Ամփոփվեցին «Եվրանեսթի» ԽՎ-ի հանձնաժողովի նիստի արդյունքները
Արեւելյան գործընկերության «Եվրանեսթի» խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ Աժ պատվիրակության անդամ Մհեր Շահգելդյանը փետրվարի 15-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում ամփոփեց փետրվարի 11-13-ը Քիշինեւում կայացած «Եվրանեսթի» ԽՎ-ի Տնտեսական ինտեգրման, իրավական մոտարկման եւ Եվրամիության քաղաքականությունների հետ համապատասխանեցման հարցերի հանձնաժողովի նիստի արդյունքները:
Քննարկվել է «Արեւելյան գործընկեր երկրների տնտեսական ոլորտի օրենսդրության ներդաշնակեցումը ԵՄ օրենսդրությանը» զեկույցի նախագիծը, որի վերաբերյալ Մհեր Շահգելդյանը ներկայացրել է առաջարկներ: Նա տեղեկացրեց, որ նախագիծը գտնվում է լրամշակման փուլում. այն վերջնականապես կներկայացվի լիագումար նիստի ընթացքում:
Ըստ հայկական պատվիրակության անդամի՝ քննարկումների ժամանակ բարձր են գնահատվել Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում Եվրամիության եւ Եվրոպական հաձնաժողովի բանակցությունների գործընթացում Հայաստանի արձանագրած առաջընթացը եւ հաջողությունները: Նշվել է, որ Հայաստանը զգալի առաջընթաց է արձանագրել նաեւ գործարար ոլորտում:
Հայկական պատվիրակության կողմից առաջարկ է եղել, որ հաջորդ զեկույցը վերաբերի քաղավիացիայի հիմնախնդիրներին: Քննարկումների ընթացքում որոշվել է, որ այն վերաբերի ընդհանրապես կոմունիակացիաներին եւ տրանսպորտին: Մհեր Շահգելդյանը տեղեկացրեց, որ Հայաստանը պատրաստակամություն է հայտնել հանդես գալու որպես համազեկուցող: Առաջարկն ընդունվել է հանձնաժողովի բոլոր անդամների կողմից:
Բացի ընդհանուր նիստից, տեղի են ունեցել նաեւ այլ քննարկումներ տարբեր երկրների գործընկերների հետ, անդրադարձ է եղել Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին եւ դրանց զարգացման հնարավորություններին:
Մհեր Շահգելդյանը պատասխանեց նաեւ լրագրողների հարցերին:
15.02.2013
ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը փետրվարի 15-ին հանդիպեց Երեւանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանողների հետ: Ողջունելով նրանց՝ Կորյուն Նահապետյանը ներկայացրեց խորհրդարանի եւ մշտ...
Ազգային ժողովի փոխնախագահը հանդիպեց Հայաստանում Էստոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Հայաստան-Էստոնիա պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 15-ին հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Էստոնիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան (նստավայրը՝ Թբիլիսի) Պրիիտ Տուրկի հետ: Ողջունելով դեսպանին՝ Էդուարդ Շարմազանովը գոհունակությ...

Подведены итоги заседания комиссии ПА “Евронест”
15 февраля член делегации НС РА на ПА “Евронест” Восточного партнерства М.Шахгельдян на состоявшейся пресс-конференции подвел итоги заседания Комиссии по вопросам экономической интеграции, сближения правовых норм и конвергенции с политикой ЕС ПА “Евронест”, прошедшего  11-13 февраля в Кишиневе.
Обсуждался проект доклада “Гармонизация законодательства экономической сферы стран Восточного партнерства с законодательством ЕС”, по которому М.Шахгельдян представил свои предложения. Он проинформировал, что проект находится в стадии доработки и окончательно будет представлен в ходе пленарного заседания.
Согласно М.Шахгельдяну, во время дебатов высоко был оценен прогресс Армении в процессе переговоров ЕС и Еврокомиссии в рамках Восточного партнерства, отмечено, что РА достигла успехов также в бизнес-сфере.
Кроме общего заседания, состоялись также обсуждения на иные темы с партнерами из других стран, затронуты отношения Армения – ЕС и возможности их развития.
М.Шахгельдян ответил также на вопросы журналистов.
15.02.2013
15 февраля председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян встретился со студентами факультета международных отношений ЕГУ. К.Нагапетян  представил молодежи структуру парламента и постоянных комиссий, сферы их деятельности, стадии разрабо...
Вице-спикер НС встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Эстонии в РА
15 февраля вице-спикер НС, руководитель депутатской группы дружбы Армения – Эстония Э.Шармазанов  встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Эстонской Республики в Армении Приитом Турком (резиденция в Тбилиси).В ходе беседы взаимно были подчеркнуты позитивный характер армянско-эстонских отн...