Նախագծի ընդունումը կնպաստի բնության, պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների նկատմամբ հանրային եւ վարչական պատասխանատվության բարձրացմանը
Նախագիծը մշակվել է պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պահպանության եւ օգտագործման նկատմամբ անհատական եւ հանրային պատասխանատվությունը բարձրացնելու, ինչպես նաեւ պահպանման կարգերի եւ ռեժիմների խախտումները նվազեցնելու անհրաժեշտությամբ:  Այս մասին ասել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 6-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացնելով «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Առաջարկվում է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 94 եւ 95-րդ հոդվածներով սահմանված վարչական տույժերի չափը խստացնել, ինչպես նաեւ սահմանել համապատասխան կարգավորումներ այն դեպքերում, երբ նույն խախտումը կրկին կկատարվի վարչական տույժի միջոցներ կիրառելուց հետո՝ 6 ամսվա ընթացքում: Առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում Կառավարության կողմից ստացվել են խմբագրական բնույթի մի շարք առաջարկներ, որոնք ընդունվել են:
Ավարտվել է ԱԺ «Ամառային դպրոց» երկրորդ ծրագիրը
ՀՀ ԱԺ «Ամառային դպրոց» ծրագիրն անցկացվեց արդեն 2-րդ անգամ: Մասնակցության հայտ ներկայացրեց հանրապետության դպրոցների շուրջ 600 աշակերտ: Ընտրական շեմը հաղթահարեց 61-ը: Երկշաբաթյա հանդիպումներ, գերազանցված սպասումներ ու դասախոսների անկեղծ տեսակետներ: Մանրամասները՝ տեսանյութում: ...
Հայաստանի եւ Կանադայի միջեւ հարաբերությունները կրում են բարեկամական բնույթ եւ հիմնված են փոխադարձ վստահության ու հարգանքի վրա. Դավիթ Առաքելյան
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը սեպտեմբերի 6-ին ընդունել է Հայաստանում Կանադայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էլիսն Մարի ԼըՔլերին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Հեղինե Խաչի...
Առաջարկվել է Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 5 հասցեում գտնվող մարզակառույցը հանել օտարվող գույքի ցուցակից
Հաշվի առնելով, որ հանրապետությունում մարզակառույցների սղության, պայմանների բացակայության խնդիր կա, առաջարկել ենք, մասնավորապես, Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 5 հասցեում գտնվող մարզակառույցը հանել օտարվող գույքի ցուցակից: Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հա...
Նախագիծը նպատակ ունի նպաստելու ներառական կրթության զարգացմանը: Հայաստանը որդեգրել է համընդհանուր ներառական կրթությունը: Այն կրթության կազմակերպման ձեւ է եւ կրթություն է բոլորի համար: Այս մասին ասել է պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի...
Նախագիծ՝ ուղղված կինոարտադրության ոլորտի զարգացմանը
Գարնանային նստաշրջանում  առաջին ընթերցմամբ ընդունված նախագիծը ենթադրում  է կինոարտադրության ոլորտին պետական ֆինանսավորման մեխանիզմների որոշակի ներդրում կամ առկա մեխանիզմի բարելավում: Եթե ավելի պարզ  նկարագրեմ, խոսքը  Հայաստանում ֆիլմարտադրության դեպքում որոշակի գումարի վերադարձին...
Նախագիծ՝ կին թեկնածուների համար առկա իրավական խոչընդոտները նվազեցնելու անհրաժեշտությամբ
Ներկայում գործող «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքով կանանց ներգրավվածության իրավական հիմքերը բավական խոցելի են եւ ձեւակերպված են իրավական անորոշությամբ, ինչը լրջագույն խոչընդոտ է կանանց ներգրավվածության առումով: Այս մասին ասել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը Գիտության,...
Առաջարկվում է օրենքով կանոնակարգել համայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպություններին գույքն անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրման գործընթացը: Այդ նպատակով գործող օրենքը նախատեսվում է լրացնել նոր՝ 5.1-ին հոդվածով: Ըստ այդմ՝ առաջարկվում է սահմանել, որ ՀՀ կառավարությունն իր որոշմամբ hամայնքային ոչ ...
Կդյուրացվի համայնքային վճարովի ավտոկայանատեղերի տարբերակիչ գետնանշումների գույնի եւ ձեւի փոփոխման գործընթացը. երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են մի շարք օրենքների նախագծեր
Փոփոխություններով իրավական հիմք կապահովվի տարբերակված գույնի գետնանշումների իրականացման համար` հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար առանձնացված համայնքային վճարովի ավտոկայանատեղերի տարբերակման նպատակով, ինչն էլ թույլ կտա համայնքային վճարովի ավտոկայանատեղիներում կայանելու համար տեղական վճարի դրույքա...

Принятие проекта посодействует повышению общественной и административной ответственности в отношении недвижимых памятников природы, истории и культуры
“Проект разработан с учетом необходимости повышения индивидуальной и общественной ответственности за сохранение и использование недвижимых памятников истории и культуры, а также снижения нарушений правил и режимов охраны”, - отметила депутат фракции "Армения" Л.Галстян 6 сентября на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта, представляя во втором чтении законопроект о внесении изменений и дополнений в Кодекс РА об административных правонарушениях.
Предлагается ужесточить размеры административных штрафов, предусмотренных статьями 94 и 95 указанного кодекса, а также установить соответствующий регламент в случаях, когда то же нарушение будет совершено повторно в течение 6 месяцев после применения административных штрафов. В период между первым и вторым чтениями в правительство поступил ряд предложений редакционного характера, которые были приняты.
Программа “Летняя школа” НС РА проводилась уже во второй раз. На участие подали заявки около 600 учащихся школ республики. Избирательный барьер преодолел 61 человек. Две недели встреч, превзошедшие ожидания и объективные мнения преподавателей....
Д.Аракелян: “Отношения между Арменией и Канадой дружественные, основаны на взаимном доверии и уважении”
6 сентября руководитель-генеральный секреатрь Аппарата НС Д.Аракелян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Канады в Армении Элисон Мари Леклер и ее делегацию. На встрече присутствовала также заместитель руководителя Аппарата НС Э.Хачикян.Приветствуя гостей, Д.Аракелян поблагодарил посла Канады з...
Из списка отчуждаемого имущества предлагается исключить спортивный объект на Цицернакабердском шоссе, 5
“Учитывая, что в республике существует проблема нехватки спортивных объектов и отсутствия условий, мы предложили, в частности, исключить из списка отчуждаемого имущества спортивный объект, расположенный по адресу Цицернакабердское шоссе, 5”, - отметил 6 сентября на заседании Постоянной комиссии НС п...
“Цель проекта – содействие развитию инклюзивного образования. Армения приняла всеобщее инклюзивное образование. Это способ организации образования, и это образование для всех”, - отметила депутат З.Батоян 6 сентября на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспо...
Проект по развитию киноиндустрии
“Проект, принятый в первом чтении в весенней сессии, предполагает определенное внедрение механизмов государственного финансирования кинопроизводства или совершенствование существующего механизма. Проще говоря, речь идет о возврате определенной суммы денег в случае кинопроизводства в Армении”, - отме...
Проект о необходимости снижения правовых барьеров для женщин-кандидатов
“Правовая основа участия женщин в соответствии с действующим в настоящее время законом “Об аудиовизуальных медиа” весьма уязвима и сформулирована с правовой неопределенностью, что является серьезным препятствием с точки зрения участия женщин”, - отметила депутат Л.Галстян 6 сентября на заседании Пос...
Предлагается законодательно урегулировать процесс предоставления имущества общинным некоммерческим организациям с правом безвозмездного пользования. Для этого действующий закон планируется дополнить новой ст.5.1. Соответственно, предлагается предусмотреть, что Правительство РА своим решением может з...
Во втором чтении обсужден ряд законопроектов: упрощается процесс изменения цвета и формы отличительной разметки общественных платных парковок
Поправки обеспечат правовую основу для внедрения цветной дорожной разметки для различения общественных платных автостоянок, предназначенных для людей с ограниченными возможностями, что позволит устанавливать местные ставки платы за парковку на общественных автостоянках путем зонирования.6 сентября н...