ՌԴ Սվերդլովսկի մարզի պատվիրակությունը՝ ԱԺ-ում
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը եւ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը փետրվարի 13-ին հանդիպում ունեցան եվրասիական ինտեգրման հարցերով Ռուսաստանի Դաշնության Սվերդլովսկի մարզի Եկատերինբուրգ քաղաքից ժամանած պատվիրակության հետ, որին ուղեկցում էր Եվրասիական համագործակցության հիմնադրամի նախագահ Մհեր Սիմոնյանը:
Պատվիրակության ղեկավար, Ուրալի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր Միխայիլ Ֆյոդորովը նշեց, որ եվրասիական ինտեգրման գործընթացներում մեծապես կարեւորվում է երիտասարդների մասնակցությունը եւ հատկապես այդ տեսանկյունից արժեւորեց համագործակցությունը Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանի հետ: Եվրասիական համագործակցության հեռանկարներին անդրադառնալով՝ հյուրերը մատնանշեցին այն հնարավորությունները, որ տարածաշրջանային համագործակցության զարգացմամբ կստեղծեն եւ կիրացնեն ԱՊՀ երկրները՝ շնորհիվ ընդհանուր շահերի ու նպատակների: Նրանք  ներկայացրին նաեւ արդեն իսկ հաջողությամբ իրագործված ծրագրեր ԱՊՀ անդամ որոշ երկրների մասնակցությամբ: ՌԴ-ում եվրասիական ինտեգրման գաղափարի նպատակով իրականացվող տարբեր ծրագրերի մասին խոսեցին պատվիրակության անդամ, Նովոուրալսկ քաղաքային օկրուգի ղեկավար Վլադիմիր Մաշկովը եւ Եվրասիական ինտեգրման զարգացման հիմնադրամի նախագահ Սերգեյ Պորխաչյովը:
Մհեր Սիմոնյանը տեղեկացրեց, որ պատվիրակությունը կլոր սեղանի է մասնակցելու Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանում, որի ընթացքում կքննարկվեն մի քանի ծրագրեր:
Ողջունելով պատվիրակության այցը խորհրդարան՝ Արտակ Դավթյանը նշեց, որ Հայաստանում պարբերաբար քննարկվում է եվրասիական ինտեգրման հարցը. այն գտնվում է քաղաքական ուժերի ուշադրության կենտրոնում:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը նկատեց, որ եթե եվրասիական ինտեգրման գաղափարը Հայաստանում դեռեւս որպես նորույթ է ընկալվում, ապա Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր բարեկամական կապերն ունեն ոչ միայն երկար տարիների պատմություն, այլեւ ռազմավարական նշանակություն: Կարեւորվեցին տնտեսական համագործակցության ծրագրերը, ընդգծվեց, որ Հայաստանում միշտ ողջունվել են տնտեսական ինտեգրմանն ուղղված քայլերը: Արտակ Զաքարյանի խոսքով՝ Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակում պետք է երկկողմ ու բազմակողմ, բազմավեկտոր համագործակցության միջոցով կարողանալ լուծումներ գտնել ապագայի կայուն եւ խաղաղ զարգացման համար: Մյուս կողմից՝ ժամանակակից աշխարհը լի է տարբեր մարտահրավերներով, որոնք միայնակ հաղթահարել հնարավոր չէ, ուստի ինտեգրման բոլոր ուղիները կարեւոր նշանակություն են ստանում: Նրա կարծիքով՝ եվրասիական ինտերգրման շուրջ համագործակցությունը Հայաստանին ավելի լայն հնարավորություններ կարող է տալ Ռուսաստանի Դաշնության հետ առկա ռազմավարական հարաբերությունները զարգացնելու եւ հատկապես տնտեսական կապերի ուժեղացման տեսանկյունից:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահն իր խոսքում կարեւորեց եվրասիական համագործակցությունը՝ որպես ընդհանուր խնդիրների լուծման հարթակ: Արտակ Դավթյանը համոզմունք հայտնեց, որ նմանատիպ այցերը, քննարկումները մեծապես կնպաստեն գործընթացի արդյունավետությանը:
Հայ խորհրդարանականները շնորհակալություն հայտնեցին հյուրերին՝ բարձրացված մի շարք հարցերին հանգամանալից պատասխանելու համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ցավակցական հեռագրեր է հղել ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության Խորհրդի եւ Պետական Դումայի նախագահներին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Կոմի Հանրապետության «Վորկուտինսկայա» հանքահորում տեղի ունեցած պայթյունի կապակցությամբ ցավակցական հեռագրեր է հղել ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության Խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյին եւ Պետական Դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինին: Հայաստանի Հանրապետության Ազգ...
ՀՀ Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը փետրվարի 13-ին հանդիպեց Եվրամիության փորձագետ Լորի Մաննի հետ՝ քննարկելու «Խտրականության դեմ» օրենքի՝ դեռեւս մշակման փուլում գտնվող նախագիծը: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը, համագոր...
ԱԺ փոխնախագահն ընդունեց Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 13-ին հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսի հետ: ԱԺ փոխնախագահը եւ Հունաստանի դեսպանը քննարկեցին Հայաստանում տեղի ունենալիք նախագահական ընտրությունների ընթացքին առնչվող հարցեր: Մ...

Delegation of the RF Sverdlovsk Region in the NA
On February 13 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan and the Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan had a meeting with the delegation, which arrived from the city of Yekaterinburg of Sverdlovsk Region of the Russian Federation, accompanied with the Chairman of the Eurasian Cooperation Foundation Mher Simonyan.
Mikhail Fyodorov, Head of the Delegation, Chancellor of the Ural State University of Economics, has noted that in the process of Eurasian integration the young people’s participation is greatly highlighted and especially, in this regard he has evaluated the cooperation with the Armenian-Russian (Slavonic) University. Touching upon the perspectives of Eurasian cooperation, the guests indicated the possibilities that will be created by the development of regional cooperation and will be realized by the CIS countries due to common interests and goals. They also presented the programmes already successfully implemented with the participation of some CIS member countries. The Head of Novouralsk Political District Vladimir Mashkov and the Chairman of the Eurasian Integration Development Foundation Sergey Porkhachyov talked about different programmes being implemented for the idea of Eurasian Integration in the RF.
Mher Simonyan said that the delegation would take part at the roundtable in the Armenian-Russian (Slavonic) University and will discuss several programmes.
Welcoming the delegation’s visit to the parliament Artak Davtyan has noted that in Armenia the issue of Eurasian integration is regularly discussed, and it is at the center of attention of political forces.
The Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations noticed that if the idea of the Eurasian integration was still perceived as a novelty in Armenia, then our friendly relations with the Russian Federation had not only a history of long years, but also they were of strategic importance. The programmes of economic cooperation were highlighted, it was underlined that the steps aimed at economic integration had always been welcomed in Armenia. In Artak Zakaryan’s word, in the existing situation in South Caucasus we should be able to find solutions for stable and peaceful development through bilateral and multilateral, multi-vector cooperation. On the other hand, the modern world is full of different challenges, which is not possible to overcome alone, thus all the ways of integration get importance. In his opinion, the cooperation over Eurasian integration can give wider opportunities to Armenia for developing the existing strategic relations with the Russian Federation and especially in terms of strengthening the economic ties.
In his word, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport, highlighted the Eurasian cooperation as a platform of solution of common problems. Artak Davtyan expressed conviction that similar visits and discussions will greatly promote the effectiveness of the process.
The Armenian MPs thanked the guests for thoroughly answering a number of raised questions.
13.02.2013
RA NA President Hovik Abrahamyan Sends Telegrams of Condolence to the Speakers of the RF Federal Council of the Federal Assembly and the State Duma
The RA NA President Hovik Abrahamyan sent telegrams of condolence to the Speaker of the RF Federal Council of the Federal Assembly Valentina Matviyenko and the Speaker of the State Duma Sergey Narishkin on the occasion of the explosion occurred in Vorkutinskaya mine of the Republic of Komi.Expressin...
On February 13 the Chair of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs of the RA National Assembly Elinar Vardanyan met with the expert of the European Union Lori Mann to discuss the draft law “On Discrimination.”, which is still at the phase of elaboration.Cooperating w...
NA Vice President Receives Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Greece
On February 13 the Vice President of the National Assembly Eduard Sharmazanov met with Ioannis Tayis, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Greece to the Republic of Armenia.The NA Vice President and the Ambassador of Greece discussed issues concerning the procedu...