Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանը, պատվիրակության անդամներ Հրանտ Բագրատյանը, Արծվիկ Մինասյանը եւ Վահե Էնֆիաջյանը փետրվարի 18-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում անդրադարձան փետրվարի 11-13-ը Բրյուսելում տեղի ունեցած Եվրանեսթ ԽՎ-ի 3 մշտական հանձնաժողովների հերթական նիստերի աշխատանքներին:
Պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանը տեղեկացրեց, որ նիստերի ընթացքում քնարկվել են Վեհաժողովի զեկույցների նախագծերը, որոնք պետք է քվեարկվեն Վեհաժողովի լիագումար նիստի ընթացքում` Եվրոպական խորհրդարանի մայիսյան ընտրություններից հետո:
Եվրանեսթ ԽՎ-ի Քաղաքական հարցերի, մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է «ԵՄ-ի եւ Արեւելյան Եվրոպայի գործընկեր երկրների միջեւ համագործակցության խթանումը 2014-2020 թթ. Եվրոպական հարեւանության գործիքի միջոցով» զեկույցի նախագիծը, որի համազեկուցողներն են եղել ԵԽ պատվիրակությունից Յաչեք Պրոտասիեւիչը եւ Վրաստանի պատվիրակությունից Վիկտոր Դոլիձեն:
Հայկական պատվիրակության անդամների առաջարկները հիմնականում վերաբերել են Վիլնյուսյան գագաթաժողովի արդյունքներին, Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում ֆինանսավորման քաղաքականությանը եւ Մաքսային ու Եվրասիական միությունների վերաբերյալ ձեւակերպումներին: Հայ խորհրդարանականները նաեւ անդրադարձել են էներգիայի խնայողության եւ փոքր ավիացիայի ֆինանսավորման խնդիրներին ու հնարավորություններին: Նիստում քննարկվել են նաեւ օրակարգային մի շարք հարցեր:
Էներգետիկ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է «Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում էներգաարդյունավետության եւ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ոլորտներում առկա մարտահրավերները, ներուժը եւ համագործակցության նոր ուղիները» զեկույցի նախագիծը:
Նիստի ընթացքում տեղի են ունեցել քննարկումներ ԵՄ եւ Արեւելյան գործընկերության երկրներում վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների զարգացման հեռանկարների շուրջ:
Սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է «Մշակութային եւ միջմշակութային երկխոսություն Արեւելյան գործընկերության համատեքստում» զեկույցի նախագիծը: Նիստը վարող, հանձնաժողովի համանախագահ, Արտակ Զաքարյանը, իր ելույթում անդրադառնալով Վիլնյուսյան գագաթաժողովին, կարեւորել է այն փաստը, որ ԵՄ-Հայաստան վիլնյուսյան համատեղ հայտարարությունը արտացոլում է Ասոցացման համաձայնագրի բոլոր հիմնական կետերը: Արտակ Զաքարյանը նաեւ ողջունել է Ասոցացման համաձայնագրերը նախաստորագրած գործընկերներին եւ հույս հայտնել, որ մոտ ապագայում Ուկրաինայում իրավիճակը կկայունանա եւ ուկրաինական գործընկերներն առաջիկայում կմիանան Եվրանեսթի աշխատանքներին:
Այնուհետեւ պատվիրակություններն անդրադարձել են Վիլնյուսի գագաթաժողովից հետո իրենց երկրներում տեղի ունեցող զարգացումներին, առաջնահերթություններին ու ծրագրերին:
Անդրադառնալով հանձնաժողովի առաջիկա աշխատանքներին` պատվիրակների կողմից առաջարկվել է հանձնաժողովի շրջանակներում ուսումնասիրել բարձրագույն կրթության խնդիրները, ինչպես նաեւ քննարկել հետազոտությունների կենտրոնի ստեղծման հնարավորությունը:
Հայկական պատվիրակության անդամները զեկույցների վերաբերյալ ներկայացրել են իրենց դիտարկումները եւ առաջարկները, որոնք հիմնականում ընդունվել են հեղինակների կողմից:
Արտակ Զաքարյանն ասաց, որ նիստերին ադրբեջանական պատվիրակության կողմից հնչել են հակահայկական հայտարարություններ, որոնց հայկական պատվիրակությունը տվել է հիմնավորված պատասխաններ:
Փետրվարի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց «Անհետ կորած ազատամարտիկների հարազատների խորհուրդ» ՀԿ անդամների հետ: Ծավալված ջերմ եւ անմիջական զրույցի ընթացքում խորհրդարանի ղեկավարին ներկայացվեցին ՀԿ-ի գործունեությանը, առաջիկա ծրագրերին վերաբերող հարցեր: Հյուրերը անդրադարձա...
Միջխորհրդարանական Միության Բրիտանական խմբի հանդիպումները Ազգային ժողովում
Միջխորհրդարանական Միության Բրիտանական խմբի անդամները փետրվարի 18-ին հանդիպեցին Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի անդամների հետ: Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Կարեն Ճշմարիտյանը, ողջունելով բրիտանացի գործընկերների այցը Հայաստան, կարեւորեց երկու երկրների միջեւ տարբեր մակարդակներու...
Փետրվարի 18-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Կորյուն Նահապետյանի նախագահությամբ քննարկվեց «Ոստիկանական պահպանության մասին» եւ «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը, որը ներկայացրեց ՀՀ ոստիկանության պ...
ԱԺ փոխնախագահը հանդիպեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավարի տեղակալի հետ
Փետրվարի 18-ին ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Ուիլյամ Հենլոնի հետ: Զրուցակիցները քննարկեցին առաջիկայում նախատեսվող հայ եւ վրացի կին խորհրդարանականների հանդիպմանը վերաբերող օրակարգային եւ կազմակերպչական հարցեր: Հանդիպումը նախատեսվում է անցկացնել մ...
ՀՀ Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Միջխորհրդարանական Միության Բրիտանական խմբի պատվիրակությանը
Փետրվարի 18-ին ՀՀ Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Միջխորհրդարանական Միության Բրիտանական խմբի պատվիրակությանը Ջոն Ուիթինգդեյլի (ՄԹ Համայնքների պալատ) գլխավորությամբ:Պատվիրակության կազմում են ՄԹ Լորդերի պալատի փոխնախագահներ բարոնուհի Գլորիա Հուփերը, լորդ Ռիչարդ Ֆոլքները, Համայնքների պալատի անդամ...
Փետրվարի 18-ին Հայաստան այցի շրջանակներում Միջխորհրդարանական Միության Բրիտանական խմբի ղեկավար Ջոն Ուիթինգդեյլն ու խմբի անդամներ ՄԹ Լորդերի պալատի փոխնախագահներ բարոնուհի Գլորիա Հուփերը, լորդ Ռիչարդ Ֆոլքները, Համայնքների պալատի անդամներ Սթիվեն Փաունդը եւ Մայք Գեյփսը այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի Հայո...

At the press conference held on February 18 the Head of the RA NA Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly, members of the delegation Hrant Bagratyan, Artsvik Minasyan and Vahe Enfiajyan touched upon the works of the next meetings of the three Standing Committees of the Euronest PA held in Brussels on February 11-13.
The Head of the delegation Artak Zakaryan has informed those present that in the meetings the draft reports of the Assembly, which should be voted during the plenary session of the Assembly after the May elections of the European Parliament (EP).
At the meeting of the Standing Committee on Political Affairs, Human Rights and Democracy of the Euronest PA the draft report on Engaging in a stronger partnership between the EU and Eastern European partner countries through the European Neighbourhood Instrument for 2014-2020 was discussed, and its co-reporters were from the EP Delegation Jaciek Protasiewicz and from the Georgian Delegation Viktor Dolidze.
The recommendations of the members of the Armenian delegation related to the results of the Vilnius Summit, the financing policy within the Eastern Partnership framework and the wordings on the Customs and Eurasian Unions. The Armenian MPs also touched upon the energy saving and financing problems and opportunities of the small aviation. At the meeting a number of other agenda issues were discussed.
At the meeting of the Standing Committee on Energy Security the draft report on challenges, potential and new engagement in cooperating on energy efficiency and renewable sources within the Eastern Partnership was discussed.
During the meeting discussions over the perspectives of the development of the restoring energy resources in the EU and the Eastern Partnership countries were held.
At the meeting of the Standing Committee on Social Affairs, Education, Culture and Civil Society the draft report on Culture and intercultural dialogue in the context of the Eastern Partnership was discussed. The Co-Chair of the Committee moderating the meeting Artak Zakaryan in his speech has touched upon the Vilnius Summit, and has highlighted the fact that the EU-Armenia Vilnius joint statement reflects all the main items of the Association Agreement. Artak Zakaryan has also welcomed the pre-signed counterparts of the Association Agreements and has hoped that in the nearest future the situation will become stable in Ukraine and the Ukrainian counterparts will join the works of the Euronest in the future.
Then the delegations have touched upon the developments going on in their countries, as well as the priorities and programmes.
Touching upon the upcoming works of the Committee the delegates have proposed to study the problems of the higher education in the Committee, and discuss the possibility of creating a research centre.
The members of the Armenian delegation have presented their observations and proposals on the reports, which have been mainly accepted by the authors.
Artak Zakaryan has said that in the meetings the Azerbaijani delegation voiced anti-Armenian statements, to which the Armenian delegation have given substantial answers.
RA NA President Hovik Abrahamyan Meets with the Deceased and Missing Freedom Fighters' Relatives
On February 18 the RA National Assembly President Hovik Abrahamyan met with the members of the NGO ''Council of the Deceased and Missing Freedom Fighters' Relatives.'' During the warm and sincere talk issues concerning the activity of the NGO and the upcoming programmes were presented to the He...
On February 18 the members of the British Group of the Inter-Parliamentary Union met with the members of Armenia-Great Britain Friendship Group.Welcoming the British partners’ visit to Armenia, the Head of Armenia-Great Britain Friendship Group Karen Chshmaritian highlighted the rapprochement o...
On February 18 at the sitting of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs moderated by Koryun Nahapetyan the package of bills “On Amending the RA Law on Police Guard” and “On Amending the RA Law on Police,” which submitted the RA Deputy Head of Police Artur Osikya...
NA Deputy Speaker Meets with the Deputy Head of the OSCE Office in Yerevan
On February 18 the NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan met with William Hanlon, Deputy Head of the OSCE Office in Yerevan. The interlocutors discussed agenda and organizational issues concerning the meeting of Armenian and Georgian MPs designed in future. The meeting is scheduled to be held at the ...
RA NA President Hovik Abrahamyan Receives the British Group of the Inter-Parliamentary Union
On February 18 the RA NA President Hovik Abrahamyan received the Delegation led by John Whittingdale, Head of the British Group of the Inter-Parliamentary Union (UK House of Commons). The Delegation comprises of the Deputy Speakers of the House of Lords of the United Kingdom Baroness Gloria Hoo...
On February 18 within the framework of the visit to Armenia John Whittingdale, Head of the British Group to the Inter-Parliamentary Union and the members of the Group, Deputy Speakers of the House of Lords of the United Kingdom Baroness Gloria Hooper, Lord Richard Faulkner, members of the House...