ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը նոյեմբերի 17-ին ընդունել է «Ֆրիդրիխ Էբերթ հիմնադրամի» Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի վարչության տնօրեն Ռայնհարդ Քրումին, Կենտրոնական Ասիայի եւ Հարավային Կովկասի բաժնի վարիչ Դիթմար Դիրմոզերին եւ «Ֆրիդրիխ Էբերթ հիմնադրամի» Հարավային Կովկասի գրասենյակի տարածաշրջանային տնօրեն Յուլիա Բլեզիուսին:
Ողջունելով հյուրերին` Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Գերմանիայի խորհրդարանականների միջեւ հաստատված բարեկամական հարաբերությունները, այդ հարցում նաեւ «Ֆրիդրիխ Էբերթ հիմնադրամի» աջակցությունը:
Հյուրերի խնդրանքով Արտակ Զաքարյանը խոսել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մասին` անդրադառնալով Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների հետ Հայաստանի հարաբերություններին, ԵՏՄ անդամակցությանը, ինչպես նաեւ ԵՄ-ի հետ համագործակցության հնարավոր հեռանկարներին: Պարոն Զաքարյանը ներկայացրել է ԵՏՄ տնտեսական հնարավորությունների զարգացման, ՀՀ-ի մասնակցության եւ տնտեսական ինտեգրման ակնկալիքները:
Արտակ Զաքարյանն անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանի հետ Հայաստանի հարաբերություններին՝ նշելով, որ ի տարբերություն Ադրբեջանի՝ Հայաստանը տարածաշրջանում խաղաղության կողմնակիցն ու երաշխավորն է: Խոսվել է նաեւ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման մասին, ընդգծվել է, որ այն կարեւոր է ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ տարածաշրջանի համար՝ հիմքում ունենալով ինքնորոշման իրավունքի անվիճելի սկզբունքը:
Արտակ Զաքարյանը ներկայացրել է նաեւ սահմանին տիրող իրավիճակը եւ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի շարունակական խախտումները: Նշվել է, որ միջազգային կազմակերպությունները պետք է ոչ թե անհարկի միջամտեն բանակցային գործընթացին, այլ նպաստեն հասարակությունների միջեւ խաղաղ եւ վստահելի մթնոլորտի ձեւավորմանը: Հանձնաժողովի նախագահն առաջարկել է հիմնադրամի առաջիկա ծրագրերում հաշվի առնել այս կարեւոր խնդիրը:
Ռայնհարդ Քրումը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ ներկայացրել Գերմանիայի արտաքին քաղաքականությունը, անդրադարձել տարածաշրջանի անվտանգության հարցերին: Պարոն Քրումը նշել է, որ, ի տարբերություն «սառը պատերազմի» տարիներին, այժմ երկրներն ավելի շատ պետք է կողմնակից լինեն խնդիրների՝ խաղաղ ճանապարհով լուծմանը: Իրենք նույնպես դրա կողմնակիցն են եւ այս համատեքստում ցանկություն ունեն Հայաստանի ձայնը լսել եւ լսելի դարձնել:
Հյուրերը կարեւորել են հասարակության զարգացման հեռանկարները եւ նշել, որ Հայաստանի որդեգրած քաղաքականությունն այդ հարցում շատ յուրօրինակ է: Տնտեսական եւ արժեքային համակարգի փոխկապակցումը Հայաստանի համար լավ հնարավորություն կլինի նաեւ տարածաշրջանային զարգացման տեսանկյունից:
Արտակ Զաքարյանը շնորհավորել է «Ֆրիդրիխ Էբերթ հիմնադրամի» հայաստանյան առաքելության 20-ամյա տարեդարձը՝ մաղթելով նոր հաջողություններ:

On November 17 the Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan received Reinhard Krumm, Head of the Central and Eastern Europe Department of the Friedrich Ebert Stiftung (FES)/Fund, Dietmar Dirmoser, Head for the Central Asia and South Caucasus Division and Julia Bläsius, Regional Director of the FES South Caucasus Office.
Welcoming the guests, Artak Zakaryan highlighted the friendly relations established between the parliamentarians of Armenia and Germany, in that issue also the support of the FES.
At the guests’ request, Artak Zakaryan talked about the foreign policy of Armenia, touching upon the relations of Armenia with the Eastern Partnership member states, Armenia’s membership to the EEC, as well as the possible perspectives of the cooperation with the EU. Mr Zakaryan presented the expectations of the EEC economic opportunities, the RA participation and the economic integration.
Artak Zakaryan touched upon the relations of Armenia with Azerbaijan, noting that unlike Azerbaijan, Armenia is the supporter and guarantor for the settlement of peace in the region. The sides also talked about the Karabakh problem, underlined that it is important not only for Armenia, but also for the region, having as a basis the indisputable principle of the right to self-determination.
Artak Zakaryan also presented the situation at the border and the continuous violations of the ceasefire by Azerbaijan. It has been noted that the international organizations should not unduly intervene the negotiation process, but they will promote the formation of the peaceful and reliable atmosphere between the societies. The Committee Chairman proposed to take into consideration this important problem in the upcoming programmes of the Fund.
Reinhard Krumm thanked Artak Zakaryan for the reception and presented the foreign policy of Germany and referred to the regional security issues. Mr Krumm noted that, unlike “the cold war,” now the countries should be more supportive for the solution through peaceful means. They are also for that, and in this context they wish to listen to the voice of Armenia and make it audible.
The guests emphasized the perspectives of the society’s development and noted that Armenia’s adopted policy in that issue is very peculiar. The inter-connection of the economy and the system of values will be a good opportunity for Armenia in terms of the regional development.
Artak Zakaryan congratulated the guests on the occasion of the 20th anniversary of the Friedrich Ebert Stiftung Armenia, wishing them new successes.