ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում ապրիլի 29-ին հյուրընկալել է Արմավիրի մարզի Սարդարապատ, Շենիկ եւ Արգինա համայնքների հիմնական դպրոցների աշակերտներին եւ ուսուցիչներին: Հանդիպումից առաջ նրանք շրջել են խորհրդարանի շենքում, եղել ԱԺ նիստերի դահլիճում եւ հետեւել պատգամավորների աշխատանքին:
ԱԺ նախագահը, ողջունելով հյուրերին, ներկայացրել է օրենսդիր իշխանության գործունեությունը, ինչպես նաեւ խոսել երկրի ներքաղաքական վիճակից, հայ-ադրբեջանական սահմանում տիրող լարվածությունից: Գալուստ Սահակյանն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին՝ նշելով, որ դրանով ոչ թե ավարտվում, այլ սկսվում է նոր սերնդի պահանջը: Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է նաեւ երիտասարդության մասնակցությունը պետության հասարակական եւ քաղաքական կյանքին:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը պատասխանել է դպրոցականների հարցերին, որոնք վերաբերել են պատգամավորների աշխատանքին, կրթական ծրագրերին, ընտրական համակարգին, ինչպես նաեւ մեր երկրում աղանդավորական խմբերի գործունեությանը:

On April 29 within the framework of the NA “Open Doors” programme the Speaker of the RA National Assembly Galust Sahakyan hosted the pupils and the teachers of the Basic Schools of Saradarapat, Shenik and Argina communities of Armavir Marz. Before the meeting they took a tour in the building of the parliament, were in the NA Session Hall and observed the deputies’ work.
Welcoming the guests the NA Speaker presented the activities of the legislative power, as well as talked about the inner-political situation and the tension on the Armenian-Azerbaijani border. Galust Sahakyan has touched upon the events of the Armenian Genocide Centennial, noting that it is not ended by that, but the demand of the new generation begins. The Head of the parliament also highlighted the participation of the youth in the public and political life of the state.
The NA Speaker Galust Sahakyan answered the schoolchildren’s questions, which related to the deputies’ work, the educational programmes, the electoral system, as well as the activities of the religious groups in our country.
At the end of the visit the pupils and the pedagogues have been taken photo with the NA Speaker at the Session Hall.