ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը, նույն խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Մերի Գալստյանը եւ ՀՀ  ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը  մայիսի 23-ին հյուրընկալել են Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լեո Դոքերթիին, Արեւելյան հարեւանության թիմի ղեկավար Զակ Հենշո-քինին եւ Օլիվեր Ֆելանին::
Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը:
Կողմերն արձանագրել են երկու երկրների  միջեւ ջերմ բարեկամական կապերը, կարեւորել միջխորհրդարանական, ինչպես նաեւ անվտանգային ոլորտում համագործակցությունը:
Անդրադարձ է եղել  «Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ամրապնդում» ծրագրին, մտքեր են փոխանակվել էլեկտրաէներգիայի շուկայի բարեփոխումների, խորհրդարանական եւ հետօրենսդրական վերահսկողությանը վերաբերող հարցերին: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ուսումնասիրել հնարավոր գործակցության ոլորտները՝ համատեղ նախագծեր մշակելու եւ անվտանգային խնդիրները նոր ուղիներով լուծելու նպատակով:

23 мая заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам, депутат фракции НС "Гражданский договор" Б.Тунян, заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции, депутат той же фракции   М.Галстян, руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Д.Аракелян приняли находящихся в Армении госминистра по делам Европы Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Лео Докерти, руководителя команды Восточного партнерства Зака Хеншоу-кина и Оливера Фелана.
Во встрече также участвовал Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Соединенном Королевстве В.Нерсесян.
Стороны отметили теплые дружеские связи между двумя странами, подчеркнули важность межпарламентского сотрудничества, а также взаимодействия в сфере безопасности.
Обсуждена программа “Укрепление энергетической безопасности Армении”, состоялся обмен мнениями по вопросам, связанным с реформами рынка электроэнергии, парламентского и постзаконодательного контроля. Достигнута договоренность изучить возможные сферы сотрудничества по разработке совместных проектов и новых решений проблем безопасности.