ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը ապրիլի 6-ին հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի «Ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի Խորհրդատվական կոմիտեի անդամների հետ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի վերաբերյալ ՀՀ չորրորդ պարբերական զեկույցին:
Նշենք, որ Խորհրդատվական կոմիտեի անդամներն այցելել են Հայաստան՝ ՀՀ ազգային զեկույցում ներկայացված տեղեկատվության հստակեցման եւ Հայաստանի վերաբերյալ վերջնական զեկույց պատրաստելու նպատակով:
ԱԺ հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը, խոսելով ազգային փոքրամասնությունների խնդիրներից, խոսել է եզդի զինվոր Քյարամ Սլոյանի մասին, ում օրեր առաջ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցող իրադարձությունների ընթացքում գլխատել էին ադրբեջանցի զինվորները: Նշվել է նաեւ, որ անհայտ կորած հայ զինծառայողների թվում կա ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչ: Հյուրերը նշել են, որ իրենք պարզապես փորձագետներ են եւ թեւե բարձրացված խնդիրն իրենց մանդատի շրջանակում չէ, այնուհանդերձ, որպես տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ, իրենց անհանգստությունն են հայտնել իրադարձությունների վերաբերյալ: Նրանք հույս են հայտնել, որ շփման գծում կհաստատվի երկարատեւ խաղաղություն:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են նաեւ Հայաստանում ազգային փոքրամասնությունների խնդիրներին վերաբերող հարցեր: Պատասխանելով հյուրերի այն հարցին, թե Հայաստանում արդյոք առկա է խտրականություն նրանց հանդեպ, Էլինար Վարդանյանը հաստատել է, որ Հայաստանում ազգային փոքրամասնությունները որեւէ խտրականության չեն ենթարկվում: Ավելին, առաջիկայում ՀՀ ընտրական օրենսգրքում նրանց համար նախատեսված է սահմանել քվոտա, որով եւ Ազգային ժողովում ներկայացված կլինեն նաեւ ազգային փոքրամասնությունները: Արձանագրվել է, որ ազգային փոքրամասնություններն ունեն այն նույն խնդիրները, որոնք ունի ՀՀ ցանկացած քաղաքացի եւ դա պայնամավորված չէ փոքրամասնություն լինելու հանգամանքով:
«Եվրասիական տնտեսական հեռանկար» միջազգային համաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու համար ապրիլի 7-9-ը Բիշքեկ (Ղրղզստանի Հանրապետություն) կգործուղվի ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը: ...
Ապրիլի 7-ին ՀՀ Ազգային ժողովն սկսել է աշխատանքը՝ քվեարկությամբ ընդունելով նախորդ օրը քննարկված օրինագծերը: Վավերացվել է նաեւ Հայաստանի Հանրապետության եւ Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի միջեւ 2015 թվականի նոյեմբերի 18-ին ստորագրված «Պետական հատվածի արդիականացման երրորդ ծրագիր» վարկային հա...
Ապրիլի 7-ին «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում Ազգային ժողով են այցելել ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի ուսանողները, ովքեր ներկա են գտնվել ԱԺ նիստին եւ հետեւել խորհրդարանի օրինաստեղծ գործունեությանը: Ապագա լրագրողների հետ հանդիպել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: Ծավալված անկաշկանդ զրույցի ընթացքու...
«Պառլամենտական սերունդ» հասարակական կազմակերպությունը դիմել է ՀՀ Ազգային ժողովին իրենց ուղերձը միջազգային հանրությանը փոխանցելու խնդրանքով
«Պառլամենտական սերունդ» հասարակական կազմակերպությունը զորակցություն է հայտնում Արցախի գործընկերներին եւ ժողովրդին: Արդեն երեք օր շարունակ Ադրբեջանը սանձազերծել է ռազմական արկածախնդիր արշավ՝ չխորշելով խաղաղ բնակավայրերի ռմբակոծություններից, դպրոցների թիրախավորված կրակահերթերից եւ զոհերի մարմինների հր...
ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ապրիլի 7-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նախագահ, ՌԴ Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինի հետ: Կողմերը քննարկել են ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակը, ...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի շնորհավորական ուղերձում ասվում է. «Սիրելի՛ մայրեր, շնորհավորում եմ ձեզ Մայրության ու գեղեցկության տոնի առթիվ: Այսօր ոչ միայն տոնական, այլեւ խոնարհումի եւս մեկ օր է ընտանիքի, ազգի ու հայրենիքի հանդեպ ձեր անշահախնդիր սիրուն եւ նվիրումին, որոնց շնորհիվ ընտանիքը դառնում է տուն...

6 апреля председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам    Э.Варданян встретилась с членами Консультативного комитета рамочной конвенции “О защите национальных меньшинств” Совета Европы.
В ходе встречи затронуты шаги, предпринятые по защите национальных меньшинств в Армении в четвертом регулярном докладе РА.
Члены Консультативного комитета посетили Армению с целью уточнения представленной в национальном докладе РА информации и подготовки окончательного доклада по Армении.
Председатель комиссии НС Э.Варданян, говоря о проблемах нацменьшинств, упомянула, что среди военнослужащих, участвовавших в событиях на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения, были также представители нацменьшинств, в частности езид Кярам Слоян, над трупом которого жестоко надругались азербайджанцы, отрезав ему голову. Гости заметили, что, будучи лишь экспертами, не уполномочены реагировать на поднятую проблему, однако, являясь представителями различных стран, выражают свою обеспокоенность событиями. Они выразили надежду на установление длительного мира на линии соприкосновения.
На встрече собеседники обсудили также вопросы, касающиеся национальных меньшинств Армении. Отвечая на вопрос гостей, нет ли в РА дискриминации в их отношении, Э.Варданян заверила, что нацменьшинства в РА не подвергаются какой-либо дискриминации.   Более того, в новом Избирательном кодексе РА для них предусмотрена квота для представленности в Национальном Собрании. Подчеркнуто, что национальные меньшинства испытывают те же трудности, какие и любой другой гражданин РА, и это никак не обусловлено их принадлежностью к нацменьшинству.
7 апреля Национальное Собрание начало работу с принятия голосованием законопроектов, обсуждавшихся в предыдущий день. Ратифицировано также подписанное 18 ноября 2015 г. кредитное соглашение между РА и Международным банком реконструкции и развития “О третьей программе модернизации государственного се...
7 апреля в рамках программы “Открытые двери” НС посетили студенты факультета журналистики ЕГУ, которые присутствовали на заседании парламента и следили за законодательной деятельностью депутатов.С будущими журналистами встретился вице-спикер НС Э.Шармазанов. В развернувшейся непринужденной беседе ви...
ОО “Парламентское поколение” обратилась с просьбой к НС передать их послание международному сообществу
“Общественная организация (ОО) “Парламентское поколение” выражает свою поддержку колллегам и народу Арцаха. Уже три дня как Азербайджан развязал авантюрную военную кампанию, не гнушаясь бомбардировок мирных населенных пунктов,  обстрелов школ и публичных надругательств над телами жертв.Мы призы...
7 апреля глава делегации НС РА в ПА ОДКБ, вице-спикер НС Э.Шармазанов беседовал по телефону с председателем Совета ПА ОДКБ, председателем Госдумы РФ С.Нарышкиным. Стороны обсудили сложившуюся ситуацию на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения, сочли недопустимыми попытки урегулирования Наг...
Поздравление Г.Саакяна с праздником Материнства и красоты
“Дорогие матери, поздравляю вас с праздником Материнства и красоты!Сегодня не только праздничный, но и еще один день преклонения перед вашей бескорыстной любовью и преданностью семье, народу и родине, благодаря которым семья становится домом, страна – государством, житель – гражданином, гражданин – ...