Ստորագրված համաձայնագրի շրջանակներում կհամագործակցեն Հայաստանի եւ Բելառուսի մարզերն ու համայնքները
Մարտի 17-ին ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը խորհրդարանումառանձնազրույց ունեցավ Բելառուսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի  նախագահ Վլադիմիր Կոնոպլյովի հետ, որի ընթացքում քննարկվեցին երկու երկրների միջպետական ու միջխորհրդարանական հարաբերություններին առնչվող հարցեր:
ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների եւ խմբակցությունների ու խմբի անդամների հետ ընդլայնված կազմով հանդիպման ընթացքում քննարկվեց միջպետական ու միջխորհրդարանական հարաբերությունների լայն շրջանակ: Երկկողմանիորեն կարեւորվեց միջխորհրդարանական համագործակցությունը եւ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի  արդյունավետ աշխատանքը, որը մեծապես կարող է նպաստել իրավապայմանագրային բազայի գործառնությանը, միջռեգիոնալ համագործակցության կայացմանը`երկու երկրների քաղաքների եւ մարզերի միջեւ ուղիղ տնտեսական, գիտամշակութային կապերի հաստատմամբ, կարեւորվեց համագործակցությունը միջազգային կառույցներում, տնտեսության, գիտության, մշակույթի ոլորտներում:ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ 2004-ի փետրվարին Բելառուս պաշտոնական այցի ընթացքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները սկսել են կատարվել եւ հետեւողական աշխատանքի դեպքում արդյունքներ կունենանք արդեն այս տարի:Մատնանշվեց, որ այս տարվա ընթացքում տեղի կունենա գործարար ֆորում Մինսկում եւ Բելառուսի մշակույթի օրեր Երեւանում: Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ  Վլադիմիր Կոնոպլյովի` այդ պաշտոնումառաջին պաշտոնական այցը Հայաստան արդեն իսկ վկայում է, որ երկու երկրների միջեւ հաստատված են գործուն բարեկամական կապեր: Պարոն Կոնոպլյովը, հաստատելով համագործակցության պատրաստակամությունը, նշեց, որ փոխհարաբերությունները մեծ ներուժ ունեն, քաղաքական խնդիրներ չկան, կա առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման չօգտագործված հնարավորություն, որն արդյունավետ ու օգտակար կարող է լինել երկու երկրների համար էլ: Կողմերը նշեցին, որ այս հանդիպումով եւս մի քար դրվեց համագործակցության կառույցին:
Հավարտ հանդիպման ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վլադիմիր Կոնոպլյովը ստորագրեցին համագործակցության մասին համատեղարձանագրություն, որում նշվում է, որ կողմերը պարտավորվում են աջակցել ԲելառուսիՀանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային միավորների միջեւ կապերի զարգացմանը, որը հիմնված կլինի ԲՀ եւ ՀՀ օրենսդրության պահպանման, հավասարության, գործընկերության եւ փոխադարձ շահավետության սկզբունքների վրա:
Կողմերն ակտիվացնում են առեւտրական-տնտեսական, գիտատեխնիկական, սոցիալ-հումանիտար եւ այլ ոլորտներում առաջին հերթին տնտեսավարող սուբյեկտների միջեւ ուղիղ շփումների համար բարենպաստ պայմանների ապահովման, ֆինանսա-արդյունաբերական խմբերի, համատեղ ձեռնարկությունների, առեւտրական տների եւ այլ կառույցների ստեղծման եւ գործունեության` այդ թվում, երրորդ կողմերի մասնակցությամբմիջմարզային համագործակցության զարգացմանն ուղղված իրավական ձեւերի ստեղծման համատեղ որոնումը:
Միջմարզային համագործակցության բնագավառում օրենսդրական ակտերի մշակման եւ ընդունման փորձի ուսումնասիրության նպատակով, կողմերը ԲՀ ԱԺ եւ ՀՀ Աժ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի շրջանակներում կստեղծեն միջմարզային համագործակցությանն աջակցող աշխատանքային խմբեր:
17.03.2005
«Պետք է օգնել հեռավոր եւ լեռնային բնակավայրերի բնակիչներին»
Մարտի 17-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց ՄԱԿ-ի Համաշխարհային պարենի ծրագրի տարածաշրջանային տնօրեն Ամիր Աբդուլլահին: Հանդիպմանը մասնակցում էին նաեւ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Մուզաֆար Չուդերին եւ ծրագրերի բաժնի ղեկավար Բելլա Կարապետյանը: 2006 թ. ավարտվում է տասից ավելի տարիներ Հայաստ...

В рамках подписанного Соглашения будут сотрудничать области и муниципалитеты Армении и Беларуси.
17 марта Председатель НС РА Артур Багдасарян имел беседу в парламенте с Председателем Палаты Представителей НС Республики Беларусь Владимиром Коноплевым, в ходе которой были обсуждены вопросы, касающиеся межгосударственных и межпарламентских отношений между двухмя странами.
В ходе встречи в широком составе с Председателем НС РА Артуром Багдасаряном, членами постоянных комиссий НС, фракций и депутатской группы был обсужден широкий круг межгосударственных и межпарламентских отношений. Обе стороны подчеркнули важность межпарламентского сотрудничества и эффективной работы Комиссии по межпарламентскому сотрудничеству, которая в значительной мере может способствовать функционированию договорно-правовой базы, становлению межрегионального сотрудничества, установлению прямых экономических и научно-технических связей между городами и областями двух стран была подчеркнута важность сотрудничества в международных структурах, в сферах экономики, науки, культуры. Председатель НС РА Артур Багдасарян отметил, что достигнутые во время его официального визита в Беларусь в феврале 2004 года договоренности начали осуществляться и в случае последовательности в работе результаты станут очевидными уже в этом году. Было указано, что в текущем году состоится бизнес-форум в Минске и Дни культуры Беларуси в Ереване. Первый официальцный визит Председателя Палаты Представителей Национального Собрания Беларуси Владимира Коноплева в Армению в этой должности уже свидетельствует о том, что между двумя странами установились активные дружественные связи.
Г-н Коноплев, подтвердив готовность к сотрудничеству, отметил, что отношения между двумя парламентами имеют большой потенциал, не имеется политических проблем, существуют неиспользованнные возможности развития торгово-экономических отношений, которые могут придать эффективность и стать полезными для сотрудничетсва обеих стран. Стороны отметили, что эта встреча также заложила еще один камень в здание сотрудничества.
В заключение встречи Председатель НС РА Артур Багдасарян и Председатель Палаты Представителей НС Республики Беларусь Владимир Коноплев подписали совместный Протокол о сотрудничестве, в котором отмечено, что стороны обязуются содействовать развитию связей между административно-территориальными единицами Республики Беларусь и Республики Армения, которое будет основываться на соблюдении законодательств РБ и РА, на принципах равенства, партнерства и взаимной выгоды.
Стороны актувизируют совместный поиск правовых форм, направленных в первую очередь на обеспечение благоприятных условий для прямых контактов между хозяйствующими субектами в торгово-экономической, научно-технической, социально-гуманитарной и других сферах, создание и деятельность финансово-промышленных групп, совместных предприятий, торговых домов и других структур, в том числе развитие межобластного сотрудничества с участием третьих сторон.
С целью изучения опыта по разработке и принятию законодательных актов в сфере межобластного сотрудничества, стороны в рамках Комиссии по межпарламентскому сотрудничетсву НС РБ и НС РА создадут рабочие группы, содействующие межобластному сотрудничеству.
17.03.2005
,,Надо помогать жителям отдаленных и горных населенных пунктов”
17 марта Председатель НС РА Артур Багдасарян принял регионального директора Всемирной продовольственной программы ООН Амира Абдулу. Во встрече также участвовали директор Армянского офиса Музафар Чудери и руководитель отдела программ Белла Карапетян.В 2006 году завершится срок деятельности ВПП ООН, д...