ՀԱՊԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավարն ընդունել է Սերբիայի պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում (ՀԱՊԿ ԽՎ) հայկական պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 10-ին ընդունել է ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի արտագնա նիստի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետություն այցելած ՀԱՊԿ ԽՎ-ում Սերբիայի Հանրապետության խորհրդարանի մշտական պատվիրակության ղեկավար Միլովան Դրեցունին եւ Սերբիայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահի տեղակալ Վերոլյուբ Արսիչին:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ երկու երկրների հարաբերությունները զարգանում են համաչափ եւ բնականոն, սակայն ներուժ կա այդ հարաբերություններն առավել զարգացնելու համար: Հայկական պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ հայ եւ սերբ ժողովուրդներն ունեն մի շարք ընդհանրություններ. երկու ժողովուրդներն այժմ ապրում են անկախ երկրներում եւ նրանց միավորում են քրիստոնեական արժեքները: Էդուարդ Շարմազանովը նաեւ ընդգծել է, որ հայ ժողովուրդը չի մոռանում շուրջ երեք տասնամյակ առաջ հայ ժողովրդին պատուհասած աղետի՝ ավերիչ երկրաշարժի օրերին օգնության շտապող սերբ օդաչուներին, ովքեր զոհվեցին՝ կատարելով իրենց մարդասիրական առաքելությունը:
Էդուարդ Շարմազանովն առաջնային է համարել միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումն ու համագործակցությունը տարբեր միջազգային կառույցներում: Այս համատեքստում նա անհասկանալի է համարել ԵԽԽՎ նստաշրջանում հակահայկական երկու բանաձեւերին սերբական պատվիրակության աջակցության փաստը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության եւ Կոսովոյի խնդրի կարգավորմանը, միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցին: Էդուարդ Շարմազանովը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցի առնչությամբ նշել է, որ այն տարբերվում է Կոսովոյի խնդրից. ի տարբերություն Կոսովոյի՝ Լեռնային Ղարաբաղը որեւէ առնչություն չունի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հետ, քանի որ այն երբեւէ չի եղել Ադրբեջանի կազմում: Էդուարդ Շարմազանովը վերահաստատել է, որ Հայաստանը ԼՂ հակամարտության կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում. «Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումն այլընտրանք չունի, եւ Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող երբեւէ ունենալ ավելի ցածր կարգավիճակ, քան ունի այսօր»,-ասել է նա: Ահաբեկչության դեմ պայքարը համարելով համընդհանուր նպատակ՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ահաբեկչության հետեւանքով Հայաստանում ապաստան է գտել շուրջ 20 հազար սիրիահայ:
Սերբիայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահի տեղակալ Վերոլյուբ Արսիչը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ նշել, որ թեեւ երկու երկրների հարաբերություններն արագորեն զարգանում են, այնուամենայնիվ կան ոլորտներ, որոնք պետք է առավել ակտիվացնել: Վերոլյուբ Արսիչն անհրաժեշտ է համարել զարգացնել հատկապես միջխորհրդարանական կապերը եւ տնտեսական ոլորտը:
Անդրադառնալով հակամարտությունների կարգավորման հարցին` նա նշել է, թե Սերբիան փորձում է հակամարտությունները կարգավորել երկխոսության եւ խաղաղ կարգավորման ճանապարհով: Սերբիայի խորհրդարանի փոխնախագահը եւս նկատել է, որ ԼՂ հակամարտությունը եւ Կոսովոյի հիմնախնդիրը գտնվում են տարբեր հարթություններում:
Հանդիպման ընթացքում հայ եւ սերբ խորհրդարանականներն անդրադարձել են տարբեր միջազգային կառույցներում համագործակցությանը եւ կարեւորել կառուցողական աշխատանքը:
Մարտի 10-ին Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Պատգամավորները քննարկել են «Պետական պարտքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը, որը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության աշխատակազմի «Օ...
Երեւանում տեղի կունենա ՀԱՊԿ ԽՎ-ի խորհրդի արտագնա նիստը
Մարտի 11-ին՝ ժամը 13:30-ին, ՀՀ ԱԺ «Ոսկեզօծ» դահլիճում տեղի կունենա Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) խորհրդի արտագնա նիստը: Լրատվամիջոցների հեռուստաօպերատորների եւ լուսանկարիչների համար նախատեսվում է նկարահանում 3-ական րոպե՝ նիստի սկզբում եւ վերջո...

Head of the Armenian Delegation to CSTO PA Receives the Serbian Delegation
YEREVAN. 10 MARCH. On March 10, the Head of the Armenian Delegation to the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization (CSTO PA) Eduard Sharmazanov received the Head of the Permanent Delegation of the Parliament of the Republic of Serbia Milovan Drecun and the Deputy Speaker of the Parliament of the Republic of Serbia Veroljub Arsic who visited the Republic of Armenia within the framework of the visiting sitting of the CSTO PA.
Eduard Sharmazanov has noted that the relations between the two countries develop adequately and regularly, but there is a potential to further develop these relations. The Head of the Armenian Delegation has stated that the Armenian and Serbian peoples have a series of commonalities: now the two peoples live in independent countries, and the Christian values unite them. Eduard Sharmazanov has also underlined that the Armenian people don’t forget the Serbian pilots in a hurry to help the Armenian people during the disastrous earthquake that occurred to the Armenians about three decades ago, who died fulfilling their humanitarian mission.
Eduard Sharmazanov has considered prior the development and cooperation of the inter-parliamentary relations in different international structures. In this context he has considered non-understandable the fact of the Serbian Delegation’s support to the two anti-Armenian Resolutions in the PACE Session.
The interlocutors also touched upon the settlement of the Nagorno Karabakh conflict and Kosovo problem and the fight against international terrorism. In terms of the NK conflict settlement issue, Eduard Sharmazanov has noted that it differs from Kosovo problem: unlike Kosovo, Nagorno Karabakh has no connection with the principle of territorial integrity, as it has never been a part of Azerbaijan. Eduard Sharmazanov has reaffirmed that Armenia sees the NK conflict settlement exclusively through peaceful means, within the framework of the OSCE Minsk Group: “The realization of the Karabakh people’s right to self-determination has no alternative, and Nagorno Karabakh can never have lower status, than it has now,” he said. Considering the fight against terrorism a universal goal, Eduard Sharmazanov has stated that as a consequence of terrorism, about 20.000 Syrian Armenians has found asylum in Armenia.
The Deputy Speaker of the Parliament of the Republic of Serbia Veroljub Arsic has thanked his colleague for the reception and has noted that though the relations between the two countries rapidly develop, nonetheless there are spheres which should be activated. Veroljub Arsic has deemed necessary to develop especially the inter-parliamentary ties and the economic field.
Touching upon the issue of the conflict settlement, he has noted that Serbia tries to regulate the conflicts through dialogue and peaceful means. The Deputy Speaker of the Serbian Parliament has also noticed that the NK conflict and the Kosovo problem are on different platforms.
In the course of the meeting the Armenian and Serbian parliamentarians referred to the cooperation in different international organizations and highlighted the constructive work.
10.03.2016
On March 10, the regular sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs moderated by Gagik Minasyan was held.The deputies debated the bill օn Amending the RA Law on State Duty, which submitted Armen Yeghiazaryan, Director of the State Agency of the National...