Նախագծի ընդունումը կնպաստի բնության, պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների նկատմամբ հանրային եւ վարչական պատասխանատվության բարձրացմանը
Նախագիծը մշակվել է պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պահպանության եւ օգտագործման նկատմամբ անհատական եւ հանրային պատասխանատվությունը բարձրացնելու, ինչպես նաեւ պահպանման կարգերի եւ ռեժիմների խախտումները նվազեցնելու անհրաժեշտությամբ:  Այս մասին ասել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 6-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացնելով «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Առաջարկվում է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 94 եւ 95-րդ հոդվածներով սահմանված վարչական տույժերի չափը խստացնել, ինչպես նաեւ սահմանել համապատասխան կարգավորումներ այն դեպքերում, երբ նույն խախտումը կրկին կկատարվի վարչական տույժի միջոցներ կիրառելուց հետո՝ 6 ամսվա ընթացքում: Առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում Կառավարության կողմից ստացվել են խմբագրական բնույթի մի շարք առաջարկներ, որոնք ընդունվել են:
Ավարտվել է ԱԺ «Ամառային դպրոց» երկրորդ ծրագիրը
ՀՀ ԱԺ «Ամառային դպրոց» ծրագիրն անցկացվեց արդեն 2-րդ անգամ: Մասնակցության հայտ ներկայացրեց հանրապետության դպրոցների շուրջ 600 աշակերտ: Ընտրական շեմը հաղթահարեց 61-ը: Երկշաբաթյա հանդիպումներ, գերազանցված սպասումներ ու դասախոսների անկեղծ տեսակետներ: Մանրամասները՝ տեսանյութում: ...
Հայաստանի եւ Կանադայի միջեւ հարաբերությունները կրում են բարեկամական բնույթ եւ հիմնված են փոխադարձ վստահության ու հարգանքի վրա. Դավիթ Առաքելյան
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը սեպտեմբերի 6-ին ընդունել է Հայաստանում Կանադայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էլիսն Մարի ԼըՔլերին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Հեղինե Խաչի...
Առաջարկվել է Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 5 հասցեում գտնվող մարզակառույցը հանել օտարվող գույքի ցուցակից
Հաշվի առնելով, որ հանրապետությունում մարզակառույցների սղության, պայմանների բացակայության խնդիր կա, առաջարկել ենք, մասնավորապես, Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 5 հասցեում գտնվող մարզակառույցը հանել օտարվող գույքի ցուցակից: Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հա...
Նախագիծը նպատակ ունի նպաստելու ներառական կրթության զարգացմանը: Հայաստանը որդեգրել է համընդհանուր ներառական կրթությունը: Այն կրթության կազմակերպման ձեւ է եւ կրթություն է բոլորի համար: Այս մասին ասել է պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի...
Նախագիծ՝ ուղղված կինոարտադրության ոլորտի զարգացմանը
Գարնանային նստաշրջանում  առաջին ընթերցմամբ ընդունված նախագիծը ենթադրում  է կինոարտադրության ոլորտին պետական ֆինանսավորման մեխանիզմների որոշակի ներդրում կամ առկա մեխանիզմի բարելավում: Եթե ավելի պարզ  նկարագրեմ, խոսքը  Հայաստանում ֆիլմարտադրության դեպքում որոշակի գումարի վերադարձին...
Նախագիծ՝ կին թեկնածուների համար առկա իրավական խոչընդոտները նվազեցնելու անհրաժեշտությամբ
Ներկայում գործող «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքով կանանց ներգրավվածության իրավական հիմքերը բավական խոցելի են եւ ձեւակերպված են իրավական անորոշությամբ, ինչը լրջագույն խոչընդոտ է կանանց ներգրավվածության առումով: Այս մասին ասել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը Գիտության,...
Առաջարկվում է օրենքով կանոնակարգել համայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպություններին գույքն անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրման գործընթացը: Այդ նպատակով գործող օրենքը նախատեսվում է լրացնել նոր՝ 5.1-ին հոդվածով: Ըստ այդմ՝ առաջարկվում է սահմանել, որ ՀՀ կառավարությունն իր որոշմամբ hամայնքային ոչ ...
Կդյուրացվի համայնքային վճարովի ավտոկայանատեղերի տարբերակիչ գետնանշումների գույնի եւ ձեւի փոփոխման գործընթացը. երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են մի շարք օրենքների նախագծեր
Փոփոխություններով իրավական հիմք կապահովվի տարբերակված գույնի գետնանշումների իրականացման համար` հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար առանձնացված համայնքային վճարովի ավտոկայանատեղերի տարբերակման նպատակով, ինչն էլ թույլ կտա համայնքային վճարովի ավտոկայանատեղիներում կայանելու համար տեղական վճարի դրույքա...

Adoption of draft to promote increase of public and administrative responsibility towards immovable monuments of nature, history and culture
The draft was developed with the necessity to increase individual and public responsibility for the preservation and use of immovable monuments of history and culture, as well as to reduce violations of conservation rules and regimes. The deputy of Armenia Faction Lilit Galstyan said this at the sitting of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport presenting the draft law on Making Addenda and Amendments to the RA Code on Administrative Offenses in the second reading on September 6.
It is proposed to tighten the amount of administrative penalties set by Articles 94 and 95 of the RA Code of Administrative Offenses, as well as to establish appropriate regulations in cases where the same violation is committed again within 6 months after the application of administrative penalties. During the period from the first to the second reading, the Government received a number of proposals of an editorial nature, which were adopted.
The RA NA Summer School had already been held for the second time. About 600 pupils from the schools of the republic submitted participation bid. 61 out of them had been chosen. There were two-week meetings, exceeded expectations and the lecturers’ sincere viewpoints....
Davit Arakelyan: Relations between Armenia and Canada are of friendly character and are based on mutual trust and respect
On September 6, the Chief of Staff, Secretary General of the National Assembly of the Republic of Armenia Davit Arakelyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Canada to Armenia Alison Mary LeClaire and her delegation. The NA Deputy Chief of Staff Heghine Khachikyan also atten...
It is proposed to remove sport facility located at Tsitsernakaberd highway 5 from list of alienated properties
Taking into consideration that there is a problem of shortage of sports facilities and lack of conditions in the republic, we have proposed, in particular, to remove the sport facility at Tsitsernakaberd highway 5 from the list of alienated properties. At the sitting of the Standing Committee on Sci...
Participating in implementation of a child’s individual learning plan to be defined as a parental responsibility, not a right
The draft aims to promote the development of inclusive education. Armenia has adopted universal inclusive education. It is a way of organizing education and it is education for everyone. The deputy Zaruhi Batoyan said this at the sitting of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, D...
Draft aimed at development of film production sphere
The draft passed in the first reading in the Spring Session implies certain investment of state financing mechanisms to the film production sphere or improvement of the existing mechanism. If I describe in a simpler way, it refers to the return of certain amount of money in case of film production. ...
Draft with necessity of reducing the legal barriers existing for female candidates
At present, the legal bases of the women’s involvement by the law on Audio Video Media are rather vulnerable, and formulated with legal uncertainty, which is the most serious barrier in terms of the women’s involvement. At September 6 sitting of the Standing Committee on Science, Education, Culture,...
Initiative to regulate process of providing property to community non-commercial organizations with right to use it free of charge
It is proposed to regulate the process of providing property to community non-commercial organizations with the right to use it free of charge by law. For this purpose, the existing law is planned to be supplemented with a new Article 5.1. Accordingly, it is proposed to define that the RA Government...
Process of changing color and shape of distinctive markings of community paid car parks to be simplified: A number of draft laws debated in second reading
The amendments will provide a legal basis for the implementation of color-coded markings to distinguish community paid car parks for people with disabilities, which will allow local charge rates for parking in community paid car parks to be set by zoning.On September 6, at the sitting of the NA Stan...