ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Վրաստանի խորհրդարանի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Հերմինե Նաղդալյանը եւ Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամները հուլիսի 11-ին հանդիպել են Վրաստանի խորհրդարանի փոխնախագահ Մանանա Կոբախիձեի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Հերմինե Նաղդալյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի եւ Վրաստանի ավանդական բարեկամությունն ու հոգեւոր կապերն ունեն բազմադարյա պատմություն: Տիկին Նաղդալյանը երկու երկրների միջեւ միջպետական եւ միջխորհրդարանական երկխոսության զարգացումն ու շարունակականությունն ապահովելու տեսանկյունից կարեւորել է փոխայցերը, տարբեր մակարդակով հանդիպումները, ինչպես նաեւ Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը: ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է միջազգային հարթակներում երկու երկրների պատվիրակությունների փոխգործակցությանը՝ ընդգծելով, որ այս ոլորտում վերջին շրջանում համագործակցությունը բավականին արդյունավետ է:
Հերմինե Նաղդալյանն անդրադարձել է մեր երկրի քաղաքական կարեւորագույն խնդիրներին, մասնավորապես ԼՂ հակամարտությանը: Այս համատեքստում կողմերը կարեւորել են խնդրի կարգավորումը խաղաղ եւ բանակցային ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափում: Տիկին Նաղդալյանը խոսել է նաեւ ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի մասին՝ նշելով, որ այն եւս մեկ անգամ ի ցույց է դրել Ադրբեջանի իշխանությունների ռազմատենչ քաղաքականությունը:
Երկկողմ համագործակցությունն առավել արդյունավետ եւ գործնական դարձնելու նպատակով կողմերը քննարկել են նոր ձեւաչափերի շրջանակում համագործակցության հնարավորությունները:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության ապահովմանը, տնտեսական համագործակցությանը եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցերի:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հանդիպել է «Սփյուռք» ամառային դպրոցի մասնակիցների հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հուլիսի 11-ին խորհրդարանում հյուրընկալել է «Սփյուռք» ամառային դպրոցի մասնակիցներին: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Ողջունելով հյուրերին Հայստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի անունից՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ ծրագրի նպատակն է Սփյու...
Հուլիսի 11-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Արգո Ավակովի հետ: Կորյուն Նահապետյանը շնորհավորել է Արգո Ավակովին ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնը ստանձնելու կապ...
Աշխատանքային այցով Երեւանում գտնվող Վրաստանի խորհրդարանի փոխնախագահ, Վրաստանի խորհրդարանի եւ ՀՀ ԱԺ-ի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Մանանա Կոբախիձեի գլխավորած պատվիրակության անդամները հուլիսի 11-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀ ԱԺ-ի եւ Վրաստանի խորհրդարանի միջեւ համագործակ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հուլիսի 11-ին ընդունել է Վրաստանի խորհրդարանի փոխնախագահ Մանանա Կոբախիձեի գլխավորած պատվիրակությանը: ՀՀ ԱԺ նախագահը, ողջունելով Մանանա Կոբախիձեի այցը Հայաստանի խորհրդարան, հույս է հայտնել, որ այն կնպաստի հայ-վրացական բարեկամական հարաբերությունների առավել խորացմանն ու ...

11 июля вице-спикер НС РА, сопредседатель Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и парламентом Грузии Э.Нагдалян и члены комиссии встретились с делегацией, возглавляемой вице-спикером парламента Грузии   М.Кобахидзе.
Приветствуя гостей, Э.Нагдалян подчеркнула, что традиционная дружба и духовные связи Армении и Грузии имеют многовековую историю. Она особо выделила с точки зрения обеспечения последовательного развития межгосударственного и межпарламентского диалога двух стран взаимные поездки, встречи на различных уровнях, а также деятельность вышеуказанной межпарламентской комиссии.   Вице-спикер НС обратилась к взаимодействию делегаций обеих стран на международных платформах, подчеркнув, что в последнее время наладилось довольно эффективное сотрудничество в этой сфере.
Э.Нагдалян затронула важнейшие для РА политические проблемы, в частности НК-конфликт. В этом контексте стороны подчеркнули важность мирного переговорного урегулирования проблемы в формате МГ ОБСЕ. Вице-спикер НС говорила также о развязанной Азербайджаном в начале апреля военной агрессии, отметив, что это лишнее доказательство воинственной политики азербайджанских властей.
С целью налаживания более продуктивных и деловых двусторонних связей стороны обсудили возможности сотрудничества в рамках новых форматов.
В ходе встречи затронуты также проблемы обеспечения региональной безопасности, экономического сотрудничества и представляющие обоюдный интерес другие вопросы.
11.07.2016
11 июля Председатель НС Г.Саакян принимал в парламенте участников летней школы “Спюрк”.  На встрече также присутствовала министр диаспоры РА Гр.Акопян. Приветствуя гостей от имени НС РА, Г.Саакян отметил, что цель программы – приобщить соотечественников Спюрка (Диаспоры) к армянскому языку и ли...
11 июля председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам  К.Нагапетян встретился с руководителем Ереванского офиса ОБСЕ, послом Арго Аваковым. К.Нагапетян поздравил руководителя Ереванского офиса ОБСЕ с назначением на должность и отметил, что в послед...
11 июля члены находящейся с рабочим визитом в Армении делегации во главе с вице-спикером парламента Грузии, сопредседателем Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и парламентом Грузии  М.Кобахидзе в сопровождении вице-спикера НС РА, сопредседателя Межпарламентской комиссии...
Г.Саакян принял вице-спикера парламента Грузии
11 июля Председатель НС Г.Саакян принял делегацию во главе с вице-спикером парламента Грузии М.Кобахидзе.  Приветствуя визит г-жи Кобахидзе в парламент Армении, Председатель НС выразил надежду, что он послужит еще большему углублению и укреплению армяно-грузинских дружественных отношений.Г.Саак...