ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը հունվարի 21-ին ընդունել է ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Կողմերը բարձր են գնահատել հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները եւ կարեւորել դրանց շարունակական զարգացումը:
Անդրադարձ է եղել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը: Որպես Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության գործընթացում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ՝ Ռուբեն Ռուբինյանը երախտագիտություն է հայտնել ռուսական կողմին օրեր առաջ Մոսկվայում իր եւ Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցչի հանդիպման հյուրընկալման եւ կարգավորման գործընթացին աջակցելու պատրաստակամության համար:
ԱԺ փոխնախագահը կառուցողական է գնահատել հատուկ ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը՝ նշելով, որ հայկական կողմը հետաքրքրված է բովանդակային գործընթացի միջոցով հստակ խնդիրների լուծմամբ:
Դեսպանն, իր հերթին, հավաստիացրել է, որ ռուսական կողմը շարունակելու է ջանքեր գործադրել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ:

21 января вице-спикер НС Р.Рубинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла РФ в РА С.Копыркина.
Стороны высоко оценили армяно-российские союзнические отношения и подчеркнули их последовательное развитие.
Затронута нормализация отношений между Арменией и Турцией. Р.Рубинян, как спецпредставитель Армении по армяно-турецкому диалогу, поблагодарил российскую сторону за проведение недавней встречи между ним и спецпредставителем Турции в Москве, готовность содействовать процессу урегулирования.
Вице-спикер НС оценил первую встречу спецпредставителей как конструктивную, отметив, что армянская сторона заинтересована в предметном процессе решения конкретных проблем.
Посол, в свою очередь, заверил, что российская сторона продолжит усилия по нормализации отношений Армения – Турция.