ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանը մայիսի 23-ի ԱԺ հերթական նիստում ներկայացրել է պալատի 2022 թվականի տարեկան հաղորդումը:
Նրա խոսքով 2022 թվականին Հաշվեքննիչ պալատն ապահովել է իր գործունեության կատարումը, որը համահունչ է եղել արտաքին պետական հաշվեքննության գործառույթի առավելությանը, այն է՝ նպաստել հանրային ունեցվածքի կառավարումը բարելավվելուն:
Նա տեղեկացրել է, որ նախորդ տարվա ընթացքում իրականացվել է 72 հաշվետվություն 18 պետական մարմիններում, որը ծածկել է պետական բյուջեի ծախսային մասի շուրջ 91,1 տոկոսը:
Հաշվեքննիչ պալատի գործնեության ծրագրի երեք մասով իրականացվել է 54 հաշվեքննություն. առաջին մասով իրականացվել է 40 հաշվեքննություն 10 պետական մարմիններում:
2022 թվականի ծրագրի երկրորդ մասում իրականացվել է 11 հաշվեքննություն: Դրանք եղել են ռիսկերի վրա հիմնված մեթոդաբանությամբ գնահատված ծրագրային կետերի ուղղությամբ: Ծրագրային 18 կետից 11-ն ավարտվել է:
Հաշվեքննիչ պալատի նախագահը տեղեկացրել է, որ գործունեության ծրագրի երրորդ մասով իրականացվել է միջազգային պայմանագրերով նախատեսված 3 միջոցառում:
Ատոմ Ջանջուղազյանի խոսքով հաշվեքննությունների արդյունքում ձեւավորված կարծիքները սահմանված կարգով հրապարակվել են բոլոր այն դեպքերում, եթե չեն պարունակել դասակարգված տեղեկատվություն:
Հիմնական զեկուցողը տեղեկացրել է, որ առաջին մասում ներառված 40 հաշվեքննությունները ֆինանսական եւ համապատասխանության բնույթի են եղել:
Մաս երկուսով  ներառվածներից 2-ը եղել են ֆինանսական եւ համապատասխանության հաշվեքննություն, 3-ը միայն համապատասխանության,  5-ը՝ կատարողականի:
Մաս երեքով այն միջազգային պայմանագրերի  կանխորոշված միջոցառումներն են եղել, որոնց տրամաբանությունը բխել է այդ պայմանագրերից:
Ատոմ Ջանջուղազյանը նշել է, որ 2022 թվականին Հաշվեքննիչ պալատը տվել է 4 դրական եւ 1 ոչ լիարժեք եզրահանգում:
Հաշվեքննությունների արդյունքում 13 գերատեսչությունում արձանագրվել է 138 անհամապատասխանություն, 6 գերատեսչությունում՝ 26 խեղաթյուրում:
ՀՊ նախագահը նշել է, որ հաշվեքննություններով արված առաջարկները նպատակ են ունեցել նպաստել հանրային ֆինանսների եւ հանրային սեփականության կառավարումը բարելավելուն: Նա տեղեկացրել է, որ առաջարկները եղել են 66-ը. 25-ը ուղղված են եղել համակարգին, 23-ը՝ արդյունքին, 18-ը՝ խնդրին:
Հաշվեքննիչ պալատը գործունեությունը կազմակերպել է 23 նիստերի   միջոցով՝ 12 հերթական եւ 11 արտահերթ: Նիստերի ընթացքում ընդունվել է 269 որոշում:
2022 թվականին ապահովվել է 2020-2023 թվականների ռազմավարական ծրագրի շրջանակում ձեւակերպված նպատակների՝ 2022 թվականի համար նախատեսված միջոցառումների իրականացումը: Դրանցից 8-ն ամբողջությամբ իրականացվել է, 2-ը նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2023 թվականին:
Ատոմ Ջանջուղազյանը տեղեկացրել է, որ 2022 թվականին Հաշվեքննիչ պալատը նախագծել է իրավական դաշտի բարելավմանը միտված օրենսդրական նախագծերի փաթեթը եւ այն դրել է շրջանառության մեջ:
Անդրադառնալով իրավապահ մարմինների հետ համագործակցությանը՝ Ատոմ Ջանջուղազյանը նշել է, որ հաշվետու տարում հաշվեքննության նյութերով 6 առանձին ուղղություններով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել իրավապահ մարմինների կողմից: Նա տեղեկացրել է, որ ըստ առաջնահերթությունների՝ համատեղ նիստերով մշտական հանձնաժողովների հետ կազմակերպվել են տարբեր քննարկումներ, որտեղ մանրամասն ներկայացվել են հաշվեքննությունների արդյունքները:
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանն իր ելույթում բարձր է գնահատել Հաշվեքննիչ պալատի աշխատանքը եւ նշել, որ գտնվել է Ազգային ժողով-Հաշվեքննիչ պալատ համագործակցության արդյունավետ ձեւաչափ, որի շահառուն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին է: Այդ համագործակցությունը, ըստ պատգամավորի, միտված է պետական կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացմանը: Գեւորգ Պապոյանը նշել է, որ խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է Ֆինանասավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ իրականացվող երկու եւ ավելի հանձնաժողովների համատեղ նիստերին, որոնց ընթացքում քննարկվում են  Հաշվեքննիչ պալատի արձանագրած ոլորտային խնդիրների վերաբերյալ եզրակացությունները: Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ քննարկումներին մասնակցում են նաեւ ընդդիմադիր պատգամավորները:  «Այդ քննարկումներով՝ օգտվելով Սահմանադրական գործիքակազմից,  մենք նաեւ մեր խորհրդարանական վերահսկողությունն ենք իրականացնում Կառավարության գործունեության նկատմամբ, եւ այս համատեքստում պալատի եզրակացությունները շատ կարեւոր նշանակություն ունեն»,- ասել է Գեւորգ Պապոյանը:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է,  որ Ազգային ժողովն ու հանձնաժողովները հանդես չեն գալիս դատավորի դերում. դա առողջ քննարկում է, որի ընթացքում պատգամավորները, նախարարություններն ու գործադիրի ներկայացուցիչներն իրենց դիտարկումներն  են ներկայացնում: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ վերջնարդյունքում հաճախ Կառավարության գործընկերները նշում են, որ քննարկումների ընթացքում բարձրացված հարցերի վերաբերյալ փոփոխություններ կատարելու հանձնառություն են ստանձնում: Գեւորգ Պապոյանն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ ներկայումս  ՀՀ Սահմանադրության եւ մի շարք օրենքների փոփոխության արդյունքում պալատը ոչ թե վերահսկող, այլ ավելի շատ օգնող ու աջակցող  գործառույթ է իրականացնում: Նա ընդգծել է Հաշվեքննիչ պալատի ներկայացրած առաջարկությունների կարեւորությունը եւ հորդորել Կառավարության իր գործընկերներին ուշադրություն դարձնել դրանց: Գեւորգ Պապոյանը նաեւ հորդորել է Հաշվեքննիչ պալատին եզրակացությունների բովանդակությունը դարձնել ավելի խորքային:

The Chairman of the RA Audit Chamber Atom Janjughazyan presented the annual report of the Audit Chamber for 2022 at the regular sitting of the National Assembly on May 23.
According to him, in 2022, the Audit Chamber ensured the implementation of its activity, which was in line with the advantage of the function of the external state audit, which is to promote the improvement of the management of public property.
He informed that during the previous year, 72 reports were carried out in 18 state bodies, which covered about 91.1 % of the expenditure part of the state budget.
54 audits were carried out in three parts of the action plan of the Audit Chamber: in the first part, 40 audits were carried out in 10 state bodies.
In the second part of the 2022 programme, 11 audits were carried out.
The Chairman of the Audit Chamber informed that 3 measures provided by the international agreements were implemented in the third part of the activity programme.
The key rapporteur informed that the 40 audits included in the first part were of financial and compliance character.
2 audits out them included in part two, were financial and compliance audits, 3 were compliance, and 5 were performance audits.
The third part was the predetermined measures of the international treaties, the logic of which was derived from those contracts.
Atom Janjughazyan noted that in 2022, the Audit Chamber gave 4 positive and 1 incomplete conclusions.
The Chairman of the Audit Chamber mentioned that the proposals made by the audits were aimed at improving the management of public finances and public property. He informed that there were 66 proposals.
The Audit Chamber organized its activities through 23 sittings: 12 regular and 11 extraordinary. 269 decisions were adopted during the sittings.
Atom Janjughazyan informed that in 2022, the Audit Chamber designed a package of legislative drafts aimed at improving the legal framework and put it into circulation.
Touching upon the cooperation with law enforcement agencies, Atom Janjughazyan stated that in the financial year, criminal proceedings were initiated by the law enforcement agencies in 6 separate directions based on audit materials. He informed that according to the priorities, various debates were organized with the standing committees in joint sittings, where the results of the audits were introduced in detail.
The Chair of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan highly valued the work of the Audit Chamber in his speech and noted that an effective format of cooperation between the National Assembly and the Audit Chamber has been found, the beneficiary of which is the citizen of the Republic of Armenia. According to the deputy, this cooperation is aimed at increasing the efficiency of the state administration system. Gevorg Papoyan stated that it refers, in particular, to the joint sittings of two or more committees initiated by the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs, during which the conclusions regarding the sector problems recorded by the Audit Chamber are debated. The Chair of the Committee informed that the opposition deputies also take part in the debates. “Through these debates, using the Constitutional toolkit, we also exercise our parliamentary control over the activities of the Government, and in this context the conclusions of the Audit Chamber are very important,” Gevorg Papoyan said.
The Chair of the Committee mentioned that the National Assembly and the committees do not act as judges: it is a healthy debate during which the deputies, ministries and executive representatives present their observations. According to the Chair of the Committee, in the end, the partners of the Government often state that they undertake to make amendments regarding the issues raised during the debates. Gevorg Papoyan drew attention of the attendees to the fact that currently, as a result of the amendment of the RA Constitution and a number of laws, the Audit Chamber does not perform an oversight, but rather a helping and supporting function. He underscored the importance of the proposals presented by the Audit Chamber and urged his colleagues of the Government to pay attention to them. Gevorg Papoyan also urged the Audit Chamber to make the content of the conclusions more in-depth.