ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց լրագրողների հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը փետրվարի 27-ին լրագրողների խնդրանքով հանդիպեց ԱԺ-ում հավատարմագրված լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ, պատասխանեց նրանց հետաքրքրող հարցերին:
«PANORAMA.am» կայքի թղթակցի խնդրանքով Հովիկ Աբրահամյանը ներկայցնելով ներկա քաղաքական իրավիճակի իր գնահատականը` նշեց, որ հետընտրական գործընթացների առնչությամբ ԱԺ լիագումար նիստի ժամանակ ինքը «Ժառանգություն» խմբակցությանն առաջարկություն է ներկայացրել խորհրդարանական ձեւաչափում քննարկել ընտրություններից հետո ստեղծված իրավիճակը: «Ժառանգության» ներկայացուցիչները հայտնել են իրենց պատրաստակամությունը, նրանց միացել է նաեւ ՀՅԴ խմբակցությունը: ԱԺ նախագահի` քննարկումներին միանալու առաջարկն ընդունվել է նաեւ խորհրդարանական մյուս խմբակցությունների կողմից: Այժմ աշխատանք է տարվում համատեղ հայտարարության տեքստի վրա, որոշվում է, թե ինչ ձեւաչափով պետք է ընթանան քննարկումները: Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով` եթե ընդհանուր համաձայնություն ձեռք բերվի, ապա կկազմակերպվի արտահերթ նիստ: Հակառակ դեպքում` գործընթացները կշարունակվեն:
Անդրադառնալով ԲՀԿ քաղաքական խորհրդի նախօրեին տարածած հայտարարությանը, ԱԺ նախագահը նշեց, որ յուրաքանչյուր քաղաքական ուժ ունի իր մոտեցումները, տեսակետները եւ ինքը որեւէ կերպ չէր ցանկանա արձագանքել հիշյալ հայտարարությանը:
«Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության թղթակցին հետաքրքրում էր ԱԺ նախագահի գնահատականը` որոշ մարզերում Սերժ Սարգսյանի պարտության վերաբերյալ: Ի պատասխան Հովիկ Աբրահամյանը հիշեցրեց, որ հանրապետությունում կան 915 քաղաքային եւ գյուղական համայնքներ: Պարտություն գրանցվել է ընդամենը 70 համայնքներում, որոնցից 15-ը՝ քաղաքային, 55-ը՝ գյուղական, իսկ հաղթանակ ապահոված ձայների 58.3 տոկոսը, ըստ Հովիկ Աբրահամյանի, վատ ցուցանիշ չէ: Նա իր անհամաձայնությունը հայտնեց այն կարծիքի հետ, որ, եթե որեւէ մի համայնքում՝ դա կլինի քաղաքային, թե գյուղական՝ պարտություն է գրանցվել, ապա համայնքապետը պետք է հրաժարական տա: «Դրան ընդհանրապես մեր կուսակցությունը դեմ է, որովհետեւ տվյալ համայնքի ղեկավարը չէ մեղավոր, որ մեր թեկնածուն պարտվել է: Դրանք ընդհանուր խնդիրներ են, որ մենք պետք է հետագայում քննարկենք եւ հասկանանք»,-ասաց ԱԺ նախագահը: Նա բարոյական խնդիր համարեց Շիրակի մարզպետի, Արմավիրի քաղաքապետի ներկայացրած հրաժարականները: Իսկ այդ հարցում ինչ դիրքորոշում կցուցաբերի կառավարությունը, պարզ կդառնա առաջիկայում:
«Առավոտ» օրաթեթին հետաքրքրում էր այն հարցը, թե ինչի կարող է հանգեցնել Րաֆֆի Հովհաննիսյանի որդեգրած կոշտ դիրքորոշումը: «Մենք ընտրություններում հաղթել ենք շատ լավ ցուցանիշով՝ 58.6%: Մեր թեկնածուի օգտին քվեարկել է 861 հազար քաղաքացի: Մենք հարգում ենք այն 539 հազար քաղաքացիներին, ովքեր ձայն են տվել Րաֆֆի Հովհաննիսյանի օգտին, սակայն իրենք էլ պարտավոր են հարգել 861 հազար այն քաղաքացիներին, ովքեր իրենց ձայնը տվել են Սերժ Սարգսյանին: Եվ որեւէ կոշտ դիքորոշում չի բխում ոչ օրենքներից, ոչ Սահմանադրությունից: Կա Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի պաշտոնական հայտարարությունը, ըստ որի հաղթել է Սերժ Սարգսյանը: Իմ կարծիքով՝ բոլոր քաղաքական ուժերը՝ դա կլինի «Ժառանգություն» կուսակցությունը, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը կամ մյուս թեկնածուները, պետք է ընդունեն պարտությունը, շնորհավորեն հաղթող թեկնածուին եւ փորձեն իրենց ներուժն օգտագործել ոչ թե փողոցային միտինգներում, այլ նախագահին, իշխանություններին առաջարկեն ապագայում օգտագործել իրենց առաջարկները, կատարել փոփոխություններ, բարեփոխումներ: Բոլոր ոլորտներում մենք համաձայն ենք բանակցել եւ յուրաքանչյուր ողջամիտ առաջարկություն պատրաստ ենք քննարկել: Հանրահավաքային կոշտացումները չեն բխում ոչ պետության, ոչ ժողովրդի շահերից»,-նշեց Հովիկ Աբրահամյանը:
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի թղթակցի խնդրանքով Աժ նախագահն անդրադարձավ Արտաշատում Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հրավիրած հանրահավաքի ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպին: Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով՝ ինքն այդ միջադեպի վերաբերյալ տեսանյութը դիտել է «Ասեկոսե» կայքում, որտեղ շատ հստակ երեւում է, թե ինչպես է Րաֆֆի Հովհաննիսյանին ուղեկցող երիտասարդը հարվածում նկարահանողին: Մնացած ենթադրությունները նա թողեց լրագրողներին, միաժամանակ հորդորելով հրապարակումներում, հայտարարություններ անելիս լինել կոռեկտ, զերծ մնալ մարդկանց վիրավորելուց:
Ինչ վերաբերում է Արտաշատում ունեցած իր բարձր հեղինակությանը, ապա Հովիկ Աբրահամյանը դա պայմանավորեց այն աշխատանքով, որ կատարել է պատգամավոր, Արտաշատի քաղխորհրդի գործկոմի նախագահ, այնուհետեւ՝ մարզպետ եղած տարիներին:
Եթե հանրահավաքային պայքարը մտնի ավելի կոշտ փուլ, որոնք կլինեն իշխանության գործողությունները. «Չորրորդ ինքնիշխանություն» թերթի թղթակցի հարցին ի պատասխան ԱԺ նախագահը նշեց, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն այնքան ողջամիտ քաղաքական գործիչ է, որ նման քայլի չի գնա: «Կոշտ ելույթները դեռ չեմ համարում, որ կոշտ քայլեր են: Ուղղակի Րաֆֆի Հովհաննիսյանը փորձում է իր դիրքորոշումը հայտնել հանրությանը: Պարտավոր ենք թույլ չտալ որեւէ ապօրինի գործողություն, եւ յուրաքանչյուր մարդ օրենքի առջեւ հավասար է: Կարծում եմ, որ իրավապահ մարմինները պետք է պաշտպանեն օրենքը, փորձեն բոլորին հորդորեն, որ իրենց գործողությունները լինեն օրենքի դաշտում»,-ասաց Հովիկ Աբրահանյանը: Նա բացառեց որեւԷ ապօրինի գործողություն իշխանության որեւէ գերատեսչության կողմից:
«Ազատություն» ռադիոկայանի թղթակցին հետաքրքրում էր, թե Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կողմից ինչպիսի առաջարկներ ընդունելի կլինեն իշխանությունների համար: Ի պատասխան ԱԺ նախագահը նշեց.«Եթե նկատել եք, ես յուրաքանչյուր անգամ ընգծում եմ՝ ողջամիտ առաջարկություններ: Եթե Րաֆֆի Հովհաննիսյանը պետք է ասի՝ եկեք գնանք երկրորդ փուլ, ապա, ինչպես կարելի է դրան համաձայնվել, արդյոք դա ողջամիտ առաջարկություն է: Եթե առաջարկում է լուծարել Ազգային ժողովը, Սերժ Սարգսյանը ինչպես պետք է ընդառաջ գնա, եթե դա Սահմանադրության, օրենքի որեւէ կետով հնարավոր չէ իրականացնել: Այո, ողջամիտ առաջարկ է, եթե ասվի, որ «Ժառանգության» որեւէ ներկայացուցիչ շատ լավ կկառավարի տվյալ ոլորտը, եւ առաջարկվի նրան ընդգրկել կառավարության կազմում: Եթե նման առաջարկներ լինեն, ապա, համոզված եմ, որ Սերժ Սարգսյանը պատրաստ կլինի այն քննարկել պարոն Հովհաննիսյանի հետ»:
«Ընդիմությունն իր առաջարկներն արել է: Արդյոք ինքներդ ունեք առաջարկներ: Ինչ քայլեր են ձեռնարկելու իշխանությունները բարեփոփումների խորացման ուղղությամբ, որպեսզի մեղմվեն հասարակության մեջ առկա դժգոհությունները»,-հետաքրքրվեց «Haynews.am» կայքի թղթակիցը: Ի պատասխան Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ իշխանությունների բարեփոխումներ իրականացնելու ծրագրերը կապված չեն ընդդիմության առաջարկների հետ: «Սակայն, եթե նրանք ունեն ողջամիտ առաջարկներ, որոնք իշխանությանը կօգնեն բարեփոխումներն արդյունավետորեն իրականացնել, ապա մենք պատրաստ ենք քննարկելու, ընդ որում՝ ոչ միայն Րաֆֆի Հովհաննիսյանի, այլեւ բոլոր քաղաքական ուժերի, նույնիսկ՝ անհատ քաղաքացիների հետ: Այո, մենք գիտենք, որ մեր երկրում ունենք սոցիալապես անապահով խավեր, որ դժգոհություններ կան տարբեր նախարարություններից, գերատեսչություններից, չինովնիկներից, եւ համոզված եմ, որ առաջիկա հինգ տարիներին ՀՀ նախագահն անպայման դրանց անդրադառնալու է, փորձելու է երկրի ու ժողովուրդի առջեւ ծառացած բոլոր խնդիրներին լուծումներ տալ: Մեր թիմը՝ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ, ունի այդ քաղաքական կամքը, եւ համոզված եմ, որ առաջիկայում մեծ փոփոխություններ են լինելու»,-ասաց ԱԺ նախագահը:
«Yerevan news.am» կայքի խնդրանքով՝ Հովիկ Աբրահամյանն անդրադարձավ նախօրեին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ ունեցած հանդիպմանը, պատասխանելով նաեւ այն հարցին, թե արդոք իրեն առաջարկվել է ղեկավարել կառավարությունը: ԱԺ նախագահը տեղեկացրեց, որ նախագահի հետ հանդիպմանը խոսել են Ազգային ժողովում ընթացող գործերի մասին, վարչապետի փոփոխության վերաբերյալ հարց չի քննարկվել: Նրա խոսքերով՝ շտապելու որեւէ խնդիր չկա, եւ ամեն ինչ լուծվելու է օրենքի շրջանակում, օբյեկտիվ: «Առջեւում Երեւան քաղաքի ավագանու ընտրություններ են, այժմ պետք է զբաղվել այդ խնդրով: Մենք ըստ ժամանակացույցի գնալու ենք առաջ. ապրիլի 9-ին կայանալու է ՀՀ նախագահի երդմնակալությունը, նույն օրը հրաժարական կներկայացնի կառավարությունը, ու մեկ ամսվա ընթացքում եւ վարչապետը կնշանակվի, եւ կառավարության կազմը կձեւավորվի: Այդ ընթացքում մենք ժամանակ ունենք մտածելու, ձեւավորելու թիմը: Ես համոզված եմ, որ Սերժ Սարգսյանը ճիշտ որոշում կկայացնի»,-ասաց խորհրդարանի ղեկավարը չբացառելով, որ վարչապետի նշանակումը տեղի կունենա հենց ապրլի 9-ին:
Անդրադառնալով սահմանադրական փոփոխությունների, փոխվարչապետների թվի ավելացման, խորհրդարանական կառավարման համակարգի անցնելու մասին տարածված լուրերին, Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ այդ հարցերը ՀՀ նախագահի լիազորությունների շրջանակներում են, եւ, եթե որեւէ կոնկրետ քայլ լինի, ապա բոլորին կտեղեկացվի այդ մասին: «Ինքս գտնում եմ, որ կա փոփոխությունների անհրաժեշտություն: Կուսակցությունում քննարկել ենք փոխվարչապետների ինստիտուտի ընդլայնման հարցը, սակայն դրա իրականացման վերաբերյալ ՀՀ նախագահը դեռ ոչ մեկին հանձնարարական չի տվել: Ապագայում ամեն ինչ ավելի տեսանելի կլինի»,-ասաց նա:
Ակնկալվող փոփոխությունների թվում Հովիկ Աբրահամյանը տեղեկացրեց, որ առաջիկայում նախատեսվում է իրականացնել համայնքների խոշորացման ծրագիր:
Ինչ վերաբերում է ՀՀԿ-ում քննարկվել է արդյոք Երեւանի ավագանու ընտրություններին մասնակցության ձեւաչափի մասին «panarmenian.net» կայքի թղթակցի հարցին, ապա Աժ նախագահը տեղեկացրեց, որ քննարկումներ դեռ չեն եղել, բայց արդեն ժամանակն է՝ մարտի 3-ից պետք է սկսվեն առաջադրումները:
Նա հերքեց մամուլում տարածված այն տեղեկությունը, ըստ որի Երեւանի քաղաքապետի առնչությամբ՝ ՀՀԿ-ի եւ ԲՀԿ-ի միջեւ մշակվել է փոխզիջումային տարբերակ. լուրերը չեն համապատասխանում իրականությանը:
Ինչ վերաբերում է ԲՀԿ-ի հետ համագործակցության, կոալիցիա կազմելու հնարավորություններին, ապա Հովիկ Աբրահանյանը նշեց, որ երբեք ոչինչ չպետք է բացառել՝ ամեն ինչ հնարավոր է: «Այն քաղաքական ուժերը, որոնք մեր ծրագրի հետ համամիտ են եւ պատրաստ են սատարելու Սերժ Սարգսյանի` ապագայում իրականացվելիք ծրագրերին, եթե ցանկանան մեզ հետ կոալիցիա կազմել, ապա այդ հարցերը, Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ, մեր գործադիր մարմինը կքննարկի»,-ասաց Աժ նախագահը՝ կարեւորելով կոալիցիոն կառավարությունում պրոֆոսիոնալ ղեկավարների ներգրավումը:
Հովիկ Աբրահամյանը հաստատեց այն տեղեկությունը, որ ինքը օրերս հանդիպում է ունեցել նախկին քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի հետ, որի ընթացքում որեւէ քաղաքական խնդիր չի քննարկվել:
Բավարարելով լրագրողների հետաքրքրասիրությունը, Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ մտադրություն չունի իր թեկնածությունն առաջադրել 2018թ. նախագահական ընտրություններին: «Պարտադրի չէ, որ որոշ մարդկանց մտահոգությունները լինեն իմ մտադրությունները: Նման մարդիկ կարող են հանգիստ լինել, ես նման մտադրություններ չունեմ եւ չեմ ունեցել»,-ասաց Աժ նախագահը: Ինչ վերաբերում է վարչապետ դառնալու ցանկությանը, ապա նա նշեց. «Նախկինում ուզում էի, բայց այժմ՝ ոչ: Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնն ավելի բարձր է»:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը պատասխանեց լրագրողներին հետաքրքրող այլ հարցերի եւս
27.02.2013
Ազգային ժողովի հերթական նիստում
Փետրվարի 27-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակեց հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքը եւ քվեարկությամբ ընդունեց նախորդ օրը քննարկված ՀՀ օրինագծերն ու վավերացրեց միջազգային համաձայնագրերը: ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանն առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացրեց «Այլընտրանքային ծառայության մասին» ...

Председатель НС О.Абраамян встретился с журналистами
27 февраля Председатель НС РА О.Абраамян по просьбе журналистов встретился с представителями аккредитованных в НС СМИ, ответил на интересующие их вопросы.
Давая по просьбе сайта "Panorama.am" оценку нынешнему политическому положению, О.Абраамян отметил, что в связи с поствыборными процессами на пленарном заседании НС он предложил фракции “Наследие” обсудить в парламентском формате сложившуюся после выборов ситуацию. Представители “Наследия” выразили готовность, к ним присоединилась также фракция АРФД. Предложение Председателя НС развернуть дебаты принято и другими парламентскими фракциями. Сейчас ведется работа над текстом совместного заявления, определяется, в каком формате должны пройти обсуждения. По словам О.Абраамяна, при достижении взаимного согласия будет созвано внеочередное заседание. В противном случае – процессы продолжатся.
Обратившись к накануне распространенному заявлению Политического Совета ППА, спикер НС отметил, что каждая политическая сила имеет свои подходы, точки зрения, и он не хотел бы каким-либо образом реагировать на упомянутое заявление.
Корреспондента телекомпании “Еркир медиа” интересовала оценка Председателя НС относительно поражения Сержа Саргсяна в некоторых областях. В ответ спикер парламента напомнил, что в республике 915 городских и сельских общин. Поражение зарегистрировано лишь в 70 общинах, из них 15 – городские, 55 – сельские, а 58,3% обеспечивших победу голосов, по О.Абраамяну, неплохой показатель. Он не согласился с мнением, что если в какой-то общине, будь то городской или сельской, зафиксировано поражение, глава общины должен подать в отставку. “Наша партия вообще против этого, так как не руководитель данной общины виновен в поражении нашего кандидата. Это общие проблемы, которые мы в дальнейшем должны обсудить и воспринять”, - заметил глава парламента.   Прошения об отставке, представленные губернатором Ширака и мэром Армавира, О.Абраамян охарактеризовал как морально-нравственную проблему. А позиция, проявленная правительством в этом вопросе, прояснится в скором времени.
Газету “Аравот” интересовал вопрос, к чему может привести жесткая позиция, занятая Раффи Ованнисяном. “Мы победили на выборах с отличным показателем – 58,6%. За нашего кандидата проголосовали 861 тыс. граждан. Мы уважаем тех 539 тыс. граждан, отдавших голоса за Р.Ованнисяна, однако и они обязаны уважать 861 тыс. граждан, проголосовавших за С.Саргсяна. И какая-либо жесткая позиция не исходит ни из законов, ни из Конституции. Есть официальное заявление ЦИК, согласно которому победил Серж Саргсян. По-моему, все политические силы – будь то партия “Наследие”, Р.Ованнисян или иной кандидат – должны признать поражение, поздравить победившего кандидата и попытаться использовать свой внутренний потенциал не на уличных митингах, а предложить президенту, властям использовать в дальнейшем их предложения, внести изменения, реформы. Мы готовы к переговорам и дебатам во всех сферах, по любому здравому предложению. Разжигание митинговых страстей не в интересах ни государства, ни народа”, - отметил О.Абраамян.
По просьбе корреспондента газеты “Айкакан жаманак” (“Армянское время”) Председатель НС обратился к инциденту, имевшему место на митинге Р.Ованнисяна в Арташате. По словам О.Абраамяна, он смотрел видеоролик указанного случая на сайте “Асекосе”, в котором очень четко видно, как сопровождавший Р.Ованнисяна юноша ударяет корреспондента. Остальные догадки спикер НС оставил на усмотрение журналистов, в то же время призвав их в своих публикациях и заявлениях соблюдать корректность, избегать оскорблений людей.
Что касается его высокого авторитета в Арташате, О.Абрааамян пояснил это работой в качестве депутата, председателя исполкома горсовета Арташата, затем в годы своего губернаторства.
В ответ на вопрос корреспондента газеты “Чоррорд ишханутюн” (“Четвертая власть”) “Если митинговая борьба войдет в более жесткую фазу, каковы будут действия власти?” спикер парламента отметил, что Р.Ованнисян столь здравомыслящий политический деятель, что не пойдет на такой шаг. “Жесткие выступления еще не жесткие шаги . Просто Р.Ованнисян пытается донести свою позицию до общества. Обязаны не допустить какого-либо незаконнного действия и каждый человек равен перед законом. Думаю, правоохранительные органы должны защищать закон, попытаться призвать всех к действиям в легитимном поле”, - сказал О.Абраамян. Он исключил какое-либо противозаконное действие со стороны того или иного ведомства власти.
Корреспондента радиостанции “Азатутюн” (“Свобода”) интересовало, какие предложения Р.Ованнисяна будут приемлемы для власти. В ответ Председатель НС сказал: “Если заметили, я каждый раз подчеркиваю: разумные предложения. Если Р.Ованнисян должен сказать: давайте пойдем на второй тур, то как можно с этим согласиться, разве это здравое предложение? Если предложит распустить Национальное Собрание, как может С.Саргсян пойти навстречу, если это невозможно осуществить каким-либо пунктом Конституции, закона. Дельным предложением будет, если скажут, что какой-либо представитель “Наследия” сможет отлично руководить данной сферой и предложат  включить его в состав правительства. Если будут подобные предложения, то, уверен, С.Саргсян будет готов обсудить это с г-ном Ованнисяном”.
Корреспондент сайта “Haynews.am" поинтересовался: “Оппозиция выдвинула свои предложения. Есть ли какие-то предложения у вас? Какие шаги предпримут власти в углублении реформ по смягчению существующего в обществе недовольства?” В ответ О.Абраамян отметил, что программы власти по претворению реформ не связаны с предложениями оппозиции. “Но если у них есть разумные предложения, способные помочь эффективному их осуществлению   властью, то мы готовы обсудить их, причем не только с Р.Ованнисяном, но и со всеми политическими силами, даже с отдельными гражданами. Да, мы знаем, что в нашей стране есть социально необеспеченные слои, что есть недовольство различными министерствами, ведомствами, чиновниками, и я уверен, что в предстоящие пять лет Президент РА непременно обратится к ним, попытается дать решение всем проблемам, вставшим перед страной и народом. Наша команда, во главе с С.Саргсяном, обладает такой политической волей, и уверен, что вскоре мы почувствуем ощутимые перемены”, - сказал Председатель НС.
По просьбе сайта “Yerevan news.am" О.Абраамян обратился к недавней встрече с Президентом РА С.Саргсяном, ответив также на вопрос, предложено ли ему было возглавить правительство. Спикер парламента проинформировал, что на встрече с президентом речь шла о текущих делах НС, вопрос смены премьера не обсуждался. По его словам, проблемы спешки нет, и все будет разрешено в рамках закона, объективно. “Впереди выборы Авагани (Совета старейшин) города Еревана, сейчас следует заняться этой проблемой. Мы будем двигаться по графику: 9 апреля состоится инаугурация Президента РА, в тот же день правительство подаст прошение об отставке, и в течение одного месяца будет назначен премьер-министр, сформирован состав правительства. За этот срок у нас есть время подумать, подобрать команду. Я убежден, что С.Саргсян примет верное решение”, - сказал глава парламента, не исключив, что назначение премьер-министра состоится именно 9 апреля.
Коснувшись конституционных изменений, увеличения числа вице-премьеров, распространившихся слухов о переходе к системе парламентского правления, О.Абраамян отметил, что эти вопросы в рамках полномочий Президента РА, и если будет какой-то конкретный шаг, все будут осведомлены об этом. “Сам я считаю, что необходимость перемен налицо. В партии мы обсудили вопрос расширения института вице-премьеров, однако относительно реализации его Президент РА еще никому не давал поручений. Вскоре все будет ясно”, - отметил он.
В числе ожидаемых изменений О.Абраамян сообщил, что намечается реализовать программу укрупнения общин.
На вопрос корреспондента сайта “Panarmenian.net”, обсуждался ли в РПА формат участия в выборах Авагани Еревана, спикер НС проинформировал, что обсуждений пока не было, но уже самое время: с 3 марта должны начаться выдвижения.
Он опроверг распространившееся в прессе сообщение, согласно которому вроде бы между РПА и ППА разработан компромиссный вариант в связи с выборами мэра Еревана, – информация не соответствует действительности.
Что касается сотрудничества с ППА, возможностям создания коалиции, то О.Абраамян отметил, что никогда нельзя ничего исключать – все возможно. “Политические силы, согласные с нашей программой и готовые поддержать С.Саргсяна в реализации будущих программ, при желании могут составить с нами коалицию, и эти вопросы наш исполнительный орган, во главе с С.Саргсяном, обсудит”, - сказал Председатель НС, подчеркнув важность вовлечения в коалиционное правительство профессиональных руководителей.
О.Абраамян подтвердил информацию, что на днях он встречался с экс-мэром К.Карапетяном, в ходе беседы с которым не затрагивалось какого-либо политического вопроса.
Удовлетворяя интерес журналистов, О.Абраамян отметил, что не имеет намерения выдвигать свою кандидатуру на президентских выборах 2018 года. “Не обязательно, чтобы комплексы некоторых людей были бы моими намерениями. Такие люди могут быть спокойны – у меня нет и не было подобных намерений”, - заметил спикер парламента. Относительно желания стать премьер-министром, он отметил: “Раньше хотел, но сейчас – нет. Должность Председателя Национального Собрания выше”.
Председатель НС ответил также на другие вопросы журналистов.
27.02.2013
На очередном заседании Национального Собрания
27 февраля Национальное Собрание РА продолжило работу очередных четырехдневных заседаний и голосованием приняло обсуждавшиеся в предыдущий день законопроекты, а также ратифицировало международные соглашения.Парламентарии обсудили в первом чтении законодательный пакет об изменениях и дополнениях...