ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 23-ին ընդունել է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինին:
Ողջունելով հյուրի այցը Հայաստան՝ Էդուարդ Շարմազանովը ներկայացրել է ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ պատերազմական իրադարձությունները եւ մանրամասնել հայ զինվորականների, ինչպես նաեւ խաղաղ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական զինուժի կողմից իրականացված վայրագությունների եւ անմարդկային խոշտանգումների վերաբերյալ փաստերը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը Քրիստիան Վիգենինին է փոխանցել այդ վայրագություններն ապացուցող փաստեր, որոնց մի մասը, ի դեպ, տեղ է գտել Բաքվի պետական համալսարանի կայքէջում: Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ադրբեջանական ագրեսիայի դրսեւորումներում կարելի է տեսնել «Իսլամական պետության» ձեռագիրը: ՀՀ  ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Ադրբեջանին անթաքույց կերպով եւ բարձր մակարդակով իր աջակցությունն է հայտնել Թուրքիան, որն արդեն 23 տարի շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ թե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, թե՛ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը խնդրի կարգավորումը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, տեսնում են բացառապես խաղաղ եւ բանակցային ճանապարհով՝ հիմնված միջազգային երեք հիմնարար սկզբունքների վրա, որոնցից երկուսն Ադրբեջանը մշտապես մերժում է: Խնդրի կարգավորման համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը մտահոգիչ է համարել միջազգային հանրության կողմից հնչող անհասցե կոչերը. այս հարցում նա կարեւորել է առանցքային դերակատարություն ունեցող ԵԱՀԿ-ի հասցեական գնահատականները:
«Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել Ադրբեջանի կազմում. նա դուրս է եկել ԽՍՀՄ կազմից, իսկ ղարաբաղցիներն ընդամենն իրացրել են ինքնորոշման իրենց իրավունքն այնպես, ինչպես աշխարհի շատ այլ ժողովուրդներ»,- ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը: Նա հավելել է, որ բանակցությունների ընթացքում առանց Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության՝ հնարավոր չէ հասնել հակամարտության կարգավորմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Քրիստիան Վիգենինը բարձր է գնահատել հայ խորհրդարանականների ակտիվ համագործակցությունը ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում եւ կարեւորել հաճախակի հանդիպումները: Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության խնդրին՝ Քրիստիան Վիգենինն անհրաժեշտ է համարել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված առավել մեծ ջանքերի գործադրումը՝ առանց վիճարկելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատը: ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինը տեղեկացրել է, որ Հայաստան եւ Ադրբեջան կատարած այցերի արդյունքում պատրաստելու է զեկույց, որը ներկայացնելու է առաջիկայում Թբիլիսիում կայանալիք ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի տարեկան նստաշրջանին:

On May 23, the RA NA Deputy Speaker Eduard Shamazanov received the Special Representative on the South Caucasus to OSCE Parliamentary Assembly (PA) Kristian Vigenin.
Welcoming the guest’s visit to Armenia Eduard Sharmazanov presented the large scale war events unleashed by Azerbaijan on Karabakh-Azerbaijani border at the beginning of April and detailed the facts on the atrocities and inhumane tortures committed by the Azerbaijani armed forces against the Armenian military and the civilians. The RA NA Deputy Speaker conveyed facts proving those atrocities, and part of them, by the way, were posted on the website of Baku State University. Eduard Sharmazanov has noted that one can see the handwriting of the Islamic State in the manifestations of the Azerbaijani aggression. The RA NA Deputy Speaker has noted that Turkey openly and at high level expresses its support to Azerbaijan, keeps under blockade Armenia for 23 years. The RA NA Deputy Speaker Eduard Shamazanov has stated that both the Republic of Armenia and Nagorno Karabakh Republic see the settlement of the problem, in contrast with Azerbaijan, exclusively through peaceful negotiations, based on three international fundamental principles, and Azerbaijan always rejects two out of them. In the context of the problem settlement Eduard Sharmazanov considered concerning the unaddressed calls sounding by the international community: in this issue he highlighted the OSCE addressed assessments of key role.
“Nagorno Karabakh has never been part of Azerbaijan: it has come out of the USSR, and the Karabakh people only realized their right of self-determination, as many other peoples of the world,” the RA NA Deputy Speaker said. He has added that during the negotiations without participation of Nagorno Karabakh it is not possible to reach the settlement of the conflict.
Thanking Eduard Sharmazanov for the reception Kristian Vigenin highly assessed the Armenian parliamentarians’ active cooperation in the OSCE Parliamentary Assembly and highlighted the frequent meetings. Touching upon the problem of the NK conflict, Kristian Vigenin considered necessary the use of the greater efforts directed to the establishment of peace in the region, without disputing the mandate of the OSCE Minsk Group. The Special Representative on the South Caucasus to OSCE Parliamentary Assembly Kristian Vigenin informed that as a result of the visits paid to Armenia and Azerbaijan he would prepare a report, which he will present in future at the Annual Session of the OSCE Parliamentary Assembly to be held in Tbilisi.