Ամփոփվեցին «Եվրանեսթի» ԽՎ-ի հանձնաժողովի նիստի արդյունքները
Արեւելյան գործընկերության «Եվրանեսթի» խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ Աժ պատվիրակության անդամ Մհեր Շահգելդյանը փետրվարի 15-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում ամփոփեց փետրվարի 11-13-ը Քիշինեւում կայացած «Եվրանեսթի» ԽՎ-ի Տնտեսական ինտեգրման, իրավական մոտարկման եւ Եվրամիության քաղաքականությունների հետ համապատասխանեցման հարցերի հանձնաժողովի նիստի արդյունքները:
Քննարկվել է «Արեւելյան գործընկեր երկրների տնտեսական ոլորտի օրենսդրության ներդաշնակեցումը ԵՄ օրենսդրությանը» զեկույցի նախագիծը, որի վերաբերյալ Մհեր Շահգելդյանը ներկայացրել է առաջարկներ: Նա տեղեկացրեց, որ նախագիծը գտնվում է լրամշակման փուլում. այն վերջնականապես կներկայացվի լիագումար նիստի ընթացքում:
Ըստ հայկական պատվիրակության անդամի՝ քննարկումների ժամանակ բարձր են գնահատվել Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում Եվրամիության եւ Եվրոպական հաձնաժողովի բանակցությունների գործընթացում Հայաստանի արձանագրած առաջընթացը եւ հաջողությունները: Նշվել է, որ Հայաստանը զգալի առաջընթաց է արձանագրել նաեւ գործարար ոլորտում:
Հայկական պատվիրակության կողմից առաջարկ է եղել, որ հաջորդ զեկույցը վերաբերի քաղավիացիայի հիմնախնդիրներին: Քննարկումների ընթացքում որոշվել է, որ այն վերաբերի ընդհանրապես կոմունիակացիաներին եւ տրանսպորտին: Մհեր Շահգելդյանը տեղեկացրեց, որ Հայաստանը պատրաստակամություն է հայտնել հանդես գալու որպես համազեկուցող: Առաջարկն ընդունվել է հանձնաժողովի բոլոր անդամների կողմից:
Բացի ընդհանուր նիստից, տեղի են ունեցել նաեւ այլ քննարկումներ տարբեր երկրների գործընկերների հետ, անդրադարձ է եղել Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին եւ դրանց զարգացման հնարավորություններին:
Մհեր Շահգելդյանը պատասխանեց նաեւ լրագրողների հարցերին:
15.02.2013
ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը փետրվարի 15-ին հանդիպեց Երեւանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանողների հետ: Ողջունելով նրանց՝ Կորյուն Նահապետյանը ներկայացրեց խորհրդարանի եւ մշտ...
Ազգային ժողովի փոխնախագահը հանդիպեց Հայաստանում Էստոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Հայաստան-Էստոնիա պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 15-ին հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Էստոնիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան (նստավայրը՝ Թբիլիսի) Պրիիտ Տուրկի հետ: Ողջունելով դեսպանին՝ Էդուարդ Շարմազանովը գոհունակությ...

Results of the Meeting of the Euronest PA's Committee
At the press conference on February 15 Mher Shahgeldyan, the member of the RA NA Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly /EaP/, summed up the results of the meeting of the Euronest PA Committee on Economic Integration, Legal Approximation and Convergence with EU Policies, which was held in Chisinau on February 11-13.
The draft law of ”Syncronization of the Eastern Partnership States’ National Legislation with EU Economic Legislation,” has been discussed, and Mher Shahgeldyan has presented recommendations on it. He has informed the participants that the draft law is at revision phase, and it will be finally be presented during the plenary session.
According to the member of the Armenian Delegation, during the discussions Armenia’s progress and successes in the process of negotiations of the European Union and European Committee within the Eastern Partnership Euronest have been highly assessed. It has been noted that Armenia has recorded considerable progress also in the business sphere.
The Armenian Delegation has proposed to address the problems of civil aviation in the next report. During the discussions it has been decided to refer to communications and transport in general. Mher Shahgeldyan has said that Armenia has expressed readiness to act as co-reporter. All members of the Committee have adopted the recommendation.
Besides the general meeting, other discussions with the partners of different countries were also held, and the participants touched upon Armenia-EU relationship and the opportunities of their development.
Mher Shahgeldyan also answered the journalists’ questions.
15.02.2013
Meeting at the RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs
On February 15 the Chairman of the RA National Assembly Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Koryun Nahapetyan met with the students of the Faculty of International Relations of Yerevan State University.Welcoming them Koryun Nahapetyan presented the structure of the ...
Vice President of the National Assembly Meets With the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Estonia to Armenia
On February 15 Eduard Sharmazanov, Vice President of the National Assembly, Head of Armenia-Estonia Parliamentary Friendship Group met with Priit Turk, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Estonia to the Republic of Armenia (residence in Tbilisi). Welcoming the Ambassador ...