Պաշտոնական այցով Իտալիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 28-ին հանդիպել է Հռոմի քաղաքապետ Վիրջինիա Ռաջիի հետ: Վերջինս Արարատ Միրզոյանին ներկայացրել է քաղաքի զարգացման իր տեսլականը, ինչպես նաեւ Հռոմ քաղաքի առջեւ ծառացած մարտահրավերներին դիմակայելու ուղիները:
Արարատ Միրզոյանը ողջունել է մոտ ապագայում Հռոմի քաղաքապետարանի հետ համատեղ Երեւանի 2800-ամյակին նվիրված համաժողովի անցկացման գաղափարը` համոզմունք հայտնելով, որ Վիրջինիա Ռաջին իր փորձով կնպաստի Հայաստանի մայրաքաղաքի առջեւ կանգնած խնդիրների լուծմանը:
Այցի շրջանակում Արարատ Միրզոյանը նաեւ մասնակցել է Իտալիայում ՀՀ դեսպանության կողմից կազմակերպված Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրվան նվիրված ընդունելությանը, որի ընթացքում հայ-իտալական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման մեջ ունեցած ավանդի համար պատվո մեդալներ եւ պատվոգրեր է հանձնել Իտալիայի խորհրդարանի մի շարք պատգամավորների:

28 октября находящийся с официальным визитом в Итальянской Республике Председатель НС А.Мирзоян встретился с мэром Рима Вирджинией Раджи. Она представила свое видение развития города, а также пути противодействия стоящим перед Римом вызовам.
А.Мирзоян приветствовал идею проведения в ближайшем будущем совместно с мэрией Рима форума, посвященного 2800-летию Еревана, выразив уверенность, что Вирджиния Раджи своим опытом посодействует решению стоящих перед столицей Армении проблем.
В рамках визита А.Мирзоян также принял участие в приеме в честь Дня независимости РА в посольстве Армении в Италии, в ходе которого вручил медали и почетные грамоты ряду депутатов итальянского парламента – за вклад в развитие армяно-итальянских межпарламентских отношений.