Տեղի է ունեցել «Հանրային հաշիվների խորհրդարանական (ենթահանձնաժողով) հանձնաժողով եւ խորհրդարանական հետօրենսդրական վերահսկողություն» թեմայով քննարկում
Հունվարի 17-ին ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության /GIZ/ հետ համատեղ կազմակերպել էր «Հանրային հաշիվների խորհրդարանական (ենթահանձնաժողով) հանձնաժողով եւ խորհրդարանական հետօրենսդրական վերահսկողություն» թեմայով քննարկում:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի, ՀՀ Վերահսկիչ պալատի, ՀՀ կառավարության, քաղաքացիական հասարակության, միջազգային կազմակերպությունների եւ զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:
Նշենք, որ բյուջետային վերահսկողության խորհրդարանական գործառույթների կատարելագործման համատեքստում ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախատեսում է ստեղծել հանրային հաշիվների ենթահանձնաժողով (ՀՀԵՀ), որի նպատակն է քննարկել աուդիտի բարձրագույն մարմնի հաշվետվությունները եւ վերջինիս հետ անմիջական փոխգործակցությունը: Ստեղծվելիք ենթահանձնաժողովը կարեւոր դերակատարում է ունենալու կառավարության մարմինների հատկացումների, ծախսերի եւ նրանց ֆինանսների կառավարման թափանցիկության եւ հաշվետվողականության երաշխավորումն ապահովելու հարցում:
Քննարկմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ԳՄՀԸ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար, ՀՖԿՀԿ ծրագրի ղեկավար Աննե Քեմպան, ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության դեսպանատան ներկայացուցիչ Օքսաննա Աբրահամյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության տնտեսական ղեկավարման եւ հանրային կառավարման բարեփոխումների գծով խորհրդական Ալեսանդրո Զանոտտան:
Ըստ ԳՄՀԸ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Աննե Քեմպայի՝ խորհրդարաններում գործող հանրային հաշիվների հանձնաժողովն հետեւում է արտաքին աուդիտորի եզրահանգումներին. դա հիմնական օրենսդրական միջոցներից մեկն է, որն օժանդակում է խորհրդարանին՝ իրականացնելու իր սահմանադրական առաքելությունը: Խոսելով Հայաստանում պետական ֆինանսների կառավարման ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների մասին՝ տիկին Քեմփան ընդգծել է, որ ոլորտում առաջընթաց գրանցելու եւ հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ է բոլոր գործընկերների ներգրավվածությունը:
ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության դեսպանատան ներկայացուցիչ Օքսաննա Աբրահամյանի խոսքով՝ հանրային հաշիվների ենթահանձնաժողովն այն կարեւորագույն գործիքն է, որը նպաստում է հանրային ֆինանսների կառավարման համակարգի արդյունավետ իրականացմանը: Նշվել է, որ համաձայն Վեստմինստերյան մոդելի՝ խորհրդարաններում հանրային հաշիվների հանձնաժողովը վերահսկիչ հանձնաժողով է: Այն նպաստում է իրականացնելու արդյունավետ օրենսդրական վերահսկողություն՝ ապահովելով պետական ծախսերի եւ ֆինանսների կառավարումը, թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունը: Խորհրդարանական բազմաթիվ համակարգերում հանրային հաշիվների հանձնաժողովը դիտարկվում է որպես օրենսդրական մեխանիզմ՝ թափանցիկ եւ հաշվետու կառավարմանը նպաստող բյուջետային վերահսկողություն իրականացնելու համար: Նշվել է, որ Հայաստանում հանրային ֆինանսների կառավարման համակարգը խթանելու համար կատարվում է հսկայական աշխատանք, արդեն ներդրվել եւ շարունակվում են ներդրվել ֆինանսական միջոցներ: Բանախոսը կարեւորել է ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի կողմից հանրային հաշիվների ենթահանձնաժողովի ստեղծումը՝ նպատակ ունենալով ապահովել կառավարության մարմինների ծախսերի եւ ֆինանսների կառավարման թափանցիկությունը եւ հաշվետվողականությունը, ինչը հարկատուի վճարած գումարի դիմաց որակյալ ծառայություններ ստանալու կարեւոր երաշխիք է:
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը, անդրադառնալով փոփոխված ՀՀ Սահմանադրության եւ ԱԺ կանոնակարգ օրենքից բխող խորհրդարանական վերահսկողությանը, նշել է, որ փոփոխված Սահմանադրությունը նոր մակարդակի է բարձրացրել խորհրդարանի վերահսկողական գործառույթները, իսկ փոփոխված ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն՝ հանձնաժողովներն իրավունք ունեն իրենց կազմում ստեղծելու ենթահանձնաժողովներ: Գագիկ Մինասյանը համոզմունք է հայտնել, որ քննարկման ընթացքում հնարավոր կլինի տեղեկանալ ոլորտում միջազգային լավագույն փորձին:
ՀՀ Վերահսկիչ պալատի անդամ Սեյրան Ավագյանը, դրական գնահատելով ՀՀ Ազգային ժողովում հանրային հաշիվների ենթահանձնաժողովի ստեղծումը, միեւնույն ժամանակ ներկայացրել է իր մտահոգություններն ու հանձնաժողովից ՎՊ ակնկալիքները:
Հյուսիսային Իռլանդիայի խորհրդարանի նախկին փոխխոսնակ, Հյուսիսային Իռլանդիայի խորհրդարանի աուդիտի հանձնաժողովի նախկին նախագահ Ջոն Դալլաթը, ներկայացնելով ոլորտում իր երկրի փորձը, կարեւորել է հանրային հաշիվների հանձաժողովի անդամների թիմային աշխատանքը, ինչպես նաեւ վերապատրաստում անցնելը՝ զարգացնելու վերլուծական հմտությունները:
Խոսելով հետօրենսդրական խորհրդարանական վերահսկողությունից՝ Հյուսիսային Իռլանդիայի խորհրդարանի ֆինանսների հանձնաժողովի նախկին անդամ Ջոն Մաք Քալլիսթերը նշել է, որ վերահսկողական գործունեությունը պահանջում է ուշադրության ներքո պահել բոլոր առկա խնդիրները:
Հիմնական զեկուցողները պատասխանել են նաեւ մասնակիցների հարցերին, որոնք վերաբերել են ստեղծվելիք ենթահանձնաժողովի գործառույթներին եւ լիազորություններին, ենթահանձնաժողովում հարցերի քննարկման վերաբերյալ եզրակացությունների ներկայացմանը, հանրային ծախսերի ծրագրերի փոփոխությանը եւ դրանց արդյունավետությանը:
17.01.2017
Տեղի կունենա քննարկում` «Հանրային հաշիվների խորհրդարանական (ենթա) հանձնաժողով եւ խորհրդարանական հետօրենսդրական վերահսկողություն» թեմայով
Հունվարի 17-ին` ժամը 13:30-ին, Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանում (Սարյան փ.,շենք 3) ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը ԳՄՀԸ-ի հետ համատեղ կազմակերպում է «Հանրային հաշիվների խորհրդարանական (ենթա) հանձնաժողով եւ խորհրդարանական հետօրենսդրական վերահսկողություն» թեմայով քնն...

Discussion on Parliamentary Public Accounts (Subcommittee) Committee and Parliamentary Post Legislative Oversight Held
On January 17, the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs jointly with the German Federal Enterprise for International Cooperation (GIZ) organized discussion on the theme Parliamentary Public Accounts (Subcommittee) Committee (PAC) and Parliamentary Post-Legislative Control.
The RA NA deputies, representatives of the RA President’s Staff, the RA Control Chamber, the RA Government, the civil society, the international organizations and mass media took part in the event.
Let us note that in the context of the parliamentary functions of the budgetary control the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs envisages creating Public Accounts Sub-Committee (PASC), the aim is to examine the reports of the Supreme Audit Institution and the direct interaction with the latter. The PASC to be created will have a key role to play in ensuring transparency and accountability in the way that the Government agencies allocate, spend and manage their finances.
The GIZ Country Director Armenia, PFM in the SC programme Director Anne Kempa, the Representative of the United Kingdom Embassy to the RA Oksanna Abrahamyan, and the Adviser on Economic Governance and Public Administration Reforms of the Delegation of the European Union to Armenia Alessandro Zanotta had welcoming remarks in the discussion.
According to the GIZ Country Director Armenia Anne Kempa, the Public Accounts Committee (PAC) functioning in the parliaments follows the conclusions of the external auditor: it is one of the main legislative means, which assists the parliament to implement its constitutional mission. Speaking about the reforms being implemented in the sphere of the state finance management in Armenia, Mrs Kempa has underlined that to register progress and to succeed all counters’ involvement is necessary.
In the word of the Representative of the United Kingdom Embassy to the RA Oksanna Abrahamyan, the Public Accounts Sub-Committee is one of the most important tools, which fosters the effective implementation of the public finance management system. It has been noted that according to the Westminster model in the parliaments Public Accounts Committee is an oversight committee. It promotes to carry out effective legislative oversight, providing the management of state expenditures and finance management, transparency and accountability. In many parliamentary systems the PAC is observed as a legislative mechanism for implementing budgetary oversight fostering transparent and accounting management. It has been noted that tremendous work is done to boost the public finance management system, and financial means have been invested and is being invested. The speaker has highlighted the creation of the Public Accounts Sub-Committee by the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs, aiming at ensuring the transparency and accountability of the expenditures and finance management of the government bodies, which is an important guarantee for getting qualified services for the sum paid by the taxpayer.
The Chair of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gagik Minasyan, touching upon the reformed RA Constitution and the parliamentary oversight stemming from the NA Rules of Procedure, has noted that the amended Constitution has raised the oversight functions of the parliament to a new level, and according to the amended NA Rules of Procedure law, the Committees have the right to set up Sub-Committees inside them. Gagik Minasyan expressed conviction that during the discussion it would be possible to get informed the international best experience in the sphere.
The Member of the RA Control Chamber (CC) Seyran Avagyan, positively assessing the creation of the Public Accounts Sub-Committee in the RA National Assembly, at the same time presented his concerns and the expectations of the CC from the Committee.
The Former Deputy Speaker of the Northern Ireland Assembly, Former Chair of the Audit Committee of the Northern Ireland Assembly John Dallat, presenting the experience of his country in the sphere, has emphasized the team work of the members of the Public Accounts Committee, as well as training to develop their analytical skills.
Talking about the post legislative parliamentary oversight, the Former Member of the Northern Ireland Assembly’s Finance Committee John McCallister has stated that the oversight activity requires keeping under attention all the existing problems.
The key speakers also answered the participants’ questions, which related to the functions and the authorities of the Sub-Committee to be created, the presentation of the conclusions on the discussion of the issues in the Sub-Committee, the change of the programmes of the public expenditures and their efficiency.