ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ապրիլի 22-ին ընդունել է Չեխիայի Հանրապետության Սենատի փոխնախագահ Զդենեկ Շկրոմախին եւ Պատգամավորների պալատի փոխնախագահ Յան Բարտոշեկին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Մարգարիտ Եսայանը եւ Գագիկ Մելիքյանը:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է չեխական պատվիրակության մասնակցությունը Հայոց ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումներին եւ «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ համաժողովին: Նա հույս է հայտնել, որ շուտով Չեխիայի խորհրդարանը կընդունի եւ կդատապարտի Հայոց ցեղասպանությունը, քանի որ դատապարտումը կանխարգելման լավագույն ձեւն է: Էդուարդ Շարմազանովն այս համատեքստում նշել է, որ Թուրքիան ոչ միայն չի ճանաչում Ցեղասպանությունը, այլեւ միակ երկիրն է, որ շրջափակման մեջ պահելով Հայաստանը՝ խրախուսում է Ադրբեջանի ահաբեկչական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում: Ապրիլի առաջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական ագրեսիայի զոհն են դարձել ծերունիներ, սպանվել է երեխա, ԴԱԻՇ-ին բնորոշ ձեռագրով գլխատվել են զինվորներ: Ակնհայտ է, որ 100 տարվա ընթացքում կովկասյան թուրքերը ոչինչ չեն սովորել, սակայն ոչինչ չեն մոռացել:
Էդուարդ Շարմազանովն իր խոսքում նշել է, որ քանի դեռ քաղաքակիրթ մարդկությունը չի դատապարտել Ցեղասպանությունը, այսպիսի հանցագործությունները պիտի կրկնվեն: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի կարծիքով՝ եկել է ժամանակը, երբ Եվրոպան պիտի հստակ ասի իր խոսքը՝ ընտրություն կատարելով գաղափարականի եւ նյութականի միջեւ: Էդուարդ Շարմազանովը փաստել է, որ հաղթում է նա, ով մարտնչում է անկախության եւ իր հայրենիքի ազատության համար: Իսկ արցախցիները ծնվել են ազատ եւ անկախ ապրելու համար:
Չեխ գործընկերների խնդրանքով անդրադառնալով վերջին օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ հրադադարի պայմաններում անգամ կան նոր զոհեր:
Չեխիայի Հանրապետության Սենատի փոխնախագահ Զդենեկ Շկրոմախը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ Չեխիան եւ Հայաստանը պատմական նույն փորձառությունն ունեն. ֆաշիստների կողմից Չեխիայում իրականացված սպանդն այլ կերպ, քան ցեղասպանություն չես անվանի: Զդենեկ Շկրոմախի խոսքով՝ խնդիրը մոտեցման մեջ է, եւ Չեխիան՝ որպես ԵՄ անդամ պետություն, պետք է իր մոտեցումն ունենա: Ինչքան էլ որ դժվար է գտնել մոտեցումը, պարզ է, որ խոսքը Ցեղասպանության մասին է:
Չեխիայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի փոխնախագահ Յան Բարտոշեկն իր խոսքում նշել է, որ հետեւում է Լեռնային Ղարաբաղում ծավալվող իրադարձություններին եւ ցավում է թե՛ զոհված զինվորականների, թե՛ խաղաղ բնակիչների համար: Նա նշել է, որ տեսել է զոհերի եւ այն զենքերի լուսանկարները, որոնք կիրառվել են այդ օրերին: Յան Բարտոշեկը վերհաստատել է, որ Չեխիան հակամարտության խաղաղ կարգավորման կողմնակից է:
Չեխիայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի փոխնախագահի խոսքով՝ իրադարձության վերաբերյալ ճիշտ բառը չօգտագործելիս իրավիճակը կրկնվում է բացասական առումով: Ըստ Յան Բարտոշեկի՝ այն, ինչ կատարվել է Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ մեկ դար առաջ, չի անվանվել ճիշտ բառով, սակայն քիչ չեն այն երկրները, որոնք ընդունել եւ դատապարտել են Ցեղասպանությունը: Նրա խոսքով՝ գուցե եկել է ժամանակը, որ Չեխիան ունենա իր հստակ դիրքորոշումն այդ հարցում:
Հանդիպման ավարտից հետո ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ Չեխիայի խորհրդարանի երկու պալատների փոխնախագահներն այցելել են Եռաբլուր պանթեոն:
Ապրիլի 23-ին «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ ֆորումին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Կիպրոսի պատվիրակության ղեկավար Սոֆոկլիս Ֆիտիսը եւ Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավոր, Հունաստան-Հայաստան բարեկամակ...
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ապրիլի 23-ին հանդիպել է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ ֆորումին մասնակցելու նպատակով Հայաստան այցելած Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Կիպրոսի պատվիրակության ղեկավար Սոֆոկլիս Ֆիտիսի հետ: ԱԺ փոխնախագ...

22 апреля вице-спикер НС Э.Шармазанов принял заместителя председателя Сената Чешской Республики Зденека Шкромаха и заместителя председателя Палаты депутатов Яна Бартошека. На встрече присутствовали также депутаты НС М.Есаян и Г.Меликян.
Приветствуя гостей, вице-спикер НС подчеркнул важность участия чешской делегации в мероприятиях к 101-й годовщине Геноцида армян и в глобальном форуме “Против преступления геноцида”. Он выразил надежду, что парламент Чехии в ближайшем будущем примет и осудит Геноцид армян, так как осуждение – лучшая форма предотвращения преступлений. Вице-спикер НС в этом контексте, в частности, отметил, что Турция не только не признает это преступление, но и единственная страна, которая держит в блокаде Армению и поощряет террористические действия Азербайджана в Нагорном Карабахе.
По мнению вице-спикера НС, настало время, когда Европа должна четко высказаться, сделав выбор между идеологическим и материальным. Э.Шармазанов подчеркнул, что побеждает тот, кто сражается за независимость и свободу своей родины. А арцахцы родились для свободной и независимой жизни.
По просьбе чешских партнеров обратившись к ситуации последних дней на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения, вице-спикер НС отметил, что даже в условиях перемирия есть новые жертвы.
Заместитель председателя Сената Чешской Республики Зденек Шкромах, поблагодарив за теплый прием, отметил, что Чехия и Армения прошли через те же исторические испытания, говорил о нынешних вызовах.
Заместитель председателя Палаты депутатов Чехии Ян Бартошек отметил, что глубоко сожалеет о развернувшихся в Нагорном Карабахе событиях, соболезнует в связи с гибелью военнослужащих и мирных жителей. Он подтвердил, что Чехия является сторонником мирного урегулирования НК-конфликта.
Заместитель председателя Палаты депутатов Чехии заметил также, что, видимо, настало время, чтобы Чехия твердо определилась с позицией по Геноциду армян.
По завершении встречи в сопровождении вице-спикера НС Э.Шармазанова высокие чешские парламентарии посетили Ераблурский пантеон.
23 апреля прибывшие в Армению для участия во втором глобальном форуме “Против преступления геноцида” депутат Палаты представителей Кипра, руководитель делегации Кипра в ПА ОБСЕ Софоклис Фитис и депутат парламента Кипра, заместитель председателя группы дружбы Греция – Армения Антонис Баломенакис в со...
23 апреля вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с депутатом Палаты представителей Республики Кипр, руководителем делегации Кипра в ПА ОБСЕ Софоклисом Фитисом, посетившим Армению для участия во втором глобальном форуме “Против преступления геноцида”.  Вице-спикер высоко оценил армяно-кипрские б...