Փետրվարի 16-ին ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպեց Նիդերլանդների Թագավորության ԱԳՆ Արեւելյան գործընկերության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Կլաաս վան Դեր Թեմպելին: Հանդիպմանը ներկա էին նաեւ ՆԹ ԱԳՆ Հայաստանի հարցերով պատասխանատու Մոնիկ դե Խրոտը եւ Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպան Պիտեր Լանդենբերգը:
Տիկին Զոհրաբյանը ներկայացրեց Հայաստան-ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի շուրջ ընթացող բանակցությունները` նշելով, որ դրանք բավականին ակտիվ են ընթանում: Ներկա դրությամբ արդեն ժամանակավորապես փակվել են ապագա համաձայնագրի տնտեսական, ֆինանսական եւ ոլորտային համագործակցությանն առնչվող 22 գլուխները:
Կողմերն անդրադարձան ասոցացման համաձայնագրի կարեւոր մաս կազմող խորը եւ համապարփակ, ազատ առեւտրի գոտի ստեղծելու վերաբերյալ դրույթներին: Տիկին Զոհրաբյանը նշեց նաեւ, որ փետրվարի 27-ից ԵՄ-ի հետ մեկնարկելու են մուտքի վիզաների դյուրացման եւ հետընդունման համաձայնագրերի շուրջ բանակցությունները, ինչը մի քանի խմբերի համար էականորեն կհեշտացնի մուտքը Եվրոպական Միության երկրներ:
Հյուրերին հետաքրքրում էր առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին առնչվող մի շարք հարցեր, մասնավորապես թե ինչպես են քաղաքական ուժերը նախապատրաստվում  ընտրություններին եւ թե ինչ ակնկալիքներ կան միջազգային դիտորդական կազմակերպություններից: Տիկին Զոհրաբյանը հյուրերին համապարփակ տեղեկատվություն տրամադրեց առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստական փուլի վերաբերյալ` կարեւորելով հատկապես թե ԵԱՀԿ, թե ԵԽԽՎ երկարաժամկետ առաքելությունների գործունեությունը: Նա նշեց, որ ինքը ԵԽԽՎ-ում արդեն ունի նախնական պայմանավորվածություն, ըստ որի ապագա կազմավորվելիք դիտորդական առաքելությանը մինչեւ Հայաստան ժամանելը կներկայացվեն ընտրություններին մասնակից բոլոր քաղաքական ուժերի տրամադրած խնդիրները, մտահոգությունները, թե հատկապես ինչի վրա արժե, որ ուշադրություն դարձնեն միջազգային դիտորդները: Կլաաս ֆան Դեր Տեմպելին կարեւորեց այդ նախաձեռնությունը` նշելով, որ ինքն ամեն ինչ կանի, որ երկարաժամկետ դիտորդները Հայաստանում շատ լինեն եւ հաշվի առնեն բոլոր այն մտահոգությունները, որոնք կնշեն ընտրություններին մասնակից քաղաքական ուժերը:
Կողմերն անդրադարձան նաեւ տարածաշրջանային խնդիրների:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը փետրվարի 16-ին ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Հնդկաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աչալ Կումար Մալհոտրային:   Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար` ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է տարածաշրջանային եւ համաշխարհային լուրջ դերակատա...
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի նորանշանակ ղեկավարին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը փետրվարի 16-ին ընդունեց Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության երեւանյան գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Անդրեյ Սորոկինին: Շնորհավորելով պարոն Սորոկինին նշանակման առթիվ, ԱԺ նախագահն ընդգծեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի նախկին ղեկավարության հետ  հա...

On February 16 Naira Zohrabyan, Chairwoman of the RA NA Standing Committee on European Integration, met Klaas van der Tempel, Ambassador, Special Representative for the Eastern Partnership and Eastern Neighbouring Countries of the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of the Netherlands. Monique de Groot, Responsible for Armenia of the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of the Netherlands and Pieter J. Langenberg, Ambassador of the Netherlands to Armenia also attended the meeting.
Ms Zohrabyan has presented the ongoing negotiations over the Armenia-EU Association Agreement, noting that they are rather actively going on.
The sides touched upon the provisions on creating deep and comprehensive, free trade zone making an important part of the Association Agreement. Ms Zohrabyan also noted that from February 27 the negotiations over facilitating the entry visas and after adoption will launch with the EU, which will essentially ease the entry to the European Union countries for several groups.
The guests were interested in a number of issues of the upcoming parliamentary elections, in particular, how the political forces get ready for the elections and what expectations are there from international observation organizations. Ms Zohrabyan provided comprehensive information about the preparatory phase of the upcoming parliamentary elections, especially highlighting the activities of the OSCE and PACE long-term missions. She has noted that she personally has preliminary agreement in the PACE, according to which, before arriving in Armenia the Observation Mission being formed later, will be presented the problems, concerns provided by all political forces, especially to what is worth for international observers to pay attention. Klaas van der Tempel highlighted that initiative, noting that he would do his best in order the long-term observers in Armenia will be many and take into account all the concerns, which will note the political forces participating in the elections.
The parties also touched upon regional problems.
16.02.2012
Samvel Nikoyan Receives the Plenipotentiary and Extraordinary Ambassador of India to RA Achal Kumar Malhotra
On February 16 the RA NA Speaker Samvel Nikoyan received Achal Kumar Malhotra, the Plenipotentiary and Extraordinary Ambassador of India to the Republic of Armenia.Thanking for the visit the NA Speaker has noted that Armenia greatly imphasizes the close relations existing with India, which has ...
RA NA Speaker Receives the Newly Appointed Head of the OSCE Yerevan Office
On February 16 the RA National Assembly Speaker Samvel Nikoyan received Andrey Sorokin, the newly appointed Head of Yerevan Office of the Organisation of Security and Cooperation in Europe (OSCE). Congratulating Mr Sorokin on the occasion of his appointment, the NA Speaker stressed the good traditio...