ՀԱՊԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավարն ընդունել է Սերբիայի պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում (ՀԱՊԿ ԽՎ) հայկական պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 10-ին ընդունել է ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի արտագնա նիստի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետություն այցելած ՀԱՊԿ ԽՎ-ում Սերբիայի Հանրապետության խորհրդարանի մշտական պատվիրակության ղեկավար Միլովան Դրեցունին եւ Սերբիայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահի տեղակալ Վերոլյուբ Արսիչին:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ երկու երկրների հարաբերությունները զարգանում են համաչափ եւ բնականոն, սակայն ներուժ կա այդ հարաբերություններն առավել զարգացնելու համար: Հայկական պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ հայ եւ սերբ ժողովուրդներն ունեն մի շարք ընդհանրություններ. երկու ժողովուրդներն այժմ ապրում են անկախ երկրներում եւ նրանց միավորում են քրիստոնեական արժեքները: Էդուարդ Շարմազանովը նաեւ ընդգծել է, որ հայ ժողովուրդը չի մոռանում շուրջ երեք տասնամյակ առաջ հայ ժողովրդին պատուհասած աղետի՝ ավերիչ երկրաշարժի օրերին օգնության շտապող սերբ օդաչուներին, ովքեր զոհվեցին՝ կատարելով իրենց մարդասիրական առաքելությունը:
Էդուարդ Շարմազանովն առաջնային է համարել միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումն ու համագործակցությունը տարբեր միջազգային կառույցներում: Այս համատեքստում նա անհասկանալի է համարել ԵԽԽՎ նստաշրջանում հակահայկական երկու բանաձեւերին սերբական պատվիրակության աջակցության փաստը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության եւ Կոսովոյի խնդրի կարգավորմանը, միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցին: Էդուարդ Շարմազանովը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցի առնչությամբ նշել է, որ այն տարբերվում է Կոսովոյի խնդրից. ի տարբերություն Կոսովոյի՝ Լեռնային Ղարաբաղը որեւէ առնչություն չունի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հետ, քանի որ այն երբեւէ չի եղել Ադրբեջանի կազմում: Էդուարդ Շարմազանովը վերահաստատել է, որ Հայաստանը ԼՂ հակամարտության կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում. «Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումն այլընտրանք չունի, եւ Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող երբեւէ ունենալ ավելի ցածր կարգավիճակ, քան ունի այսօր»,-ասել է նա: Ահաբեկչության դեմ պայքարը համարելով համընդհանուր նպատակ՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ահաբեկչության հետեւանքով Հայաստանում ապաստան է գտել շուրջ 20 հազար սիրիահայ:
Սերբիայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահի տեղակալ Վերոլյուբ Արսիչը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ նշել, որ թեեւ երկու երկրների հարաբերություններն արագորեն զարգանում են, այնուամենայնիվ կան ոլորտներ, որոնք պետք է առավել ակտիվացնել: Վերոլյուբ Արսիչն անհրաժեշտ է համարել զարգացնել հատկապես միջխորհրդարանական կապերը եւ տնտեսական ոլորտը:
Անդրադառնալով հակամարտությունների կարգավորման հարցին` նա նշել է, թե Սերբիան փորձում է հակամարտությունները կարգավորել երկխոսության եւ խաղաղ կարգավորման ճանապարհով: Սերբիայի խորհրդարանի փոխնախագահը եւս նկատել է, որ ԼՂ հակամարտությունը եւ Կոսովոյի հիմնախնդիրը գտնվում են տարբեր հարթություններում:
Հանդիպման ընթացքում հայ եւ սերբ խորհրդարանականներն անդրադարձել են տարբեր միջազգային կառույցներում համագործակցությանը եւ կարեւորել կառուցողական աշխատանքը:
Մարտի 10-ին Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Պատգամավորները քննարկել են «Պետական պարտքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը, որը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության աշխատակազմի «Օ...
Երեւանում տեղի կունենա ՀԱՊԿ ԽՎ-ի խորհրդի արտագնա նիստը
Մարտի 11-ին՝ ժամը 13:30-ին, ՀՀ ԱԺ «Ոսկեզօծ» դահլիճում տեղի կունենա Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) խորհրդի արտագնա նիստը: Լրատվամիջոցների հեռուստաօպերատորների եւ լուսանկարիչների համար նախատեսվում է նկարահանում 3-ական րոպե՝ նիստի սկզբում եւ վերջո...

Глава армянской делегации в ПА ОДКБ принял делегацию Сербии
ЕРЕВАН. 10 марта. Глава армянской делегации в ПА ОДКБ Э.Шармазанов принял 10 марта посетившего РА в рамках выездного заседания Совета ПА ОДКБ руководителя постоянной делегации парламента Сербской Республики в ПА ОДКБ Милована Дрецуна и заместителя председателя парламента Сербской Республики Веролюба Арсича.
Э.Шармазанов отметил, что отношения двух стран развиваются равномерно и нормально,   однако налицо потенциал для еще большего их развития. Глава армянской делегации заметил, что армянский и сербский народы имеют ряд общностей: оба народа ныне живут в независимых странах и их объединяют христианские ценности. Он также подчеркнул, что армянский народ не забыл поспешивших на помощь армянскому народу в дни катастрофического землетрясения почти тридцать лет назад сербских летчиков, которые погибли при выполнении своей гуманитарной миссии.
Э.Шармазанов считает первоочередным развитие и сотрудничество межпарламентских отношений в различных международных структурах. В этом контексте он выразил недоумение поддержкой сербской делегацией на сессии ПАСЕ двух антиармянских резолюций.
Собеседники обратились также к урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта и Косовской проблеме, к борьбе с международным терроризмом. Э.Шармазанов в связи с урегулированием Нагорно-Карабахского конфликта отметил, что он отличается от Косовской проблемы: в отличие от Косово,   Нагорный Карабах никак не связан с принципом территориальной целостности, поскольку никогда не был в составе Азербайджана. Э.Шармазанов подтвердил, что Армения видит урегулирование НК-конфликта исключительно мирным путем, в рамках Минской группы ОБСЕ. “Реализация права народа Карабаха на самоопределение не имеет альтернативы, и   Нагорный Карабах не может когда-либо иметь статус ниже сегодняшнего”, - заявил он. Считая борьбу с терроризмом всеобщей целью, Э.Шармазанов отметил, что вследствие терроризма около 20 тысяч сирийских армян нашли убежище в Армении.
Заместитель председателя парламента Сербской Республики Веролюб Арсич, поблагодарив за прием, заметил, что хотя отношения двух стран стремительно развиваются, тем не менее есть сферы, где их следует максимально активизировать. Особо он отметил необходимость развития межпарламентских связей и экономической сферы.
Обратившись к вопросу урегулирования конфликтов, он отметил, что Сербия пытается разрешить их путем диалога и мирных переговоров. Заместитель председателя парламента Сербии также заметил, что НК-конфликт и Косовская проблема находятся в различных плоскостях.
В ходе встречи армянские и сербские парламентарии затронули сотрудничество в различных   международных структурах и подчеркнули важность конструктивной работы.
10.03.2016
10 марта состоялось очередное заседание Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством Г.Минасяна. Депутаты обсудили проект “О внесении изменения и дополнения в закон РА “О государственном долге”, который обстоятельно и аргументированно представил директор о...
В Ереване состоится выездное заседание Совета ПА ОДКБ
11 марта, в 13:30 часов, в Позолоченном зале НС РА состоится выездное заседание Совета ПА ОДКБ. Для телеоператоров и фотографов СМИ предусматриваются  трехминутные съемки в начале и в конце заседания. После заседания, в 14:30 часов, в фойе  Позолоченного зала НС Председатель Совета ПА ОДКБ...