Լիտվայի խորհրդարանում ստեղծվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ բարեկամության խումբ
Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի մի խումբ պատգամավորներ փետրվարի 26-ին հանդես են եկել ԼՀ խորհրդարանում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ բարեկամության խումբ ստեղծելու մասին հայտարարությամբ: Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի տարբեր քաղաքական ուժեր ներկայացնող ինը պատգամավորների կողմից ստորագրված հայտարարության մեջ ասված է.
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այս տարի նշվում է Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) ժողովրդի կողմից իր ինքնորոշման իրավունքի իրականացման 25-ամյակը եւ այն, որ Լիտվան մշտապես աջակցել է այդ ձգտմանը եւ քաջալերել, որպեսզի հիմնախնդիրը խաղաղ լուծում ստանա,
Համարելով, որ Լիտվայի եւ Արցախի ժողովուրդներն անկախության համար իրենց պայքարում ղեկավարվել են միջազգային իրավունքի լայնորեն ընդունված չափանիշներով, ժողովրդավարական արժեքներով եւ ընդհանուր գաղափարներով՝ հանձնառություն, որին նրանք ցայսօր հավատարիմ են,
Կիսելով ընդհանուր Եվրոպայի տարածքի տեսլականը, որտեղ յուրաքանչյուր բնակիչ ապահովված է մարդու հիմնական իրավունքներից եւ հիմնարար ազատություններից ազատորեն օգտվելու իրավունքով,
Հաշվի առնելով այն, որ միջազգային պրակտիկայում ինքնորոշման իրավունքը ժողովուրդների անվտանգության եւ ժողովրդավարական զարգացման միակ հնարավոր երաշխիքն է,
Նշելով բոլոր մակարդակներում օրինական ընտրությունների միջոցով ազատ ու ժողովրդավարական հասարակություն կառուցելու եւ պատասխանատու ու գործուն կառավարություն ձեւավորելու գործում Արցախի նշանակալից ջանքերը,
Համարելով, որ կարեւոր է առկա հիմնախնդիրները լուծելու եւ տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղություն ու կայունություն հաստատելու գործում Արցախի ներգրավվածությունը միջազգային հանրության շրջանում,
Մենք՝ Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի մի խումբ պատգամավորներս, հայտարարում ենք Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասում Արցախի Հանրապետության (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության) հետ բարեկամության խումբ ստեղծելու մասին»:

Friendship Group with the Nagorno Karabakh Republic is Established in the Lithuanian Parliament
On February 26 a group of deputies from the Seimas of the Republic of Lithuania declared on establishing a Friendship Group with the Republic of Nagorno Karabakh in the NK Parliament. The declaration signed by nine deputies representing different political forces of the Seimas of the Republic of Lithuania says:
Taking note that this year marks 25 years since the day when the people of Artsakh (Nagorno-Karabakh), exercised its right to self-determination, and Lithuania all along supported this aspiration and encouraged a peaceful resolution to the problem;
Considering that the people of Lithuania and Artsakh in their struggle for independence were guided by the generally accepted norms of international law, democratic values ​​ and common ideals, a commitment they adhere to this day;
Sharing the vision of the common European space in which every resident is ensured with the right to freely enjoy basic human rights and fundamental freedoms;
Taking note that the right to self-determination in international practice is the only possible guarantee of security and democratic development of the peoples;
Noting the significant efforts of Artsakh to build a free and democratic society through legitimate elections at all levels and the formation of responsible and effective government;
Considering important the involvement of Artsakh in the international community in addressing the existing problems and establishing long-term peace and stability in the region;
We, a group of deputies of the Seimas of the Republic of Lithuania, declare decision to establish in the Seimas of the Republic of Lithuania Friendship Group with the Republic of Artsakh (the Nagorno Karabakh Republic)."