ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունվարի 9-ին  այցելել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատուն՝ իր ցավակցությունը հայտնելու ֆրանսիացի ժողովրդին «Շառլի Էբդո» պարբերականի խմբագրությունում իրականացված ահաբեկչության կապակցությամբ: ԱԺ նախագահը գրառում է կատարել դեսպանատանը բացված սգո մատյանում. «Հայ ժողովրդի եւ անձամբ իմ անունից խորին ցավակցություն եմ հայտնում «Շառլի Էբդո» պարբերականի խմբագրությունում իրականացված սարսափելի ահաբեկչության հետեւանքով զոհվածների ընտանիքներին, հարազատներին եւ Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին՝ մաղթելով նրանց տոկունություն եւ ոգու արիություն: Մենք խստորեն դատապարտում ենք ահաբեկչության ցանկացած դրսեւորում, ժողովրդավարության եւ խոսքի ազատության դեմ ցանկացած ոտնձգություն»:
«Խոր վշտով տեղեկացանք 2015 թ. հունվարի 7-ին Փարիզում՝ «Շառլի Էբդո» պարբերականի խմբագրությունում, իրականացված ահաբեկչության մասին, որի հետեւանքով կան բազմաթիվ զոհեր եւ վիրավորներ: Խստորեն դատապարտելով ժողովրդավարության եւ խոսքի ազատության դեմ ցանկացած ոտնձգություն եւ մերժելով ահաբեկչության ցանկացած դ...

Председатель НС РА посетил посольство Франции в Армении
9 января Председатель НС РА Г.Саакян посетил посольство Франции в РА – для   выражения сочувствия французскому народу в связи с террористическим актом в редакции журнала “Шарли Эбдо”. Председатель НС внес запись в открытой в посольстве Траурной книге: “От имени армянского народа и себя лично выражаю глубокое соболезнование дружественному народу Франции, семьям и родным погибших вследствие ужасного террористического акта в редакции журнала “Шарли Эбдо”, желая им стойкости духа и мужества. Мы строго осуждаем любое проявление терроризма, любое посягательство на демократию и свободу слова”.
09.01.2015
Телеграмма соболезнования Председателя НС РА Г.Саакяна председателю НС Французской Республики Клоду Бартолону и председателю Сената Жерару Ларше
“С глубокой скорбью узнали о террористическом акте 7 января 2015 г. в редакции журнала “Шарли Эбдо”, повлекшего многочисленные жертвы и раненых.Строго осуждая любое посягательство на демократию и свободу слова и отвергая любое проявление терроризма, выражаем наше глубокое соболезнование и поддержку ...