ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հանդիպումները Ժնեւում
Հուլիսի 20-ին Խորհրդարանների նախագահների համաշխարհային երրորդ համաժողովի շրջանակում Ժնեւում շարունակվեցին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի երկկողմ հանդիպումները մի շարք երկրների խորհրդարանների նախագահների հետ:
Լիբանանի խորհրդարանի նախագահ Նաբիհ Բըրրիի հետ հանդիպման ժամանակ Հովիկ Աբրահամյանը  նշեց, որ  հայ ժողովրդի կապը Լիբանանի հետ գալիս է դարերի խորքից: Լիբանանում հայ համայնքի ներկայությունը հարյուրամյակների պատմություն ունի եւ Լիբանանի ժողովրդի եղբայրական վերաբերմունքի շնորհիվ հայերը կարողացել են պահպանել հարուստ ազգային կյանքն ու մշակույթը: Լինելով Լիբանանի քաղաքացիներ, նրանք իրենց շոշափելի ներդրումն են ունեցել երկրի զարգացման ու բարգավաճման գործում: ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Լիբանանի կառավարության հավասարակշռված մոտեցումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում եւ եղբայրական վերաբերմունքը լիբանանահայության հանդեպ:
Լիբանանի խորհրդարանի նախագահը  բարձր գնահատելով հայ-լիբանանյան հարաբերությունները` նշեց, որ ԱԺ նախագահի պաշտոնական այցը Լիբանան խթան հանդիսացավ համագործակցության խորացմանը: Երկուստեք կարեւորվեց միջխորհրդարանական գործակցության հետագա զարգացումը եւ ամրապնդումը: Հանդիպման ընթացքում պարոն Աբրահամյանը անդրադարձավ  հայ-թուրքական հարաբերությունների ընթացիկ վիճակին եւ ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը: Երկուստեք շեշտեցին, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորումը այլընտրանք չունի:
Հունաստանի խորհրդարանի նախագահ Ֆիլիպոս Պետսալնիկոսի հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորեց  երկու երկրների միջեւ միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը եւ հետագա խորացումը` նշելով, որ միջխորհրդարանական շփումները բավարար մակարդակի վրա չեն եւ զարգացման մեծ ներուժ ունեն: Այս համատեքստում նա անհրաժեշտ համարեց  աշխուժացնել Հայաստանի եւ Հունաստանի խորհրդարանական պատվիրակությունների փոխայցելությունները`  ապահովելով դրանց շարունակական բնույթը, ինչպես նաեւ ակտիվացնել պատգամավորական բարեկամության խմբերի գործունեությունը:  Հովիկ Աբրահամյանը կարեւոր համարեց նաեւ տարբեր միջազգային եւ տարածաշրջանային կազմակերպություններում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ երկու երկրների խորհրդարանների ներկայացուցիչների սերտ համագործակցությունը:
Պարոն Պետսալնիկոսը նույնպես կարեւորեց երկու խորհրդարանների միջեւ գործակցությունը զարգացնելու անհրաժեշտությունը եւ նշեց, որ Հունաստանի խորհրդարանում ստեղծվել է Հունաստան-Հայաստան  բարեկամության խումբ: Նա վստահություն հայտնեց, որ խմբի գործունեությունը էապես կնպաստի միջխորհրդարանական կապերի աշխուժացմանը: Հունաստանի խորհրդարանի նախագահը վերահաստատեց Հունաստան պաշտոնական այց կատարելու ԱԺ նախագահին իր հրավերը, ընդգծելով որ այն կարեւոր քայլ կլինի միջպետական հարաբերությունների խորացման գործում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաեւ տարածաշրջանային զարգացումներին առնչվող հարցեր:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հաջորդ հանդիպումը Բահրեյնի Թագավորության խորհրդարանի նախագահ Ալի Բին Սալեհ Ալ-Սալեհի հետ էր: ԱԺ նախագահը կարեւորեց Բահրեյնի հետ հարաբերությունների զարգացումը տարբեր բնագավառներում: Միջխորհրդարանական համագործակցության հիմք է հանդիսացել 2005 թ. Բահրեյնի  եւ Հայաստանի խորհրդարանների միջեւ ստորագրված համագործակցության մասին համաձայնագիրը եւ այժմ կարեւոր է զարգացնել փոխգործակցությունը տարբեր ուղղություններով: Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորեց գործակցությունը միջազգային կառույցներում:
Բահրեյնի խորհրդարանի ղեկավարը գոհունակությամբ փաստեց, որ համաժողովը լավ հնարավորություն է ընձեռել հանդիպելու ԱԺ նախագահին: Նա նույնպես կարեւորեց միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը եւ նշեց, որ Բահրեյնի խորհրդարանում գործում է պատգամավորական բարեկամության խումբ, ինչը կնպաստի միջազգային խորհրդարանական կառույցներում համագործակցությանը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային եւ տարածաշրջանային հիմնահարցերի շուրջ: Երկուստեք կարեւորվեց տնտեսության բնագավառում համագործակցության ակտիվացումը, գործարար շփումները: Կողմերը անդրադարձան տարածաշրջանային խնդիրներին, անհրաժեշտ համարելով տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության հաստատումը: Երկու երկրների միջեւ կապերը առավել ամրապնդելու համար ԱԺ նախագահը եւ Բահրեյնի խորհրդարանի ղեկավարը երկուստեք պաշտոնական այցեր կատարելու հրավերներ  ուղղեցին:
Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական ժողովի նախագահ Մահմուդ ալ-Աբրաշի հետ հանդիպման ժամանակ ԱԺ նախագահը նշեց, որ  Հայաստանը եւ հայ ժողովուրդը ամենաջերմ զգացումներն են տածում Սիրիայի նկատմամբ, որի հետ մեզ կապում են պատմամշակութային ընդհանրություններն ու դարավոր բարեկամությունը: Հայ ժողովուրդը երբեք չի մոռանա այն աջակցությունը, որ Սիրիայում արժանացան եղեռնից մազապուրծ նրա հազարավոր զավակները:  Հովիկ Աբրահամյանը փաստեց, որ հայ-սիրիական հարաբերություններն այսօր գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ երկկողմ համագործակցության վերաբերյալ ստորագրված միջպետական տասնյակ փաստաթղթերը եւ բարձր մակարդակի շփումներն ամուր հիմք են ստեղծել Երեւանի եւ Դամասկոսի միջեւ սերտ հարաբերություններ զարգացնելու համար: Հայաստանը շահագրգռված է աշխատել հայ-սիրիական քաղաքական, առեւտրատնտեսական, գիտամշակութային, կրթական եւ այլ բնագավառներում համագործակցությունը խորացնելու ուղղությամբ: Նշելով, որ Հայաստանի խորհրդարանում գործում է Հայաստան-Սիրիա բարեկամության      խումբ` ԱԺ նախագահը կարեւորեց բարեկամական խմբերի դերը միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման գործում: Մահմուդ ալ-Աբրաշի խնդրանքով Հովիկ Աբրահամյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը, նշելով, որ 21-րդ դարում հակամարտությունները չպետք է լուծվեն ռազմական ճանապարհով: Մեր երկիրը կողմ է խնդրի խաղաղ բանակցային ճանապարհով լուծմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:
Սիրիայի խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորեց երկու խորհրդարանների միջեւ համագործակցության հետագա զարգացումը եւ տեղեկացրեց, որ Սիրիայի խորհրդարանում նույնպես ստեղծվել է պատգամավորական բարեկամության խումբ: Նա նշեց, որ Սիրիան, ինչպես եւ Հայաստանը խաղաղասեր երկիր է եւ շեշտեց հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց Շվեյցարիայի Նահանգների խորհրդի նախագահ տկն. Էրիկա Ֆորստեր-Վաննինիի հետ: ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը կարեւորում է Շվեյցարիայի հետ բազմաբնույթ համագործակցության ամրապնդումը: Նշվեց, որ երկու երկրների միջեւ երկկողմ հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ բավական դինամիկ կերպով, ձեւավորվել է բովանդակալից եւ բավականին ընդգրկուն օրակարգ: Հայ-շվեյցարական երկկողմ հարաբերությունների առավել սերտացման համար Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորեց միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը եւ գոհունակություն արտահայտեց վերջին երկու տարիներին միջխորհրդարանական կապերի խորացման կապակցությամբ, ինչը պայմանավորված է նաեւ երկու խորհրդարաններում գործող բարեկամության պատգամավորական խմբերի ծավալած ակտիվ եւ արդյունավետ գործունեությամբ: Նա շնորհակալություն հայտնեց 2003 թ. դեկտեմբերի 16-ին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի կողմից բանաձեւի ընդունման համար:
Էրիկա Ֆորստեր-Վաննինին շեշտեց, որ Շվեյցարիան մեծապես կարեւորում է Հայաստանի հետ համագործակցության խորացումը: Նա նշեց, որ այսուհետ եւս Շվեյցարիայի եւ Հայաստանի խորհրդարանների միջեւ արդյունավետ եւ անկեղծ համագործակցությունը կշարունակի խորանալ եւ ընդլայնվել: Շվեյցարիայի Նահանգների խորհրդի նախագահի խնդրանքով ԱԺ նախագահը մանրամասն ներկայացրեց  հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկա վիճակը եւ  արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը: Նա նշեց, որ ի տարբերություն Հայաստանի Թուրքիան նախապայմաններ է առաջադրում, ինչը եւ խոչընդոտում է հարաբերությունների կարգավորմանը:
Ուրուգվայի  Գլխավոր Ասամբլեայի եւ Սենատի նախագահ Դանիլո Աստորիի  հետ հանդիպման ընթացքում ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը գոհունակությամբ փաստեց,որ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները մշտապես ունեցել են դրական ընթացք եւ բոլոր նախադրյալները կան  հարաբերությունների հետագա զարգացման համար:
Հովիկ Աբրահամյանը շեշտեց միջխորհրդարանական համագործակցության ամրապնդման կարեւորությունը: Հայ-ուրուգվայական հարաբերությունների հետագա զարգացման եւ ամրապնդման գործում առաջնային խնդիրներից համարվեց  իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը: Կարեւորելով ՈւԱՀ-ում ազդեցիկ հայ համայնքի դերը` ԱԺ նախագահը  գոհունակություն հայտնեց հայերի հանդեպ ՈւԱՀ իշխանությունների որդեգրած քաղաքականության համար: Հաշվի առնելով միջազգային կազմակերպություններում երկու երկրների արդյունավետ համագործակցությունը` Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորեց հարաբերությունների հետագա ակտիվացումը: Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն հայտնեց Ուրուգվայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւի ընդունման համար եւ նշեց, որ Ուրուգվայը առաջին երկիրն էր, որ պաշտոնապես դատապարտեց Հայոց մեծ եղեռնը:
Ուրուգվայի  Գլխավոր Ասամբլեայի եւ Սենատի նախագահ Դանիլո Աստորին նույնպես անհրաժեշտ համարեց միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացումը եւ միջազգային կառույցներում արդյունավետ համագործակցությունը:
Հուլիսի 20-ի ԱԺ նախագահի վերջին հանդիպումը Ճապոնիայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Տակահիրո Յոկոմիչիի հետ էր: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Հայաստանը մեծ կարեւորություն է տալիս ասիական-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի առաջատար երկրների, մասնավորապես` Ճապոնիայի հետ հարաբերությունների հետեւողական զարգացմանը` հաշվի առնելով Ճապոնիայի  ներդրումն իր տարածաշրջանում եւ աշխարհում միջազգային անվտանգ մթնոլորտի ստեղծման, տնտեսության եւ միջազգային առեւտրի, բնապահպանական հարցերում, ինչպես  նաեւ  զարգացող երկրներին օգնություն հատկացնելու գործում: Պարոն Աբրահամյանը նշեց, որ այս տարվա հուլիսից Տոկիոյում գործում է Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը, ինչը նոր լիցք կհաղորդի հայ-ճապոնական հարաբերությունների զարգացմանը: ԱԺ նախագահի խոսքով` Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Ճապոնիայի ներգրավվածությանը կովկասյան տարածաշրջանում եւ գնահատում է Ճապոնիայի ջանքերը մեր տարածաշրջանի բոլոր պետությունների հետ հավասարակշիռ եւ համազոր հարաբերություններ զարգացնելու համար: ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ փաստեց, որ վերջին տարիներին Հայաստանը եւ Ճապոնիան արդյունավետ համագործակցում են միջազգային կազմակերպություններում մեր երկրներին հուզող հարցերի շուրջ: Հայաստանի խորհրդարանը կարեւորում է երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության խթանումը: Այդ կապակցությամբ Հայաստանի Ազգային ժողովում արդեն ձեւավորվել է Ճապոնիայի հետ խորհրդարանական բարեկամության խումբ: Բարձր գնահատելով Ճապոնիայի կառավարության կողմից Հայաստանում իրականացվող դրամաշնորհային ծրագրերը` ԱԺ նախագահը կարեւորեց  ավելի լիարժեք առեւտրատնտեսական համագործակցության անցումը, համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացումը:
Ճապոնիայի խորհրդարանի ղեկավարը նշեց, որ Ճապոնիան կարեւորում է Հայաստանի հետ հարաբերությունների խորացումը եւ ամրապնդումը, ինչին կնպաստի նաեւ խորհրդարանների միջեւ համագործակցության զարգացումը: Երկուստեք կարեւորվեց համագործակցությունը միջազգային կառույցներում:

On July 20 in Geneva within the framework of  the Third World Conference of Speakers of Parliaments RA NA Speaker Hovik Abrahamyan continued to have bilateral meetings with the Speakers of Parliaments of a number of countries.
During the meeting with the Speaker of the Lebanese Parliament Nabih Berri Hovik Abrahamyan noted that the Armenian people’s relation with Lebanon comes from the centuries. The existence of the Armenian community has a history of centuries, and thanks to the brotherly attitude of the Lebanese people the Armenians could retain the rich national life and culture. Being citizens of Lebanon they had their tangible contribution in the development and prosperity of the country. The Speaker noted that Armenia highly assessed the balanced approach of the Lebanese Government in the settlement of the conflict and brotherly attitude towards the Lebanese Armenians.
During the meeting the Speaker of the Hellenic Parliament Philippos Petalnikos the RA NA Speaker highlighted the development of the inter-parliamentary relations and further deepening between the two countries, noting that the inter-parliamentary contacts were at sufficient level of the contacts and have big potential. In this context he considered necessary to enliven the mutual visits of the parliamentary delegations of Armenia and Greece, providing their continuous nature, as well as activate the activities of the parliamentary friendship groups. Hovik Abrahamyan considered necessary the rapprochement of the representatives of the parliaments of the two countries over the issues of bilateral interest in different international and regional organizations.
Mr. Petalnikos also emphasized the necessity of developing the cooperation between the two parliaments and noted that Greece-Armenia friendship was set up in the Hellenic Parliament. He expressed confidence that the activity of the group will essentially promote the enlivening of the inter-parliamentary relations. The Speaker of Hellenic Parliament reaffirmed his invitation to NA Speaker of paying official visit to Greece, underlining that it would be an important step in deepening the inter-state relations.
During the meeting issues concerning the regional developments were discussed too.
The next meeting of the NA Speaker Hovik Abrahamyan was with the Speaker of the Parliament of the Kingdom of Bahrain Ali Bin Saleh Al-Saleh. The NA Speaker emphasized the development of the relations with Bahrain in different spheres. The Agreement on Cooperation, which was signed between the parliaments of Bahrain and Armenia in 2005, became a basis for inter-parliamentary cooperation, and now the cooperation is important to develop in different directions. Hovik Abrahamyan highlighted the partnership in the international structures.
The Head of the Bahrain Parliament documented with satisfaction that the conference gave opportunity to meet the NA Speaker. He also emphasized the development of the inter-parliamentary relations and noted that a Parliamentary Friendship Group functions in the parliament of Bahrain, which promoted the cooperation in the international parliamentary structures over the international and regional issues of mutual interest. Both sides highlighted the activation in the sphere of economy, the business contacts. The counterparts touched upon the regional problems, considering necessary the establishment of stability and peace in the region. The NA Speaker and the Head of the Parliament of Bahrain addressed invitations of paying official visits in order to more strengthen the relations between the two countries.
During the meeting the Speaker of the People’s Assembly of the Arab Republic of Syria Mahmud al-Abrash the NA Speaker noted that Armenia and the Armenian people had the warmest feelings towards Syria, with which we were connected with historical-cultural common features and centuries-long friendship. The Armenian people will never forget the support that Syria showed to the thousands of sons, who survived the Genocide. Hovik Abrahamyan documented that the Armenian-Syrian relations today are at the high level, and the inter-state dozens of documents, which were signed on bilateral cooperation, and the high level contacts created firm basis for developing rapprochement between Yerevan and Damascus. Armenia is interested in deepening the cooperation in Armenian-Syrian political, trade-economic, scientific-cultural, educational and other spheres. Noting that Armenia-Syria Friendship Group functions in the Armenian Parliament, the NA Speaker highlighted the role of the friendship groups in the development of the inter-parliamentary relations. At Mahmud al-Abrash’s request Hovik Abrahamyan presented the Settlement process of the Karabakh issue, noting that in the 21st century the conflicts should not be solved through military way. Our country is for the solution of the issue through peaceful negotiations within OSCE Minsk Group framework.
The Head of the Syrian Parliament highlighted the further development of cooperation between the two parliaments and said that in the Syrian Parliament a Parliamentary Friendship Group was set up too. He noted that Syria, as well as Armenia is a peaceful country and stressed the necessity of the peaceful settlement of the conflicts.
RA NA Speaker Hovik Abrahamyan met with the Speaker of the Council of the States of Switzerland Mrs. Erika Forster-Vanini. The NA President noted that Armenia highlighted the strengthening of the diverse cooperation with Switzerland. It was noted that the bilateral relations between the two countries continued to develop rather dynamically, and an inclusive agenda was formed. Hovik Abrahamyan highlighted the development of the inter-parliamentary cooperation for more close relations of the Armenian-Swiss bilateral relations and expressed satisfaction in connection with the deepening of the inter-parliamentary relations during the last two years, which was also conditioned by the effective activity of the Parliamentary Friendship groups functioning in the two parliaments. He thanked for the adoption of the resolution by the National Council of Switzerland on the recognition of the Armenian Genocide on December 16, 2003.
Erika Forster-Vanini stressed that Switzerland greatly emphasized the deepening of cooperation with Armenia. He noted that from now on the effective and sincere cooperation between Switzerland and Armenia would continue to deepen and expand. At the request of the Speaker of the Council of the States of Switzerland the NA Speaker in detail presented the current state of the Armenian-Turkish relations and the process of the Artsakh issue settlement. He noted that in contrary to Armenia Turkey proposed preconditions, which impeded the settlement of the relations.
During the meeting with the Speaker of the General Assembly and Senate of Uruguay Danilo Astori the NA Speaker Hovik Abrahamyan documented with satisfaction that the relations between the two countries permanently had positive procedure and there were all preconditions for the further development.
Hovik Abrahamyan stressed the importance of strengthening of the inter-parliamentary cooperation. One of the priorities in the further development and strengthening of the Armenian-Uruguayan relations was considered the expansion of the legal-contractual field. Emphasizing the role of the influential Armenian community in the Eastern Republic of Uruguay, the NA Speaker expressed satisfaction for the policy adopted by the authorities of the Eastern Republic of Uruguay towards Armenians. Taking into account the effective cooperation of the two countries in the international organizations the Head of the Armenian Parliament highlighted the further activation of the relations. Hovik Abrahamyan thanked for the adoption of the resolution on the recognition of the Armenian Genocide by the Parliament of Uruguay and noted that Uruguay was the first country that officially condemned the Armenian Genocide.
The Speaker of the General Assembly and Senate of Uruguay Danilo Astori also considered necessary the deepening of the inter-parliamentary relations and the effective cooperation in the international structures.
The last meeting of the NA Speaker on July 20 was with the Speaker of the House of the Representatives of Japan Takahiro Yukomichi. Hovik Abrahamyan noted that Armenia attached importance to the consecutive development of the relations with the leading countries of the Asian-Pacific Ocean region, in particular, Japan, taking into account the in the issues of contribution of Japan in its region and creation of the international secure atmosphere in the world, economy and international trade, environment, as well as in rendering assistance to the developing countries. Mr. Abrahamyan noted that from July of this year the Embassy of the Republic of Armenia began to function in Tokyo, which would give new impetus to the development of the Armenian-Japanese relations. In the NA Speaker’s word, Armenia gives more importance to the involvement of Japan in the Caucasian Region and assesses Japan’s efforts for developing balanced and adequate relations with all states of our region. The NA Speaker documented with satisfaction that during the last years Armenia and Japan effectively cooperated in the international organizations over the issues concerning our countries. The Armenian Parliament highlights the boost of cooperation between the parliaments of the two countries. In this connection a Parliamentary Friendship Group with Japan has already been formed in the National Assembly of Armenia. Highly assessing the monetary programs being implemented in Armenia by the Government of Japan the NA Speaker emphasized the transition to more fully trade-economic cooperation and the implementation of joint investment programs.
The Head of the Japanese Parliament noted that Japan highlighted the deepening and strengthening of the relations with Armenia , to which the development of cooperation with the parliaments would promote. Both counterparts emphasized the cooperation in the international structures.