ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Իսրայելի Պետության Կնեսետի խոսնակ Յուլի Էդելշտեյնը:
Ողջունելով հայկական պատվիրակությանը` Յուլի Էդելշտեյնը կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը, հայ եւ հրեա ժողովուրդների միջեւ դարավոր բարեկամությունը եւ հայտնել իր պատրաստակամությունը` այսուհետ եւս ջանքեր ներդնելու տարբեր ոլորտներում համագործակցության համար` մասնավորապես ընդգծելով մշակույթի, տուրիզմի, տնտեսության եւ հատկապես գյուղատնտեսության ոլորտները: Կնեսետի խոսնակը կարեւորել է նաեւ հայ եւ հրեա համայնքների ունեցած դերակատարությունը պետությունների զարգացման գործում:
Յուլի Էդելշտեյնը վերահաստատել է իր դիրքորոշումը, որ վաղ թե ուշ Կնեսետը պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը եւ ափսոսանք է հայտնել, որ առ այսօր Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես չի ճանաչվել Կնեսետի կողմից, սակայն վերջին շրջանում այդ ուղղությամբ իրականացվել են մի շարք քայլեր:
«Ես այդքան էլ հպարտ չեմ այն փաստով, որ Իսրայելը դեռեւս չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանութունը, բայց, այնուամենայնիվ, այդ ուղղությամբ արդեն առկա է որոշակի առաջխաղացում»,- ասել է խոսնակը:
Պարոն Էդելշտեյնը նաեւ հույս է հայտնել, որ ապագայում հնարավոր կլինի գտնել խաղաղ լուծումներ չկարգավորված հակամարտությունների համար: Կնեսետի խոսնակը խոստացել է աջակցել Իսրայելի եւ Հայաստանի միջեւ բարձրաստիճան պաշտոնյաների միջեւ հանդիպումների հաճախակի կազմակերպմանը, ինչպես նաեւ միջխորհրդարանական ակտիվ հարաբերությունների պահպանմանը:
Արտակ Զաքարյանը, շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ընդունելության համար, եւս ընդգծել է միջխորհրդարանական շփումների դերը միջպետական հարաբերությունների զարգացման, հասարակության միջեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ունեցող ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման, ինչպես նաեւ քաղաքական երկարատեւ փոխգործակցության առումով: Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի եւ Կնեսետի նախագահ Յուլի Էդլշտեյնի կողմից վերջերս ստորագրված միջխորհրդարանական փոխըմբռնման հուշագիրը, ինչպես նաեւ վերջերս Երեւանում ձեւավորված «Հայ-իսրայելական միջազգային հասարակական ֆորումը»` որպես միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեության զարգացման ու ընդլայնման համար իրավական եւ հասարակական լայն բազա: Արտակ Զաքարյանը հույս է հայտնել, որ հունվարի 19-ին Թել Ավիվում կայանալիք երկրորդ ֆորումի արդյունքները կարող են շոշափելի լինել եւ քայլ առ քայլ նպաստել հասարակական փոխշահավետ հարաբերությունների ամրապնդմանը մի շարք ոլորտներում:
Արտակ Զաքարյանը ներկայացրել է նաեւ տարծաշրջանում տիրող իրավիճակը եւ դրանց հանգուցալուծման վերաբերյալ հայկական դիրքորոշումները:
Հանդիպման ավարտին պարոն Էդելշտեյնը հաջողություն է մաղթել Հայաստանի խորհրդարանին առաջիկա ընտրությունների կազմակերպման հարցում եւ հույս հայտնել, որ նորընտիր խորհրդարանում եւս ակտիվ կլինեն հայ-իսրայելական կապերը:
Նույն օրը Կնեսետի լիագումար նիստում Կնեսետի խոսնակը հատուկ ուղերձով ողջունել է հայկական խորհրդարանական պատվիրակությանը:
Ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«Կնեսետի անդամներ,
Ցանկանում եմ ողջունել Հայաստան-Իսրայել խորհրդարանական բարեկամության խմբին: Բարի գալուստ հարգարժան հյուրեր Երուսաղեմ, Իսրայելի մայրաքաղաք, եւ ժողովրդավարության մեր նստավայր Կնեսետ:
Հայ եւ հրեա ժողովուրդներն ունեցել են նմանատիպ ընդհանրություններ իրենց ողջ պատմության ընթացքում: 20-րդ դարում մեր ժողովուրդներն անցել են սարսափելի ողբերգությունների միջով՝ կանգնելով վերացման սպառնալիքի առջեւ: Մենք հայ ժողովրդին համարում ենք բարեկամեր, եւ հույս ունենք զարգացնել մեր կապերն ու համագործակցությունը նաեւ մշակույթի, տուրիզմի, տնտեսության, եւ հատկապես գյուղատնտեսության ոլորտներում:
Վերջին ժամանակներում սա Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության երկրորդ այցն է Իսրայել: Մենք հույս ունենք. որ հաճախակի կդառնան խորհրդարանականների փոխայցերը` նպատակ ունենալով ավելի լավ ճանաչելու եւ հասկանալու միմյանց:
Հայաստանը, Իսրայելի նման, ունի մեծ սփյուռք` հատկապես Միացյալ Նահանգներում եւ Ֆրանսիայում: Հրեա ժողովրդի նման, հայերը եւս ամուր կապված են իրենց հայրենիքին: Հայկական սփյուռքը թվով շատ ավելի մեծ է, քան Հայաստանի բնակչությունն ինքնին, որը բնորոշ է նաեւ հրեա ժողովրդին: Մենք հույս ունենք համագործակցել ձեզ հետ՝ փոխանակելով մեր իմացությունները եւ փորձը սփյուռքի հետ կապերի պահպանման հարցում:
Կնեսետի, նրա անդամների եւ իմ անունից ջերմորեն ողջունում եմ ձեզ եւ ցանկանում հաճելի օրեր Իսրայելում եւ Երուսաղեմում:
Իմ օրհնությունը ձեզ եւ ձեր մեծ ժողովրդին»:
Իսրայելի Պետության Կնեսետի հրավերով հունվարի 18-ին տեղի է ունեցել ՀՀ խորհրդարանական ընդլայնված պատվիրակության այցը Կնեսետ` ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Զաքարյանի գլխավորությամբ: Կնեսետում խորհրդարանական պատվիրակությունը հ...
Խորհրդարանական պատվիրակության աշխատանքային հանդիպումներն Իսրայելում
Հունվարի 17- ին սկսվել է ՀՀ խորհրդարանական ընդլայնված պատվիրակության այցն Իսրայելի Պետություն՝ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Զաքարյանի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում են բարեկամական խմբի անդամներ, ԱԺ պատգամավորներ Վ...

Meeting of Delegation Led by Artak Zakaryan with Speaker of Knesset of State of Israel Yuli-Yoel Edelstein
The Speaker of the Knesset of the State of Israel Yuli-Yoel Edelstein received the delegation led by the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan.
Welcoming the Armenian delegation, Yuli-Yoel Edelstein highlighted the development of the inter-parliamentary relations, the centuries-old friendship between the Armenian and Jewish peoples and expressed his readiness, from now on to make efforts for cooperation in different spheres, particularly underlining the spheres of culture, tourism, economy and especially agriculture. The Speaker of the Knesset also emphasized the role of the Armenian and Jewish communities in the development of the states.
Yuli-Yoel Edelstein reaffirmed his position that sooner or later the Knesset should recognize the Armenian Genocide and expressed regret that until now the Armenian Genocide had not been officially recognized by the Knesset, however, in the recent period a number of steps had been taken in that direction.
“I am not so proud of the fact that Israel had not yet recognized the Armenian Genocide, but, nevertheless certain advance had already been in that direction,” the Speaker said.
Mr Edelstein also expressed hope that in future it will be possible to find solutions for non-regulated conflicts. The Speaker of the Knesset promised to support the frequent organization of the meetings between the high-ranking officials between Israel and Armenia, as well as the maintenance of the inter-parliamentary-active relations.
Thanking for the invitation and reception, Artak Zakaryan also stressed the role of the inter-parliamentary contacts in the development of the inter-state relations in the implementation of the joint programmes in the spheres of mutual interest, as well as in terms of political long-lasting cooperation. Artak Zakaryan highlighted the inter-parliamentary Memorandum of Understanding signed recently by the RA NA Speaker Galust Sahakyan and the Speaker of the Knesset Yuli-Yoel Edelstein, as well as the Armenian-Israeli International Public Forum formed in Yerevan as a legal and public wide basis for the development and expansion of the activities of the inter-parliamentary Friendship Groups. Artak Zakaryan expressed hope that the results of the Second Forum to be held in Tel Aviv on January 19 could be tangible and will promote step by step the public mutually beneficial strengthening in a number of spheres.
Artak Zakaryan also presented the situation in the region and the Armenian positions on their solution.
At the end of the meeting Mr Edelstein wished success to the parliament of Armenia in the organization of the upcoming elections and expressed hope that in the newly elected parliament the Armenian-Israeli relations will be active.
On the same day at the Knesset session the Speaker of the Knesset welcomed the Armenian Parliamentary Delegation with a special address.
The address particularly, reads:
“Members of Knesset,
It is now my pleasure to welcome the delegation from the Armenia-Israel parliamentary Friendship Group. Welcome, distinguished guests, to Jerusalem, the capital of Israel, and to the Knesset, the seat of our democracy.
The Armenian and Jewish peoples have long histories that have taken similar paths. During the twentieth century, our peoples each suffered a terrible tragedy that threatened their very survival. We view the Armenian people as our friends, and we hope to continue developing our ties and cooperation in a variety of fields including culture, tourism and the economy, especially agriculture.
This is the second distinguished delegation from Armenia to visit Israel in the past year. We hope to increase the number of bilateral visits by members of parliament in order to better learn about and understand each other.
Like Israel, Armenia also has large Diaspora community, especially in the United States and France. And like the Jewish people, the Armenians maintain strong ties with their h օ meland. The Armenian Diaspora is far greater than that of Armenia itself, which was the situation faced by the Jewish people, too, for many years. We look forward to cooperating with you in this field, as well, and to sharing knowledge and experience on ways of maintaining the connection to the Diaspora.
On behalf of the Knesset, its Members, and myself I would like to extend you a warm welcome and wish you an enjoyable stay in Israel and Jerusalem.
My blessings to you and your great people!”
On January 18, at the invitation of the Knesset of the State of Israel the visit of the RA parliamentary extended delegation to the Knesset was held led by the Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations, the Head of the Armenia-Israel Friendship Group Artak Zakaryan.In the Knesset the p...
Working Meetings of Parliamentary Delegation in Israel
On January 17, the visit of the RA parliamentary extended delegation to the State of Israel began led by the Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations, the Head of the Armenia-Israel Friendship Group Artak Zakaryan. In the delegation the members of the Friendship Group are the NA deput...