ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՉԺՀ ԺՆ Համաչինական ժողովի պատվիրակությանը
Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական Ներկայացուցիչների Համաչինական Ժողովի իրավաբանական հանձնաժողովի պատվիրակությանը` նախագահի տեղակալ Սուն Բաոշուի գլխավորությամբ: Հանդիպմանը մասնակցում էր ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:
Ողջունելով հյուրերին` Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ բազմակողմ համագործակցության խորացմանը: Նրա խոսքով` Հայաստանի եւ Չինաստանի հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են, եւ երկու պետությունները թեւակոխում են բարեկամական հարաբերությունների որակական նոր փուլ: ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ նշեց, որ երկու երկրների միջեւ հաստատվել է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն, խորանում է փոխշահավետ համագործակցությունը քաղաքական, տնտեսական, գիտակրթական, մշակութային եւ այլ ոլորտներում: Հովիկ Աբրահամյանը ընդգծեց միջխորհրդարանական համագործակցության մեծ դերը միջպետական հարաբերությունների զարգացման եւ ամրապնդման գործում: Նրա գնահատմամբ` երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ լիարժեք համագործակցությունը նպաստում է նաեւ իրավական բազայի ընդլայնմանը, ինչը հանդիսանում է տարբեր ոլորտներում հարաբերությունների ձեւավորման եւ զարգացման հիմքը: Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` ԱԺ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում Չինաստանի հավասարակշռված դիրքորոշման համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Չինաստանի Համաչինական Ժողովի իրավաբանական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Սուն Բաոշուն նշեց, որ հայ-չինական 21-ամյա դիվանագիտական հարաբերությունների ժամանակահատվածում երկու երկրների քաղաքական եւ տնտեսական հարաբերություններն արդյունավետորեն զարգացել են՝ հասնելով նոր եւ բարձր որակական համագործակցության: Նրա խոսքով` քաղաքական վստահելի համագործակցության ներքո ընդլայնվում եւ զարգանում են երկու երկրների միջեւ առկա բազմակողմ հարաբերությունները: Նա նույնպես կարեւորեց միջխորհրդարանական կապերի հետագա զարգացումը եւ ամրապնդումը, երկկողմ շփումները:
ՀՀ ԱԺ նախագահը վերահաստատեց Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական Ներկայացուցիչների Համաչինական Ժողովի Մշտական կոմիտեի նախագահ Ճանգ Դեծյանգին պաշտոնական այցով Հայաստան այցելելու հրավերը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ կարեւորություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:
Հանդիպում եգիպտացի լրագրողների հետ
Սեպտեմբերի 23-ին ԱԺ Հայաստան-Եգիպտոս բարեկամական խմբի ղեկավար Մկրտիչ Մինասյանը եւ խմբի անդամ Հեղինե Բիշարյանը հանդիպեցին ճանաչողական այցով Հայաստան ժամանած եգիպտացի լրագրողների հետ: Զրուցակիցներն անդրադարձան Հայաստանի եւ Եգիպտոսի բարեկամական հարաբերություններին, տարածաշրջանային հարցերի, ինչպես նաեւ ...
Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը, հանձնաժողովի անդամներ Արփինե Հովհաննիսյանը եւ Էդմոն Մարուքյանը հանդիպեցին ՀՀ Սահմանադրական դատարանի հրավերով Հայաստան ժամանած Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական Ներկայացուցիչն...

RA NA President Hovik Abrahamyan Receives the Delegation of the PRC PR of the National People’s Congress
On September 23 the RA National Assembly President Hovik Abrahamyan received the delegation of the Legal Committee of the National People’s Congress of the People’s Representatives of the People’s Republic of China led by the Vice Chairman Sun Baoshu. The President of the RA Constitutional Court Gagik Harutyunyan was taking part in the meeting.
Welcoming the guests Hovik Abrahamyan has noted that Armenia gives great importance to the deepening of multilateral cooperation with the People’s Republic of China. In his word, the relations of Armenia and China are dynamically developing, and the two states enter to a new qualitative phase of friendly relations. The NA President has noted with satisfaction that political dialogue of high level has been established between the two states, the mutually beneficial cooperation is deepening in the political, economic, scientific-educational, cultural and other spheres. Hovik Abrahamyan has underlined the big role of inter-parliamentary cooperation in the development and reinforcement of inner-state relations. To his assessment, the full cooperation between the parliaments of the two countries also promotes the expansion of legal basis, which is the basis of formation and development of relations in different spheres. Touching upon the regional problems the NA President thanked the guests for the balanced position of China in the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
Thanking for the warm reception the Vice Chairman of the Legal Committee of the National People’s Congress Sun Baoshu has noted that during the 21-year period of diplomatic relations the political ad economic relations of the two countries have effectively developed reaching to a new and highly qualitative cooperation. In his word, under the political reliable cooperation the existing multilateral relations are expanding and developing. He also highlighted the further development and strengthening of inter-parliamentary relations and bilateral contacts.
The RA NA President reaffirmed the invitation to Armenia on an official visit of Zhang Dejiang, Chairman of the Permanent Committee of the National People’s Congress of the People’s Representatives of the People’s Republic of China.
Meeting with the Egyptian Journalists
On September 23 the Head of Armenia-Egypt Friendship Group and the member of the Group Heghine Bisharyan met with the Egyptian journalists who arrived in Armenia on cognitive visit.The interlocutors touched upon the friendly relations between Armenia and Egypt, the regional issues, as well as t...
On September 23 the Chairman of the RA National Assembly Standing Committee on State and Legal Affairs Davit Harutyunyan, members of the Committee Arpine Hovhannisyan and Edmon Marukyan met with the delegation of the Legal Committee of the National People’s Congress of the People’s Representatives o...