կենտրոնի աջակցությամբ մշակվել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի Ռազմավարական զարգացման ծրագիրը, որը միտված է աշխատակազմի գործունեությունն ավելի ներառական դարձնելուն` ներգրավելով հաշմանդամություն ունեցող անձանց, կանանց եւ երիտասարդներին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների խորհրդարանների աշխատակազմերի միջեւ համագործակցության խորացմանը, Կանադայի խորհրդարանական կենտրոնի հետ համատեղ իրականացվող ծրագրերի ու հետագա ծրագրերին առնչվող հարցեր:
Ամփոփելով հանդիպումը` Դավիթ Առաքելյանը հույս է հայտնել, որ համագործակցությունը շարունակական բնույթ կկրի:
Ավարտվել է ԱԺ «Ամառային դպրոց» երկրորդ ծրագիրը
ՀՀ ԱԺ «Ամառային դպրոց» ծրագիրն անցկացվեց արդեն 2-րդ անգամ: Մասնակցության հայտ ներկայացրեց հանրապետության դպրոցների շուրջ 600 աշակերտ: Ընտրական շեմը հաղթահարեց 61-ը: Երկշաբաթյա հանդիպումներ, գերազանցված սպասումներ ու դասախոսների անկեղծ տեսակետներ: Մանրամասները՝ տեսանյութում: ...
Առաջարկվել է Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 5 հասցեում գտնվող մարզակառույցը հանել օտարվող գույքի ցուցակից
Հաշվի առնելով, որ հանրապետությունում մարզակառույցների սղության, պայմանների բացակայության խնդիր կա, առաջարկել ենք, մասնավորապես, Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 5 հասցեում գտնվող մարզակառույցը հանել օտարվող գույքի ցուցակից: Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հա...
Նախագիծը նպատակ ունի նպաստելու ներառական կրթության զարգացմանը: Հայաստանը որդեգրել է համընդհանուր ներառական կրթությունը: Այն կրթության կազմակերպման ձեւ է եւ կրթություն է բոլորի համար: Այս մասին ասել է պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի...
Նախագծի ընդունումը կնպաստի բնության, պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների նկատմամբ հանրային եւ վարչական պատասխանատվության բարձրացմանը
Նախագիծը մշակվել է պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պահպանության եւ օգտագործման նկատմամբ անհատական եւ հանրային պատասխանատվությունը բարձրացնելու, ինչպես նաեւ պահպանման կարգերի եւ ռեժիմների խախտումները նվազեցնելու անհրաժեշտությամբ:  Այս մասին ասել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր ...
Նախագիծ՝ ուղղված կինոարտադրության ոլորտի զարգացմանը
Գարնանային նստաշրջանում  առաջին ընթերցմամբ ընդունված նախագիծը ենթադրում  է կինոարտադրության ոլորտին պետական ֆինանսավորման մեխանիզմների որոշակի ներդրում կամ առկա մեխանիզմի բարելավում: Եթե ավելի պարզ  նկարագրեմ, խոսքը  Հայաստանում ֆիլմարտադրության դեպքում որոշակի գումարի վերադարձին...
Նախագիծ՝ կին թեկնածուների համար առկա իրավական խոչընդոտները նվազեցնելու անհրաժեշտությամբ
Ներկայում գործող «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքով կանանց ներգրավվածության իրավական հիմքերը բավական խոցելի են եւ ձեւակերպված են իրավական անորոշությամբ, ինչը լրջագույն խոչընդոտ է կանանց ներգրավվածության առումով: Այս մասին ասել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը Գիտության,...
Առաջարկվում է օրենքով կանոնակարգել համայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպություններին գույքն անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրման գործընթացը: Այդ նպատակով գործող օրենքը նախատեսվում է լրացնել նոր՝ 5.1-ին հոդվածով: Ըստ այդմ՝ առաջարկվում է սահմանել, որ ՀՀ կառավարությունն իր որոշմամբ hամայնքային ոչ ...
Կդյուրացվի համայնքային վճարովի ավտոկայանատեղերի տարբերակիչ գետնանշումների գույնի եւ ձեւի փոփոխման գործընթացը. երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են մի շարք օրենքների նախագծեր
Փոփոխություններով իրավական հիմք կապահովվի տարբերակված գույնի գետնանշումների իրականացման համար` հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար առանձնացված համայնքային վճարովի ավտոկայանատեղերի տարբերակման նպատակով, ինչն էլ թույլ կտա համայնքային վճարովի ավտոկայանատեղիներում կայանելու համար տեղական վճարի դրույքա...

Д.Аракелян: “Отношения между Арменией и Канадой дружественные, основаны на взаимном доверии и уважении”
6 сентября руководитель-генеральный секреатрь Аппарата НС Д.Аракелян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Канады в Армении Элисон Мари Леклер и ее делегацию. На встрече присутствовала также заместитель руководителя Аппарата НС Э.Хачикян.
Приветствуя гостей, Д.Аракелян поблагодарил посла Канады за дипломатическую работу и сотрудничество, предпринятые им в трудный для Армении период. "С установлением дипломатических отношений между Арменией и Канадой отношения между двумя странами носят дружественный характер, основаны на взаимном доверии и уважении. Мы высоко ценим факт, что в 2020 г., с самого первого дня второй Арцахской войны, Канада прилагала активные усилия для прекращения огня", - подчеркнул Д.Аракелян.
Подчеркнув развитие и углубление двустороннего сотрудничества, руководитель Аппарата НС расценил предстоящее открытие посольства Канады в нашей стране как эффективную работу ведомств двух стран.
Д.Аракелян с удовлетворением отметил, что межпарламентское дипломатическое сотрудничество занимает свое уникальное место в двусторонних армяно-канадских отношениях. "Мы подчеркиваем роль групп дружбы двух парламентов, являющихся важным звеном в сфере взаимодействия двух наших законодательных органов, а также в развитии межгосударственных отношений", - подчеркнул руководитель Аппарата НС. В этом контексте он также высоко оценил эффективную совместную работу с Канадским парламентским центром, взаимные визиты по обмену опытом, и подчеркнул, что при поддержке центра разработана Программа стратегического развития Аппарата НС РА, цель которой - сделать деятельность персонала более инклюзивной путем вовлечения инвалидов, женщин и молодежи.
В ходе встречи обсуждены вопросы углубления сотрудничества между аппаратами парламентов двух стран, реализуемыми совместно с Канадским парламентским центром, а также дальнейшие перспективные программы.
В завершение встречи Д.Аракелян выразил надежду, что сотрудничество будет последовательным.
Программа “Летняя школа” НС РА проводилась уже во второй раз. На участие подали заявки около 600 учащихся школ республики. Избирательный барьер преодолел 61 человек. Две недели встреч, превзошедшие ожидания и объективные мнения преподавателей....
Из списка отчуждаемого имущества предлагается исключить спортивный объект на Цицернакабердском шоссе, 5
“Учитывая, что в республике существует проблема нехватки спортивных объектов и отсутствия условий, мы предложили, в частности, исключить из списка отчуждаемого имущества спортивный объект, расположенный по адресу Цицернакабердское шоссе, 5”, - отметил 6 сентября на заседании Постоянной комиссии НС п...
“Цель проекта – содействие развитию инклюзивного образования. Армения приняла всеобщее инклюзивное образование. Это способ организации образования, и это образование для всех”, - отметила депутат З.Батоян 6 сентября на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспо...
Принятие проекта посодействует повышению общественной и административной ответственности в отношении недвижимых памятников природы, истории и культуры
“Проект разработан с учетом необходимости повышения индивидуальной и общественной ответственности за сохранение и использование недвижимых памятников истории и культуры, а также снижения нарушений правил и режимов охраны”, - отметила депутат фракции "Армения" Л.Галстян 6 сентября на заседании Постоя...
Проект по развитию киноиндустрии
“Проект, принятый в первом чтении в весенней сессии, предполагает определенное внедрение механизмов государственного финансирования кинопроизводства или совершенствование существующего механизма. Проще говоря, речь идет о возврате определенной суммы денег в случае кинопроизводства в Армении”, - отме...
Проект о необходимости снижения правовых барьеров для женщин-кандидатов
“Правовая основа участия женщин в соответствии с действующим в настоящее время законом “Об аудиовизуальных медиа” весьма уязвима и сформулирована с правовой неопределенностью, что является серьезным препятствием с точки зрения участия женщин”, - отметила депутат Л.Галстян 6 сентября на заседании Пос...
Предлагается законодательно урегулировать процесс предоставления имущества общинным некоммерческим организациям с правом безвозмездного пользования. Для этого действующий закон планируется дополнить новой ст.5.1. Соответственно, предлагается предусмотреть, что Правительство РА своим решением может з...
Во втором чтении обсужден ряд законопроектов: упрощается процесс изменения цвета и формы отличительной разметки общественных платных парковок
Поправки обеспечат правовую основу для внедрения цветной дорожной разметки для различения общественных платных автостоянок, предназначенных для людей с ограниченными возможностями, что позволит устанавливать местные ставки платы за парковку на общественных автостоянках путем зонирования.6 сентября н...