Ապրիլի 19-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի նախաձեռնությամբ անցկացվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես-երաժշտական ցերեկույթ, որին ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեքսեյ Սերգեեւը, Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանը եւ ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը: Հնչել են կոմիտասյան երաժշտություն եւ հայկական ծիրանափող:
Միջոցառմանը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հանդես է եկել ելույթով, որտեղ մասնավորապես նշել է. «1944 թվականին լեհ իրավագետ Ռաֆայել Լեմկինը կիրառեց «ցեղասպանություն» եզրույթը` նկատի ունենալով 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայում հայերի դեմ իրագործված վայրագությունները: Ուղիղ 100 տարի առաջ Թուրքիայի ղեկավարությունն իրականացրեց մի ողջ ժողովրդի ցեղասպանություն եւ հայրենազրկում միայն այն պատճառով, որ նրանք ազգությամբ հայ էին, դավանանքով` քրիստոնյա:
Ապրիլյան իրադարձություններից ընդամենը մեկ ամիս անց` մայիսի 24-ին, Անտանտի երկրները Թուրքիայի կողմից հայ ժողովրդի հանդեպ իրականացված ծանրագույն հանցագործությունը որակեցին որպես «մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ իրականացված հանցագործություն»: Սա խոսում է այն մասին, որ դեռեւս 100 տարի առաջ առաջադեմ մարդկությունը գիտակցել է կատարվածի ողջ լրջությունը: Մինչդեռ Թուրքիան մինչ օրս շարունակում է համառորեն ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը:
Կարծում եմ, որ մենք պետք է ոչ միայն դատապարտենք Հայոց ցեղասպանությունը, այլեւ առաջադեմ մարդկության հետ մեկտեղ պայքարենք` հասնելու Ցեղասպանության ժխտման քրեականացմանը: Միայն քրեականացումը կարող է փակել դռները նոր ցեղասպանությունների առջեւ»:
Ապրիլի 21-ին՝ ժամը 14:00-ին, ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում տեղի կունենա աշխատանքային հանդիպում հասարակական կազմակերպությունների հետ՝ առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների սոցիալական պաշտպանությանը վերաբերող խնդիրները քննարկելու նպատակով: ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ապրիլի 20-ին Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքում մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հուշակոթողի բացմանը: Արարողությանը ներկա են եղել նաեւ ՏԿԱԻ նախարար Արմեն Երիցյանը եւ Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը:Օրը փարաքարցիների համար խորհրդանշական էր, ք...

19 апреля в Таврическом дворце Санкт-Петербурга по инициативе МПА СНГ прошла выставка-музыкальный утренник, посвященный 100-й годовщине Геноцида армян, на котором присутствовали вице-спикер НС РА Э.Шармазанов, генеральный секретарь Совета МПА СНГ А.Сергеев, генеральный консул РА в Санкт-Петербурге Г.Карапетян, представитель НС РА в МПА СНГ Г.Чилингарян. Прозвучали музыка Комитаса и армянский дудук.
На мероприятии выступил вице-спикер Э.Шармазанов, который в своей речи, в частности, отметил: “В 1944 г. польский правовед Рафаэль Лемкин применил термин “геноцид”, имея в виду совершенные в отношении армян в Османской империи зверства. Ровно 100 лет назад руководство Турции осуществило геноцид целого народа и лишило его родины только потому, что по национальности они были армянами, по вере – христианами.
Всего спустя месяц после апрельских событий, 24 мая, страны Антанты квалифицировали совершенное Турцией против армянского народа тягчайшее злодеяние как “преступление против человечества и цивилизации”. Это говорит о том, что еще 100 лет назад передовое  человечество осознало всю серьезность содеянного. Между тем Турция до сих пор продолжает упорно отрицать Геноцид армян.
Полагаю, мы должны не только осудить Геноцид армян, но и вместе с передовым человечеством бороться за криминализацию отрицания Геноцида. Только криминализация может закрыть двери перед новыми геноцидами”.
20 апреля Председатель НС Г.Саакян принял участие в открытии памятника к 100-й годовщине Геноцида армян в общине Паракар Армавирской области.  На церемонии присутствовали также министр территориального управления и по чрезвычайным ситуациям РА А.Ерицян и марзпет (губернатор) Армавирской области...