Ապրիլի 6-ին Արտակ Դավթյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որտեղ հանձնաժողովը քննարկեց եւ դրական եզրակացություն տվեց ՀՀ կառավարության հեղինակած «Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին»  օրենքների  նախագծերի փաթեթին: Այն կընդգրկվի ԱԺ գարնանային եւ առաջիկա քառօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերում:  Հանձնաժողովի անդամ Անահիտ Բախշյանը քննարկման ընթացքում  ցանկություն հայտնեց հանդես գալ որպես համահեղինակ, ինչը ՀՀ ԿԳ նախարարի տեղակալ Մանուկ Մկրտչյանը ընդունելի համարեց:
Հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը նկատեց, որ  օրինագծերի փաթեթի ընդունմամբ  ուժը կորցրած կհամարվի 2005 թվականին ընդունված «Կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող անձանց կրթության մասին» ՀՀ  օրենքը:
Ըստ հիմնավորման`  2009 թվականին «Հանրակրթության մասին»  ՀՀ օրենքի ընդունումից հետո  «Կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող անձանց կրթության մասին» օրենքը կորցրել է արդիականությունը: Քանի որ «Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքը բովանդակային առումով առավել ամբողջական է,  առաջարկվում է վերանայել «Կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող անձանց կրթության մասին» օրենքում սահմանված որոշակի սկզբունքներ եւ դրանք արտացոլել  «Հանրակրթության մասին» եւ «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքներում:
Նախատեսվում է, որ փոփոխությունների շնորհիվ կերաշխավորվի բոլոր երեխաների համար կրթության հավասարության իրավունքը` անկախ նրանց անհատական տարբերություններից կամ հաշմանդամությունից :
Օրենսդրական նախաձեռնության անհրաժեշտությունը պամանավորված է եւ Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորություններով, եւ ՀՀ կրթության զարգացման 2011-2015 թվականների պետական ծրագրով սահմանված ներառական կրթության ընդլայնման, հատուկ դպրոցների օպտիմալացման, յուրաքանչյուր երեխայի կրթության առանձնահատուկ պայմանի կարիքի բացահայտման, գնահատման եւ դրան համապատասխան կրթության կազմակերպման արդյունավետ միջոցների ներդրման ցանկությամբ:
Հանձնաժողովը որոշեց հաջորդ նստաշրջանի ընթացքում օրինագծերը քննարկել նաեւ  խորհրդարանական լսումների ձեւաչափով:
Հեղինակների առաջարկով մի խումբ օրինագծերի քննարկումը հետաձգվեց:
«Քաղաքացիների առաջարկությունները, դիմումները եւ բողոքները քննարկելու կարգի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն` ԱԺ քարտուղարության ընդհանուր բաժինը հրապարակում է 2012 թ. 1-ին եռամսյակի նամակների քննարկման արդյունքների համառոտ տեղեկատվությունը: Ընդունվել, գրանցվել եւ ԱԺ նախագահին  է հանձնվել քաղաքացիների ...

On April 6 the next sitting of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport was held moderated by Artak Davtyan, where the Committee debated and endorsed the package of draft laws “On Amending the RA Law on General Education” and “On Amending the RA Law on Education” submitted by the RA Government. It will be included in the draft laws of the agendas of the NA Spring upcoming four-day sittings. In the course of the debate the Committee member Anahit Bakhshyan expressed wish to be co-author, which the RA Deputy Minister of Education and Science Manuk Mkrtchyan considered acceptable.
The Committee Chairman Artak Davtyan noticed that by the adoption of the package of bills the RA Law “On Education of the Persons Having Special Conditions of Education” adopted in 2005 would be considered not in force.
The Committee also decided to debate the bills in the format of parliamentary hearings during the next session.
At the authors’ proposal the debate of a group of bills was postponed.
1707 Letters Received
According to the Law on "The Procedure For Consideration of Citizens’ Proposals, Applications and Complaints", the General Division of the NA Secretariat announces brief information for 2012 first quarter results of letter considerations. The citizens’ 229 letters have been accepted, registered and ...
On April 6 the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov conducted “open lesson” with the 4-year students of the Faculty of the Internal Relations of Yerevan State and Glador Universities. According the NA Deputy Speaker, such meetings are important from the view that first it gets impetus about the prob...
Responding the proposal-letter of the RA National Assembly Speaker Samvel Nikoyan on April 6 the representatives of parliamentary and extra-parliamentary political forces, taking part in the election campaign, NGOs, Armenian missions of international organizations attended in the NA gathering to cre...