Լիտվայի խորհրդարանում ստեղծվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ բարեկամության խումբ
Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի մի խումբ պատգամավորներ փետրվարի 26-ին հանդես են եկել ԼՀ խորհրդարանում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ բարեկամության խումբ ստեղծելու մասին հայտարարությամբ: Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի տարբեր քաղաքական ուժեր ներկայացնող ինը պատգամավորների կողմից ստորագրված հայտարարության մեջ ասված է.
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այս տարի նշվում է Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) ժողովրդի կողմից իր ինքնորոշման իրավունքի իրականացման 25-ամյակը եւ այն, որ Լիտվան մշտապես աջակցել է այդ ձգտմանը եւ քաջալերել, որպեսզի հիմնախնդիրը խաղաղ լուծում ստանա,
Համարելով, որ Լիտվայի եւ Արցախի ժողովուրդներն անկախության համար իրենց պայքարում ղեկավարվել են միջազգային իրավունքի լայնորեն ընդունված չափանիշներով, ժողովրդավարական արժեքներով եւ ընդհանուր գաղափարներով՝ հանձնառություն, որին նրանք ցայսօր հավատարիմ են,
Կիսելով ընդհանուր Եվրոպայի տարածքի տեսլականը, որտեղ յուրաքանչյուր բնակիչ ապահովված է մարդու հիմնական իրավունքներից եւ հիմնարար ազատություններից ազատորեն օգտվելու իրավունքով,
Հաշվի առնելով այն, որ միջազգային պրակտիկայում ինքնորոշման իրավունքը ժողովուրդների անվտանգության եւ ժողովրդավարական զարգացման միակ հնարավոր երաշխիքն է,
Նշելով բոլոր մակարդակներում օրինական ընտրությունների միջոցով ազատ ու ժողովրդավարական հասարակություն կառուցելու եւ պատասխանատու ու գործուն կառավարություն ձեւավորելու գործում Արցախի նշանակալից ջանքերը,
Համարելով, որ կարեւոր է առկա հիմնախնդիրները լուծելու եւ տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղություն ու կայունություն հաստատելու գործում Արցախի ներգրավվածությունը միջազգային հանրության շրջանում,
Մենք՝ Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի մի խումբ պատգամավորներս, հայտարարում ենք Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասում Արցախի Հանրապետության (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության) հետ բարեկամության խումբ ստեղծելու մասին»:

В парламенте Литвы создана группа дружбы с НКР
26 февраля группа депутатов Сейма Литовской Республики выступила с заявлением о создании в литовском парламенте группы дружбы с Нагорно-Карабахской Республикой (НКР). В заявлении, подписанном представляющими различные политические силы 9 депутатами Сейма Литовской Республики, говорится:
“Учитывая исполняющееся в этом году 25-летие осуществления права народа Арцаха (Нагорного Карабаха) на свое самоопределение, а также постоянную поддержку и содействие Литвы этому стремлению и   решению проблемы мирным путем,
Считая, что народы Литвы и Арцаха в своей борьбе за независимость руководствовались широко принятыми в международном праве критериями, демократическими ценностями и общими идеалами, которым они верны и поныне,
Разделяя общее видение Европейского пространства, где каждый обеспечен правом свободного пользования основными правами и основополагающими свободами человека,
Учитывая, что в международной практике право на самоопределение – единственно   возможная гарантия безопасности народов и демократического развития,
Отмечая на всех уровнях ощутимые усилия Арцаха в созидании посредством легитимных выборов свободного и демократического общества и формировании ответственного и деятельного правительства,
Считая важной интеграцию Арцаха в международное сообщество для решения актуальных проблем и установления в регионе длительного мира и стабильности,
Мы, группа депутатов Сейма Литовской Республики, заявляем о создании в Сейме Литовской Республики группы дружбы с Республикой Арцах (Нагорно-Карабахской Республикой)”.