Եվրոպական ուսանողական միության ներկայացուցիչները` խորհրդարանում
ՀՀ ԱԺ  գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը փետրվարի 28-ին  հանդիպեց Եվրոպական ուսանողական միության ներկայացուցիչների` Լեհաստանի ուսանողական  ազգային միությունների  զարգացման հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Մարեկ Բարանսկու, Ռումինիայի ուսանողական ազգային միության նախագահ Դանիելա Ալեքսեի եւ  Ֆինլանդիայի  ուսանողական ասոցիացիայի միջազգային հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Յուրի Սալենեի հետ: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցիացիայի  միջազգային հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Ասատրյանցը:
Ինչպես  հյուրերը տեղեկացրին, Հայաստան են այցելել` ուսումնասիրելու Հայաստանի կրթական համակարգը, պարզելու բուհերի կառավարման գործընթացին ուսանողների ներգրավվածության աստիճանը, նրանց խնդիրները,  Եվրոպական ուսանողական միության չափորոշիչներին Հայաստանի կրթական համակարգի համապատասխանութան աստիճանը:
Եվրոպական ուսանողական միությանը անդամակցում է 35 երկիր, ունի  45 ներկայացուցիչ: Յուրաքանչյուր երկիր Միության կազմում կարող է ունենալ 2 անդամ: Կառույցին անդամակցում են նաեւ Վրաստանը եւ Ադրբեջանը:
Հյուրերն  իրազեկեցին, որ դեռեւս 2008  թվականին Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցիացիան անդամակցության խնդրանքով դիմել է Եվրոպական ուսանողական միությանը, ինչը, սակայն, մերժվել է, քանի որ, ըստ իրականացված ուսումնասիրությունների`առկա են եղել որոշակի խնդիրներ:
Ողջունելով հյուրերի այցը Հայաստան` Արտակ Դավթյանը նշեց, որ իր ղեկավարած հանձնաժողովը զբաղվում է  նաեւ երիտասարդությանը եւ կրթությանը վերաբերող հարցերով:
Պարոն Դավթյանը նշեց, որ կրթության ոլորտում իրականացվել են մի շարք օրենսդրական բարեփոխումներ. բարձրագույն կրթության բնագավառում կատարված փոփոխությունների առանցքում Բոլոնյան գործընթացն է, որը ենթադրում է ուսանողների եւ դասախոսների ազատ տեղաշարժ:  Բացի այդ`գործնականում ներդրվել է կրեդիտային համակարգը, իսկ բուհերի կառավարման խորհուրդների 25 տոկոսը ուսանողներ են, ովքեր  մասնակցում են կարեւոր հարցերի քննարկմանը:
Պարոն Դավթյանը հյուրերին տեղեկացրեց, որ հանձնաժողովին կից գործում է Երիտասարդական խորհրդարան:
Հանձնաժողովի նախագահը պատրաստակամություն հայտնեց հնարավորինս աջակցելու Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցիացիային` անդամակցելու Եվրոպական ուսանողական միությանը:
Փետրվարի 28-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը: Մինչ օրինաստեղծ աշխատանքն սկսելը պատգամավորները ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանի առաջարկով մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Սումգայիթի  զոհերի հիշատակը: Պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունեցին նախորդ օրը քննարկված օրինագծերը: Առաջին ըն...
Քոլեջի սաներն այցելեցին խորհրդարան
Փետրվարի 28-ին «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակներում խորհրդարան էին այցելել Երեւանի պետական ագրարային համալսարանի գյուղատնտեսական պետական քոլեջի սաները: Աժ քառօրյա նիստին հետեւելուց հետո քոլեջի ուսանողները հանդիպեցին խորհրդարանի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի հետ` աշխույժ հարցադրումներով  անդրադառնալո...

Representatives of the European Students’ Union in the Parliament
On February 28 Artak Davtyan, Chairman of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport met representatives of the European Students’ Union, Marek Barinsky, representative of the Committee on Polish Students’ National Unions Development, Daniela Alexe, Chairperson of the  Romanian Students’ National Union and Yuri Salene, Chairman of the Committee on Foreign Relations of the Finnish Students’ Association. Sargis Asatryants, Chairman of the Committee on Foreign Relations of the Armenian Students’ National Association was also attending the meeting.
As the guests informed those present, they visited Armenia to study the educational system of Armenia, clarify the degree of the students’ involvement in the administration process of the higher educational institutions, their problems, and the degree of correspondence of the Armenian educational system with the European Students’ Union standards.
35 countries join the European Students’ Union, which has 45 representatives. Every country in the Union can have 2 members. Georgia and Azerbaijan are members of the structure.
The guests said that in 2008 the Armenian Students’ National Association had applied to the European Students’ Union with a request, which however, had been refused, as, according to the implemented studies, certain problems had been.
Welcoming the guests’ visit to Armenia Artak Davtyan has noted the Committee led by him is involved in the issues relating to the youth and education.
Mr Davtyan has noted that a number of legislative reforms have been implemented: the Bologna process is in the focus of the changes made in the sphere of higher education, which supposes students’ and lecturers’ free move. Besides that, in practice, the credit system has been invested, and the 25 per cent of the administration councils are students, who take part in the discussion of important issues.
Mr Davtyan has informed the guests that Youth Parliament enclosed to the Committee functions.
The Committee Chairman expressed willingness to support at best the Armenian Students’ National Association on joining the European Students’ Union.
28.02.2012
On February 28 the RA National Assembly continued the work of the four-day sittings.Before beginning the law-making work the deputies honored the memory of Sumgait victims in one-minute silence by the NA Speaker Samvle Nikoyan’s proposal. The deputies by voting passed the bills debated on the previo...
Students of the College Visit the Parliament
On February 28 within the framework of the “Open Lesson” programme the students of the Agricultural State College of Armenian State Agrarian University visited the parliament. After following the NA four-day sittings the students of the college met Eduard Sharmazanov, Deputy Speaker of the...