Սեպտեմբերի 8-11-ը ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով եղել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում: Այցն իրականացվել է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի աջակցությամբ:
Այցի շրջանակում հայկական պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել ԳԴՀ Բունդեսթագի պաշտպանության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վոլֆգանգ Հելմիխի, պաշտպանության նախարարության պետքարտուղար Ռալֆ Բրաուկզիպեի, Բունդեսթագի խորհրդարանական վերահսկիչ ծառայության (անվտագության հարցեր) ղեկավար Անդրե Հանի, ԵԱՀԿ-ում Գերմանիայի նախագահության հարցերով ԳԴՀ ԱԳՆ շտաբի ղեկավար Անթյե Լեենդերցեի, ԳԴՀ ներքին գործերի նախարարի հատուկ հանձնակատար, դաշնային ներքին գործերի քաղաքականությունը համակարգող գլխավոր վարչության տնօրեն Միխայել Բենթմանի եւ Բունդեսթագի ներքին գործերի հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վոլֆգանգ Բոսբախի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ ռազմական, ներքին գործերի եւ ազգային անվտանգության ոլորտներում առկա համագործակցությունը եւ հեռանկարները, պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել երկկողմ այցեր իրականացնելու վերաբերյալ: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել երկու երկրների միջեւ խորհրդարանական կապերն ամրացնելու ուղղությամբ կատարվելիք քայլերին: Կողմերը քննարկել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված բանակցային գործընթացին, տարածաշրջանային եւ գլոբալ անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ պատվիրակությունը մասնակցել է ԳԴՀ-ում ՀՀ դեսպանության եւ «NABU»-ի նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Հայաստանի բնության գանձերը» խորագրով երեկոյին:
Սեպտեմբերի 15-ին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը եւ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը հանդիպել են Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի փոխնախագահ Զդենեկ Շկրոմախի եւ Սենատի անդամների հետ: Ողջունելով հյուրերին՝ Վարդան Այվազյանը նշել է, որ ՀՀ Ազգա...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը սեպտեմբերի 15-ին ընդունել է Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի փոխնախագահ Զդենեկ Շկրոմախի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով պատվիրակության ղեկավարին եւ անդամներին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծ կարեւորություն է տալիս Չեխիայի...
Մեկնարկել է ՀՀ Ազգային ժողովի հինգերորդ գումարման ութերորդ նստաշրջանի աշխատանքը
Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ պետական օրհներգի հնչյունների ներքո ազդարարվել է ԱԺ հինգերորդ գումարման ութերորդ նստաշրջանի բացումը, եւ խորհրդարանն սկսել է նստաշրջանի առաջին քառօրյա նիստերի աշխատանքը: ԱԺ նախագահը տեղեկացրել է, որ ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի որոշմամբ՝ համամասնական ընտրակարգով ՀՀԿ ընտրացո...

Визит делегации НС РА в Германию
8-11 сентября делегация, возглавляемая председателем Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетяном, побывала с рабочим визитом в ФРГ.
В рамках визита армянская делегация встретилась с председателем Постоянной комиссии Бундестага по вопросам обороны Вольфгангом Хельмихом, госсекретарем Министерства обороны Ральфом Браукзиппе, руководителем парламентской контрольной службы (вопросы безопасности) Бундестага Андрэ Ханом, начальником штаба МИД ФРГ по вопросам председательства Германии в ОБСЕ Антье Леендерце, спецкомиссаром МВД ФРГ, директором Главного управления по координации федеральной политики внутренних дел Михаелем Бентманом и председателем Постоянной комиссии Бундестага по внутренним делам Вольфгангом Босбахом.
В ходе встречи обсуждалось сегодняшнее сотрудничество между Арменией и Германией в военной сфере, в области внутренних дел и национальной безопасности и его перспективы, достигнуты договоренности о взаимных встречах. Особое внимание уделено шагам по упрочению парламентских связей между двумя странами. Стороны обсудили также переговорный процесс мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы, ряд вопросов региональной и глобальной безопасности.
8 сентября делегация НС приняла участие в вечере под девизом “Сокровища природы Армении”, инициированном Посольством РА в ФРГ и NABU.
15.09.2015
15 сентября председатель Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам В.Айвазян и заместитель председателя комиссии М.Мелкумян встретились с  заместителем председателя Сената парламента Чешской Республики Зденеком Шкромахом и членами Сената. Приветствуя гостей, В.Айвазян отметил дружественн...
Г.Саакян принял делегацию парламента Чехии
15 сентября Председатель НС Г.Саакян принял делегацию, возглавляемую заместителем председателя Сената  парламента Чешской Республики Зденеком Шкромахом.     Приветствуя главу и членов делегации в НС РА, Г.Саакян отметил, что Армения придает большую важность стабильному разви...
Стартовала работа восьмой сессии НС РА пятого созыва
Под звуки Государственного Гимна РА стартовала восьмая сессия НС РА пятого созыва, и парламент начал работу первых четырехдневных заседаний.     Председатель НС проинформировал, что по решению ЦИК РА депутатом НС по пропорциональному списку РПА зарегистрирован К.Бекарян.Спикер па...