Մարտի 17-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց ՄԱԿ-ի Համաշխարհային պարենի ծրագրի տարածաշրջանային տնօրեն Ամիր Աբդուլլահին: Հանդիպմանը մասնակցում էին նաեւ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Մուզաֆար Չուդերին եւ ծրագրերի բաժնի ղեկավար Բելլա Կարապետյանը:
2006 թ. ավարտվում է տասից ավելի տարիներ Հայաստանում գործող ՄԱԿ-ի ՀՊԾ-ի գործունեության ժամկետը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին այդ ծրագրի շարունակման ձեւերին ու միջոցներին առնչվող հարցեր:ՄԱԿ-ի համաշխարհային պարենի ծրագրի տարածաշրջանային տնօրեն Ամիր Աբդուլլահը նշեց, որ իր կարճատեւ այցի ընթացքում եղել է Գեղարքունիքի եւ Տավուշի մարզերում, ծանոթացել է «Սնունդ աշխատանքի դիմաց» եւ «Ուսում աշխատանքի դիմաց» ծրագրերի կատարմանը: Նրա գնահատմամբ` եւս 2-3 տարի Հայաստանում ծրագիրը շարունակելու անհրաժեշտություն կա:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը, անդրադառնալով ծրագրի շարունակման ձեւերի շուրջ առաջարկություններին, շեշտեց, որ Հայաստանում այսօր ամենից շատ աջակցության կարիք ունեն լեռնային եւ հեռավոր բնակավայրերում, որտեղ ժողովրդի սոցիալ-տնտեսական վիճակը մնում է ծանր: Այդ բնակավայրերում պետք է ծրագիրը շարունակել` համադրելով եւ պարզ օգնությունը, եւ զարգացման ծրագրերը, որոնք հնարավորություն են տալիս մարզերի բնակչությանը սեփական գիտելիքներով ու միջոցներով լուծել իրենց խնդիրները: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց հանդիպում կազմակերպել ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հանձնաժողովում` պատգամավորների հետ քննարկելու ծրագրին առնչվող խնդիրները:
Խորհրդարանի նախագահը բարձր գնահատեց ՄԱԿ-ի ՀՊԾի գործունեությունը, որի ընթացքում 75 միլիոն դոլարի օգնություն է տրամադրվել Հայաստանին, եւ կարեւորեց օգնության ծրագրերի նպատակային օգտագործումը մարզերում,դրանց հրապարակային լուսաբանումը:

,,Надо помогать жителям отдаленных и горных населенных пунктов”
17 марта Председатель НС РА Артур Багдасарян принял регионального директора Всемирной продовольственной программы ООН Амира Абдулу. Во встрече также участвовали директор Армянского офиса Музафар Чудери и руководитель отдела программ Белла Карапетян.
В 2006 году завершится срок деятельности ВПП ООН, действующего в Армении более десяти лет. В ходе встречи были обсуждены вопросы, касющиеся форм и средств продолжения этих программ. Региональный директор Всемирной продовольственной программы ООН Амир Абдула отметил, что во время своего краткосрочного визита он посетил Гегаркуникский и Тавушской области, ознакомился с выполнением программ ,,Питание за работу” и ,,Учеба за работу”. По его оценке есть необходимость в продолжении в Армении этих программ еще на 2-3 года.
Председатель НС РА Артур Багдасарян, затронув предложения по формам продолжения программ, подчеркнул, что в Армении в настоящее время более всех нуждаются в содействии жители горных и отдаленных населенных пунктов, где социально-экономическое положение народа остается тяжелым. В этих населенных пунктах программы надо продолжить, сопрягать при этом и конкретную помощь, и прогарммы развития, которые дают возможность жителям областей решать свои проблемы собственными знаниями и средствами. Была достигнута договоренность об организации встречи в Постоянной комиссии НС по социальным вопросам, по вопросам здравоохранения и охраны природы для обсуждения с депутатами вопросов, касающихся программы.
Председатель Парламента высоко оценил деятельность ВПП ООН, в ходе которой Армении была предоставлена помощь на сумму в 75 млн. долларов, была подчеркнута важность целевого использования программ по содействию в областях, их публичное освещение.
17.03.2005
В рамках подписанного Соглашения будут сотрудничать области и муниципалитеты Армении и Беларуси.
17 марта Председатель НС РА Артур Багдасарян имел беседу в парламенте с Председателем Палаты Представителей НС Республики Беларусь Владимиром Коноплевым, в ходе которой были обсуждены вопросы, касающиеся межгосударственных и межпарламентских отношений между двухмя странами.В ходе встречи в широком с...