Հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը եւ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանն ընդունել են Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր Ալբերտ Վայլերին եւ «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար Թոմաս Շրափելին:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ հայ խորհրդարանականները խոսել են երկկողմ զարգացող հարաբերություններից, բարձր են գնահատել բարեկամական խմբերի ակտիվ գործունեությունը եւ ձեւավորված սերտ համագործակցությունը, կարեւորել են փոխայցերը: Նաեւ բարձր է գնահատվել գերմանացի գործընկերների հետ համագործակցությունը տարբեր խորհրդարանական հարթակներում:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախդրից՝ Արտակ Զաքարյանը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիային, ով ստանձնել է նախագահությունը ԵԱՀԿ-ում, հարցի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերի համար:
Անդրադառնալով «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի երեւանյան գրասենյակի գործունեությանը` Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ կառույցն ակտիվ եւ տեսանելի գործունեություն է իրականացնում Հայաստանում՝ հատկապես ընդգծվել է երիտասարդության շրջանում իրականացվող աշխատանքների անհրաժեշտությունը: Հայ խորհրդարանականները պատրաստակամություն են հայտնել անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել հիմնադրամի նախաձեռնություններում եւ ծրագրերում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությանը, ինչպես նաեւ խորհրդարանական մակարդակում հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցեր եւ ծրագրեր: Նաեւ քննարկվել են նոյեմբեր ամսվա ընթացքում Հայաստանի երկու խորհրդարանական պատվիրակությունների՝ Գերմանիա այցելություններին վերաբերող հարցեր:  Անդրադարձ է կատարվել Արեւելյան գործընկերության տարածքում ստեղծված իրավիճակին եւ խաղաղ կարգավորումների անհրաժեշտությանը:
Բունդեսթագի պատգամավոր Ալբերտ Վայլերը, խոսելով երկկողմ կապերից, նշել է, որ Գերմանիան մեծ ջանքեր է գործադրում խորացնելու հարաբերությունները Հայաստանի հետ: Պարոն Վայլերն իր ցավակցությունն է հայտնել տասնյոթ տարի առաջ` հոկտեմբերի 27-ին, ՀՀ Ազգային Ժողովի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցած ոճրագործության կապակցությամբ:
Հանդիպման ավարտին հյուրերն Արտակ Զաքարյանի եւ Արտակ Դավթյանի ուղեկցությամբ այցելել են ոճրագործության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթող, հարգել նրանց հիշատակը:
ԱԺ նախագահի ցավակցական ուղերձում ասվում է. «Ռուբեն Հովսեփյանը հրաշալի զգում էր ժամանակն ու իրականությունը` ձգտելով դրանք առավել ճշմարտացի ու անմիջականորեն արտացոլել գրական ստեղծագործության միջոցով, իրեն հատուկ խորաթափանցությամբ: Ժամանակակից հայ գրականության ինքնատիպ դեմքերից մեկը լինելուց բացի նա նա...

On October 27, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan and the Head of Armenia-Germany Friendship Group Artak Davtyan received the deputy of the Bundestag of the Federal Republic of Germany Albert Weiler and the Head of Konrad Adenauer Stiftung/Foundation (KAS) South Caucasus Regional Office Thomas Schrapel.
Welcoming the guests in the parliament, the Armenian parliamentarians talked about the bilateral developing relations, highly assessed the activities of the Friendship Groups and the formed close cooperation and highlighted the mutual visits. The cooperation with the German colleagues in different parliamentary platforms was highly appreciated.
Talking about the Nagorno Karabakh problem, Artak Zakaryan thanked Germany, who assumed the chairmanship in the OSCE, for the efforts aimed at the peaceful settlement of the problem.
Touching upon the activities of the Konrad Adenauer Stiftung/Foundation Yerevan Office, Artak Zakaryan has noted that the structure is active and implements visible work in Armenia, especially stressing the necessity of the works being done among the youth. The Armenian MPs expressed readiness for showing necessary support in the initiatives and programmes.
In the course of the meeting Armenia-European Union cooperation was discussed, as well as the issues and programmes regarding the development of the Armenian-German relations at parliamentary level. Issues relating to the visits of Armenia’s two parliamentary delegations to Germany in November were also discussed. The sides referred to the situation created in the Eastern Partnership area and the necessity of peaceful settlements.
Talking about bilateral ties, the Bundestag deputy Albert Weiler has noted that Germany makes great efforts for deepening the relations with Armenia. Mr Weiler expressed his sympathy on the crime committed in the RA National Assembly Session Hall seventeen years ago, on October 27.
At the end of the meeting the guests accompanied by Artak Zakaryan and Artak Davtyan visited the memorial eternalizing the memory of the crime victims and paid tribute to their memory.
27.10.2016
Parliament Ends Work of Regular Four-day Sittings
On October 27, the RA National Assembly continued the work of the four-day sittings.Before passing to the legislative work the deputies in one-minute silence honoured the memory of the political figures, who fell victims on October 27, 1999. The NA Speaker Galust Sahakyan particularly said: “Dear de...
RA NA Speaker Galust Sahakyan Sends Condolence Message on Death of Honourable Figure of Culture, Writer, Translator Ruben Hovsepyan’s Death
The NA Speaker’s condolence message reads:“Ruben Hovsepyan wonderfully felt the time and the reality, seeking to reflect them more truthfully and intimately through literary work and with special insight. Being one of the unique figures of the Armenian modern literature he was also a high-qualified ...