ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության մամուլի հաղորդագրություն
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ս.թ. հունվարի 26-ի լիագումար նիստում տեղի է ունեցել խնդրահարույց բանաձեւերի քվեարկությունը:
Հարցի առնչությամբ հայկական կողմը նախապես իրականացրել էր համապատասխան աշխատանք, այդ թվում՝ հանդիպումներ էր ունեցել ԵԽԽՎ պատվիրակների հետ ու ներկայացրել իր դիրքորոշումներն ու մտահոգությունները բանաձեւերում տեղ գտած ձեւակերպումների առնչությամբ, որոնք համահունչ չէին միջազգային հանրության ու, առաջին հերթին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներ Ֆրանսիայի, ՌԴ-ի եւ ԱՄՆ-ի կողմից արտահայտած դիրքորոշումներին ու հայտարարություններին:
Բանաձեւերը մեծապես խեղաթյուրում էին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի պատմությունն ու էությունը եւ անթույլատրելիորեն միջամտում խաղաղ կարգավորման գործընթացին, ինչի մասին են վկայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ս.թ. հունվարի 22-ի ու ավելի վաղ արված մյուս հայտարարությունները, ինչպես նաեւ լիագումար նիստում բազմաթիվ պատվիրակների ելույթները:
Խորհրդարանական վեհաժողովի անդամները, ըմբռնելով պահի պատասխանատվությունը, քվեարկության արդյունքում մերժեցին Ռոբերտ Ուոլթերի «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» տխրահռչակ բանաձեւը:
Ինչ վերաբերում է Սարսանգի վերաբերյալ բանաձեւին, ապա ԵԽԽՎ մի շարք պատգամավորներ, անտեսելով միջազգային հանրության կարծիքը, դրսեւորելով միակողմանի մոտեցում, քվեարկեցին դրա ընդունման օգտին՝ այդպիսով հումանիտար-տեխնիկական բնույթի զեկույցին տալով քաղաքական բովանդակություն:
Մենք երախտագիտություն ենք հայտնում ԵԽԽՎ այն պատվիրակներին, ովքեր ցուցաբերեցին սկզբունքային դիրքորոշում ու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի քաղաքական կարգավորման գործընթացի լիակատար ըմբռնում երկու բանաձեւերի քվեարկության ժամանակ եւ իրենց վճռական դիրքորոշմամբ մերժեցին Ռոբերտ Ուոլթերի՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման համար վտանգավոր զեկույցը:
Հունվարի 26-ին նիստեր են գումարել ԱԺ մշտական հանձնաժողովները: ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովը Կորյուն Նահապետյանի նախագահությամբ առաջին ընթերցման ընթացակարգով քննարկել է «Ռազմական ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մաս...

Press Release of the PACE Armenian Delegation
At the January 26, 2016 Plenary Session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) the voting of the controversial resolutions was held.
Regarding the issue the Armenian side had carried out appropriate work beforehand, including meetings with PACE delegates, and presented its positions and concerns in terms of the wordings in the resolutions, which were not consistent with international community and, first of all, the positions and statements expressed by the OSCE Minsk Group Co-Chairs France, the RF and the USA.
The resolutions greatly distorted the history and essence of the Nagorno Karabakh problem and inadmissibly interfered with the peaceful settlement process, which witnessed the other statements made by the OSCE Minsk Group Co-Chairs on January 22, 2016 and earlier, as well as numerous delegates’ speeches at the Plenary Session.
The members of the Parliamentary Assembly, comprehending the responsible moment, as a result of voting rejected Robert Walter’s ill-famed report “Escalation of Violence in Nagorno-Karabakh and the other occupied territories of Azerbaijan.”
As for the resolution on Sarsang, a number of PACE MPs, ignoring the opinion of the international community, displaying unilateral approach, voted for its adoption, thus, giving a political content to the report of humanitarian-technical character.
We express our gratitude to those PACE delegates, who showed principled stand and the full understanding of the political settlement process of the NK problem during the voting of the two resolutions and with their resolute position rejected Robert Walter’s report dangerous for the NK settlement.
26.01.2016
On January 26, the NA Standing Committees convened sittings.The NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs moderated by Koryun Nahapetyan in the first reading debated the draft law on amending the RA law “On Military Police,” which was presented by the RA Deputy Ministe...