ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մասնակցել է «Արտավազդ» ամենամյա մրցանակաբաշխությանը
Մարտի 27-ին Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում Ազգային Ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ներկա գտնվեց ամենամյա թատերական «Արտավազդ» մրցանակաբաշխությանը, որն այս անգամ նվիրված էր հայ ականավոր բեմադրիչ Հրաչյա Ղափլանյանի ծննդյան 90-ամյակին: Մրցանակաբաշխությունը անցկացվում է Ազգային ժողովի նախագահի հովանու ներքո:
Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը շնորհավորեց թատրոնի միջազգային օրվա առիթով, մաղթեց ստեղծագործական բուռն աշխատանք եւ մտահղացումներ, հետաքրքիր ներկայացումներ, եւ որ բոլոր դժվարությունները լինեն հաղթահարելի: Նա երախտագիտություն հայտնեց ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին, քանի որ վերջին տարիներին իրենց մասնագիտական տոնը հատկանշվում է նրա աջակցությամբ իրականացվող այս թատերական իրադարձությամբ: Հակոբ Ղազանչյանը նշեց, որ Հովիկ Աբրահամյանը միակ հայ պաշտոնյան է, որ արժանացել է «Արտավազդ» մրցանակի:
Նշենք, որ «Արտավազդ» մրցանակը տրվում է 14 անվանակարգում:
«Արտավազդ» մրցանակներ հանձնվեցին տարբեր անվանակարգերում լավագույնը ճանաչված թատերական գործիչներին:
Մարտի 27-ին Ազգային ժողովը շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը եւ առաջին ընթերցումով ընդունեց նախորդ օրը քննարկված՝ «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին», «Նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) եւ միջին մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ ...
Մարտի 27-ին ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում խորհրդարան էին այցելել Երեւանի Արարատ Ղարիբյանի անվան համար 142 ավագ դպրոցի մի խումբ ուսուցիչներ եւ աշակերտներ: Բաց դասը վարեց Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը...
Մարտի 27-ին ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը, պատվիրակության անդամները եւ ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները հանդիպեցին ՆԱՏՕ ԽՎ-ի քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Լելլոյի գլխավորած պատվիրակության հետ: Ողջունելով հյուրերին՝ Կորյուն ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակությանը
Մարտի 27-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի ՆԱՏՕ-ի գործընկերության ենթահանձնաժողովի պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը նշեց, որ ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունները եվրոպական ինտեգրման քաղաքականության կենտրոն...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի շնորհավորական ուղերձը Թատրոնի միջազգային օրվա առթիվ
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ թատերարվեստի ներկայացուցիչներին Թատրոնի միջազգային օրվա առթիվ: Այսօրվա արվեստը չեմ պատկերացնում առանց մարդկության պատմության մեջ վաղնջական ժամանակներից հիշատակվող թատերարվեստի: Որպես արվեստի հնագույն եւ դասական տեսակ՝ թատրոնն իր անգնահատելի դերն ունի սերունդների աշխարհայացք...
Մարտի 27-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Չանչունի հետ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին համագործակցությանն առնչվող հարցեր, անդրադարձան երկու խ...

Председатель НС О.Абраамян принял участие в ежегодном конкурсе “Артавазд”
27 марта Председатель НС О.Абраамян присутствовал на ежегодном конкурсе “Артавазд”, посвященном в этом году 90-летию выдающегося армянского режиссера Г.Капланяна и проведенном в Государственном театре музыкальной комедии им. А.Пароняна. Конкурс проводится под патронатом спикера НС РА.
Председатель Союза театральных деятелей Армении А.Казанчян поздравил собравшихся с Международным днем театра, пожелал творческим работникам новых достижений, интересных спектаклей, преодоления трудностей. Он выразил признательность Председателю НС за активное содействие в проведении такого важного театрального события. Г-н Казанчян отметил, что О.Абраамян – единственный армянский государственный деятель. удостоенный премии “Артавазд”.
Отметим, что премия “Артавазд” учреждена в 14 номинациях.
Премии “Артавазд” в различных номинациях были вручены лучшим театральным деятелям.
27 марта Национальное Собрание продолжило работу четырехдневных заседаний и приняло голосованием в первом или втором чтениях обсуждавшиеся в предыдущий день законодательные пакеты по поправкам в законы РА “Об образовании”, “О высшем и послевузовском специальном образовании”, рассмотрело также проект...
27 марта в рамках программы “Открытый урок” в НС гостили учащиеся ереванской старшей школы N 142 им. А.Гарибяна. Открытый урок вел председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтян, который представил школьникам состав, структуру, законодательну...
27 марта руководитель армянской делегации в Парламентской Ассамблее (ПА) НАТО К.Нагапетян, члены делегации и представители фракций НС встретились с делегацией Комиссии по политическим вопросам ПА НАТО, возглавляемой Жозе Лелло.Приветствуя гостей, К.Нагапетян высоко оценил плодотворное сотрудничество...
Председатель НС О.Абраамян принял делегацию ПА НАТО
27 марта Председатель НС О.Абраамян принял делегацию подкомиссии партнерства НАТО Комиссии по политическим вопросам Парламентской Ассамблеи (ПА) НАТО. Приветствуя гостей, Председатель НС отметил, что отношения Армении с НАТО – один   из центральных элементов политики европейской интеграции...
Поздравительное послание Председателя НС О.Абраамяна к Международному дню театра
“Тепло поздравляю представителей театрального искусства с Международным днем театра! Сегодняшнее искусство не представляю без упоминаемого с древних времен человеческой истории театрального искусства. Как старейший и классический вид искусства, театр играет неоценимую роль в формировании мировоззрен...
27 марта председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом КНР в РА Т.Чанчунем. В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся сотрудничества в целом, обратились к взаимодействию комиссий по внешним отношениям двух парламентов. На ...