Ապրիլի 16-ին ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանի ուղեկցությամբ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր են այցելել ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեի պատգամավորները:
Խորհրդարանականները ծաղիկներ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին եւ խոնարհումով ու մեկ րոպե լռությամբ հարգել մեկուկես միլիոն նահատակների հիշատակը:
Խորհրդարանական պատվիրակությունը եղել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել 1915 թվականին կատարված ոճրագործության մասին պատմող փաստավավերագրական նյութերին:
Թանգարան այցելելուց հետո ՌԴ ԴԺ ԴԽ պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Ալեքսանդր Չեկալինը գրառում է կատարել պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:
Լրագրողների հետ զրույցում Ալեքսանդր Չեկալինը նշել է. «Այն, ինչ տեսա ու լսեցի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ինձ ցնցեց: Կատարված դաժանությունը որեւէ կերպ չի տեղավորվում մարդկային գիտակցության մեջ: Անհավատալի է, որ նման ոճրագործությունը տեղի է ունեցել ոչ վաղ անցյալում: Որքան շատ պատվիրակություններ ու քաղաքական գործիչներ լինեն այս թանգարանում, այնքան ապագայում չեն կրկնվի նման դաժանություներ, եւ չեն լինի խեղված ճակատագրեր»:
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանն ապրիլի 14-ին հանդիպել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիի հետ: Կորյուն Նահապետյանը բարձր է գնահատել դեսպանի՝ հայ-իրանական հարաբեր...

Депутаты СФ ФС РФ посетили Цицернакаберд
16 апреля депутаты Комитета по обороне и безопасности СФ ФС РФ в сопровождении председателя Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетяна посетили мемориал Геноцида армян 1915 года в Цицернакаберде.
Парламентарии возложили цветы к мемориалу и почтили минутой молчания память полутора миллионов невинных жертв.
Парламентская делегация побывала также в Музее-институте Геноцида армян, ознакомилась с документами и материалами о злодеянии 1915 года.
По ознакомлении с музеем первый заместитель председателя Комитета по обороне и безопасности СФ ФС РФ А.Чекалин внес запись в Книгу почетных гостей.
В беседе с журналистами А.Чекалин отметил: “Все увиденное и услышанное в Музее-институте Геноцида армян потрясло меня. Совершенная жестокость никак не укладывается в человеческое сознание. Не верится, что подобное преступление совершено в недавнем прошлом. Чем больше делегаций и политических деятелей посетят этот музей, тем меньше рецидивов подобных жестокостей и искалеченных судеб в будущем”.
14 апреля председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Исламской Республики Иран (ИРИ) в РА Сейедом Каземом Саджади.  К.Нагапетян высоко оценил готовность посла приложить дополнительные ус...
Э.Шармазанов: позиции стран-членов ОДКБ не должны противоречить официальной позиции ОДКБ
15 апреля в городе Познань вице-спикер НС Э.Шармазанов провел рабочее обсуждение с вице-спикером парламента Беларуси, сопредседателем комиссии по сотрудничеству Армения – Беларусь В.Гуминским. В повестке дня дебатов – вопросы развития как двустороннего, так и многостороннего парламентского сотр...