ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի կենսագրությունը
1970-1972թթ. աշխատել է Երեւանի մետաքսի կոմբինատում՝ որպես փականագործ: 1972-1991թթ. դասավանդել է Երեւանի թիվ 30 դպրոցում, եղել է թիվ 94 եւ թիվ 153 դպրոցներում տնօրենի տեղակալ, թիվ 3 եւ թիվ 185 դպրոցներում՝ տնօրեն: 1991-1996թթ.՝ Երեւանի Մաշտոցի շրջխորհրդի գործկոմի նախագահի տեղակալ, առաջին տեղակալ:
1995-1999թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 32 ընտրատարածք): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետություն» խմբակցության, ապա՝ «Երկրապահ» պատգամավորական խմբի անդամ: ՀՀԿ անդամ:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, «Միասնություն» դաշինք): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: «Միասնություն» խմբակցության անդամ, ապա՝ ղեկավար:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար:
2007-2012թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ):  ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ(19.06.2007-17.11.2008թթ.): ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար: ՀՀԿ փոխնախագահ, ՀՀԿ գործադիր մարմնի եւ խորհրդի անդամ:
2012թ. մայիսի 6-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից: ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար: ՀՀԿ փոխնախագահ, ՀՀԿ գործադիր մարմնի եւ խորհրդի անդամ:
2014թ. ապրիլի 29-ին ընտրվել է  Ազգային ժողովի  նախագահ:
Պարգեւատրվել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով (2004թ.), «Վազգեն Սարգսյան» մեդալով (2005թ.), ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով (2006թ. ), Պ. Յավորովի անվան թիվ 131 դպրոցի «Կրթօջախի պատվավոր անդամ» հուշամեդալով (2007թ.), «Մեսրոպ Մաշտոց» մեդալով (2008թ.), «Լեռնահայաստանի արծիվ» ոսկե հուշամեդալով (2008թ.), «Խաչատուր Աբովյան» մեդալով (2008թ.), «Ֆրիտյոֆ Նանսեն» ոսկե հուշամեդալով (2010թ.), «Մխիթար Գոշ» մեդալով (2011թ.):
Ամուսնացած է, ունի 2 որդի, 5 թոռնիկ:
ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գալուստ Սահակյանին՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ
Ապրիլի 29-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գալուստ Սահակյանին՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ:  Ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է. «Համոզված եմ, որ այդ բարձր պաշտոնում Ձեր՝ փորձառու քաղաքական-պետական գործչի ընտրությ...
Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվեց Գալուստ Սահակյանը
Ապրիլի 29-ին խորհրդարանը շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը: Նախորդ օրը քննարկված «Սեւանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման եւ oգտագործման միջոցառումների տարեկան ու համալիր ծրագրերը հաuտատելու մաuին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծի քվեարկությունից առաջ ՀՀ տարա...

Biography of the RA NA President Galust Sahakyan
1970-1972 - Metalworker in the Yerevan Silk Complex. 1972-1991 - Teacher at School # 30, the Deputy Principal at School # 94, School # 153, Principal at School # 3 and School # 185. 1991-1996 – Deputy Chairman, First Deputy Chairman of the Executive Committee of Mashtots District Council in Yerevan.
1995-1999 - Deputy of the National Assembly (electoral district # 32). Member of the Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth of the National Assembly. Member of the Republic faction, then - member of the Yerkrapah deputy group. the RPA Member.
1999-2003 - Deputy of the National Assembly (proportional electoral system, Unity alliance.) Vice Chairman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth. Member of the Unity faction, then Head of the same faction.
2003-2007 – NA Deputy (proportional electoral system, RPA.) Member of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs. Head of the RPA faction.
2007-2012 - NA Deputy (proportional electoral system, RPA.) Member of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of the National Assembly (June 19, 2007 - November 17, 2008). Head of the RPA faction. The RPA Deputy Chairman. Member of the RPA Executive Body and Board.
May 6, 2012 - Elected Deputy of the National Assembly through the proportional electoral system from the Republican Party of Armenia. Head of the RPA faction. the RPA Deputy Chairman, Member of the RPA Executive Body and Board.
He was awarded the RA National Assembly Medal of Honour (2004), Vazgen Sargsyan Medal (2005), the RA Prime Minister Memorial Medal (2006), Memorial Medal of the Honourable Member of the Educational Centre of P. Yavorov School # 131 (2007), Mesrop Mashtots Medal (2008), Eagle of Mountainous Armenia  Golden Memorial Medal (2008), Khachatur Abovian Medal (2008), Fridtjof Nansen Golden Memorial Medal (2010), Mkhitar Gosh Medal (2011).
Married with two children and five grandchildren.
29.04.2014
NKR NA President Ashot Ghulyan Sends a Congratulatory Message to Galust Sahakyan on Being Elected President of the RA National Assembly
On April 29 the NKR National Assembly President Ashot Ghulyan sent a congratulatory message to Galust Sahakyan on the occasion of being elected President of the National Assembly of the Republic of Armenia.The message, in particular, says:“I am convinced that the election of you, the experienced pol...
Galust Sahakyan is Elected President of the National Assembly
On April 29 the parliament continued the work of the four-day sittings. Before voting the bill “On Amending the RA Law on Approval of Annual and Complex Measures on Restoration, Conservation, Reproduction and Use of Lake Sevan Ecosystem” debated on the previous day the Chairman of the State Committe...