ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի կենսագրությունը
1970-1972թթ. աշխատել է Երեւանի մետաքսի կոմբինատում՝ որպես փականագործ: 1972-1991թթ. դասավանդել է Երեւանի թիվ 30 դպրոցում, եղել է թիվ 94 եւ թիվ 153 դպրոցներում տնօրենի տեղակալ, թիվ 3 եւ թիվ 185 դպրոցներում՝ տնօրեն: 1991-1996թթ.՝ Երեւանի Մաշտոցի շրջխորհրդի գործկոմի նախագահի տեղակալ, առաջին տեղակալ:
1995-1999թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 32 ընտրատարածք): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետություն» խմբակցության, ապա՝ «Երկրապահ» պատգամավորական խմբի անդամ: ՀՀԿ անդամ:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, «Միասնություն» դաշինք): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: «Միասնություն» խմբակցության անդամ, ապա՝ ղեկավար:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար:
2007-2012թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ):  ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ(19.06.2007-17.11.2008թթ.): ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար: ՀՀԿ փոխնախագահ, ՀՀԿ գործադիր մարմնի եւ խորհրդի անդամ:
2012թ. մայիսի 6-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից: ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար: ՀՀԿ փոխնախագահ, ՀՀԿ գործադիր մարմնի եւ խորհրդի անդամ:
2014թ. ապրիլի 29-ին ընտրվել է  Ազգային ժողովի  նախագահ:
Պարգեւատրվել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով (2004թ.), «Վազգեն Սարգսյան» մեդալով (2005թ.), ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով (2006թ. ), Պ. Յավորովի անվան թիվ 131 դպրոցի «Կրթօջախի պատվավոր անդամ» հուշամեդալով (2007թ.), «Մեսրոպ Մաշտոց» մեդալով (2008թ.), «Լեռնահայաստանի արծիվ» ոսկե հուշամեդալով (2008թ.), «Խաչատուր Աբովյան» մեդալով (2008թ.), «Ֆրիտյոֆ Նանսեն» ոսկե հուշամեդալով (2010թ.), «Մխիթար Գոշ» մեդալով (2011թ.):
Ամուսնացած է, ունի 2 որդի, 5 թոռնիկ:
ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գալուստ Սահակյանին՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ
Ապրիլի 29-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գալուստ Սահակյանին՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ:  Ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է. «Համոզված եմ, որ այդ բարձր պաշտոնում Ձեր՝ փորձառու քաղաքական-պետական գործչի ընտրությ...
Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվեց Գալուստ Սահակյանը
Ապրիլի 29-ին խորհրդարանը շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը: Նախորդ օրը քննարկված «Սեւանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման եւ oգտագործման միջոցառումների տարեկան ու համալիր ծրագրերը հաuտատելու մաuին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծի քվեարկությունից առաջ ՀՀ տարա...

Биография Председателя НС РА Галуста Саакяна
1970-1972гг. - слесарь на Ереванском шелковом комбинате. 1972-¬1991гг. – преподавал в школе N30, был заместителем директора в школах N 94 и N 153, директором в школах N 3 и N 185 города Еревана.
1991-1996гг. - заместитель, первый заместитель председателя исполкома Маштоцкого райсовета г. Еревана.
1995-1999гг. - депутат НС (избирательный округ N 32). Член Постоянной комиссии по вопросам науки, об¬разования, культуры и молодежи НС. Член фракции “Республика”, затем депутатской группы “Еркрапа. Член РПА.
1999-2003гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, блок “Единство”). Заместитель председателя Постоянной комиссии по вопросам науки, об¬разования, культуры и молодежи НС. Член, затем руководитель фракции “Единство”.
2003-2007гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопро¬сам НС. Руководитель фракции РПА.
2007-2012гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Член Постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам НС (19.06.2007-17.11.2008гг.). Руководитель фракции РПА. Заместитель председателя РПА, член Исполнительного органа и Совета РПА.
06 мая 2012 года избран депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от Республиканской партии Армении. Руководитель фракции РПА. Заместитель председателя РПА, член Исполнительного органа и Совета РПА.
Награжден почетной медалью Национального Собрания РА (2004г.), медалью “Вазген Саркисян” (2005г.), памятной медалью Премьер-министра РА (2006г.), памятной медалью школы N 131 им. П. Яворова “Почетный член учебного заведения” (2007г.), орденом “Святой Месроп Маштоц” (2008г.), золотой памятной медалью “Орел Горной Армении” (2008г.), медалью “Хачатур Абовян” (2008г.), золотой памятной медалью “Фритьоф Нансен” (2010г.), медалью “Мхитар Гош” (2011г.).
Женат, имеет двоих сыновей и пятерых внуков.
29.04.2014
Поздравительное послание Председателя НС НКР А.Гуляна в связи с избранием Г.Саакяна Председателем НС РА
29 апреля Председатель НС НКР А.Гулян направил поздравительное послание Г.Саакяну – в связи с избранием Председателем НС РА.В послании, в частности, говорится:“Уверен, что избрание на этот высокий пост Вас, опытного государственно-политического деятеля, – серьезная предпосылка сохранения и углублени...
Председателем НС избран Г.Саакян
29 апреля  парламент продолжил работу четырехдневных заседаний. Рассмотрены были в первом или втором чтениях обсуждавшиеся на предыдущем заседании проекты о внесении поправок в законы РА “Об утверждении годовых и комплексных программ мероприятий по восстановлению, сохранению, воспроизводству и ...