Փետրվարի 2-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Բահրեյնի Թագավորության խորհրդարանի Բահրեյն-Հայաստան բարեկամության խմբի պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` ՀՀ ԱԺ նախագահը համոզմունք հայտնեց, որ նրանց այցը լավ հնարավորություն է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման ուղիները քննարկելու եվ օրակարգային երկկողմ հարցերին անդրադառնալու համար: Կարեւորելով Արաբական երկրների հետ հարաբերությունների զարգացումը` Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ հայ-բահրեյնյան համագործակցության համար կա զգալի ներուժ: Խորհրդարանի ղեկավարը անհրաժեշտ համարեց միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը եւ գոհունակությամբ փաստեց, որ երկու խորհրդարաններում ձեւավորվել են բարեկամության խմբեր: Հովիկ Աբրահամյանը կարեւոր համարեց ակտիվացնել երկուստեք ջանքերը տնտեսական փոխշահավետ համագործակցություն ծավալելու ուղղությամբ: Նրա համոզմամբ լավ նախադրյալներ կան նաեւ կրթության, մշակույթի եւ զբոսաշրջության ոլորտներում կապերի զարգացման համար, ինչը դրական ազդեցություն կունենա երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման եւ ամրապնդման գործում:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Բահրեյնի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Հասան Իյադ Բու Խամասը նշեց, որ Բահրեյնը բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը եւ համոզմունք հայտնեց, որ իրենց այցը կնպաստի փոխգործակցության խորացմանը: Երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում նա կարեւորեց միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը, երկկողմ շփումները, փոխայցերը: Հասան Իյադ Բու Խամասը նույնպես անհրաժեշտ համարեց տնտեսական համագործակցության ակտիվացումը: Պատվիրակության ղեկավարը ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին փոխանցեց Բահրեյնի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի ջերմ ողջույնները եւ Բահրեյն պաշտոնական այցի հրավերը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին տարածաշրջանային խնդիրներ` կարեւորելով խաղաղությունը եւ կայունությունը տարածաշրջանում, ինչպես նաեւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Խոր ցավով տեղեկացա լեգենդար բռնցքամարտիկ, օլիմպիական չեմպիոն Վլադիմիր Ենգիբարյանի մահվան մասին: Վլադիմիր Ենգիբարյանի մահը մեծ կորուստ է ոչ միայն նրա հարազատների, այլեւ հայ սպորտի եւ բռնցքամարտի սիրահարների համար: Նա խորհրդանշում էր բռնցքամարտիկների մի ողջ սերունդ, ում փորձն ու նվաճումները դաստիարակե...
Փետրվարի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Բահրեյն բարեկամական խմբի անդամները հանդիպեցին Բահրեյնի Թագավորության խորհրդարանի Բահրեյն-Հայաստան բարեկամական խմբի պատվիրակության հետ: Ողջունելով հյուրերի այցը Հայաստան, ԱԺ ՀՀ-Բահրեյն բարեկամական խմբի ղեկավար Գալուստ Սահակյանը, կարեւորելով միջխորհրդարանական կ...

RA NA President Hovik Abrahamyan Receives the Parliamentary Delegation of Bahrain
On February 2 the RA NA President Hovik Abrahamyan received Bahrain-Armenia Friendship Group Delegation of the Parliament of the Kingdom of Bahrain.
Welcoming the guests the RA NA President expressed conviction that their visit was a good opportunity for discussing the ways of development of relations between the two countries and touching upon the nowadays bilateral issues. Highlighting the development of the relations with the Arab countries, Hovik Abrahamyan noted that the Armenian-Bahraini cooperation had a considerable potential. The Head of the parliament deemed necessary the development of the inter-parliamentary cooperation and documented with satisfaction that friendship groups had been formed in two parliaments. Hovik Abrahamyan considered important to activate the efforts from both sides in developing mutually beneficial economic cooperation. To his conviction, there are good preconditions for the development of relations in the spheres of education, culture and tourism, which will have a positive impact on the enlargement and reinforcement of bilateral relations.
Thanking for the warm reception Hassan Eyad Bu Khamas, Head of the Bahraini Parliamentary Delegation, noted that Bahrain highly appreciated the development of relations and expressed conviction that their visit would promote the deepening of cooperation, the bilateral contacts and mutual visits. Hassan Eyad Bu Khamas also deemed necessary the activation of economic cooperation. The Head of the Delegation conveyed to the NA President Hovik Abrahamyan the warm greetings of the President of the House of Representatives of the Kingdom of Bahrain and the invitation of the official visit to Bahrain.
In the course of the meeting the sides discussed regional problems, emphasizing the peace and stability in the region, as well as other issues of bilateral interest.
RA NA President Hovik Abrahamyan Sends a Telegram of Condolence on Vladimir Yengibaryan's Death
The RA NA President Hovik Abrahamyan sent a telegram of condolence on Vladimir Yengibaryan's death.I learnt with deep pain about the death of the legendary boxer, Olympic Champion Vladimir Yengibaryan.Vladimir Yengibaryan's death is a big loss not only for his family members, but also for the fans o...
On February 2 the members of the Armenia-Bahrain Friendship Group of the RA National Assembly met with the Bahrain-Armenia Friendship Group Delegation of the Parliament of the Kingdom of Bahrain.Welcoming the guests’ visit to Armenia, the Head of the NA RA-Bahrain Friendship Group Galust Sahakyan hi...