Հուլիսի 12-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով  պարոն Զանիերի այցը Հայաստան` Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ մեր երկիրը կարեւորում է  համագործակցությունը ԵԱՀԿ-ի հետ, ինչպես նաեւ կազմակերպության աջակցությունը մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին: ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց ՀՀ ԱԺ-ԵԱՀԿ արդյունավետ համագործակցությունը տարբեր ձեւաչափերով եւ կարեւորեց ԵԱՀԿ ԽՎ դերը միջխորհրդարանական երկխոսության զարգացման գործում:
Զրուցակիցները անդրադարձան Հայաստանում կայացած խորհրդարանական եւ առաջիկա նախագահական ընտրություններին : ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը դրական գնահատեց  խորհրդարանական ընտրությունները` նշելով, որ դրանք արժանացել են միջազգային դիտորդների դրական գնահատականին եւ առաջարկեց ԵԱՀԿ խորհրդատվական օժանդակությունը առաջիկա նախագահական ընտրություններում : Հովիկ Աբրահամյանը համոզմունք հայտնեց, որ իշխանություններին կհաջողվի ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան նախագահական ընտրություններ անցկացնել եւ նշեց, որ  մեր երկիրը ակնկալում է միջազգային գործընկերների, այդ թվում նաեւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հետ գործուն համագործակցություն, ինչպես նաեւ նրանց օժանդակությունը Հայաստանում ժողովրդավարական հաստատությունները եւ գործընթացները առավել ամրապնդելու գործում:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը շեշտեց, որ ԼՂ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ բանակցությունների արդյունքում եւ իր աջակցությունը հայտնեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը : Նա խիստ մտահոգություն հայտնեց շփման գծում միջադեպերի կապակցությամբ եւ անհրաժեշտ համարեց դիպուկահարների հետ քաշումը շփման գծից` անթույլատրելի համարելով  ուժի կիրառումը եւ խաղաղ բնակչության նկատմամբ ոտնձգությունները:  ԱԺ նախագահը շեշտեց, որ  Հայաստանը կարեւորում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությունը` որպես բանակցային գործընթացի գործուն եւ միակ ձեւաչափ: Նրա խոսքով` մեր երկիրը հետամուտ է խնդրի կարգավորմանը միայն խաղաղ ճանապարհով եւ կարեւորում է տարածաշրջանային խաղաղությունն ու անվտանգությունը: Կողմերը հակամարտությունների կարգավորման խնդրում կարեւոր դեր վերապահեցին խորհրդարանական դիվանագիտությանը:

On July 12 RA NA Speaker Hovik Abrahamyan received the OSCE Secretary General Lamberto Zannier and the delegation led by him.
Welcoming Mr Zannier’s visit to Armenia Hovik Abrahamyan noted that our country highlighted the cooperation with the OSCE, as well as the support of the organization in the process of the democratic reforms going on in our country. The NA Speaker highly appreciated the RA NA-OSCE effective cooperation with different formats and emphasized the role of the OSCE PA in the development of the inter-parliamentary dialogue.
The interlocutors touched upon the parliamentary and forthcoming presidential elections held in Armenia. The OSCE Secretary General positively assessed the parliamentary elections, noting that they had enjoyed the international observers’ positive assessment and proposed the OSCE advisory assistance in the upcoming presidential elections. Hovik Abrahamyan expressed conviction that the authorities would succeed to hold presidential elections in accordance with democratic standards, including also OSCE/ODIHR practical cooperation, as well as their assistance in more strengthening the democratic institutions and processes in Armenia.
Touching upon the regional problems the OSCE Secretary General stressed that the NK conflict should be settled exclusively as a result of peaceful negotiations and expressed his support in the activity of the OSCE Minsk Group. He expressed his strict concern in connection with the incidents in the line of contact and deemed necessary the snipers’ withdrawal from the line of contact, considering inadmissible the use of force and encroachments towards the peaceful population. The NA Speaker stressed that Armenia emphasized the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ mediation as a practical and only format of negotiating process. In his word, our country is consistent to the settlement of the problem only through peaceful means and highlights the regional peace and security. The sides reserved an important role in the problem of the settlement of the conflicts the parliamentary diplomacy.
In the meeting other issues were also discussed.
On July 12 RA National Assembly Vice President Eduard Sharmazanov received the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the People’s Republic of China to the Republic of Armenia Tian Changchun.In the course of the meeting the sides recorded the successes registered during the last years in st...