ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը նամակ է հղել Չեխիայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ  Կարել Շվարցենբերգին:
«Հարգարժան պարոն Շվարցենբերգ, գոհունակությամբ տեղեկացանք այն մասին, որ սույն թվականի ապրիլի 14-ին Չեխիայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը բանաձեւ է ընդունել Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի վերաբերյալ:
Ցանկանում եմ իմ խորին շնորհակալությունը հայտնել Ձեզ եւ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի բոլոր պատգամավորներին, ովքեր, աջակցելով այս բանաձեւին, թույլ չտվեցին մոռացության մատնել այդ սարսափելի հանցագործությունը՝ կանխելով նմանատիպ անմարդկային նոր ոճրագործությունները:
Խորապես համոզված եմ, որ բանաձեւի ընդունումը նոր ազդակ կհաղորդի Հայոց ցեղասպանության միջազգայնորեն ճանաչման եւ դատապարտման գործընթացին:
Ընդունեք, խնդրեմ, հարգելի գործընկեր, հարգանքներիս խորին հավաստիքը»:
Հայաստանում գտնվող ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասերը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանի ուղեկցությամբ ապրիլի 14-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Նրանք ծաղկեպսակ եւ ծաղիկներ են դրել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին ե...
Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանն ապրիլի 15-ին աշխատանքային մեկօրյա այցով կմեկնի Սանկտ Պետերբուրգ: Աշխատանքային այցի ընթացքում Ազգային ժողովի նախագահը կմասնակցի «Եվրասիական տնտեսական հեռանկարներ» միջազգային համաժողովին եւ  ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նիստին: Այցի շրջանակում տեղի կունենան նաեւ մ...

The Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan sent a letter to Karel Schwarzenberg, the Chairman of the Committee of the Chamber of Deputies of the Czech Republic
“Dear Mr. Schwarzenberg, We were pleased to learn that on April 14 the Standing Committee on Foreign Relations of the Chamber of Deputies of the Czech Republic adopted a resolution on the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
I would like to express my gratitude to you, as well as to all members of the Committee on Foreign Relations who voted in favor of this Resolution thus not letting this outrageous crime to fall into oblivion and averting new similar acts of inhumanity.
It will undoubtedly give a new impetus to the entire process of international recognition and condemnation of the Armenian Genocide.
Please accept, dear colleague, the assurances of my highest consideration.”
On April 14 the PACE President Anne Brasseur being in Armenia accompanied by the RA NA Vice President, Head of the NA Delegation to the PACE Hermine Naghdalyan visited the Armenian Genocide Complex. They laid a wreath and flowers at the monument eternalizing the memory of 1915 Armenian Genocide vict...
On April 15 the Speaker of the National Assembly Galust Sahakyan will leave for Saint Petersburg on one-day working visit.During the working visit the Speaker of the National Assembly will take part in the international conference “Eurasian Economic Perspectives” and in the Session of the IPA CIS Co...