2026 թ. բյուջեն առողջապահության համար պատմական բյուջե է. Առողջապահության նախարար
2026 թվականին Առողջապահության նախարարությանը նախատեսվում է հատկացնել 210 մլրդ 911 մլն դրամ: Այն 2025 թվականի համեմատ ավելի է 44 մլրդ 313 մլն դրամով՝ պ...
30.10.2025
Ներկայացվել են գալիք տարվա բյուջետային փաստաթղթով սոցիալական ապահովության ոլորտի ծրագրերը
Խորհրդարանում շարունակվել են ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկումները: ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցե...
Առողջապահության հարցերի ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի ուղիղ հեռարձակումը:...
ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյան - 10.11.2025 - 14:00,   ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյան - 21.11.2025 - 14:00:   ...
Ավարտվել է Եվրանեսթ ԽՎ 12-րդ լիագումար նստաշրջանի աշխատանքը
ՀՀ Ազգային ժողովում հոկտեմբերի 30-ին շարունակվել է Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նստաշրջանի աշխատանքը: Այն վարել են Եվրանեսթ...
Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նստաշրջան. ուղիղ հեռարձակում
Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նստաշրջանի ուղիղ հեռարձակումը:...
29.10.2025
ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպել է միջազգային հեղինակավոր լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների եւ օտարերկրյա փորձագետների հետ
«Հանուն հավասար իրավունքների» կրթական կենտրոն հասարակական կազմակերպությունը եւ «Բարսելոնայի միջազգային հարաբերությունների կենտրոնը» (CIDOB) կազմակերպե...
Քննարկվել է ՄԻՊ աշխատակազմի հաջորդ տարվա բյուջետային հայտը
2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծով Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի բյուջետային ծախսերը կազմել են 602 մլն դրամ: Այս մասին ասել է ...

Debates on the RA draft state budget continued in the Parliament. On October 30, the Chair of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs He...
30.10.2025
Work of 12th Ordinary Session of the Euronest PA ends
On October 30, the work of the 12th Ordinary Session of the Euronest Parliamentary Assembly continued in the RA National Assembly. The Co-Presidents o...
12th Ordinary Session of the Euronest Parliamentary Assembly: Webstreaming
Webstreaming of the 12th Ordinary Session of the Euronest Parliamentary Assembly...
29.10.2025
RA NA President meets with representatives of international authoritative media outlets and foreign experts
The Educational Center NGO For Equal Rights and the Barcelona Centre for International Affairs organized a visit to Armenia by representatives of repu...
Budget application of Staff of Human Right Defender for coming year debated
“According to the draft State Budget for 2026, the budget expenditures of the Staff of the Human Rights Defender amounted to 602 million drams,” the M...
12th Ordinary Session of Euronest PA starts in RA National Assembly
On October 29, in the RA National Assembly the 12th Ordinary Session of the Euronest Parliamentary Assembly started. Members of the European Parliamen...
Alen Simonyan meets with Vice President of European Parliament and Euronest PA Co-President
On October 29, the RA NA President Alen SImonyan met with the, Vice-President of the European Parliament Younous Omarjee and the Co-President of the E...
Relevant sections of state budget for coming year debated at joint sitting of Standing Committees on State and Legal Affairs and on Financial-Credit and Budgetary Affairs
On October 29, the preliminary debates on the RA draft law on the RA State Budget for 2026 continued at the joint sitting of the Standing Committees o...
Address by RA NA President Alen Simonyan at 12th Ordinary Session of the Euronest PA
Distinguished Co-Chairs,Honorable Members of the Euronest Parliamentary Assembly,Ladies and Gentlemen,I am pleased to welcome you in Yerevan on the oc...