Մարտի 17-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողներ լորդ Ջոն Պրեսկոտը եւ Աքսել Ֆիշերը Հայաստան այցի շրջանակներում հանդիպեցին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամների  հետ:
ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցող լորդ Ջոն Պրեսկոտը նշեց, որ իրենց այցի նպատակներից մեկն է հասկանալ, թե հանձնաժողովը իր իրավասության շրջանակներում ինչ առաջընթաց է արձանագրել եւ այդ մասին զեկուցել վեհաժողովին: Նա գոհունակությամբ նշեց, որ երկրում կատարվել են ու դեռեւս շարունակում են իրականացվել բարեփոխումներ եւ երկարաժամկետ, եւ կարճաժամկետ ծրագրերի մասով, սակայն դեռեւս կան չլուծված հարցեր:
Դավիթ Հարությունյանը նշեց, որ թեեւ հանձնաժողովի լիազորությունները սահմանափակ են, այնուամենայնիվ հանձնաժողովը իր իրավասության շրջանակներում անդրադարձել է նաեւ ազատազրկված անձանց խնդրին եւ այն գտնվում է իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում:
Անդրադառնալով հանձնաժողովի աշխատանքին  մարտիմեկյան իրադարձություններ հետ կապված ` պարոն Հարությունյանը նշեց, որ հատկապես կարեւորվել է մարտիմեկյան իրադարձությունների ընթացքում ոստիկանության գործունեության ուսումնասիրությունը: Այս ոլորտում արմատապես փոխվել է իրադրությունը, փոխվել են օրենքները: Հանձնաժողովը իրականացնում է նաեւ վերահսկողություն` պարզելու համար, թե ոստիկանական բարեփոխումների տեսանկյունից ի՞նչ քայլեր են իրականացվում կառավարությունում: Այս համատեքստում պարոն Հարությունյանը գոհունակությամբ փաստեց, որ կառավարությունն արձագանքում է հանձնաժողովի պահանջներին: Ոստիկանության դեմ բողոքների հարցում հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրեց, որ փորձ է արվել ստեղծել բողոքները քննող մարմին, սակայն քանի որ դեռեւս բարեփոխումների փուլում է գտնվում ոստիկանական համակարգը, նման մարմնի ստեղծումը կխճողեր իրադրությունը: Ըստ պարոն Հարությունյանի` համակարգի բարեփոխումներից հետո` 2012 թ., անդրադարձ կկատարվի այդ մարմնի ստեղծմանը:
Պարոն Հարությունյանը նշեց, որ ստացվել է «Ընտրական օրենսգրքի» ընդդիմության նախագիծը: Խորհրդարանի դատին կներկայացվեն եւ իշխանության, եւ ընդդիմության ներկայացրած նախագծերը, որոնք կքննարկվեն այլընտրանքային տարբերակով: Հանձնաժողովում քննարկվելու է նաեւ հավաքների ազատությանը վերաբերող նոր օրենքի նախագիծ, որի վերաբերյալ Վենետիկի հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է ներկայացրել: Պարոն Հարությունյանը նշեց, որ այս հարցում եւս ակնկալվում է ընդդիմության ակտիվ մասնակցությունը:
Ըստ հանձնաժողովի անդամ Արտյուշ Շահբազյանի` ընտրությունների նախաշեմին դեռեւս կան չլուծված բազում խնդիրներ: Նա տեղեկացրեց, որ ՀՅԴ խմբակցությունը մարտիմեկյան դեպքերն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի եզրակացությանը կցել էր վերապահումներ ոստիկանության գործողությունների ոչ իրավաչափ ու ոչ համաչափ լինելու եւ 10 զոհվածների մահվան հանգամանքների վերաբերյալ:
Հանձնաժողովի անդամներից Կորյուն Նահապետյանը եւս կարեւորեց հանձնաժողովի առանցքային դերակատարությունը ոչ միայն օրենսդրության կատարելագործման ոլորտում, այլ նաեւ որպես մոնիտորինգ իրականացնող հանձնաժողով: Նա ընդգծեց, որ հանձնաժողովն իր գործունեությամբ փորձում է թափ հաղորդել երկրում իրականացվող իրավական բարեփոխումներին, որոնք, նրա համոզմամբ, հասարակության համար պետք է լինեն տեսանելի:
Հանդիպման ավարտին պարոն Պրեսկոտը, կարեւորելով խորհրդարանական հանձնաժողովի կատարած լայնածավալ աշխատանքը, նշեց, որ վեհաժողովին կզեկուցի, որ հանձնաժողովում աշխատանքները ընթանում են ճիշտ հունով:
Նույն օրը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիտորիգի հանձնաժողովի համազեկուցողներ Ջոն Պրեսկոտը եւ Աքսել Ֆիշերը հանդիպեցին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանի, հանձնաժողովի անդամներ Լիլիթ Գալստյանի եւ Արտակ Զաքարյանի  հետ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ զանգվածային լրատվության ոլորտը կարգավորող օրենսդրությանը, մասնավորապես` «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում նախատեսվող փոփոխություններին:
ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցող Ջոն Պրեսկոտը հանձնաժողովի անդամներին տեղեկացրեց, որ հանդիպել են ՀՌԱՀ-ի նախագահ Գրիգոր Ամալյանի հետ եւ քննարկել ոլորտում առկա մի շարք  հարցեր, որոնք բարձրաձայնել են ընդդիմության ներկայացուցիչները: Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է նախընտրական ժամանակահատվածում թեկնածուներին հատկացվող հեռուստաեթերին, որն ըստ ընդդիմության, հավասար չի բաշխվում:
Ջոն Պրեսկոտը նշեց նաեւ, որ ընդդիմադիր գործիչները մի շարք հանդիպումներում անընդունելի են համարել ՀՌԱՀ-ի ձեւավորման գործող կարգը: Համազեկուցող Ջոն Պրեսկոտը հույս հայտնեց, որ ոլորտում նախանշված բարեփոխումները կնպաստեն վիճակի բարելավմանը:  Համազեկուցողի գնահատմամբ  կատարված դրական փոփոխություններն ակնհայտ են. դրանք իրենց տեղը կգտնեն առաջիկա զեկույցում:
Հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանն անդրադառնալով համազեկուցող Ջոն Պրեսկոտի` ոլորտում մատնանշած առաջընթացին` նկատեց, որ այդ մասին «Լրագրողական էթիկան եւ մարդու իրավունքները» պարբերականում  մարտի 1-ին նշել է նաեւ ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգը, արձանագրելով, որ Հայաստանում որոշակի բարեփոխումներ են կատարվել զանգվածային լրատվության ոլորտում: Առանձնակի ուշադրության են արժանացել տեղեկատվության մատչելությունը եւ զրպարտանքի վերաբերյալ հոդվածի ապաքրեականացումը:
Նա  տեղեկացրեց, որ եվրոպացի փորձագետների գործուն աջակցությամբ  փոփոխություններ են կատարվել ոլորտը կանոնակարգող մի շարք օրենքներում:
Հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը տեղեկացրեց, որ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նախաձեռնությամբ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը քննարկելու է «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքի բարեփոխմանն ուղղված  առաջարկները:
Հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Գալստյանը նկատեց, որ թեեւ ամիսներ առաջ է ընդունվել «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ նախատեսող օրինագիծը եւ այն նախորդից առավել ընդունելի է, այնուամենայնիվ կան որոշ մտահոգություններ: Լիլիթ Գալստյանը տեղեկացրեց, որ ՀՅԴ խմբակցությունը ներկայացրել էր շուրջ 40 առաջարկ, որոնց գերակշիռ մասը չի ընդունվել, ուստի խմբակցությունը դեմ է քվեարկել նախագծին: Նշվեց, որ այժմ էլ խմբակցությունը նորաստեղծ աշխատանքային խմբի  քննարկմանն է ներկայացրել  60 առաջարկ:
Կարեւորվեց ՀՌԱՀ-ի թափանցիկ աշխատանքի ապահովումը եւ ձեւավորման այնպիսի մեխանիզմի ամրագրումը, որը կապահովի նաեւ ընդդիմության ներկայությունը հանձնաժողովում:
Հանձնաժողովի անդամ Արտակ Զաքարյանը կարեւորելով համազեկուցող Ջոն Պրեսկոտի գնահատականները, նշեց, որ Հայաստանի որդեգրած ժողովրդավարության ուղին հստակ է եւ անբեկանելի, ուստի արվում է հնարավորը` արձանագրելու նոր առաջընթաց ոլորտում եւ մոտենալու եվրոպական չափանիշերին:
Անդրադառնալով «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» ՀՀ  օրենքի վերաբերյալ արված առաջարկներին նա տեղեկացրեց, որ ընդունվել են ոչ միայն ՀՅԴ խմբակցության  առաջարկների մի մասը, այլեւ «Ժառանգություն» խմբակցության եւ քաղաքացիական հասարակության առաջարկներից շատերը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողներին
Մարտի 17-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց  ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Ջոն Պրեսկոտին եւ Աքսել Ֆիշերին: Շնորհակալություն հայտնելով համագործակցության եւ Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման գործում համազեկուցողների կատարած աշխատանքի համար` ԱԺ նա...

Meetings of PACE Monitoring Committee Co-Rapporteurs in the Parliament
On March 17 the co-rapporteurs of the Monitoring Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Lord John Prescott and Alex Fischer within the framework of their visit to Armenia met the members of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.
The co-rapporteur of PACE Monitoring Committee Lord John Prescott noted that one of the goals of their visit was to understand what progress had recorded the committee within its authorities and report about it to the Assembly. He noted with satisfaction that reforms had been made in the country and were still going on long-term and short one, but there are non-solved issues yet.
Davit Harutyunyan noted that though the committee’s authorities were limited, nevertheless the committee within its formats had also touched upon the problem of the imprisoned persons and it was in the centre of attention of the authorities.
Touching upon the work of the committee connected with the March 1 events Mr Harutyunyan noted that the study of the activity of the police during the March 1 events had especially been highlighted. In this sphere the situation has been radically, and the laws had been changed. The Committee also carries out control to clarify what steps are taken in the government from the viewpoint of the police reforms. In this context Mr Harutyunyan documented with satisfaction that the government responded the committee’s demands. In the issue of complaints against police the Committee Chairman said that an attempt had been made to create a body investigating complaints, however as the police system is still in the phase of reforms, the creation of such body would mingle the situation. According to Mr Harutyunyan, after the reforms of the system they will turn to the creation of that body in 2012.
Mr Harutyumyan noted that the draft law of the opposition of the Electoral Code had been received. The draft laws presented by the power and the opposition will be submitted to the parliament, and they will be debated in alternative way. A new draft law concerning the freedom of the assemblies will also be debated in the committee, and the Venice Commission will give an endorsement on it. Mr Harutyunyan noted that in this issue the active participation of the opposition is expected too.
According to the member of the Committee Artyush Shahbazyan, there are still many non-solved problems on eve of the elections. He said that the ARF faction enclorsed reservations to the conclusion of the Ad-hoc Inquiry Committee on March 1 Events on the actions of the police being non-legal and non-adequate and on the death circumstances of the 10 victims.
One of the members of the committee Koryun Nahapetyan also highlighted the key role of the committee not only in the improvement of the legislation, but also as a Committee implementing monitoring. He stressed that the committee with its activities tried to give impetus to the legal reforms being implemented in the country, which, to his conviction, should be visible for the society.
At the end of the meeting, Mr Prescott highlighted the wide-scope work done by the parliamentary committee and noted that he would report to the Assembly that the works in the committee were going in right way.
On the same day the co-rapporteurs of the Monitoring Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe John Prescott and Alex Fischer met the Chairman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan, the members of the committee Lilit Galstyan and Artak Zakaryan.
During the meeting the sides touched upon the legislation regulating the sphere of the mass media, in particular, the amendments being envisaged in RA law on Television and Radio.
PACE Monitoring Committee co-rapporteur John Prescott informed the committee members that they had met the Chairman of the National Commission on Television and Radio (NCTR) Grigor Amalyan and discussed a number of issues  existing in the sphere, which the representatives of the opposition voiced. It relates, in particular, to the TV air being provided to the candidates during the pre-electoral period, which, according to the opposition, is not equally delivered.
John Prescott also noted that in a number of meetings the opposition considered unacceptable the functioning order of the formation of NCTR. The co-rapporteur John Prescott expressed hope that reforms predetermined in the sphere would prmote the improvement of the situation. According to the co-rapporteur’s assessment, the positive changes done are obvious, and they will be included in the upcoming report.
Touching upon the progress in the sphere indicated by the co-rapporteur John Prescott the Committee Chairman Artak Davtyan noticed that the CoE Human Rights Commissioner Thomas Hammarberg also noted on March 1 in the periodical The Journalist’s Ethics and Human Rights, recording that in Armenia certain reforms had been made in the sphere of mass media. The access of information and decriminalization of the article on slender enjoyed certain attention.
He said that by the European experts’ practical support amendments have been made in a number of laws regulating the sphere.
The Committee Chairman Artak Davtyan said that on the initiative of RA Human Rights Defender a working group had been created, which would discuss the proposals directed to the improvement of RA Law on Television and Radio.
The Committee member Lilit Galstyan noticed that though months ago the bill envisaging amendments to RA Law on Television and Radio had been passed, and it was more acceptable, nevertheless there were some concerns. Lilit Galstyan said that the ARF had presented about 40 proposals, the majority of which had not been accepted, so the faction had voted against the bill. It was noted that now the faction submitted 60 proposals for debate to the newly created working group.
The provision of the transparent work of NCTR and the affirmation of such mechanism of formation, which would also provide the presence of the opposition, was highlighted.
Highlighting the co-rapporteur John Prescott’s assessments, the committee member Artak Zakaryan noted that the path of democratization adopted by Armenia was distinct, thus everything possible was done to record new progress in the sphere and approach the European standards.
Touching upon the proposals made on RA Law on Television and Radio he said that not only part of the proposals made by ARF faction had been accepted, but also many proposals by the Heritage faction and by the civil society.
17.03.2011
RA NA Speaker Receives the Co-Rapporteurs of PACE Monitoring Committee
On March 17 RA NA Speaker Hovik Abrahamyan received the co-rapporteurs of the Monitoring Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Lord John Prescott and Alex Fischer.Thanking for cooperation and the work done by the co-rapporteurs in strengthening the democracy in Arme...