ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի շնորհավորական ուղերձը Անկախության հռչակագրի ընդունման 25-ամյակի առթիվ
«Սիրելի հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ Անկախության հռչակագրի ընդունման 25-ամյակի առթիվ:
Քառորդ դար առաջ այս օրն Անկախության հռչակագրի ընդունումով աշխարհին հնչեցրինք մեր վճռական ազդականչը, որը մարմնավորում էր անկեղծ իղձ, անկասելի ցանկություն եւ անբեկանելի ձգտում: Այն օբյեկտիվ իրականության վավերացումն էր ժամանակի եւ հասունացած ժամանակի ամրագրումը՝ իրականության մեջ:
Անկախության հռչակագիրը ոչ թե երազել պարտադրող, այլ երազանքից ծնված փաստաթուղթ էր, որը գործնական հիմքի վրա դրեց այն, ինչ կար ինքնիշխանության ճանապարհն ընտրած ժողովրդի մտքում, հոգում եւ սրտում: Հռչակագիրը պաշտոնապես անցյալից հյուսեց, ներկայի մեջ ձեւակերպեց եւ ապագային ուղղեց կենսակերպի մեր ըմբռնումը, որը մշտապես ապրում էր մեր մտածողության մեջ, մեր արժեհամակարգում եւ հոգեկերտվածքում, բայց տարբեր պատճառներով իրականություն չէր դարձել կամ ունեցել էր ժամանակավոր բնույթ:
Մենք հռչակեցինք, որ չենք մոռանում երեկը, չենք ժխտում այսօրը, բայց մեզ արժանի ենք համարում եւ հաստատակամ ենք ունենալ ավելի լավ ապագա, ստեղծել, կառուցել այն սեփական ձեռքերով, հոգու, մտքի եւ մարմնի ուժով: Հռչակեցինք եւ վստահորեն դա ամրագրեցինք հռչակագրի ընդունումից շուրջ մեկ տարի անց անցկացված համաժողովրդական հանրաքվեով, հռչակեցինք, որ մենք` որպես ժողովուրդ, ի տարբերություն ոմանց, ժամանակավոր չենք եղել պատմության ոչ մի փուլում եւ մեր ներուժով, կենսատենչությամբ ու նպատակասլացությամբ մշտական ներկայություն ենք ունենալու համաշխարհային ասպարեզում:
Սիրելի հայրենակիցներ, 25 տարի առաջ Հայաստանի խորհրդարանը, արտահայտելով ժողովրդի միասնական կամքը, ընդունեց Անկախության հռչակագիրը՝ կանգնելով նոր պետության ստեղծման, նոր երկրի կառուցման ակունքներում: Հռչակագիրն առաջին իրավական հիմնաքարն էր հայոց խորհրդարանի նորօրյա պատմության մեջ: Այսօր էլ բարձրագույն օրենսդիր իշխանությունն իր սահմանադրական գործառույթներով հետեւողականորեն շարունակում է իրացնել անկախության հռչակագրի դրույթները, հռչակագիր, որը քառորդդարյա՝ երբեք հեռու չթվացող տարածության վրա էլ առաջնորդում է մեզ, պարտավորեցնում երբեք չդադարել լավատեսությամբ առաջ նայել եւ հաստատակամորեն առաջ շարժվել, այլապես այսօրը կարող է անհուսալի թվալ, իսկ վաղվա օրը՝  անհասանելի լինել: Մենք պարտավոր ենք լավատես լինել եւ այդ լավատեսությունը լիցքավորել շոշափելի քայլերով, տեսանելի հաջողություններով ու մեզ միշտ հասանելի հաղթանակներով:

Поздравительное послание Председателя НС Г.Саакяна в связи с 25-летием принятия Декларации о независимости
“Дорогие соотечественники, поздравляю с 25-летием принятия Декларации о независимости!
Четверть века назад принятием Декларации о независимости мы решительно  заявили миру о своей искренней мечте, неистребимом желании и неуклонном стремлении. Это было доказательством объективной реальности и закреплением созревшего времени – в     реальности.
Декларация о независимости – не обязывающий мечтать, а родившийся из мечты документ, который поставил на практическую основу все то, что было в мысли, душе и сердце избравшего суверенный путь народа. Декларация официально сплела из прошлого, оформила в настоящем и нацелила в грядущее наше понимание образа жизни, который всегда жил в нашем мышлении, в нашей системе ценностей и психологии, но по различным причинам не стал реальностью или имел временный характер.
Мы декларировали, что не забываем прошлое, не отрицаем сегодняшнее, но считаем себя достойными и решительными в стремлении иметь более светлое будущее, созидать и строить его собственными руками, силой души, мысли и тела. Продекларировали и уверенно закрепили его проведенным почти спустя год всенародным референдумом, провозгласили, что мы как народ, в отличие от некоторых, не были временными ни на каком этапе истории и нашим потенциалом, жизнеспособностью и целеустремленностью всегда будем на мировой арене.
Дорогие соотечественники, 25 лет назад парламент Армении, выражая единую волю народа, принял Декларацию о независимости, став в истоках создания нового государства, созидания новой страны. Декларация была первым правовым краеугольным камнем в новой истории армянского парламента. И сегодня высшая законодательная власть   своими конституционными функциями последовательно продолжает осуществлять положения Декларации о независимости – декларации, которая и через четверть века руководит нами, обязывает твердо смотреть вперед с оптимизмом, иначе сегодняшний день может показаться безнадежным, а завтрашний – недосягаемым. Мы обязаны быть оптимистами и питать этот оптимизм ощутимыми шагами, зримыми успехами и всегда достижимыми нами победами.