ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց լրագրողների հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը փետրվարի 27-ին լրագրողների խնդրանքով հանդիպեց ԱԺ-ում հավատարմագրված լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ, պատասխանեց նրանց հետաքրքրող հարցերին:
«PANORAMA.am» կայքի թղթակցի խնդրանքով Հովիկ Աբրահամյանը ներկայցնելով ներկա քաղաքական իրավիճակի իր գնահատականը` նշեց, որ հետընտրական գործընթացների առնչությամբ ԱԺ լիագումար նիստի ժամանակ ինքը «Ժառանգություն» խմբակցությանն առաջարկություն է ներկայացրել խորհրդարանական ձեւաչափում քննարկել ընտրություններից հետո ստեղծված իրավիճակը: «Ժառանգության» ներկայացուցիչները հայտնել են իրենց պատրաստակամությունը, նրանց միացել է նաեւ ՀՅԴ խմբակցությունը: ԱԺ նախագահի` քննարկումներին միանալու առաջարկն ընդունվել է նաեւ խորհրդարանական մյուս խմբակցությունների կողմից: Այժմ աշխատանք է տարվում համատեղ հայտարարության տեքստի վրա, որոշվում է, թե ինչ ձեւաչափով պետք է ընթանան քննարկումները: Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով` եթե ընդհանուր համաձայնություն ձեռք բերվի, ապա կկազմակերպվի արտահերթ նիստ: Հակառակ դեպքում` գործընթացները կշարունակվեն:
Անդրադառնալով ԲՀԿ քաղաքական խորհրդի նախօրեին տարածած հայտարարությանը, ԱԺ նախագահը նշեց, որ յուրաքանչյուր քաղաքական ուժ ունի իր մոտեցումները, տեսակետները եւ ինքը որեւէ կերպ չէր ցանկանա արձագանքել հիշյալ հայտարարությանը:
«Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության թղթակցին հետաքրքրում էր ԱԺ նախագահի գնահատականը` որոշ մարզերում Սերժ Սարգսյանի պարտության վերաբերյալ: Ի պատասխան Հովիկ Աբրահամյանը հիշեցրեց, որ հանրապետությունում կան 915 քաղաքային եւ գյուղական համայնքներ: Պարտություն գրանցվել է ընդամենը 70 համայնքներում, որոնցից 15-ը՝ քաղաքային, 55-ը՝ գյուղական, իսկ հաղթանակ ապահոված ձայների 58.3 տոկոսը, ըստ Հովիկ Աբրահամյանի, վատ ցուցանիշ չէ: Նա իր անհամաձայնությունը հայտնեց այն կարծիքի հետ, որ, եթե որեւէ մի համայնքում՝ դա կլինի քաղաքային, թե գյուղական՝ պարտություն է գրանցվել, ապա համայնքապետը պետք է հրաժարական տա: «Դրան ընդհանրապես մեր կուսակցությունը դեմ է, որովհետեւ տվյալ համայնքի ղեկավարը չէ մեղավոր, որ մեր թեկնածուն պարտվել է: Դրանք ընդհանուր խնդիրներ են, որ մենք պետք է հետագայում քննարկենք եւ հասկանանք»,-ասաց ԱԺ նախագահը: Նա բարոյական խնդիր համարեց Շիրակի մարզպետի, Արմավիրի քաղաքապետի ներկայացրած հրաժարականները: Իսկ այդ հարցում ինչ դիրքորոշում կցուցաբերի կառավարությունը, պարզ կդառնա առաջիկայում:
«Առավոտ» օրաթեթին հետաքրքրում էր այն հարցը, թե ինչի կարող է հանգեցնել Րաֆֆի Հովհաննիսյանի որդեգրած կոշտ դիրքորոշումը: «Մենք ընտրություններում հաղթել ենք շատ լավ ցուցանիշով՝ 58.6%: Մեր թեկնածուի օգտին քվեարկել է 861 հազար քաղաքացի: Մենք հարգում ենք այն 539 հազար քաղաքացիներին, ովքեր ձայն են տվել Րաֆֆի Հովհաննիսյանի օգտին, սակայն իրենք էլ պարտավոր են հարգել 861 հազար այն քաղաքացիներին, ովքեր իրենց ձայնը տվել են Սերժ Սարգսյանին: Եվ որեւէ կոշտ դիքորոշում չի բխում ոչ օրենքներից, ոչ Սահմանադրությունից: Կա Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի պաշտոնական հայտարարությունը, ըստ որի հաղթել է Սերժ Սարգսյանը: Իմ կարծիքով՝ բոլոր քաղաքական ուժերը՝ դա կլինի «Ժառանգություն» կուսակցությունը, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը կամ մյուս թեկնածուները, պետք է ընդունեն պարտությունը, շնորհավորեն հաղթող թեկնածուին եւ փորձեն իրենց ներուժն օգտագործել ոչ թե փողոցային միտինգներում, այլ նախագահին, իշխանություններին առաջարկեն ապագայում օգտագործել իրենց առաջարկները, կատարել փոփոխություններ, բարեփոխումներ: Բոլոր ոլորտներում մենք համաձայն ենք բանակցել եւ յուրաքանչյուր ողջամիտ առաջարկություն պատրաստ ենք քննարկել: Հանրահավաքային կոշտացումները չեն բխում ոչ պետության, ոչ ժողովրդի շահերից»,-նշեց Հովիկ Աբրահամյանը:
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի թղթակցի խնդրանքով Աժ նախագահն անդրադարձավ Արտաշատում Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հրավիրած հանրահավաքի ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպին: Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով՝ ինքն այդ միջադեպի վերաբերյալ տեսանյութը դիտել է «Ասեկոսե» կայքում, որտեղ շատ հստակ երեւում է, թե ինչպես է Րաֆֆի Հովհաննիսյանին ուղեկցող երիտասարդը հարվածում նկարահանողին: Մնացած ենթադրությունները նա թողեց լրագրողներին, միաժամանակ հորդորելով հրապարակումներում, հայտարարություններ անելիս լինել կոռեկտ, զերծ մնալ մարդկանց վիրավորելուց:
Ինչ վերաբերում է Արտաշատում ունեցած իր բարձր հեղինակությանը, ապա Հովիկ Աբրահամյանը դա պայմանավորեց այն աշխատանքով, որ կատարել է պատգամավոր, Արտաշատի քաղխորհրդի գործկոմի նախագահ, այնուհետեւ՝ մարզպետ եղած տարիներին:
Եթե հանրահավաքային պայքարը մտնի ավելի կոշտ փուլ, որոնք կլինեն իշխանության գործողությունները. «Չորրորդ ինքնիշխանություն» թերթի թղթակցի հարցին ի պատասխան ԱԺ նախագահը նշեց, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն այնքան ողջամիտ քաղաքական գործիչ է, որ նման քայլի չի գնա: «Կոշտ ելույթները դեռ չեմ համարում, որ կոշտ քայլեր են: Ուղղակի Րաֆֆի Հովհաննիսյանը փորձում է իր դիրքորոշումը հայտնել հանրությանը: Պարտավոր ենք թույլ չտալ որեւէ ապօրինի գործողություն, եւ յուրաքանչյուր մարդ օրենքի առջեւ հավասար է: Կարծում եմ, որ իրավապահ մարմինները պետք է պաշտպանեն օրենքը, փորձեն բոլորին հորդորեն, որ իրենց գործողությունները լինեն օրենքի դաշտում»,-ասաց Հովիկ Աբրահանյանը: Նա բացառեց որեւԷ ապօրինի գործողություն իշխանության որեւէ գերատեսչության կողմից:
«Ազատություն» ռադիոկայանի թղթակցին հետաքրքրում էր, թե Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կողմից ինչպիսի առաջարկներ ընդունելի կլինեն իշխանությունների համար: Ի պատասխան ԱԺ նախագահը նշեց.«Եթե նկատել եք, ես յուրաքանչյուր անգամ ընգծում եմ՝ ողջամիտ առաջարկություններ: Եթե Րաֆֆի Հովհաննիսյանը պետք է ասի՝ եկեք գնանք երկրորդ փուլ, ապա, ինչպես կարելի է դրան համաձայնվել, արդյոք դա ողջամիտ առաջարկություն է: Եթե առաջարկում է լուծարել Ազգային ժողովը, Սերժ Սարգսյանը ինչպես պետք է ընդառաջ գնա, եթե դա Սահմանադրության, օրենքի որեւէ կետով հնարավոր չէ իրականացնել: Այո, ողջամիտ առաջարկ է, եթե ասվի, որ «Ժառանգության» որեւէ ներկայացուցիչ շատ լավ կկառավարի տվյալ ոլորտը, եւ առաջարկվի նրան ընդգրկել կառավարության կազմում: Եթե նման առաջարկներ լինեն, ապա, համոզված եմ, որ Սերժ Սարգսյանը պատրաստ կլինի այն քննարկել պարոն Հովհաննիսյանի հետ»:
«Ընդիմությունն իր առաջարկներն արել է: Արդյոք ինքներդ ունեք առաջարկներ: Ինչ քայլեր են ձեռնարկելու իշխանությունները բարեփոփումների խորացման ուղղությամբ, որպեսզի մեղմվեն հասարակության մեջ առկա դժգոհությունները»,-հետաքրքրվեց «Haynews.am» կայքի թղթակիցը: Ի պատասխան Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ իշխանությունների բարեփոխումներ իրականացնելու ծրագրերը կապված չեն ընդդիմության առաջարկների հետ: «Սակայն, եթե նրանք ունեն ողջամիտ առաջարկներ, որոնք իշխանությանը կօգնեն բարեփոխումներն արդյունավետորեն իրականացնել, ապա մենք պատրաստ ենք քննարկելու, ընդ որում՝ ոչ միայն Րաֆֆի Հովհաննիսյանի, այլեւ բոլոր քաղաքական ուժերի, նույնիսկ՝ անհատ քաղաքացիների հետ: Այո, մենք գիտենք, որ մեր երկրում ունենք սոցիալապես անապահով խավեր, որ դժգոհություններ կան տարբեր նախարարություններից, գերատեսչություններից, չինովնիկներից, եւ համոզված եմ, որ առաջիկա հինգ տարիներին ՀՀ նախագահն անպայման դրանց անդրադառնալու է, փորձելու է երկրի ու ժողովուրդի առջեւ ծառացած բոլոր խնդիրներին լուծումներ տալ: Մեր թիմը՝ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ, ունի այդ քաղաքական կամքը, եւ համոզված եմ, որ առաջիկայում մեծ փոփոխություններ են լինելու»,-ասաց ԱԺ նախագահը:
«Yerevan news.am» կայքի խնդրանքով՝ Հովիկ Աբրահամյանն անդրադարձավ նախօրեին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ ունեցած հանդիպմանը, պատասխանելով նաեւ այն հարցին, թե արդոք իրեն առաջարկվել է ղեկավարել կառավարությունը: ԱԺ նախագահը տեղեկացրեց, որ նախագահի հետ հանդիպմանը խոսել են Ազգային ժողովում ընթացող գործերի մասին, վարչապետի փոփոխության վերաբերյալ հարց չի քննարկվել: Նրա խոսքերով՝ շտապելու որեւէ խնդիր չկա, եւ ամեն ինչ լուծվելու է օրենքի շրջանակում, օբյեկտիվ: «Առջեւում Երեւան քաղաքի ավագանու ընտրություններ են, այժմ պետք է զբաղվել այդ խնդրով: Մենք ըստ ժամանակացույցի գնալու ենք առաջ. ապրիլի 9-ին կայանալու է ՀՀ նախագահի երդմնակալությունը, նույն օրը հրաժարական կներկայացնի կառավարությունը, ու մեկ ամսվա ընթացքում եւ վարչապետը կնշանակվի, եւ կառավարության կազմը կձեւավորվի: Այդ ընթացքում մենք ժամանակ ունենք մտածելու, ձեւավորելու թիմը: Ես համոզված եմ, որ Սերժ Սարգսյանը ճիշտ որոշում կկայացնի»,-ասաց խորհրդարանի ղեկավարը չբացառելով, որ վարչապետի նշանակումը տեղի կունենա հենց ապրլի 9-ին:
Անդրադառնալով սահմանադրական փոփոխությունների, փոխվարչապետների թվի ավելացման, խորհրդարանական կառավարման համակարգի անցնելու մասին տարածված լուրերին, Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ այդ հարցերը ՀՀ նախագահի լիազորությունների շրջանակներում են, եւ, եթե որեւէ կոնկրետ քայլ լինի, ապա բոլորին կտեղեկացվի այդ մասին: «Ինքս գտնում եմ, որ կա փոփոխությունների անհրաժեշտություն: Կուսակցությունում քննարկել ենք փոխվարչապետների ինստիտուտի ընդլայնման հարցը, սակայն դրա իրականացման վերաբերյալ ՀՀ նախագահը դեռ ոչ մեկին հանձնարարական չի տվել: Ապագայում ամեն ինչ ավելի տեսանելի կլինի»,-ասաց նա:
Ակնկալվող փոփոխությունների թվում Հովիկ Աբրահամյանը տեղեկացրեց, որ առաջիկայում նախատեսվում է իրականացնել համայնքների խոշորացման ծրագիր:
Ինչ վերաբերում է ՀՀԿ-ում քննարկվել է արդյոք Երեւանի ավագանու ընտրություններին մասնակցության ձեւաչափի մասին «panarmenian.net» կայքի թղթակցի հարցին, ապա Աժ նախագահը տեղեկացրեց, որ քննարկումներ դեռ չեն եղել, բայց արդեն ժամանակն է՝ մարտի 3-ից պետք է սկսվեն առաջադրումները:
Նա հերքեց մամուլում տարածված այն տեղեկությունը, ըստ որի Երեւանի քաղաքապետի առնչությամբ՝ ՀՀԿ-ի եւ ԲՀԿ-ի միջեւ մշակվել է փոխզիջումային տարբերակ. լուրերը չեն համապատասխանում իրականությանը:
Ինչ վերաբերում է ԲՀԿ-ի հետ համագործակցության, կոալիցիա կազմելու հնարավորություններին, ապա Հովիկ Աբրահանյանը նշեց, որ երբեք ոչինչ չպետք է բացառել՝ ամեն ինչ հնարավոր է: «Այն քաղաքական ուժերը, որոնք մեր ծրագրի հետ համամիտ են եւ պատրաստ են սատարելու Սերժ Սարգսյանի` ապագայում իրականացվելիք ծրագրերին, եթե ցանկանան մեզ հետ կոալիցիա կազմել, ապա այդ հարցերը, Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ, մեր գործադիր մարմինը կքննարկի»,-ասաց Աժ նախագահը՝ կարեւորելով կոալիցիոն կառավարությունում պրոֆոսիոնալ ղեկավարների ներգրավումը:
Հովիկ Աբրահամյանը հաստատեց այն տեղեկությունը, որ ինքը օրերս հանդիպում է ունեցել նախկին քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի հետ, որի ընթացքում որեւէ քաղաքական խնդիր չի քննարկվել:
Բավարարելով լրագրողների հետաքրքրասիրությունը, Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ մտադրություն չունի իր թեկնածությունն առաջադրել 2018թ. նախագահական ընտրություններին: «Պարտադրի չէ, որ որոշ մարդկանց մտահոգությունները լինեն իմ մտադրությունները: Նման մարդիկ կարող են հանգիստ լինել, ես նման մտադրություններ չունեմ եւ չեմ ունեցել»,-ասաց Աժ նախագահը: Ինչ վերաբերում է վարչապետ դառնալու ցանկությանը, ապա նա նշեց. «Նախկինում ուզում էի, բայց այժմ՝ ոչ: Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնն ավելի բարձր է»:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը պատասխանեց լրագրողներին հետաքրքրող այլ հարցերի եւս
27.02.2013
Ազգային ժողովի հերթական նիստում
Փետրվարի 27-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակեց հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքը եւ քվեարկությամբ ընդունեց նախորդ օրը քննարկված ՀՀ օրինագծերն ու վավերացրեց միջազգային համաձայնագրերը: ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանն առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացրեց «Այլընտրանքային ծառայության մասին» ...

RA National Assembly President Hovik Abrahamyan Meets with the Journalists
On February 27 the RA National Assembly President Hovik Abrahamyan met with the representatives of mass media accredited in the NA at their request and answered the questions concerning them.
At the request of the panorama.am website journalist Hovik Abrahamyan presented his evaluation of the current political situation and noted that in relation to the post-electoral processes during the NA plenary sitting he proposed a recommendation to the Heritage faction to discuss within the parliamentary format the situation created after the elections. The representatives of the Heritage faction expressed their readiness and the ARF faction had also joined them. The other parliamentary factions also accepted the recommendation of joining the discussions. Now they work on the text of the joint statement, and it is decided what format should be chosen for the discussions. In Hovik Abrahamyan’s word, if a general agreement is reached, then an extraordinary sitting is organized, otherwise the processes will continue.
Touching upon the announcement spread by the PAP political board on the previous day, the NA President has noted that every political force has its approaches, views and he doesn’t wish in any way to respond the abovementioned announcement.
The reporter of Yerkir/Country Media TV Company was interested in the NA President’s evaluation on Serzh Sargsyan’s defeat in some marzes. In response to that Hovik Abrahamyan has reminded that in the republic there are 915 city and rural communities. Defeat has been registered only in 70 communities, among them 15 – city, 55- rural, and 58.3% of the votes, which provided victory, according to Hovik Abrahamyan, it is not a bad index. He expressed his disagreement with the opinion that if defeat has been registered in any city or rural community, then the head of the community should resign. “In general, our party is against it, because the head of the given community is not guilty that our candidate has defeated. They are general problems that we should discuss and understand later,” the NA President said. He deemed the resignations by the Head of the Shirak Marz and the Mayor of Armavir to be a moral problem.
The Aravot/Morning daily was interested in the issue what consequence would result in Raffi Hovannisian’s adopted rough position. “We have won in the elections with a very good index – 58.6%. 861.000 citizens have voted for our candidate. We respect those 539.000 citizens, who have voted for Raffi Hovannisian, but they are obliged to respect those 861.000 citizens, who have voted for Serzh Sargsyan. And no rough position stems neither from laws, nor from the Constitution. There is the official announcement by the Central Electoral Commission, according to which, Serzh Sargsyan is the legitimate president. In my opinion, all political forces, let it be the Heritage party, Raffi Hovannisian or other candidates, should accept the defeat, congratulate the winning candidate and try to use their potential not in street meetings, but propose the President, the authorities to use their recommendations, make changes and reforms in future. In all spheres we agree to negotiate, and we are ready to discuss every reasonable recommendation. The assemblies do not stem from the interests of neither the state, nor the people,” Hovik Abrahamyan noted.
At the request of Haykakan Zhamanak /Armenian Time daily reporter the NA President touched upon the incident, which has occurred in Raffi Hovannisian’s assembly held in Artashat. In Hovik Abrahamyan’s word, he has seen the video on that incident on Asekose/Gossip website, where it is distinctly seen how the young man accompanying Raffi Hovannisian hits the person making the video. The remaining allegations he left for the journalists, at the same time urging them to be deprived of offending people in publications and announcements.
Regarding his high reputation in Artashat, Hovik Abrahamyan conditioned it by the work he had done during the years as deputy, Chairman of Artashat City Council Executive Committee, then Governor of the marz.
If the assembly fighting enters into rougher phase, what will be the actions of the power: in response to the question of Chorrord Inknishkhanutyun/Fourth Self-Power newspaper reporter the NA President has noted that Raffi Hovannisian is such a reasonable political figure that he would not take such step. “I don’t consider the rough speeches as rough steps. Simply, Raffi Hovhannisian tries to express his position to the public. We are obliged not to let any illegal action, and every man is equal before law. I think that the law enforcement bodies should defend the law, try to urge everybody to have their actions in the field of law,” said Hovik Abrahamyan. He ruled out any illegal action of power by any department.
The reporter of Azatutyun/Liberty Radio Station was interested in admissibility of recommendations by Raffi Hovannisian for the authorities. In response to that the NA President noted: “If you have noticed, every time I underline – reasonable recommendations. If Raffi Hovannisian should say, let’s go to the second round, then how can we agree, is it a reasonable recommendation? If he proposes to dissolve the National Assembly, how Serzh Sargsyan should go for it, if it is not possible to carry out with any item of the Constitution. Yes, it is a reasonable recommendation if he says that a representative from the Heritage will lead the given sphere, and it will be proposed to include that person in the composition of the government. If they make such recommendations, then, I am sure that Serzh Sargsyan will be ready to discuss with Mr Hovannisian.”
“The opposition has made its recommendations. Have you got your recommendations? What steps are going to take the authorities in deepening of reforms in order to facilitate the actions existing in the society,” the journalist from Haynews.am/Armnews was interested. In response to that, Hovik Abrahamyan has noted that the authorities’ programmes of making reforms are not connected with the opposition recommendations. “But if they have reasonable recommendations, which will help the authorities to effectively make reforms, then we are ready to discuss them, in fact, not only with Raffi Hovannisian, but also with all political forces, even with every citizen. Yes, we know that we have socially vulnerable layers that there are dissatisfactions from different ministries, departments, bureaucrats, I am sure that in the upcoming five years the RA President will certainly refer to them, will try to solve all problems facing the people. Our team led by Serzh Sargsyan, has that political will, I am sure that big changes will be in future” said the NA President.
At the request of Yerevan news.am website Hovik Abrahamyan has touched upon the meeting with the RA President Serzh Sargsyan held on the previous day, also answering the question if he had been proposed to run the government. The NA President has also informed them during the meeting with the President they have talked about the works going on in the National Assembly: the issue on the shift of the Prime Minister has not been discussed. In his words, there is no problem for haste, and everything will be objectively solved by law. “In future we are going to have elections of the Elders of Yerevan city, now we are going to be engaged with that problem. According to the schedule, we must go forward: on April 9 the RA President’s inauguration, on the same day the Government will submit resignation, and within a month the Prime Minister will be appointed and the cabinet of the government will be formed. During that period we have time to think and form the team. I am sure that Serzh Sargsyan will make right decision,” the Head of the parliament said, not excluding that the Prime Minister’s appointment will be held on April 9.
Touching upon the constitutional amendments, the news spread on the increase of the number of Deputy Prime Ministers and turning into parliamentary administration system, Hovik Abrahamyan has noted that those issues are within the authorities of the RA President, and if any concrete step is taken, then everybody will be informed. “I personally find that there is need of changes. IN the party we have discussed the issue of expanding the institute of Deputy Prime Ministers, but the RA President has not given any assignment for its implementation. In future everything will be more visible,” he said.
Among the expecting changes Hovik Abrahamyan has informed those present that in future a programme of making bigger communities is envisaged.
Regarding the question of the journalist from panarmenian.net website if the issue on the format of participation in the elections of Yerevan Elders has been discussed in the RPA, the NA President has said that discussions have not been held, but it’s time for that: from March 3 the recommendations should begin.
He has denied the information spread in the press, according to which, in connection with the Mayor of Yerevan, a compromising version has been worked out between the RPA and the PAP, does not meet the reality.
Referring to the cooperation with the PAP and the opportunities of making coalition, Hovik Abrahamyan has noted that we should never exclude anything; everything is possible. “The political forces, which agree with us and are ready to support Serzh Sargsyan in implementing the programmes to be held in future, if they wish to make coalition with us, then our executive body led by Serzh Sargsyan will discuss those issues,” said the NA President, highlighting the involvement of the professional leaders in the coalition government.
Hovik Abrahamyan confirmed the information that he had a meeting with the former Mayor of Yerevan Karen Karapetyan, when no political problem was discussed.
Satisfying the journalists’ curiosity, Hovik Abrahamyan has noted that he has no intention to nominate himself in the presidential elections in 2018. “It’s not obligatory that some people’s concerns be my intentions. Such people should be calm, I have no such intentions and I have not them,” the NA President said. Regarding his wish of becoming Prime Minister, he noted: “Before I wanted, but now I don’t. The post of the President of the National Assembly is higher.”
The NA President Hovik Abrahamyan also answered other questions concerning the journalists.
27.02.2013
At the Next Sitting of the National Assembly
On February 27 the RA National Assembly continued the work of the four-day sittings and by voting passed the RA bills debated on the previous day and ratified the international agreements.The RA Justice Minister Hrayr Tovmasyan in the first reading submitted for the debate the package of draft laws ...