Աշխատանքային այցով Աթենքում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Հունաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 20-ին հանդիպում է ունեցել Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի առաջին փոխխոսնակ Անաստասիոս Կուրակիսի, Հունաստան-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Էլենի Ստամատակիի եւ խմբի ղեկավարի տեղակալ Անտոնիս Բալոմենակիսի հետ:
Երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրվել է, որ երկկողմ հարաբերությունները դինամիկ են զարգանում, կարեւորվել է միջխորհրդարանական կապերի հետագա ամրապնդման ու զարգացման, պատգամավորական բարեկամության խմբերի ակտիվ գործունեության, ինչպես նաեւ միջազգային խորհրդարանական հարթակներում միմյանց սատարելու անհրաժեշտությունը: Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող վերջին իրադարձություններին:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հույն գործընկերներին տեղեկացրել է, որ մայիսի 19-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի խմբակցությունները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որով դատապարտել են Օսմանյան կայսրությունում հույների հանդեպ իրականացված ցեղասպանությունը: Նա նշել է, որ այսպիսով ԼՂՀ-ն դարձել է Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունը ճանաչած հինգերորդ երկիրը:
Էդուարդ Շարմազանովն իր գոհունակությունն է հայտնել առ այն, որ հույն պատգամավորներն անցյալ ամիս այցելել են Արցախ եւ Եռաբլուր պանթեոն:
«Ձեր այցը Եռաբլուր, որտեղ հարգանքի տուրք մատուցեցիք ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի զոհերի հիշատակին, ցույց տվեց, որ հանդիսանում եք համերաշխության իրական ջատագով»,- նշել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է, որ ԼՂ հակամարտությունը պետք է հանգուցալուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով, եւ ոչ ոք չի կարող լռեցնել Արցախի ժողովրդի ազատության ձայնը:
Հույն խորհրդարանականներն իրենց հերթին նշել են, որ Հունաստանը սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը` ուղղված ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը:
Անաստասիոս Կուրակիսը կարեւորել է ցեղասպանությունների, մասնավորապես Պոնտոսի հույների եւ հայերի ցեղասպանության դատապարտման անհրաժեշտությունը:
Հույն պատգամավորներն իրենց երախտագիտությունն են հայտնել Հայաստանի խորհրդարանին նախորդ տարվա մարտի 24-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից միաձայն ընդունված՝  Օսմանյան Թուրքիայում հույների ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարության կապակցությամբ:
Մայիսի 19-ին տեղի են ունեցել ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի, Մշակույթի, տեղեկատվության, տուրիզմի եւ սպորտի, Իրավական հարցերի, Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովների, ինչպես նաեւ ԱՊՀ երիտասարդական ՄԽՎ նիստերը, որոնց մասնակցել են ԱԺ եվրոպական ինտեգրման մշտա...

20 мая находящийся с рабочим визитом в Афинах вице-спикер НС, руководитель парламентской группы дружбы Армения – Греция Э.Шармазанов встретился с первым вице-спикером парламента Греческой Республики Анастасиосом Куракисом,   руководителем группы дружбы Греция – Армения Элени Стаматаки и заместителем группы дружбы Антонисом Баломенакисом.
С взаимным удовлетворением констатировано, что двусторонние отношения развиваются динамично, подчеркнута необходимость дальнейшего упрочения и развития межпарламентских связей, активной деятельности групп дружбы, а также поддержки друг друга на международных парламентских площадках. Собеседники обратились также к последним событиям в регионе Южного Кавказа.
Вице-спикер НС сообщил греческим коллегам, что 19 мая фракции НС НКР выступили с совместным заявлением, осуждающим геноцид греков в Османской империи. Он отметил, что   таким образом НКР стала пятой страной, признавшей геноцид понтийских греков.
Э.Шармазанов выразил удовлетворение фактом посещения греческими депутатами в прошлом месяце   Арцаха и Ераблурского пантеона в Ереване.
“Посещение Ераблура, когда вами была отдана дань уважения памяти жертв развязанной Азербайджаном военной агрессии, показало, что вы действительно солидарны с нами”, - отметил вице-спикер НС.
Э.Шармазанов подчеркнул, что НК-конфликт должен быть решен исключительно мирным путем, и никто не может заглушить голос свободы народа Арцаха.
Греческие парламентарии в свою очередь отметили, что Греция поддерживает усилия Минской группы ОБСЕ, направленные на мирное урегулирование НК-проблемы.
Анастасиос Куракис подчеркнул необходимость осуждения геноцида понтийских греков и армян.
Греческие депутаты выразили парламенту Армении свою признательность за единогласно принятое 24 марта прошлого года заявление НС РА об осуждении геноцида греков в Османской Турции.
Постоянная комиссия НС с рабочей поездкой побывала на предприятиях военно-промышленной сферы
21 мая возглавляемая К.Нагапетяном Постоянная комиссия НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам с рабочей поездкой побывала в Чаренцаване с целью ознакомления на месте с проблемами и возможностями военно-промышленной сферы.  Члены комиссии посетили Чаренцаванский станкостроит...
19 мая состоялись заседания Совета МПА СНГ, постоянных комиссий по культуре, информации, туризму и спорту, по правовым вопросам, по политическим вопросам и международному сотрудничеству, а также Молодежной МПА СНГ, в которых участвовали председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской инт...