ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունը հանդիպել է Լիտվայի ԱԳ փոխնախարարի հետ
Աշխատանքային այցով Լիտվայում գտնվող` ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը մարտի 8-ին Վիլնյուսում հանդիպել է Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Էվալդաս Իգնատյավիչյուսի հետ:
Կողմերը կարեւորել են երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների հետագա սերտացումը, քննարկել են Հայաստան-Լիտվա փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր:
Անդրադառնալով մայիսի 6-ին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին` հայկական կողմն ընդգծել է ընտրական գործընթացները ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան կազմակերպելու եւ իրականացնելու երկրի իշխանությունների  կամքը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է Լիտվայի դերը` որպես ժողովրդավարական արժեհամակարգի հաստատման փորձառու պետության` նշելով, որ վերջինս կարող է օժանդակել Հայաստանին եվրաինտեգրման ճանապարհին` բարեփոխումների ամրագրման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի արդյունավետության մեծացման հարցում:
Լիտվայի ԱԳ փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ 2013-ին Վիլնյուսում տեղի կունենա ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովը, նույն թվականին Լիտվան կստանձնի Եվրամիության նախագահությունը: Նա հաստատել է Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացին աջակցելու լիտվական կողմի պատրաստակամությունը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության առնչությամբ  Էվալդաս Իգնատյավիչյուսը վերահաստատել է Լիտվայի պաշտոնական դիրքորոշումը` հիմնված հակամարտության կարգավորման շուրջ ամրագրված 3 հայտնի սկզբունքների վրա: Հայկական կողմն ընդգծել է, որ Արցախի միջազգային ճանաչումն այլընտրանք չունի: «Եվրոպայում հասկացել են, որ Ադրբեջանի նավթը չի կարող ավելի թանկ լինել, քան անկախության համար թափված հայերի արյունը»,-ասել է  պարոն Շարմազանովը:

Парламентская делегация РА встретилась с заместителем министра иностранных дел Литвы
Парламентская делегация РА во главе с вице-спикером НС Э.Шармазановым, находящаяся в Литве с рабочим визитом, 8 марта встретилась в Вильнюсе с заместителем министра иностранных дел Литвы Э.Игнатавичюсом.
Стороны подчеркнули важность дальнейшего укрепления отношений между двумя странами, обсудили вопросы, касающиеся взаимодействия Армения – Литва.
Обратившись к предстоящим 6 мая парламентским выборам в Армении,   армянская сторона подчеркнула  решимость   властей  организовать и провести избирательные процессы в соответствии с демократическими критериями.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов, в частности, особо выделил роль Литвы – как  опытного в утверждении системы демократических ценностей государства, способного содействовать Армении в европейской интеграции.
Заместитель министра иностранных дел Литвы проинформировал, что в 2013 г. в Вильнюсе   состоится  саммит Восточного партнерства ЕС, в том же году Литва возглавит  Евросоюз. Он подтвердил готовность литовской стороны содействовать процессу осуществления  реформ  в  Армении.
В связи с Нагорно-Карабахским конфликтом Э.Игнатавичюс вновь подтвердил официальную позицию Литвы, основывающуюся на 3 закрепленных известных принципах урегулирования   проблемы. Армянская сторона подчеркнула, что международное признание Арцаха не имеет альтернативы. “Европа поняла, что азербайджанская нефть не может быть дороже пролитой за независимость крови армян”, - заявил Э.Шармазанов.