Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանը, պատվիրակության անդամներ Հրանտ Բագրատյանը, Արծվիկ Մինասյանը եւ Վահե Էնֆիաջյանը փետրվարի 18-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում անդրադարձան փետրվարի 11-13-ը Բրյուսելում տեղի ունեցած Եվրանեսթ ԽՎ-ի 3 մշտական հանձնաժողովների հերթական նիստերի աշխատանքներին:
Պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանը տեղեկացրեց, որ նիստերի ընթացքում քնարկվել են Վեհաժողովի զեկույցների նախագծերը, որոնք պետք է քվեարկվեն Վեհաժողովի լիագումար նիստի ընթացքում` Եվրոպական խորհրդարանի մայիսյան ընտրություններից հետո:
Եվրանեսթ ԽՎ-ի Քաղաքական հարցերի, մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է «ԵՄ-ի եւ Արեւելյան Եվրոպայի գործընկեր երկրների միջեւ համագործակցության խթանումը 2014-2020 թթ. Եվրոպական հարեւանության գործիքի միջոցով» զեկույցի նախագիծը, որի համազեկուցողներն են եղել ԵԽ պատվիրակությունից Յաչեք Պրոտասիեւիչը եւ Վրաստանի պատվիրակությունից Վիկտոր Դոլիձեն:
Հայկական պատվիրակության անդամների առաջարկները հիմնականում վերաբերել են Վիլնյուսյան գագաթաժողովի արդյունքներին, Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում ֆինանսավորման քաղաքականությանը եւ Մաքսային ու Եվրասիական միությունների վերաբերյալ ձեւակերպումներին: Հայ խորհրդարանականները նաեւ անդրադարձել են էներգիայի խնայողության եւ փոքր ավիացիայի ֆինանսավորման խնդիրներին ու հնարավորություններին: Նիստում քննարկվել են նաեւ օրակարգային մի շարք հարցեր:
Էներգետիկ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է «Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում էներգաարդյունավետության եւ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ոլորտներում առկա մարտահրավերները, ներուժը եւ համագործակցության նոր ուղիները» զեկույցի նախագիծը:
Նիստի ընթացքում տեղի են ունեցել քննարկումներ ԵՄ եւ Արեւելյան գործընկերության երկրներում վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների զարգացման հեռանկարների շուրջ:
Սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է «Մշակութային եւ միջմշակութային երկխոսություն Արեւելյան գործընկերության համատեքստում» զեկույցի նախագիծը: Նիստը վարող, հանձնաժողովի համանախագահ, Արտակ Զաքարյանը, իր ելույթում անդրադառնալով Վիլնյուսյան գագաթաժողովին, կարեւորել է այն փաստը, որ ԵՄ-Հայաստան վիլնյուսյան համատեղ հայտարարությունը արտացոլում է Ասոցացման համաձայնագրի բոլոր հիմնական կետերը: Արտակ Զաքարյանը նաեւ ողջունել է Ասոցացման համաձայնագրերը նախաստորագրած գործընկերներին եւ հույս հայտնել, որ մոտ ապագայում Ուկրաինայում իրավիճակը կկայունանա եւ ուկրաինական գործընկերներն առաջիկայում կմիանան Եվրանեսթի աշխատանքներին:
Այնուհետեւ պատվիրակություններն անդրադարձել են Վիլնյուսի գագաթաժողովից հետո իրենց երկրներում տեղի ունեցող զարգացումներին, առաջնահերթություններին ու ծրագրերին:
Անդրադառնալով հանձնաժողովի առաջիկա աշխատանքներին` պատվիրակների կողմից առաջարկվել է հանձնաժողովի շրջանակներում ուսումնասիրել բարձրագույն կրթության խնդիրները, ինչպես նաեւ քննարկել հետազոտությունների կենտրոնի ստեղծման հնարավորությունը:
Հայկական պատվիրակության անդամները զեկույցների վերաբերյալ ներկայացրել են իրենց դիտարկումները եւ առաջարկները, որոնք հիմնականում ընդունվել են հեղինակների կողմից:
Արտակ Զաքարյանն ասաց, որ նիստերին ադրբեջանական պատվիրակության կողմից հնչել են հակահայկական հայտարարություններ, որոնց հայկական պատվիրակությունը տվել է հիմնավորված պատասխաններ:
Փետրվարի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց «Անհետ կորած ազատամարտիկների հարազատների խորհուրդ» ՀԿ անդամների հետ: Ծավալված ջերմ եւ անմիջական զրույցի ընթացքում խորհրդարանի ղեկավարին ներկայացվեցին ՀԿ-ի գործունեությանը, առաջիկա ծրագրերին վերաբերող հարցեր: Հյուրերը անդրադարձա...
Միջխորհրդարանական Միության Բրիտանական խմբի հանդիպումները Ազգային ժողովում
Միջխորհրդարանական Միության Բրիտանական խմբի անդամները փետրվարի 18-ին հանդիպեցին Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի անդամների հետ: Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Կարեն Ճշմարիտյանը, ողջունելով բրիտանացի գործընկերների այցը Հայաստան, կարեւորեց երկու երկրների միջեւ տարբեր մակարդակներու...
Փետրվարի 18-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Կորյուն Նահապետյանի նախագահությամբ քննարկվեց «Ոստիկանական պահպանության մասին» եւ «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը, որը ներկայացրեց ՀՀ ոստիկանության պ...
ԱԺ փոխնախագահը հանդիպեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավարի տեղակալի հետ
Փետրվարի 18-ին ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Ուիլյամ Հենլոնի հետ: Զրուցակիցները քննարկեցին առաջիկայում նախատեսվող հայ եւ վրացի կին խորհրդարանականների հանդիպմանը վերաբերող օրակարգային եւ կազմակերպչական հարցեր: Հանդիպումը նախատեսվում է անցկացնել մ...
ՀՀ Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Միջխորհրդարանական Միության Բրիտանական խմբի պատվիրակությանը
Փետրվարի 18-ին ՀՀ Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Միջխորհրդարանական Միության Բրիտանական խմբի պատվիրակությանը Ջոն Ուիթինգդեյլի (ՄԹ Համայնքների պալատ) գլխավորությամբ:Պատվիրակության կազմում են ՄԹ Լորդերի պալատի փոխնախագահներ բարոնուհի Գլորիա Հուփերը, լորդ Ռիչարդ Ֆոլքները, Համայնքների պալատի անդամ...
Փետրվարի 18-ին Հայաստան այցի շրջանակներում Միջխորհրդարանական Միության Բրիտանական խմբի ղեկավար Ջոն Ուիթինգդեյլն ու խմբի անդամներ ՄԹ Լորդերի պալատի փոխնախագահներ բարոնուհի Գլորիա Հուփերը, լորդ Ռիչարդ Ֆոլքները, Համայնքների պալատի անդամներ Սթիվեն Փաունդը եւ Մայք Գեյփսը այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի Հայո...

Глава делегации НС РА в Парламентской Ассамблее (ПА) “Евронест” А.Закарян, члены делегации Г.Багратян, А.Минасян и В.Энфиаджян на созванной 18 февраля пресс-конференции обратились к работам очередных заседаний   трех постоянных комиссий ПА “Евронест”, состоявшихся 11-13 февраля в Брюсселе.
Руководитель делегации А.Закарян проинформировал, что  в ходе заседаний обсуждались проекты докладов ПА, которые должны быть проголосованы на пленарном заседании Ассамблеи после майских выборов Европарламента.
На заседании Постоянной комиссии по политическим вопросам, вопросам прав человека и демократии обсуждался проект доклада “Стимулирование сотрудничества между ЕС и странами-партнерами Восточной Европы в 2014-2020 гг. посредством инструмента Восточного соседства”, содокладчиками которого были Я.Протасиевич от делегации Европарламента и В.Долидзе – от делегации Грузии.
Предложения членов делегации Армении в основном касались итогов Вильнюсского саммита, политики финансирования в рамках Восточного партнерства и формулировок по Таможенному и Евразийскому союзам. Армянские парламентарии обратились также к проблемам и возможностям энергосбережения и финансирования малой авиации. На заседании обсуждался также ряд повесточных вопросов.
На заседании Постоянной комиссии по вопросам энергетической безопасности обсуждался проект доклада “Современные вызовы, потенциал и новые пути сотрудничества в сферах энергоэффективности и источников возобновляемой энергии в рамках Восточного партнерства”. В ходе заседания прошли дебаты по перспективам развития источников возобновляемой энергии в странах ЕС и Восточного партнерства.
На заседании Постоянной комиссии по социальным вопросам обсуждался проект доклада “Культурный и межкультурный диалог в контексте Восточного партнерства”. Ведущий заседания, сопредседатель комиссии А.Закарян в своем выступлении обратился к Вильнюсскому саммиту, подчеркнув, что вильнюсское совместное заявление ЕС – Армения отражает   все основные пункты Ассоциативного соглашения. Г-н Закарян также приветствовал партнеров, парафировавших указанное соглашение, и выразил надежду на стабилизацию в ближайшее время ситуации в Украине и вовлечение украинских коллег в работу “Евронест”.
Затем делегации обратились к развитиям, приоритетам и программам их стран после Вильнюсского саммита.
Затрагивая предстоящие работы, делегаты предложили изучить в рамках комиссии проблемы высшего образования, а также обсудить возможности создания исследовательского центра.
Члены армянской делегации по всем докладам представили свои замечания и предложения, которые в основном было приняты авторами проектов.
Г-н Закарян заметил, что на заседаниях прозвучали антиармянские выпады азербайджанской делегации, которым делегация Армении дала достойную отповедь.
Председатель НС О.Абраамян встретился с родными погибших и пропавших без вести азатамартиков
18 февраля Председатель НС О.Абраамян встретился с членами общественной организации (ОО) “Совет родных погибших и пропавших без вести  азатамартиков”. В развернувшейся теплой и непринужденной беседе спикеру парламента были представлены деятельность ОО, вопросы, касающиеся намеченных программ. Г...
18 февраля члены Британской группы Межпарламентского Союза встретились с членами группы дружбы Армения – Великобритания.Председатель группы К.Чшмаритян, приветствовав визит британских коллег в Армению, подчеркнул важность еще большего упрочения и углубления давно налаженного на различных уровнях сот...
18 февраля  свои заседания провели постоянные комиссии НС – по обороне, национальной безопасности и внутренним делам и по социальным вопросам – под председательством соответственно К.Нагапетяна и А.Акопяна. По повесткам дня – о внесении изменений и дополнений в законы РА “О Полиции”, ...
Вице-спикер НС встретилась с заместителем руководителя Ереванского офиса ОБСЕ
18 февраля вице-спикер НС Э.Нагдалян встретилась с заместителем руководителя Ереванского офиса ОБСЕ Уильямом Хенлоном. Собеседники обсудили повесточные и организационные вопросы предстоящей встречи армянских и грузинских женщин-парламентариев. На встрече, намеченной на конец марта, будут обсуждаться...
Председатель НС О.Абраамян принял делегацию Британской группы Межпарламентского Союза
18 февраля Председатель НС О.Абраамян принял делегацию Британской группы Межпарламентского Союза во главе с Джоном Уитингдейлом (Палата общин Соединенного Королевства). В составе делегации – вице-спикеры Палаты лордов Соединенного Королевства (СК) баронесса Глория Хупер, лорд Ричард Фолкнер, члены П...
18 февраля в рамках визита в Армению руководитель Британской группы Межпарламентского Союза Джон Уитингдейл и члены группы вице-спикеры Палаты лордов Соединенного Королевства (СК) баронесса Глория Хупер, лорд Ричард Фолкнер, члены Палаты общин Стивен Паунд и Майк Гейпс посетили мемориал Геноцида арм...