Մարտի 19-ին ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ երկրորդ ընթերցումով քննարկեց «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը: Հիմնական զեկուցող, ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը տեղեկացրեց, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ԱԺ պատգամավորներ Լարիսա Ալավերդյանի, Անահիտ Բախշյանի, Ստյոպա Սաֆարյանի, Արմեն Մարտիրոսյանի, Զարուհի Փոստանջյանի, Վահան Հովհաննեսյանի, Արծվիկ Մինասյանի, Արմեն Ռուստամյանի, Արա Նռանյանի, Կորյուն Նահապետյանի, Հովհաննես Սահակյանի, Նաիրա Զոհրաբյանի, Արամ Սաֆարյանի եւ կառավարության առաջարկների հիման վրա օրինագծերի փաթեթը լրամշակվել է: Նշվեց, որ ներկայացված առաջարկների մի մասը չի ընդունվել, մի մասն ընդունվել է ամբողջությամբ կամ մասնակի:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն ներկայացրեց քննարկվող օրինագծերի փաթեթի վերաբերյալ:
Նույն օրը տեղի ունեցավ ԱԺ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը նախագահում էր Խաչիկ Հարությունյանը:
Ազգային ժողովում ՀՀ Նախագահի մշտական ներկայացուցիչ Գառնիկ Իսաղուլյանը ներկայացրեց ՀՀ Նախագահի առարկությամբ Ազգային ժողով վերադարձված «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը: «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքով սահմանվել են շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության ենթակա գործունեության տեսակների համար չհիմնավորված սահմանաչափեր, իսկ «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքով բնապահպանական պետական փորձաքննության նախնական փուլում նախատեսվող գործունեության առանձին տեսակների համար փորձաքննական եզրակացություն տալու համար սահմանվել է չհիմնավորված բարձր պետական տուրք:
Նշվեց, որ օրենքները համահունչ չեն Հայաստանի գործարար միջավայրի բարելավմանն ու փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացմանն ուղղված քաղաքականությանը: Միաժամանակ, օրենքները չեն լուծում բնապահպանական, հասարակական եւ այլ կազմակերպություններին ու անհատներին հուզող խնդիրները:
Հանձնաժողովը որոշեց հավանություն տալ ՀՀ Նախագահի առարկություններին:
Մարտի 19-ին ԱԺ «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակներում Ազգային ժողովի նիստին մասնակցեցին, այնուհետեւ ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանի հետ հանդիպեցին  «Անանիա Շիրակացի» միջազգային հարաբերությունների համալսարանի ուսանողները եւ դասախոսները: Ողջունելով ուսանողներին` ԱԺ նախագահը խոսեց բանիմաց մասնագետ դառնալու կար...
Մարտի 19-ին ՀՀ Ազգային ժողովը  հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքն սկսեց ՀՀ Ազգային ժողովի չորրորդ գումարման տասնմեկերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին որոշման նախագծի եւ մարտի 19-22-ի քառօրյա նիստերի օրակարգի հաստատումով, որից հետո պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունեցին նախո...

19 марта на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам под председательством Д.Арутюняна во втором чтении обсуждался законодательный пакет о внесении поправок в законы РА “О правовом режиме чрезвычайного положения”, “Регламент Национального Собрания”, Кодекс РА об административных правонарушениях. Основной докладчик, министр юстиции РА Г.Товмасян проинформировал, что между первым и вторым чтениями, на основе предложений ряда депутатов и правительства,   пакет законопроектов доработан. Отмечено, что некоторые представленные предложения отклонены, иные приняты целиком или частично.
Комиссия представила положительное заключение по обсуждавшемуся пакету законопроектов.
В тот же день состоялось заседание Постоянной комиссии НС по вопросам сельского хозяйства и охраны природы под председательством Х.Арутюняна.
Постоянный представитель Президента РА в НС Г.Исагулян представил возвращенный в парламент по предложению президента страны пакет законопроектов о внесении поправок в законы “Об экспертизе воздействия на окружающую среду” и “О государственной пошлине”.
Отмечено, что законы не совмещаются с политикой совершенствования бизнес-среды, развития малого и среднего предпринимательства в Армении. В то же время законы не решают проблемы, волнующие экологические, общественные и прочие организации, отдельных граждан.
Комиссия приняла решение одобрить возражения Президента РА.
19 марта в рамках программы “Открытый урок” в заседании НС приняли участие и затем встретились с Председателем НС С.Никояном студенты и преподаватели Университета международных отношений “Анания Ширакаци”.Приветствовав студентов, спикер парламента, в частности, призвал их хорошо учиться и стать вост...
19 марта Национальное Собрание начало работу очередных четырехдневных заседаний с утверждения проектов повесток дня одиннадцатой сессии НС четвертого созыва и четырехдневки 19-22 марта, после чего депутаты приняли голосованием около тридцати законопроектов и три международных договора, обсуждавшихся...