«Հարգելի գործընկերներ, անկեղծ ասած, երբ սկսեցի ծանոթանալ Վոլոդիմիր Արիեւի զեկույցին, որը բարձրացնում է Եվրոպայում լրագրողների եւ ԶԼՄ - ների ազատության դեմ հարձակումներին վերաբերող շատ ակտուալ թեման, հույս ունեի, որ գործ ենք ունենալու անաչառ գնահատականների հետ: Որպես նախկին լրագրող՝ ինձ համար իրապես շատ կարեւոր խնդիր է լրագրողների դեմ բռնությունը, որի մասին անպայմանորեն պետք է բարձրաձայնվի մեր կառույցում: Հույս ունեի, որ պարոն Արիեւն իր զեկույցում կանդրադառնար, օրինակ, Ուկրաինայում քաղաքական նպատակներով փակված «Դոժդ» հեռուստաընկերությանը, ինչպես նաեւ՝ «Մասսայական տեղեկատվության ինստիտուտի» ներկայացրած փաստերին, համաձայն որոնց՝ միայն անցյալ տարվա ութ ամիսներին Ուկրաինայում արձանագրվել է լրագրողների պրոֆեսիոնալ գործունեությունը խոչընդոտելու 224 դեպք, որ իշխանությունները եւ իշխանության հովանավորյալ առանձին դեմքեր սպառնում են լրագրողներին, եւ որ Ուկրաինայում իրավապահներն զգուշանում են հարուցել քրեական գործեր կոնկրետ այդ դեպքերով: Անկեղծորեն ակնկալում էի, որ «սառեցված հակամարտությունների լուրջ գիտակ» Արիեւը չէր շրջանցի անցյալ տարվա հուլիսին Կիեւի կենտրոնում ուկրաինացի հայտնի լրագրող Պավել Շերեմետի սպանությունը, որը, ինչպես վստահեցնում է քաղաքագետ Ալեքսեյ Գարանը, ուղղակի կապ ունի ուկրաինական կոռումպացված չինովնիկների հետ, որոնց համար Շերեմետը մահացու վտանգ էր:
Այս եւ նման լրջագույն խնդիրներին անդրադառնալու փոխարեն, պարոն Արիեւն իրեն իրավունք է վերապահել քիթը մտցնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խնդրի մեջ՝ թույլ տալով անընդունելի ձեւակերպումներ եւ եզրահանգումնր: Իմ տպավորությամբ՝ զեկույցի հեղինակը Եվրոպայում մամուլի ազատության թեման օգտագործել է որպես պատրվակ՝ իր զեկույցում Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս, իսկ Արցախի իշխանությանը՝ անջատողականներ որակելու համար: Պարոն Արիեւ, ակնհայտորեն ձեզ հանգիստ չեն տալիս Լուկա Վոլոնտեի, Ռոբերտ Վոլտերի, Միլիցա Մարկովիչի եւ ԵԽԽՎ մի շարք այլ պատգամավորների դափնիներն ու դուք գլխապատառ շտապում եք գրավել նրանց տեղը: Խորհուրդ չէի տա, որովհետեւ նրանց ու Ադրբեջանի մնացյալ լոբբիստներին լավ օրեր չեն սպասվում:
Ի դեպ, ինչ վերաբերում է խոսքի ազատությանը, ապա, իմ կարծիքով, ամենաքիչը դուք իրավունք ունեք խոսելու խոսքի ազատությունից, դուք, որ դեկտեմբերի 22-ին Ուկրաինայի Ռադայում ձեր ելույթով ամեն ինչ արեցիք, որպեսզի Ռադան կողմ քվեարկի մեր գործընկեր Նադեժդա Սավչենկոյին ԵԽԽՎ-ից հեռացնելու օգտին: Սավչենկոյին դուք եւ ձեր գործընկերները հեռացրեցիք նաեւ «Բատկիվշինա» կուսակցությունից եւ Ռադայի ազգային անվտանգության ու պաշտպանության հանձնաժողովից: Ընդ որում, դուք դա արեցիք միաձայն, առանց անգամ մեկ դեմ ձայնի: Իրապես, խոսքի եւ մտքի ինչպիսի՞ ազատություն: Եւ ինչի՞ համար: Ընդամենն այն բանի համար, որ Սավչենկոն Մինսկում հանդիպել էր Լուգանսկի եւ Դոնեցկի լիդերների հետ՝ քննարկելու ռազմագերիների փոխանակման հարցերը:
Այնպես որ, դուք իրավունք չունեք խոսելու ո՛չ խոսքի ազատությունից եւ ո՛չ էլ մարդու իրավունքներից, եւ առավել եւս՝ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրից, որի լուծումը, բարեբախտաբար, ձեր ու ձեր նմանների իրավասությունը չէ»:
Փոքր Ասիայի ժողովուրդների ներկայացուցիչների համաժողովին մասնակցելու համար 2017 թվականի հունվարի 27-30-ը Բեռլին (Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն) կգործուղվի ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը: ...
Ստրասբուրգում մեկնարկած ԵԽԽՎ հունվարյան նստաշրջանի այսօրվա լիագումար նիստը վարել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը: Ի դեպ, արդեն երկրորդ անգամն է, որ ԵԽԽՎ նիստում նախագահում է ԵԽԽՎ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը: ԵԽԽՎ հունվարի 25-ի լիագ...
Հունվարի 25-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մշակույթի բնագավառում ունեցած մեծ վաստակի եւ երկարամյա գործունեության համար ՀՀ ժողովրդական արտիստ Գեղամ Գրիգորյանին պարգեւատրել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով: Պարգեւը հանձնվել է Գեղամ Գրիգորյանի այրուն՝ Վալերիա Գրիգորյանին: ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր...
ԵԽԽՎ նիստում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սամվել Ֆարմանյանի ելույթը
ԵԽԽՎ-ում «Լրագրողների նկատմամբ հարձակումներն ու մամուլի ազատությունը Եվրոպայում» զեկույցի քննարկման ժամանակ ելույթ է ունեցել ՀՀ պատվիրակության անդամ Սամվել Ֆարմանյանը: «Հստակ է, որ մամուլի ազատությունը ժողովրդավարության առանցքն է: Եթե մամուլի ազատությունն ապահովված է, ապա ժողովրդավարությունը շանս ու...
«ԵԽԽՎ-ում ձեւավորված գեղեցիկ ավանդույթի համաձայն` զեկուցողին հայտնում են խորին շնորհակալություն կատարած լավ աշխատանքի համար: Սակայն այս դեպքում անհնար է հետեւել այս ավանդույթին: Շատ զգայուն եւ խիստ կարեւոր այս թեման դարձել է մի գործիք քաղաքական շահարկումների եւ մարդկանց կյանքի հետ խաղալու համար: Կար...

“Уважаемые коллеги, честно говоря, когда стала знакомиться с докладом В.Арьева, который поднимает весьма актуальную тему нападений на журналистов и СМИ в Европе, надеялась, что будем иметь дело с объективными оценками. Для меня, как бывшего журналиста, действительно очень важна проблема насилия в отношении журналистов, о чем надо непременно говорить в нашей структуре. Надеялась, что г-н Арьев в своем докладе обратится, например, к закрытой в Украине по политическим мотивам телекомпании “Дождь”, а также к представленным “Институтом массовой информации” фактам, согласно которым лишь за 8 месяцев прошлого года в Украине зарегистрировано 224 случая пресечения профессиональной деятельности журналистов,   власти и отдельные покровительствуемые властями лица угрожают журналистам и что на Украине правоохранители избегают заводить уголовные дела по этим конкретным случаям. Искренне ожидала, что серьезный “знаток замороженных конфликтов” Арьев не обойдет убийство в июле прошлого года в центре Киева известного украинского журналиста Павла Шеремета, которое, как заверяет политолог Алексей Гаран, имеет прямую связь с украинскими коррумпированными чиновниками, для которых Шеремет представлял смертельную опасность.
Вместо обращения к этим и подобным серьезнейшим проблемам, г-н Арьев оставил за собой право совать нос в Нагорно-Карабахский конфликт, позволив себе неприемлемые формулировки и   заключения. По-моему, автор доклада использовал тему свободы печати как повод для представления Нагорного Карабаха частью Азербайджана, а властей Арцаха – как сепаратистов. Г-н Арьев, вам явно не дают покоя лавры Луки Волонте, Роберта Уолтера, Милицы Маркович и ряда других депутатов ПАСЕ, и вы, сломя голову, спешите занять их место. Не советовала бы, так как их и прочих лоббистов Азербайджана ожидают недобрые дни.
Кстати, что касается свободы слова, то, по-моему, вы меньше всего имеете право говорить о свободе слова, вы, кто своим выступлением 22 декабря в Раде Украины сделали все, чтобы Рада проголосовала в пользу исключения нашего коллеги Н.Савченко из ПАСЕ. Вы и ваши коллеги исключили Н.Савченко также из партии “Батькивщина” и из комиссии Рады по национальной безопасности и обороне. Причем, вы это сделали единодушно, без единого голоса против. Действительно, какая   свобода слова и мысли! И для чего? Всего лишь за то, что Савченко встретилась в Минске с лидерами Луганска и Донецка – для обсуждения вопроса обмена военнопленными.
Так что вы не имеете права говорить ни о свободе слова, ни о правах человека, ни тем более о Нагорно-Карабахской проблеме, решение которой, к счастью, не в вашей компетенции и компетенции таких, как вы”.
Сегодняшнее пленарное заседание стартовавшей в Страсбурге январской сессии ПАСЕ вела вице-спикер НС РА и ПАСЕ, глава делегации НС РА в ПАСЕ Э.Нагдалян.  Вице-спикер ПАСЕ Э.Нагдалян председательствует на заседании ПАСЕ уже во второй раз.25 января в повестке дня пленарного заседания ПАСЕ в д...
25 января Председатель НС Г.Саакян за большой вклад и многолетнюю деятельность  в сфере культуры наградил Народного артиста РА Гегама Григоряна Почетной медалью НС РА (посмертно).Награда вручена вдове Гегама Григоряна В.Григорян.Председатель НС Г.Саакян высоко оценил весомую роль безвременно уш...
Выступление члена делегации НС РА в ПАСЕ С.Фарманяна на заседании ПАСЕ
Член делегации НС РА в ПАСЕ С.Фарманян выступил на заседании ПАСЕ в ходе дебатов по докладу “Нападения на журналистов и свобода прессы в Европе”. “Ясно, что  свобода прессы – стержень демократии. Если обеспечена свобода печати, то у демократии есть шанс, если журналисты лишены возможности освещ...
“По сформировавшейся в ПАСЕ доброй традиции, докладчику выражают глубокую признательность  за хорошую работу. Но в данном случае невозможно следовать этой традиции. Весьма чувствительная и крайне важная тема стала инструментом политических спекуляций и игр с жизнями людей.Вкратце представлю сит...