ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՉԺՀ ԺՆ Համաչինական ժողովի պատվիրակությանը
Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական Ներկայացուցիչների Համաչինական Ժողովի իրավաբանական հանձնաժողովի պատվիրակությանը` նախագահի տեղակալ Սուն Բաոշուի գլխավորությամբ: Հանդիպմանը մասնակցում էր ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:
Ողջունելով հյուրերին` Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ բազմակողմ համագործակցության խորացմանը: Նրա խոսքով` Հայաստանի եւ Չինաստանի հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են, եւ երկու պետությունները թեւակոխում են բարեկամական հարաբերությունների որակական նոր փուլ: ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ նշեց, որ երկու երկրների միջեւ հաստատվել է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն, խորանում է փոխշահավետ համագործակցությունը քաղաքական, տնտեսական, գիտակրթական, մշակութային եւ այլ ոլորտներում: Հովիկ Աբրահամյանը ընդգծեց միջխորհրդարանական համագործակցության մեծ դերը միջպետական հարաբերությունների զարգացման եւ ամրապնդման գործում: Նրա գնահատմամբ` երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ լիարժեք համագործակցությունը նպաստում է նաեւ իրավական բազայի ընդլայնմանը, ինչը հանդիսանում է տարբեր ոլորտներում հարաբերությունների ձեւավորման եւ զարգացման հիմքը: Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` ԱԺ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում Չինաստանի հավասարակշռված դիրքորոշման համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Չինաստանի Համաչինական Ժողովի իրավաբանական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Սուն Բաոշուն նշեց, որ հայ-չինական 21-ամյա դիվանագիտական հարաբերությունների ժամանակահատվածում երկու երկրների քաղաքական եւ տնտեսական հարաբերություններն արդյունավետորեն զարգացել են՝ հասնելով նոր եւ բարձր որակական համագործակցության: Նրա խոսքով` քաղաքական վստահելի համագործակցության ներքո ընդլայնվում եւ զարգանում են երկու երկրների միջեւ առկա բազմակողմ հարաբերությունները: Նա նույնպես կարեւորեց միջխորհրդարանական կապերի հետագա զարգացումը եւ ամրապնդումը, երկկողմ շփումները:
ՀՀ ԱԺ նախագահը վերահաստատեց Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական Ներկայացուցիչների Համաչինական Ժողովի Մշտական կոմիտեի նախագահ Ճանգ Դեծյանգին պաշտոնական այցով Հայաստան այցելելու հրավերը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ կարեւորություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:
Հանդիպում եգիպտացի լրագրողների հետ
Սեպտեմբերի 23-ին ԱԺ Հայաստան-Եգիպտոս բարեկամական խմբի ղեկավար Մկրտիչ Մինասյանը եւ խմբի անդամ Հեղինե Բիշարյանը հանդիպեցին ճանաչողական այցով Հայաստան ժամանած եգիպտացի լրագրողների հետ: Զրուցակիցներն անդրադարձան Հայաստանի եւ Եգիպտոսի բարեկամական հարաբերություններին, տարածաշրջանային հարցերի, ինչպես նաեւ ...
Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը, հանձնաժողովի անդամներ Արփինե Հովհաննիսյանը եւ Էդմոն Մարուքյանը հանդիպեցին ՀՀ Սահմանադրական դատարանի հրավերով Հայաստան ժամանած Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական Ներկայացուցիչն...

Председатель НС О.Абраамян принял делегацию ВСНП КНР
23 сентября Председатель НС О.Абраамян принял делегацию юридической комиссии Всекитайского Собрания Народных Представителей (ВСНП) КНР во главе с заместителем председателя Сун Баошу. Во встрече участвовал председатель Конституционного Суда РА Г.Арутюнян.
Приветствуя гостей, О.Абраамян отметил, что Армения придает большое значение углублению всестороннего сотрудничества с КНР. По его словам, отношения между Арменией и Китаем динамично развиваются, и оба государства вступают в качественно новый этап дружественных отношений. Спикер парламента с удовлетворением констатировал, что между двумя странами установился политический диалог на высоком уровне, углубляются взаимосотрудничество в политической, экономической, научно-образовательной, культурной и других сферах. Г-н Абраамян подчеркнул весомую роль межпарламентского сотрудничества в развитии и упрочении межгосударственных отношений. В его оценке, полноценное сотрудничество между парламентами двух стран содействует также расширению правовой базы, что является основой формирования и развития отношений в различных областях. Обратившись к региональным проблемам, Председатель НС поблагодарил за взвешенную позицию Китая в вопросе мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта.
Поблагодарив за теплый прием, заместитель председателя юридической комиссии ВСНП КНР Сун Баошу отметил, что за 21-летний период армяно-китайских дипломатических отношений политические и экономические связи двух стран плодотворно развивались, достигнув нового и более качественного сотрудничества. По его словам, благодаря надежному политическому взаимодействию расширяются и развиваются существующие разносторонние связи между двумя странами. Он также особо коснулся дальнейшего развития и укрепления межпарламентских связей, налаживания взаимных контактов.
Председатель НС РА подтвердил приглашение Председателю Постоянного комитета ВСНП КНР Чжану Децзяну совершить официальный визит в Армению.
В ходе встречи были обсуждены также другие вопросы, представляющие двусторонний интерес.
Встреча с египетскими журналистами
23 сентября руководитель парламентской группы дружбы Армения – Египет М.Минасян и член группы Э.Бишарян встретились с египетскими журналистами,  прибывшими в Армению с ознакомительным визитом. Собеседники обратились к дружественным армяно-египетским отношениям, региональным вопросам, а так...
23 сентября председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Д.Арутюнян, члены комиссии А.Ованнисян и Э.Марукян встретились с  делегацией юридической комиссии Всекитайского Собрания Народных Представителей (ВСНП) КНР во главе с заместителем председателя Сун Баошу, находящ...