ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը ապրիլի 6-ին հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի «Ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի Խորհրդատվական կոմիտեի անդամների հետ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի վերաբերյալ ՀՀ չորրորդ պարբերական զեկույցին:
Նշենք, որ Խորհրդատվական կոմիտեի անդամներն այցելել են Հայաստան՝ ՀՀ ազգային զեկույցում ներկայացված տեղեկատվության հստակեցման եւ Հայաստանի վերաբերյալ վերջնական զեկույց պատրաստելու նպատակով:
ԱԺ հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը, խոսելով ազգային փոքրամասնությունների խնդիրներից, խոսել է եզդի զինվոր Քյարամ Սլոյանի մասին, ում օրեր առաջ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցող իրադարձությունների ընթացքում գլխատել էին ադրբեջանցի զինվորները: Նշվել է նաեւ, որ անհայտ կորած հայ զինծառայողների թվում կա ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչ: Հյուրերը նշել են, որ իրենք պարզապես փորձագետներ են եւ թեւե բարձրացված խնդիրն իրենց մանդատի շրջանակում չէ, այնուհանդերձ, որպես տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ, իրենց անհանգստությունն են հայտնել իրադարձությունների վերաբերյալ: Նրանք հույս են հայտնել, որ շփման գծում կհաստատվի երկարատեւ խաղաղություն:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են նաեւ Հայաստանում ազգային փոքրամասնությունների խնդիրներին վերաբերող հարցեր: Պատասխանելով հյուրերի այն հարցին, թե Հայաստանում արդյոք առկա է խտրականություն նրանց հանդեպ, Էլինար Վարդանյանը հաստատել է, որ Հայաստանում ազգային փոքրամասնությունները որեւէ խտրականության չեն ենթարկվում: Ավելին, առաջիկայում ՀՀ ընտրական օրենսգրքում նրանց համար նախատեսված է սահմանել քվոտա, որով եւ Ազգային ժողովում ներկայացված կլինեն նաեւ ազգային փոքրամասնությունները: Արձանագրվել է, որ ազգային փոքրամասնություններն ունեն այն նույն խնդիրները, որոնք ունի ՀՀ ցանկացած քաղաքացի եւ դա պայնամավորված չէ փոքրամասնություն լինելու հանգամանքով:
«Եվրասիական տնտեսական հեռանկար» միջազգային համաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու համար ապրիլի 7-9-ը Բիշքեկ (Ղրղզստանի Հանրապետություն) կգործուղվի ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը: ...
Ապրիլի 7-ին ՀՀ Ազգային ժողովն սկսել է աշխատանքը՝ քվեարկությամբ ընդունելով նախորդ օրը քննարկված օրինագծերը: Վավերացվել է նաեւ Հայաստանի Հանրապետության եւ Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի միջեւ 2015 թվականի նոյեմբերի 18-ին ստորագրված «Պետական հատվածի արդիականացման երրորդ ծրագիր» վարկային հա...
Ապրիլի 7-ին «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում Ազգային ժողով են այցելել ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի ուսանողները, ովքեր ներկա են գտնվել ԱԺ նիստին եւ հետեւել խորհրդարանի օրինաստեղծ գործունեությանը: Ապագա լրագրողների հետ հանդիպել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: Ծավալված անկաշկանդ զրույցի ընթացքու...
«Պառլամենտական սերունդ» հասարակական կազմակերպությունը դիմել է ՀՀ Ազգային ժողովին իրենց ուղերձը միջազգային հանրությանը փոխանցելու խնդրանքով
«Պառլամենտական սերունդ» հասարակական կազմակերպությունը զորակցություն է հայտնում Արցախի գործընկերներին եւ ժողովրդին: Արդեն երեք օր շարունակ Ադրբեջանը սանձազերծել է ռազմական արկածախնդիր արշավ՝ չխորշելով խաղաղ բնակավայրերի ռմբակոծություններից, դպրոցների թիրախավորված կրակահերթերից եւ զոհերի մարմինների հր...
ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ապրիլի 7-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նախագահ, ՌԴ Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինի հետ: Կողմերը քննարկել են ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակը, ...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի շնորհավորական ուղերձում ասվում է. «Սիրելի՛ մայրեր, շնորհավորում եմ ձեզ Մայրության ու գեղեցկության տոնի առթիվ: Այսօր ոչ միայն տոնական, այլեւ խոնարհումի եւս մեկ օր է ընտանիքի, ազգի ու հայրենիքի հանդեպ ձեր անշահախնդիր սիրուն եւ նվիրումին, որոնց շնորհիվ ընտանիքը դառնում է տուն...

On April 6, the Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Elinar Vardanyan met with the members of the Advisory Committee on the Framework Convention for the Protection of the National Minorities of the Council of Europe.
In the course of the meeting the sides touched upon the RA Fourth Regular Report on the steps undertaken in the protection of national minorities’ rights in Armenia.
Let us note that the members of the Advisory Committee visited Armenia for clarifying the information presented in the RA National Report and for drafting the final report on Armenia.
The Chair of the NA Committee Elinar Vardanyan, talking about the problems of the national minorities, mentioned about the Yezidi soldier Karam Sloyan, who was beheaded by the Azerbaijani soldiers during the events going on the Karabakh-Azerbaijani Line of Contact a few days ago. It has been noted that among the lost Armenian servicemen there is a representative of national minorities. The guests have noted that they are simply experts, and though the raised problem is not within the framework of their mandate, nevertheless, as representatives of different countries, they expressed their concern over the events. They expressed hope that long-lasting peace will be set up on the Line of Contact.
During the meeting the interlocutors also discussed issues regarding the national minorities’ problems in Armenia. Answering the guests’ question if there is discrimination towards them in Armenia, Elinar Vardanyan has confirmed that the national minorities are not subjected to any discrimination in Armenia. Moreover, in the future, it is envisaged to establish a quota for them in the RA Electoral Code, by which the national minorities will be represented in the National Assembly. It has been recorded that the national minorities have the same problems as any RA citizen has, and it is conditioned by the fact of being a minority.
On April 7, the RA National Assembly began the work by voting passing the bills debated on the previous day. The Loan Agreement on State Sector Modernization Project 3 signed between the Republic of Armenia and the International Bank for Reconstruction and Development signed on 18 November 2015 was ...
On April 7, the students of the Faculty of Journalism of Yerevan State University (YSU) visited the National Assembly, attended the NA sitting and observed the law making activities of the parliament within the framework of the Open Doors programme.The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met wit...
Parliamentary Generation NGO Addresses the RA National Assembly with the Request to Convey Their Message to the International Community
“Parliamentary Generation NGO expresses full solidarity to the counterparts and the people of Artsakh. Azerbaijan has escalated military adventurous campaign against Nagorno Karabakh and its people for already three days, deliberately targeting at civilian population, including shooting of schools a...
On April 7, the Head of the RA NA Delegation to the CSTO Parliamentary Assembly, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov had a telephone conversation with the Chairman of the CSTO Parliamentary Council, the Speaker of the RF State Duma Sergey Narishkin.The parties discussed the situation on the ...
The congratulatory message of the President of the RA National Assembly reads: “Dear mothers, I congratulate you on the occasion of Maternity and Beauty Day. Today, it is not only a festive day, but also one more day of bow to your unselfish love and devotion towards family, nation and the Motherlan...