ԵԽԽՎ հունվարյան նստաշրջանի քննարկումներին հայկական պատվիրակության անդամները շարունակել են ակտիվորեն մասնակցել՝ յուրաքանչյուր առիթ օգտագործելով եվրոպական օրակարգում Հայաստանին հուզող խնդիրների արծարծման համար՝ չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանին ուղղակիորեն առնչվող հարցեր այս նստաշրջանի աշխատանքներում ընդգրկված չեն եղել:
Հունվարի 26-ին ՀՀ ԱԺ եւ ԵԽԽՎ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը «Իրավիճակը Սիրիայում եւ դրա ազդեցությունը շրջակա երկրների վրա» թեմայով հրատապ կարգով հրավիրված բանավեճի ձեւաչափում ԵԽԽՎ քարտուղարությանն է հանձնել իր ելույթը, որտեղ բարձրացրել է Սիրիայում հայկական բնակավայրերի, եկեղեցիների, մշակութային օջախների ոչնչացման եւ մեծաթիվ սիրիահայ փախստականների հարցը:
Սիրիայում եւ դրանից դուրս ծավալվող իրավիճակն ԱԺ փոխնախագահը խիստ մտահոգիչ է համարել Հայաստանի համար, քանի որ մեր երկիրը գտնվում է Մերձավոր Արեւելքի անմիջական հարեւանությամբ: Բազմաթիվ առիթներով Հայաստանը դատապարտել է ԴԱԻՇ եւ այլ ահաբեկչական խմբավորումների կողմից կատարված հանցագործությունները, որոնք սպառնում են մարդկանց տարածաշրջանում եւ դրանից դուրս:
Մեր երկրի անունից ողջունելով հաստատված հրադադարի ռեժիմն այդ ծանր իրավիճակում եւ հույս հայտնելով, որ այն կհանգեցնի տեւական խաղաղության՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն իր ելույթում ընդգծել է, որ պատերազմը Սիրիայում ունեցել է ավերիչ ազդեցություն քաղաքացիական բնակչության եւ ենթակառուցվածքների վրա՝ չշրջանցելով նաեւ հայերին՝ Սիրիայի, Իրաքի եւ տարածաշրջանի ավանդական համայնքների ներկայացուցիչներին:
«Մեր հայրենակիցներից շատերը մահացել են ահաբեկչական հարձակումների եւ ռազմական գործողությունների ընթացքում: Հայկական բնակավայրերը, եկեղեցիները, դպրոցները եւ մշակութային հաստատություններն ավերվել են»,- փաստել է տիկին Նաղդալյանը՝ միաժամանակ հավելելով, որ երախտագետ հայ ժողովուրդը երբեք չի մոռանա հարյուր տարի առաջ Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանությունից հետո հայ փախստականների՝ նաեւ արաբական երկրներում ապաստան գտնելու փաստը:
«Այսօր էլ հազարավոր հայեր Մերձավոր Արեւելքի այլ ժողովուրդների հետ միասին ստիպված են կրկին լքել իրենց բնակավայրերը: Միայն Սիրիայից ավելի քան 20 հազար հայ ապաստան է գտել Հայաստանում՝ դարձնելով մեր երկիրը սիրիացի փախստականներին ընդունող թվով երրորդ խոշորագույն երկիրը Եվրոպայում»,- նշել է Հերմինե Նաղդալյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ Հայաստանն զգալի ջանքեր է գործադրել փախստականներին աջակցման եւ ինտեգրման ուղղությամբ, առաջարկել փախստականների համար արագացված ապաստանի հայցման, բնակության թույլտվության եւ քաղաքացիության տրամադրման ընթացակարգեր: Պետությունն աջակցում է նրանց գործարարությամբ զբաղվելուն, տրամադրում է երկարաժամկետ բնակության վայր, ապահովում է անվճար բժշկական օգնությամբ եւ կրթաթոշակով:
«Մենք հավատացած ենք, որ միջազգային հանրությունը պետք է առավել համարժեք անդրադառնա Սիրիայի փախստականների, ինչպես նաեւ նրանց պաշտպանության ընդհանուր խնդրին»,- իր ելույթում համոզմունք է հայտնել ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավարը՝ ողջունելի համարելով Կիպրոսի՝ Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում իր նախագահության ընթացքում մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը որպես առաջնահերթություն դիտարկելու նախաձեռնությունը:
«Մենք բոլորս աղքատացել ենք այս պատերազմի ընթացքում՝ Սիրիայում տեղի ունեցած մշակույթի դեմ ուղղված բարբարոսական ավերածություններից հետո՝ Պալմիրան, Հալեպի Ցիտադելը դրա ցայտուն օրինակներն են: Որպես աշխարհի քաղաքացիներ՝ մենք պատասխանատու ենք եւ պարտավոր ենք ջանքեր գործադրել՝ կանխելու մշակութային հուշարձանների ոչնչացումը թե պատերազմական, եւ թե հատկապես խաղաղ ժամանակահատվածում»,- եզրափակել է ելույթը Հերմինե Նաղդալյանը:

На январской сессии ПАСЕ члены армянской делегации продолжали активно участвовать   в дебатах, не упуская случая поднимать в европейской повестке дня волнующие Армению проблемы, несмотря на то, что непосредственно касающиеся РА вопросы не были включены в работу данной сессии.
26 января вице-спикер НС РА и ПАСЕ, глава армянской делегации в ПАСЕ Э.Нагдалян в рамках экстренно созванной дискуссии на тему “Ситуация в Сирии и ее влияние на окружающие страны”  вручила Секретариату ПАСЕ свое выступление, в котором подняты вопросы уничтожения в Сирии армянских поселений, церквей, культурных очагов и появления многочисленных армянских беженцев.
Положение в Сирии и за ее пределами вице-спикер НС охарактеризовала как весьма тревожное для Армении, так как наша страна находится в непосредственном соседстве с Ближним Востоком. По многим поводам Армения осуждала преступления ИГИЛ и других террористических группировок, угрожающие людям в регионе и за его пределами.
Приветствуя от имени нашей страны установившийся в этих тяжелых условиях режим перемирия и выражая надежду, что он приведет к длительному миру, вице-спикер НС в своем выступлении подчеркнула, что война в Сирии имела разрушительные последствия для гражданского населения и инфраструктур, не обойдя также армян – представителей традиционных общин Сирии, Ирака и региона.
“Многие наши соотечественники погибли в ходе террористических атак и боевых действий. Армянские поселения, церкви, школы и культурные учреждения разрушены”, - констатировала г-жа Нагдалян, в то же время добавив, что благодарный армянский народ никогда не забудет, что сто лет назад, после геноцида в Турции, беженцев армян приютили в арабских странах.
“Сегодня тысячи армян вместе с другими народами Ближнего Востока вынуждены покидать места своего проживания. Только из Сирии более 20 тысяч армян нашли пристанище в Армении, сделав нашу страну по количеству принявших сирийских беженцев третьей крупнейшей страной в Европе”, - отметила Э.Нагдалян.
Вице-спикер НС сообщила, что Армения приложила значительные усилия для поддержки и интеграции беженцев, предложила беженцам ускоренные процедуры предоставления убежища, выдачи вида на жительство и гражданства. Государство содействует им в налаживании бизнеса, предоставлении жилья, обеспечении бесплатной медицинской помощью и стипендией.
“Мы уверены, что международное сообщество   должно более адекватно реагировать на проблемы сирийских беженцев и защиту их интересов”, - заметила глава армянской делегации в ПАСЕ, приветствуя выдвинутую Кипром в ходе ее председательства в Комитете министров СЕ инициативу рассматривать защиту культурного наследия как приоритетную.
“Все мы обеднели в ходе этой войны – после варварских разрушений памятников культуры в Сирии –   Пальмира, цитадель Алеппо яркие примеры тому. Как граждане мира мы ответственны и обязаны приложить усилия к предотвращению уничтожения культурных памятников как в военное, так и особенно в мирное время”, - заключила выступление Э.Нагдалян.
26 января в рамках очередной сессии ПАСЕ на заседании Мониторинговой комиссии обсуждался вопрос выполнения взятых Арменией обязательств.  Глава делегации НС РА в ПАСЕ, вице-спикер НС РА и ПАСЕ Э.Нагдалян передает из Страсбурга: “Содокладчик по вопросам Армении Алан Милл представил сведения о ми...