National Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.amNational Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.am
HOME | MAIL | SITEMAP
Armenian Russian English French
NA President  |   Deputies   |   NA Council  |   Committees  |   Factions  |   Staff  |   Budget office  |   Legislation   |   News  |   Foreign Relations  |   Library  |   Constituency Relations  |   Competition Council  |   Links
 
Vahan Karapetyan
Sequential number
Birth date
26.05.1966
Party
"Prosperous Armenia"
Faction
18.05.2017
"Tsarukyan" Faction  
Committees
Membership
E-mail

Born on May 26, 1966 in Yerevan.

1984 - 1986 - Served in the Soviet Army.

1991 - Graduated from the Moscow All-Union Law Institute (RF). Lawyer.

1986 - 1994 - Worker at the Yerevan Precision Instruments Plant. Participated in the liberation battles of Artsakh.

1994-1997 - Chief of Service in the Battalion of Special Purpose of the Armed Forces of the Republic of Armenia.

1997 - 2000 - Deputy Commander of the Regiment of the Ministry of Defense.

2000 - 2012 - Chair-founder of the association “Vasanavi.”

2012 - 2017 - Member of the National Assembly (proportional electoral system, PAP). June 11, 2012 - July 08, 2016 - Member of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs of the National Assembly.

July 08, 2016 - May 18, 2017 - Member of the Standing Committee on Agriculture and Nature Protection of the National Assembly. Member of the “Prosperous Armenia” faction. Member of the PAP.

April 2, 2017 - Elected Member of the National Assembly from the territorial electoral list of the electoral district #2 of the “Tsarukyan” alliance of parties.

Married, with two children.






NA President  |  Deputies|  NA Council  |  Committees  |  Factions  |  Staff
Legislation  |   News  |  Foreign Relations   |  Constituency Relations  |  Links  |  RSS