Փետրվարի 16-ին ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպեց Նիդերլանդների Թագավորության ԱԳՆ Արեւելյան գործընկերության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Կլաաս վան Դեր Թեմպելին: Հանդիպմանը ներկա էին նաեւ ՆԹ ԱԳՆ Հայաստանի հարցերով պատասխանատու Մոնիկ դե Խրոտը եւ Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպան Պիտեր Լանդենբերգը:
Տիկին Զոհրաբյանը ներկայացրեց Հայաստան-ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի շուրջ ընթացող բանակցությունները` նշելով, որ դրանք բավականին ակտիվ են ընթանում: Ներկա դրությամբ արդեն ժամանակավորապես փակվել են ապագա համաձայնագրի տնտեսական, ֆինանսական եւ ոլորտային համագործակցությանն առնչվող 22 գլուխները:
Կողմերն անդրադարձան ասոցացման համաձայնագրի կարեւոր մաս կազմող խորը եւ համապարփակ, ազատ առեւտրի գոտի ստեղծելու վերաբերյալ դրույթներին: Տիկին Զոհրաբյանը նշեց նաեւ, որ փետրվարի 27-ից ԵՄ-ի հետ մեկնարկելու են մուտքի վիզաների դյուրացման եւ հետընդունման համաձայնագրերի շուրջ բանակցությունները, ինչը մի քանի խմբերի համար էականորեն կհեշտացնի մուտքը Եվրոպական Միության երկրներ:
Հյուրերին հետաքրքրում էր առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին առնչվող մի շարք հարցեր, մասնավորապես թե ինչպես են քաղաքական ուժերը նախապատրաստվում  ընտրություններին եւ թե ինչ ակնկալիքներ կան միջազգային դիտորդական կազմակերպություններից: Տիկին Զոհրաբյանը հյուրերին համապարփակ տեղեկատվություն տրամադրեց առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստական փուլի վերաբերյալ` կարեւորելով հատկապես թե ԵԱՀԿ, թե ԵԽԽՎ երկարաժամկետ առաքելությունների գործունեությունը: Նա նշեց, որ ինքը ԵԽԽՎ-ում արդեն ունի նախնական պայմանավորվածություն, ըստ որի ապագա կազմավորվելիք դիտորդական առաքելությանը մինչեւ Հայաստան ժամանելը կներկայացվեն ընտրություններին մասնակից բոլոր քաղաքական ուժերի տրամադրած խնդիրները, մտահոգությունները, թե հատկապես ինչի վրա արժե, որ ուշադրություն դարձնեն միջազգային դիտորդները: Կլաաս ֆան Դեր Տեմպելին կարեւորեց այդ նախաձեռնությունը` նշելով, որ ինքն ամեն ինչ կանի, որ երկարաժամկետ դիտորդները Հայաստանում շատ լինեն եւ հաշվի առնեն բոլոր այն մտահոգությունները, որոնք կնշեն ընտրություններին մասնակից քաղաքական ուժերը:
Կողմերն անդրադարձան նաեւ տարածաշրջանային խնդիրների:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը փետրվարի 16-ին ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Հնդկաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աչալ Կումար Մալհոտրային:   Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար` ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է տարածաշրջանային եւ համաշխարհային լուրջ դերակատա...
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի նորանշանակ ղեկավարին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը փետրվարի 16-ին ընդունեց Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության երեւանյան գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Անդրեյ Սորոկինին: Շնորհավորելով պարոն Սորոկինին նշանակման առթիվ, ԱԺ նախագահն ընդգծեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի նախկին ղեկավարության հետ  հա...

16 февраля председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян встретилась с специальным представителем по вопросам Восточного партнерства МИД Королевства Нидерландов, послом Клаасом ван дер Темпелем. На встрече присутствовали также ответственная по делам Армении МИД Нидерландов Моник де Хрот и посол Нидерландов в Армении Питер Ланденберг.
Г-жа Зограбян представила ход переговоров по Ассоциативному соглашению Армения – ЕС, отметив, что они ведутся довольно активно.
Стороны, в частности, обратились к положениям указанного соглашения о создании зоны свободной торговли. Г-жа Зограбян отметила, что 27 февраля будут начаты переговоры с ЕС по упрощению визового режима, что существенно облегчит для ряда групп въезд в страны Евросоюза.
Гостей интересовал также  ряд вопросов, связанных с предстоящими выборами, в частности, как готовятся к ним политические силы и каковы ожидания от международных мониторинговых организаций. Г-жа Зограбян предоставила гостям    исчерпывающую информацию о подготовительном этапе парламентских выборов, особо выделив деятельность долгосрочных миссий  ОБСЕ и  ПАСЕ. Она отметила, что у нее уже есть предварительная договоренность с ПАСЕ о том, что сформированной наблюдательной миссии до прибытия в Армению будут представлены все проблемы и озабоченности участвующих в выборах политических сил, а также указано, на что следовало бы обратить особое внимание международным наблюдателям. Г-н Темпель подчеркнул важность такой инициативы, отметив, что он сделает все возможное для увеличения числа долгосрочных наблюдателей в Армении, способных учесть все озабоченности участвующих в выборах политических сил.
Стороны затронули также региональные проблемы.
16 февраля Председатель НС РА  С.Никоян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Индии в РА Ачала Кумара Мальхотру.Поблагодарив за визит, спикер парламента отметил, что Армения высоко ценит имеющиеся тесные отношения с Индией,  играющей серьезную роль в регионе и мире. По словам г-на Нико...
Председатель НС РА принял новоназначенного руководителя Ереванского офиса ОБСЕ
16 февраля Председатель НС С.Никоян принял новоназначенного руководителя Ереванского офиса ОБСЕ А.Сорокина.Поздравив г-на Сорокина с назначением, спикер парламента подчеркнул добрые традиции сотрудничества с прежним руководством Ереванского офиса ОБСЕ, выразив уверенность, что они и впредь будут угл...