ՀՀ ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը մասնակցեց ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նիստին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը մարտի 27-ին ղազախական Ալմաթի քաղաքում մասնակցեց Անկախ պետությունների համագործակցության Միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի հոբելյանական նիստին:
Մինչ նիստի մեկնարկը պատվիրակությունների ղեկավարները ծաղիկներ դրեցին Անկախության հուշակոթողին:
Բացելով նիստը, ՌԴ Դաշնային խորհրդի  եւ ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն ներկայացրեց այն կարեւոր նախաձեռնություններն ու աշխատանքները, որ իրականացրել է Վեհաժողովն անցած քսան տարվա ընթացքում: Մասնավորապես նշվեց, որ կառույցն իր հիմնական գործունեությունն ուղղել է ԱՊՀ  անդամ երկրների օրենսդրական դաշտի մերձեցմանն ու ներդաշնակեցմանը: ԱՊՀ ՄԽՎ-ն ակտիվորեն մասնակցել է Համագործակցության տարածքում ինտեգրման գործընթացներին: Նշվեց, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի մասնակից երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունները ԱՊՀ ՄԽՎ-ի շրջանակներում հետեւողականորեն քննարկել են այդ պայմանագրի օրենսդրական հարցերը, իսկ 2006 թվականից որոշում է կայացվել ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի ստեղծման մասին:  ԱՊՀ ՄԽՎ կարեւորագույն գործառույթներից է եղել խաղաղարար գործունեությունը, որն իր  մեջ ներառում է ոչ միայն տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորման իրավական հիմքերի մշակումը, այլ նաեւ անմիջական խաղաղարար միջոցառումների իրականացում Համագործակցության թեժ կետերում: Դրանցից կարեւորագույններից մեկն է 1994 թվականին Բիշկեկում ստորագրված արձանագրությունը` Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմն ապահովող առայժմ միակ քաղաքական փաստաթուղթը:
Նիստի ընթացքում ելույթներ ունեցան մասնակից խորհրդարանական պատվիրակությունների ղեկավարները, հոբելյանի առթիվ շնորհավորանքի խոսքեր հղեցին միջազգային այլ խորհրդարանական կառույցների ներկայացուցիչներ: Մասնավորապես ՍԾՏՀ ՄԽՎ  անունից, որտեղ նախագահում է Հայաստանը, ողջույնի խոսք ասաց ԱԺ պատգամավոր,  ՍԾՏՀ ՄԽՎ  փոխնախագահ Արեգ Ղուկասյանը` ներկայացնելով նաեւ ՀՀ նախագահության օրոք կատարված աշխատանքը: Նա տեղեկացրեց, որ մայիսի 22-24-ը Երեւանում Հայաստանի նախագահությամբ կանցկացվի ՍԾՏՀ գլխավոր վեհաժողովի 39-րդ լիագումար նիստը:
ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի հոբելյանական նիստում ելույթ ունեցավ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել  Նիկոյանը:
Ելույթը ներկայացնում ենք ստորեւ.
Հարգելի տիկին նախագահ
Պատմական եւ ժամանակային առումով քսանամյակը մեծ ժամկետ չէ, սակայն մեր երկրների եւ ժողովուրդների,  Անկախ Պետությունների Համագործակցության համար ընդհանրապես այն նշանակալից   ժամանակահատված է:
Դեռեւս 20 տարի առաջ նոր կազմավորվող բոլոր անկախ պետությունների համար խիստ հրատապ եւ ընդհանրական խնդիր էր  ազգային որակական մի նոր օրենսդրական-իրավական համակարգի ստեղծումը: Ընդ որում,  մենք բոլորս հասկանում էինք, որ համապատասխան կադրերի ու անհրաժեշտ ռեսուրսների բացակայության պայմաններում միայնակ դժվար կլինի  հաղթահարել այդ խնդիրը: Միաժամանակ հասկանալի էր, որ նման իրավական դաշտի ստեղծումը, որը կհամապատասխաներ նոր տնտեսական եւ քաղաքական իրողություններին, հումանիտար ամուր կապերի առկայության պայմաններում հնարավոր է միայն ԱՊՀ  երկրների խորհրդարանների ջանքերը միավորելով:
Հենց ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովը դարձավ այն ասպարեզը, որտեղ, համատեղելով ընդհանուր հնարավորություններն ու  ներուժը, մենք կարողացանք արդյունավետ կերպով փոխգործակցել եւ համակարգված լուծել ծառացած խնդիրները:
Սկզբնական փուլում ԱՊՀ անդամ երկրների առանձնահատկությունների հաշվառումով համապատասխանեցված մոդելային օրենսդրությունը շատ մեծ նշանակություն ունեցավ:  Արդյունքն ակնհայտ է, երբ  գնահատում ենք ԱՊՀ երկրների օրենսդրական դաշտում իրականացված փոփոխությունների ծավալը, որն այսօր համահունչ է միջազգային իրավունքի նորմերին ու պահանջներին: Այս առումով ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի դերն ու նշանակությունը դժվար է գերագնահատել:
Բացի այդ` ՄԽՎ-ի մշտական հանձնաժողովներում մոդելային փաստաթղթերի նախագծերի մշակման ուղղությամբ կատարված  աշխատանքի շնորհիվ  օրենսդրական պրոֆեսիոնալ գործունեության մեծ փորձ կուտակվեց: Բացի դրանից` համատեղ աշխատանքը, հաճախակի հանդիպումները, գործընկերների անընդհատ շփումերը  նաեւ նպաստեցին Համագործակցության կայացմանն ու ամրապնդմանը, միջխորհրդարանական լայնածավալ գործունեության կազմակերպմանը:
Անարդարացի կլիներ հոբելյանական նիստում չնշել ԱՊՀ ՄԽՎ-ի խաղաղապահ առաքելությունը, չհիշել Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի ու Հայաստանի միջեւ Բիշկեկի արձանագրության ստորագրման հարցում Վեհաժողովի կարեւոր ներդրման մասին, որի շնորհիվ 1994 թ. մայիսին հաջողվեց հրադադարի հասնել:
ՀՀ Ազգային ժողովն ակտիվորեն համագործակցում է աշխարհի գրեթե բոլոր խորհրդարանների հետ, անդամակցում միջազգային հեղինակավոր խորհրդարանական կազմակերպություններին: Այդ համատեքստում,  իհարկե, հատուկ ուշադրության է արժանի ԱՊՀ երկրների խորհրդարանների հետ համագործակցությունն ու միջխորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում փոխգործակցությունը:
Հայ խորհրդարանականները  ՄԽՎ-ի հիմնադրման ակունքներում են եղել, անմիջական մասնակցություն ունեցել  Կազմակերպությունը արդյունավետ միջխորհրդարանական կառույց դարձնելու գործում: Ազգային ժողովի պատգամավորները ներգրավված են եղել ամենատարբեր մոդելային իրավական ակտերի, այդ թվում` Վեհաժողովի գործունեությունը կանոնակարգող  փաստաթղթերի մշակման ու համաձայնեցման գործընթացում:
Հայ խորհրդարանականներն ակտիվորեն են աշխատում  ոչ միայն ՄԽՎ-ի մշտական հանձնաժողովներում, այլեւ  մասնակցում են ՄԽՎ-ի  կազմակերպած բոլոր միջոցառումներին: ՄԽՎ-ի պատվիրակության մեջ մեր խորհրդարանականները ԱՊՀ տարածքում նաեւ դիտորդական առաքելություն են իրականացնում ընտրական գործընթացներում: Հայաստանի Ազգային ժողովի ներկայացուցիչների գործունեությունն ըստ արժանվույն է գնահատել Միջխորհրդարանական վեհաժողովը: Նրանցից շատերը միջխորհրդարանական կապերն ամրապնդելու ու զարգացնելու համար պարգեւատրվել են ԱՊՀ ՄԽՎ-ի պատվոգրերով ու մեդալներով:
Միջխորհրդարանական վեհաժողովը կայացման դժվար ճանապարհ է անցել`  իր ուրույն տեղն զբաղեցնելով առաջատար միջխորհրդարանական կազմակերպությունների  շարքում:
Այդուհանդերձ, մենք գտնում ենք, որ  Վեհաժողովը դեռեւս իր աշխատանքները հետագայում կատարելագործելու մեծ ներուժ ունի: Այս առումով արդիական եմ համարում այս փուլում այնպիսի մոդելային իրավական ակտերի մշակումը, որոնք կարող են մեր երկրների հետագա տնտեսական համարգործակցությունը զարգացնելուն ու խորացնելուն,  միջազգային ասպարեզում միջխորհրդարանական համագործակցությունն ամրապնդելուն,  Համագործակցության անդամ երկրների ժողովուրդների միջեւ հումանիտար կապերն  ընդլայնելուն  ուղղված փաստաթղթերի հիմք դառնալ: Նաեւ ուզում եմ ուշադրություն հրավիրել այն  հանգամանքի վրա, որ  ՄԽՎ-ի աշխատանքներում, ցավոք, կարծես թե, չի նկատվում նախկին ոգեւորությունը: Կարծում եմ, որ անհրաժեշտ է հրաժարվել կարծրատիպերից եւ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի գործունեությանը նոր բովանդակություն հաղորդել:
Սիրելի ընկերներ
Ամփոփելով ելույթս` ուզում եմ նշել, որ իսկապես պատմական  կարճ ժամանակահատվածում Կազմակերպությունն անցել է ձեւավորման, համագործակցության լավագույն ձեւաչափ որոնելու բարդ ճանապարհ: Դրա լավագույն արդյունքն այն է, որ ԱՊՀ պետությունների փոխգործակցությունը կարեւոր ոլորտներում մասնակիցների ձգտումով ու պատրաստակամությամբ է պայմանավորված:
Այս ամենը, առանց չափազանցության, վերաբերում է նաեւ ԱՊՀ  Միջխորհրդարանական վեհաժողովին` որպես Համագործակցության բաղկացուցիչ մասի:
Վերջում թույլ տվեք մեկ անգամ եւս շնորհավորել ՄԽՎ-ի 20-ամյա հոբելյանի առթիվ եւ շնորհակալություն հայտնել բոլորին,  ովքեր կանգնած են Միջխորհրդարանական վեհաժողովի ստեղծման ակունքներում, բոլորին, ում  ջանքերի շնորհիվ կայացավ մեր կազմակերպությունը, եւ հատկապես  ՄԽՎ-ի Խորհրդի քարտուղարությունը 20 տարի անընդմեջ ղեկավարող Միխայիլ Իոսեֆովիչ Կրոտովին, բոլորին` իրենց անխոնջ եւ շնորհակալ աշխատանքի համար`  հանուն մեր Համագործակցության պետությունների շահերի ու միասնականության ամրապնդման:
ԱՊՀ ՄԽՎ խորհուրդը լսեց ու ընդունեց նիստի օրակարգում ներառված բոլոր տասնմեկ հարցերը, մասնավորապես մի շարք երկրներում իրականացված դիտորդական առաքելությունների արդյունքները, ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի 2011 թվականի գործունեության արդյունքները, 2012 թվականի աշխատանքային պլանը:
ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովն ընդունեց «Անկախ պետությունների համագործակցության միջխորհրդարանական վեհաժողովի 20-ամյակի մասին» հայտարարությունը, որտեղ ամփոփելով երկու տասնամյակի գործունությունը` մասնավորապես նշվում է, որ գլխավոր ուղղություններից է եղել Համագործակցության օրենսդրական հիմքերի ձեւավորումը` ուղղված անդամ երկրների օրենսդրական դաշտերի մերձեցմանը, ընդհանուր իրավական հիմքի վրա ընդգրկուն համագործակցության ապահովմանը:
Ասվում է, որ ԱՊՀ ՄԽՎ մոդելային օրենսդրական հիմքի ստեղծումը Համագործակցության երկրներին հնարավորություն է տվել ընդհանուր մոտեցումներ մշակել շուկայական տնտեսության, անվտանգության ապահովման, սոցիալական եւ էկոլոգիական քաղաքականության մեջ, ապահովել մարդու հիմնական իրավունքներն ու ազատությունները, հումանիտար համագործակցությունը:
Քսանամյա գործունեության արդյունքում Վեհաժողովն ընդունել է միջազգային իրավական չափանիշներին համապատասխան 315 մոդելային օրենսգիրք, օրենք ու երաշխավորություն` տեղայնացված ԱՊՀ տարածքի համար եւ հասարակության գործունեության բոլոր ուղղություններն ընդգրկող:
Հայտարարության մեջ խոսվում է ԱՊՀ ՄԽՎ միջազգային գործունեության, Վեհաժողովի կողմից կազմակերպած համաժողովների եւ կոնֆերանսների դերակատարության, հետխորհրդային տարածքում միջխորհրդարանական համագործակցության տարբեր մակարդակներով եւ աստիճանների ինտեգրման մեխանիզմների ապահովման, այն նպաստի մասին, որ ունեցել է Կոլեկտիվ անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության եւ Եվրասիական տնտեսական համագործակցության   խորհրդարանական վեհաժողովների կայացմանը:
Կարեւորվում է ԱՊՀ ՄԽՎ դիտորդական առաքելությունների դերակատարությունը Համագործակցության անդամ երկրներում ժողովրդավարական ու ազատ ընտրությունների ու հանրաքվեների անցկացման գործում, ինչպես նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ մասնակից երկրների ժողովրդավարության զարգացման, պառլամենտարիզմի եւ քաղաքացիների ընտրության իրավունքների պաշտպանության մոնիտորինգի միջազգային ինստիտուտի ստեղծման ու գործունեության ապահովման մեջ, որի մասնաճյուղերը  գործում են հինգ անդամ երկրներում, այդ թվում` Հայաստանում:
Նշանակալից է Վեհաժողովի ներդրումը հումանիտար համագործակցության, պառլամենտարիզմի ավանդույթների, ազատ երկխոսության դաշտի ձեւավորման, տնտեսական գործակցության ընդլայնման ոլորտներում:
Հայտարարության մեջ պատրաստակամություն է հայտնվում ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերել ԱՊՀ ղեկավարների խորհրդի որոշումների օրենսդրական ապահովման, համագործակցության կարեւոր ուղղություններով միջպետական ծրագրերի ձեւավորման ու իրականացման գործում: Մեծ հեռանկար է արձանագրվում համատեղ ուժերով մոդելային օրենսդրության հետագա կատարելագործման ուղղությամբ, արձանագրվում է միջազգային խորհրդարանական կառույցներում համատեղ գործողությունների համակարգման կարեւորությունը:
ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի անդամներն իրենց հաստատակամությունն են հայտնում ընդլայնել միջխորհրդարանական երկխոսությունը թե աշխարհագրական, թե բովանդակային առումով, մշտապես կատարելագործել խորհրդարանների միջեւ համագործակցության ձեւերն ու ուղղությունները:
ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի հաջորդ նիստը կկայանա մայիսի 16-17-ը, Սանկտ Պետերբուրգում:
ՄԽՎ խորհրդի որոշմամբ` ԱՊՀ գործունեությունն ապահովող օրենսդրական հիմքերի ստեղծմանը նպաստելու, միջխորհրդարանական եւ ժողովուրդների միջեւ բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում ունեցած ավանդի համար «ԱՊՀ ՄԽՎ. 20 ամյակ» ոսկե եւ արծաթե մեդալներով, ինչպես նաեւ պատվոգրերով պարգեւատրվեցին տարբեր երկրների ներկայացուցիչները: ՀՀ ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը պարգեւատրվեց «ԱՊՀ ՄԽՎ. 20 ամյակ» ոսկե մեդալով: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարին Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւի հրամանագրով շնորհվեց նաեւ «Ղազախստան. անկախության քսան տարի» մեդալ:
Խորհրդի նիստն իր աշխատանքներն ամփոփեց խորհրդարանական պատվիրակությունների ղեկավարների համատեղ ասուլիսով:
Այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԺ նախագահը ունեցավ մի շարք երկկողմ հանդիպումներ: ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ հանդիպման ժամանակ Սամվել Նիկոյանը նշեց, որ ներկա դրությամբ ՀՀ եւ ՌԴ միջեւ ռազմավարական համագործակցությունը զարգանում է միջպետական փոխգործակցության բոլոր ուղղություններով: Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ բարեկամական կապերի խորացմանն ու զարգացմանը մեծապես նպաստում է ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ Դաշնային խորհրդի  միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունությունը: Վերջինիս երկարամյա աշխատանքի շնորհիվ ՀՀ եւ ՌԴ միջխորհրդարանական կապերը ստացել են կայուն եւ դինամիկ բնույթ, ստեղծվել է իրավական հիմք, որը երկու երկրների միջպետական համագործակցության համար ապահովում է բնականոն եւ լայնածավալ զարգացում:
Կողմերը կարեւոր համարեցին երկկողմ խորհրդարանական դիվանագիտության ջանքերի ակտիվացումը հարավկովկասյան տարածաշրջանում կայունության ամրապնդման եւ վստահության մթնոլորտի ձեւավորման գործում` ընդգծելով Ռուսաստանի ակտիվ դերակատարությունը հատկապես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում: Անդրադարձ եղավ երկկողմ միջտարածաշրջանային համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությանը, մասնավորապես ՀՀ մարզերի եւ ՌԴ սուբյեկտների միջեւ:
ԱԺ նախագահի խոսքով` Հայաստանի խորհրդարանը կարեւորում է ԱՊՀ ՄԽՎ ջանքերը Համագործակցության երկրների միջխորհրդարանական փոխգործակցության ակտիվացման ուղղությամբ: ՀՀ-ն հատկապես բարձր է գնահատում համագործակցությունը ՀԱՊԿ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում: Պարոն Նիկոյանը կարեւորեց նաեւ միջազգային խորհրդարանական կառույցներում փոխհամաձայնեցված գործունեությունը:
Միջխորհրդարանական կապերի նշանակության եւ դրանց հետագա խորացման ու կատարելագործման անհրաժեշտության, փոխգործակցության հետագա հեռանկարների վերաբերյալ քննարկումներ ծավալվեցին նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի եւ Ղազախստանի խորհրդարանի Մեջլիսի նախագահ Նուրլան Նիգմատուլինի, ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ երկրների գործերի եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահ Լեոնիդ Սլուցկու, Ղազախստանի խորհրդարանի Սենատի նախագահ Կայրաթ Մամի հետ ունեցած երկկողմ հանդիպումների ժամանակ: Նուրլան Նիգմատուլինը հատկապես բարձր գնահատեց հայ համայնքի ունեցած դերակատարությունը իրենց երկրի տարբեր ոլորտների առաջընթացի գործում: Երկուստեք կարեւորվեց քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակի առկայությունը եւ տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը:

Delegation Led by the RA NA Speaker Samvel Nikoyan Took Part in the CIS IPA Council Sitting
On March 27 the parliamentary delegation led by the RA National Assembly Speaker Samvel Nikoyan took part in the Jubilee Session of the Council of the Inter-Parliamentary Assembly (IPA) of the Commonwealth Independent States (CIS) on the Kazakh city of Almaty.
Before the beginning of the sitting the heads of the delegations laid flowers at the memorial obelisk of Independence.
Opening the sitting the Speaker of the RF Federal Council and Head of the IPA CIS Chair Valentina Matvienko presented the important initiatives and works that the Assembly had carried out during the past twenty years. It was noted in particular that the structure had directed its main activity to the rapprochement and harmonization of the legislative field of the CIS member countries. The IPA CIS had actively taken part in the integration processes in the territory of Cooperation. It was noted that the parliamentary delegations of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) participant countries within the IPA CIS framework had consistently discussed the legislative issues of that treaty, and from the 2006 a decision had been made about the creation of the CSTO Parliamentary Assembly. One of the most important functions of the IPA CIS has been the peaceful activity, which includes not only the elaboration of the legal bases of the regional conflicts settlement, but also implementation of direct peaceful events in the hot points of Cooperation. One of the most important events is the Protocol, the only political document by now providing the ceasefire regime in Nagorno Karabakh, signed in Bishkek in 1994.
During the sitting the heads of the participant parliamentary delegations have delivered speeches, representatives of other international parliamentary structures addressed congratulatory words on the occasion of the jubilee. Particularly, in the name of the BSEC IPA, where Armenia moderates, the NA deputy, Deputy Chairman of the BSEC IPA Areg Ghukasyan, also presenting the work done under the RA presidency. He said that the 39th plenary meeting of the BSEC General Assembly will be held in Yerevan on May 22-24.
The RA National Assembly Speaker Samvel Nikoyan gave a speech at the jubilee sitting of the IPA CIS Council.
Below we present the speech:
Dear Mrs Chairperson,
With respect to history and time twenty years is not a long term, but it is a significant period in general for our countries and peoples, Commonwealth Independent States.
The creation of a new national qualitative legislative-legal system was the very actual and generalized problem for all independent states being newly shaped 20 years ago. In fact, we all understood that in conditions of absence of appropriate human resources and necessary resources it would be difficult to overcome that problem alone. At the same time it was understandable that the creation of such legal field, which would correspond the new economic and political realities, under conditions of humanitarian firm relations it is only possible uniting the efforts of the parliaments of the CIS countries.
The very Inter-Parliamentary Assembly (IPA) of the CIS became the sphere, where, combining the general opportunities and potential we could effectively cooperate and solve the problems in coordinated way.
At the preliminary phase the model legislation complied with the account to peculiarities of the CIS member countries was of great importance. The result is evident, when we estimate the volume of the implemented amendments in the legislative field of the CIS countries, which is now harmonious with the norms and requirements of the international law. With this respect the role and the importance of the IPA CIS is difficult to overestimate.
Besides due to the work done in the elaboration of the draft laws of the model documents in the IPA Permanent Commissions a big experience of legislative professional activity was accumulated. Besides, the joint work, the frequent meetings, the continuous contacts with the counterparts also contributed to the establishment and reinforcement of the Commonwealth, organization of inter-parliamentary wide-scale activity.
It will be unfair not to mention in the Jubilee sitting the IPA CIS peacekeepers mission, not to remember about the important contribution of the Assembly in signing the Bishkek Protocol among Azerbaijan, Nagorno Karabakh and Armenia, due to which in May 1994 it was succeeded to reach ceasefire.
The RA National Assembly actively cooperates with almost all parliaments of the world, joins the international prestigious parliamentary organizations. In that context, of course, the cooperation with the parliaments of the CIS countries is worth of special attention and the partnership within the framework of the Inter-Parliamentary Assembly.
The Armenian parliamentarians have been in the sources of the IPA establishment, had direct participation in making the Organization as effective inter-parliamentary structure.
The deputies of the National Assembly have been involved in the process of elaboration and harmonization of the most different legal acts, including the documents regulating the activity of the Assembly. The Armenian parliamentarians not actively work in the IPA Permanent Commissions, but they also take part in all the events organized by the IPA. Our parliamentarians in the IPA delegation also carry out observation mission on the CIS territory in the electoral processes. The Inter-Parliamentary Assembly has assessed at utmost the activity of the representatives of the National Assembly of Armenia. Most of them have been awarded the IPA CIS diplomas and medals for strengthening and developing the inter-parliamentary relations.
The Inter-Parliamentary Assembly has passed a difficult path of establishment, occupying its unique place in the series of leading inter-parliamentary organizations.
Nevertheless, we find that the Assembly has big potential of improving its works in future. In this respect I consider actual the elaboration of such model legal acts in this phase, which can become basis of documents directed to developing and deepening the further economic cooperation of our countries, strengthening the inter-parliamentary in international arena, expanding humanitarian relations between the peoples of Commonwealth member states. Also I would like to draw your attention to the circumstance that in the IPA works, unfortunately, as if, the former inspiration is not noticed. I think it is necessary to refuse the stereotypes and give new content to the activity of the Inter-Parliamentary Assembly.
Summing up my speech I would like to note that during the real historical short period the Organization has passed a difficult path of searching the best format of formation and cooperation. Its best result is that the cooperation of the CIS States is conditioned by the participants’ striving and readiness in important spheres.
All this, without exaggeration, also refers to the IPA CIS as a Commonwealth component.
In the end let me once again congratulate on the occasion of the IPA 20th jubilee and thank everybody, who stand in the sources of the creation of the Inter-Parliamentary Assembly, everybody, due to whose efforts our organization was established, and especially Mikhail Krotov, leading for 20 years the Secretariat of the IPA Council, everybody for their thankful work for the reinforcement of the interests and unity of our Commonwealth states.
The IPA CIS Council heard and adopted all the eleven items included in the agenda of the sitting, in particular, the results of the observation missions implemented in a number of countries, the outcomes of the 2011 activity of the IPA CIS and the 2012 working plan.
The IPA CIS adopted the statement “On the 20th Anniversary of the Inter-Parliamentary Assembly of the Commonwealth Independent States,” where summing up the two-decade activity, it is noted particularly that one of main directions has been the formation of the legislative bases of Commonwealth directed to the rapprochement of the legislative fields of the member states and the provision of inclusive cooperation on common legal basis.
It is said that the creation of the IPA CIS model legislative basis has given opportunity to the Commonwealth countries to elaborate general approaches in market economy, provision of security, social and ecological policy, provide human basic rights and freedoms, humanitarian cooperation.
As a result of twenty-year activity the Assembly has adopted 315 Model Code, law and guarantee corresponding to international legal standards, localized for the CIS territory and including all the directions of the public activity. It’s said in the statement about the IPA CIS international activity, the role of the forums and conferences organized by the Assembly, at different levels of inter-parliamentary cooperation on post-Soviet territory and provision of integration mechanisms degrees, the contribution that the establishment of the Parliamentary Assemblies of the Collective Security Treaty Organization and Eurasian Economic Cooperation.
The role of the IPA CIS observation missions in holding democratic and free elections and referenda in Commonwealth Member States, as well as in the development of the democracy of IPA CIS participant countries, creation of parliamentarism and protection of Monitoring International Institute of citizens’ election rights and provision of activity, and its branches function in five member states, including Armenia.
The contribution of the Assembly is significant in the spheres of humanitarian cooperation, traditions of parliamentarism, formation of free dialogue field and expansion of economic cooperation.
In the statement readiness is reported to show active participation for legislative provision of the decisions of the CIS Heads’ Council in the formation and implementation of inner-state programmes in important directions of cooperation. Big perspective is recorded in the direction of further improvement of model legislation with joint efforts and the importance of coordination of joint actions in international parliamentary structures.
The members of the IPA CIS Council express their resoluteness to expand the inter-parliamentary dialogue, permanently improve the forms and directions of cooperation between the parliaments.
The next sitting of the IPA CIS Council will be held in Saint Petersburg on May 16-17.
By the decision of the IPA Council the representatives of different countries were awarded “IPA CIS: 20th Anniversary” gold and silver medals, as well as diplomas for the contribution of creating legislative bases providing the CIS activity and strengthening friendly relations between the parliaments and the peoples. The RA NA Speaker Samvel Nikoyan was awarded “IPA CIS: 20th Anniversary” gold medal. By the decree of the President of Kazakhstan Nursultan Nazarbaev the Head of the RA Parliament was also awarded “Kazakhstan: Twenty Years of Independence” medal.
The Sitting of the Council wound up its works with joint press conference of the heads of the parliamentary delegations.
Within the framework of the visit the RA NA Speaker had a number bilateral meetings. During the meeting with Valentina Matvienko, Speaker of the RF Federal Council, Samvel Nikoyan has noted that at present the strategic cooperation between the RA and the RF develops in all directions of inner-state cooperation. The activity of the Inter-Parliamentary Committee of the RA NA and RF Federal Council greatly promotes the deepening and development of friendly relations between Armenia and Russia. Due to the latter’s long-lasting work the RA and RF Inter-Parliamentary relations have gained stable and dynamic character, a legal basis has been created, which provides regular and wide scale development for inner-state cooperation between the two countries.
The parties deemed important the activation of the efforts of bilateral parliamentary diplomacy in the South Caucasian region in strengthening of stability and formation of atmosphere of trust, stressing the active role of Russia especially in the settlement of Nagorno Karabakh conflict. They touched upon the necessity of development of inter-regional cooperation, particularly between the RA marzes and RF entities.
In the NA Speaker’s word the Armenian Parliament highlights the efforts of the IPA CIS in the direction of activation of the inter-parliamentary cooperation of the Commonwealth countries. The RA especially emphasizes the cooperation within the framework of the CSTO Parliamentary Assembly. Mr Nikoyan also highlighted the mutually agreed activity in the international parliamentary structures.
Discussions on the importance of the inter-parliamentary relations and the necessity of their further deepening and improvement, further perspectives of cooperation were also held during the meetings with Nurlan Nigmatulin, Speaker of the National Assembly and the Speaker of the Mazhilis of Parliament of Kazakhstan, Leonid Slutsky, Chairman of the RF State Duma Committee on CIS Affairs and Relations with Compatriots and Kayrat Mami, Speaker of the Senate of Parliament of Kazakhstan. Nurlan Nigmatulin especially assessed the role of the Armenian community in the progress of different spheres of their country. Both sides highlighted the availability of the high level of the political dialogue and the necessity of expansion of cooperation in economic sphere.