Մարտի 19-ին ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ երկրորդ ընթերցումով քննարկեց «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը: Հիմնական զեկուցող, ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը տեղեկացրեց, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ԱԺ պատգամավորներ Լարիսա Ալավերդյանի, Անահիտ Բախշյանի, Ստյոպա Սաֆարյանի, Արմեն Մարտիրոսյանի, Զարուհի Փոստանջյանի, Վահան Հովհաննեսյանի, Արծվիկ Մինասյանի, Արմեն Ռուստամյանի, Արա Նռանյանի, Կորյուն Նահապետյանի, Հովհաննես Սահակյանի, Նաիրա Զոհրաբյանի, Արամ Սաֆարյանի եւ կառավարության առաջարկների հիման վրա օրինագծերի փաթեթը լրամշակվել է: Նշվեց, որ ներկայացված առաջարկների մի մասը չի ընդունվել, մի մասն ընդունվել է ամբողջությամբ կամ մասնակի:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն ներկայացրեց քննարկվող օրինագծերի փաթեթի վերաբերյալ:
Նույն օրը տեղի ունեցավ ԱԺ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը նախագահում էր Խաչիկ Հարությունյանը:
Ազգային ժողովում ՀՀ Նախագահի մշտական ներկայացուցիչ Գառնիկ Իսաղուլյանը ներկայացրեց ՀՀ Նախագահի առարկությամբ Ազգային ժողով վերադարձված «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը: «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքով սահմանվել են շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության ենթակա գործունեության տեսակների համար չհիմնավորված սահմանաչափեր, իսկ «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքով բնապահպանական պետական փորձաքննության նախնական փուլում նախատեսվող գործունեության առանձին տեսակների համար փորձաքննական եզրակացություն տալու համար սահմանվել է չհիմնավորված բարձր պետական տուրք:
Նշվեց, որ օրենքները համահունչ չեն Հայաստանի գործարար միջավայրի բարելավմանն ու փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացմանն ուղղված քաղաքականությանը: Միաժամանակ, օրենքները չեն լուծում բնապահպանական, հասարակական եւ այլ կազմակերպություններին ու անհատներին հուզող խնդիրները:
Հանձնաժողովը որոշեց հավանություն տալ ՀՀ Նախագահի առարկություններին:
Մարտի 19-ին ԱԺ «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակներում Ազգային ժողովի նիստին մասնակցեցին, այնուհետեւ ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանի հետ հանդիպեցին  «Անանիա Շիրակացի» միջազգային հարաբերությունների համալսարանի ուսանողները եւ դասախոսները: Ողջունելով ուսանողներին` ԱԺ նախագահը խոսեց բանիմաց մասնագետ դառնալու կար...
Մարտի 19-ին ՀՀ Ազգային ժողովը  հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքն սկսեց ՀՀ Ազգային ժողովի չորրորդ գումարման տասնմեկերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին որոշման նախագծի եւ մարտի 19-22-ի քառօրյա նիստերի օրակարգի հաստատումով, որից հետո պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունեցին նախո...

On March 19 the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs presided over by Davit Harutyunyan in the second reading debated the package of bills “On Legal Regime of the Emergency Situation,” “On Amending the RA Code on Administrative Infringements,” and “On Amending the RA Law ‘NA Rules of Procedure.’ The key speaker Hrayr Tovmasyan, RA Minister of Justice, said that the package of bills based on the proposals of the NA deputies and the Government had been completed from the first to the second reading. It was noted that part of the submitted proposals had not been passed; part of it had been completely or partially passed.
The Committee endorsed the package of bills under debate.
On the same day the sitting of the NA Standing Committee on Agriculture and Environment was held, which was presided over by Khachik Harutyunyan.
Garnik Isaghulyan, Permanent representative to the RA President in the National Assembly, submitted the package of bills “On Amending the RA Law on Examination of the Influence on Environment” and “On Amending the RA Law on State Duty, which was returned to the National Assembly by the RA President’s rejection.
At the same time the laws don’t solve the problems concerning the ecological, non-governmental and other organizations and individuals.
The Committee decided to approve the RA President’s rejection.
On March 19 within the framework of the NA “Open Lesson” the students and professors of Anania Shirakatsi International Relations University took part in the sitting of the National Assembly, then met the NA Speaker Samvel Nikoyan.Welcoming the students the NA Speaker spoke about the importance of b...
On March 19 the RA National Assembly began the work of the next four-day sittings with the approval of the draft law decision on amending the agenda of the eleventh session of the RA National Assembly fourth convocation and of the March 19-22 four-day sittings agenda, after which the deputies...